Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dorost i dorostenky U16 v akci. Turnaj olympijských nadějí v Polsku můžete sledovat online

06/12/2021 | reprezentace
Piłka ręczna. Tohle spojení se budou učit v nadcházejících dnech dorostenky a dorostenky U16, oba kategorie totiž zamíří na Turnaj olympijských nadějí do Polska. Pro mnohé z talentovaných mladších hráček půjde o vůbec první mezinárodní utkání házenkářské kariéry. „Vybrat by si zasloužilo víc holek, ale pravidla povolují jen šestnáctičlennou soupisku. Moc se těšíme,“ říká trenérka Petra Vítková. Jak vznikala nominace?
Dorost i dorostenky U16 v akci. Turnaj olympijských nadějí v Polsku můžete sledovat online

Dorostencům odpadlo Slovensko

Ještě před začátkem Turnaje olympijských nadějí se odhlásilo kvůli pandemické situaci Slovensko, které mělo doplňovat český národním tým, Polsko a Maďarsko. Dorostenci se sejdou během úterý 7. prosince v Zubří, kde se budou připravovat až do čtvrtečního dopoledne, v Polsku pak čeká výběr Jiřího Hynka další trénink v dějišti turnaje před jeho vypuknutím. „Kádr se buduje, vyzkoušíme nové hráče. Chystáme se pracovat hlavně na vizáži týmu a tom, co chceme hrát v útočné i obranné činnosti. To samozřejmě vyžaduje čas," říká hlavní trenér. „Budeme se snažit posunout o nějaký krůček dopředu.

Mezinárodní konfrontace je každopádně pro druhou nejstarší mládežnickou reprezentační kategorii jednoznačně plusová. „Jsme rádi za každý zápas, v aktuální době není lehké sehnat soupeře," přiznává Hynek. Pandemická situace vstupuje i do nominace, omluvenek přibylo. „Jsou na denním pořádku. Ale tak to je, musíme s tím umět pracovat. Šanci dostanou zase jiní. Uvidíme, jak se s tím popereme."

Kategorie spouští cyklus přípravy před letním Championships, které vypukne v prvních srpnových týdnech. „Doufám, že budou mít hráči motivaci dostatečně velkou na to, aby se ukázali v dobrém světle na hřišti a i nám trenérům. Setkáme se s jiným stylem, než kluci znají z dorostenecké soutěže," vysvětluje hlavní trenér. V podstatě jde o to, abychom byli připraveni na turnaj, který nás bude čekat v létě," uzavírá Hynek.

Reprezentační sraz bude trvat až do 19. prosince.

10. prosince Sczcyk: Česko - Polsko 16:00 (sledovat živě můžete zde)
12. prosince Sczcyk: Česko – Maďarsko 11:00 (sledovat živě můžete zde)

Nominace dorostenců na tréninkový kemp a Turnaj olympijských nadějí:

Brankáři: Matěj Brychlec (HCB Karviná), Pavel Dufek (HC Zubří), Vojtěch Košťálek (TJ Sokol Ostrava), Jakub Lavička (Lovci Lovosice)
Levá křídla: Adam Beneš (Talent Plzeň), Ondřej Štěpán (TJ Sokol Nové Veselí)
Levé spojky: Daniel Bláha, (Talent Plzeň), Josef Jonáš (TJ Dukla Praha)
Střední spojky: David Flajsar (TJ Sokol Nové Veselí), Marek Popela (TJ Sokol Nové Veselí), Marek Pšenica (HC Zubří)
Pravé spojky: Martin Benýšek (KH Kopřivnice), Ondřej Krupa (HC Zubří), Mikuláš Macur (TJ Dukla Praha)
Pravé křídlo: Radek Navrátil (TJ Sokol Velké Meziříčí)
Pivoti: Dan Erebai (TJ Dukla Praha), Pavel Ogoun (HCB Olomouc), Jakub Strýček (TJ Sokol Nové Veselí)

První mezinárodní zkušenosti pro dorostenky

Na stejné soupeře včetně Slovenska narazí také dorostenky ročníku 2006, pro řadu z nich půjde o vůbec první mezinárodní zkušenosti kariéry. Šestnáctičlenná nominace vznikala úvodním srazem a poznáváním 40 hráček v kategorii U16. „Byla to těžká volba. Holky měly situaci složitější v tom, že za poslední dva roky nehrály téměř žádné utkání vyjma aktuálního podzimu," popisuje trenérka Petra Vítková. Realizační štáb se zaměřil na individuální útočné i obranné schopnosti hráček a přehled ve hře. „Zároveň jsme si všímaly, jak reagují na pokyny. Jestli se jsou schopny posouvat. Vybrat by si zasloužilo určitě víc holek, ale pravidla byla daná."

Další práce se svěřenkyněmi bude samozřejmě probíhat i na samotném kempu a polském turnaji. „Chceme zjistit silné a slabší stránky hráček, sehrát se, utvořit tým a základ pro budoucí reprezentaci ročníků 2006 a 2007," vyjmenovává trenérka. Tmelit se bude také kolektiv, kádr je na samotném začátku společné přípravy.

Práce s týmem ročníku 2006 každopádně Petru Vítkovou naplňuje. „Mladší holčiny nasávají všechny informace a hltají každé slovo. Je na nich zároveň vidět zlepšení. V tom je velký rozdíl oproti zkušenějším hráčkám třeba v juniorce," usmívá se trenérka. „Ve starších kategoriích už mají holky svůj styl a my se o něj opíráme. Můžeme se také vzájemně bavit o kombinacích."

„Moc se těšíme," uzavírá trenérka. Na přelomu června a července (20.6.-2.7.) čeká dorostenky U16 mezinárodní turnaj OPEN ve Švédsku.

Nominace dorostenek na tréninkový kemp a Turnaj olympijských nadějí U16:

Brankářky: Andrea Buchtová (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Nikola Fadrná (HK Ivančice)
Levé křídelnice: Eliška Baroňová (DHC Slavia Praha), Claudia Rampová (TJ Sokol Lázně Kynžvart)
Levé spojky: Tereza Filípková (Handball club Zlín), Melisa Holeňáková (DHC Slavia Praha), Viktorie Vrbková (TJ Sokol Kobylisy II.), Regína Matějková (DHC Slavia Praha), Anna Kocová (Sokol Písek)
Střední spojky: Markéta Ešnerová (DHC Slavia Praha), Nafissatou Mbaye (TJ Sokol Karviná)
Pravé spojky: Markéta Polanková (DHC Plzeň)
Pravé křídelnice: Zuzana Malcová (Sokol Písek), Tereza Pazderová (Házená Mělník)
Pivotky: Tereza Pospíšilová (Handball club Zlín), Natálie Slunečková (SHK Kunovice)

17. prosince Sczcyk: Česko - Maďarsko
18. prosince Sczcyk: Česko – Polsko
19. prosince Sczcyk: Česko – Slovensko