Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Reprezentace se znovu schází na Nový rok v Plzni. Pozvánku si vysloužili Piroch, Klíma, Mizera i oba Patzelové

30/12/2020 | MS 2021
Český tým ukončil v úterý večer v Rožnově pod Radhoštěm po návratu ze zápasu proti Slovensku krátký třídenní kemp, družstvo se ale nerozchází na dlouho. Už 1. ledna večer se hráči budou v Plzni hlásit trenérům reprezentace k dalšímu reprezentačnímu kempu, jehož prvním vrcholem bude kvalifikační dvojutkání proti Faerským ostrovům. Pro nadcházející kemp trenéři Daniel Kubeš a Jan Filip nominovali jedenadvacet hráčů, tentokrát už nebudou chybět hráči z Německých soutěží.
Reprezentace se znovu schází na Nový rok v Plzni. Pozvánku si vysloužili Piroch, Klíma, Mizera i oba Patzelové

 

Hráči v Zubří absolvovali tři tréninky, následně sehráli s výběrem Slovenska v Trenčíně přípravný souboj, který skončil vítězstvím českého výběru poměrem 28:21. „Z našeho pohledu to bylo pozitivní. Na prvním tréninku bylo znát, že se tým sešel po delší době a někteří hráči tady byli vůbec poprvé a tak to bylo takové syrové. Ale to je vždycky. Bylo nás tady navíc hodně, ale do Egypta pojede také dvacet hráčů, teď pracujeme v počtu jednadvaceti. V Zubří jsme udělali spoustu práce, ale máme dál na čem pracovat a čekají nás kvalitní soupeři,“ zhodnotil první blok přípravy trenér Jan Filip.

 

Do Plzně trenéři pozvali mladíky Mizeru, Klímu, Pirocha i mladšího Patzela

V Plzni se k další přípravě ke „stálicím“ českého výběru připojí i vybraní mladí hráči, kteří svými výkony přesvědčili trenéry Filipa a Kubeše, aby dostali příležitost i v další přípravě. V Plzni se tak sejdou oba bratři Patzelové, s nimi také Klíma, Piroch a třetí brankář Šimon Mizera.

„Se Šimonem jsme počítali do nominace delší dobu. Jonáš Patzel, Piroch a Klíma – toto jsou tři mladí hráči, kteří také dostanou další příležitost. Celkový projev těchto hráčů v posledních třech dnech byl takový, že si o svou nominaci řekli. Původně jsme počítali s tím, že na dalším kempu budeme pracovat s dvaceti hráči, nakonec jich bude jednadvacet,“ okomentoval pozvánku pro tyto hráče Filip.

 

 

Trenéři dále zvažovali nominace pro pozici pravého křídla. „Tam jsme se nakonec rozhodli pro Miru Jurku a pro Tomáše Čípa. Vsadili jsme na osvědčené hráče, tady ale to rozhodnutí bylo pro nás možná nejtěžší,“ dodal Filip a okomentoval také další z nových jmen na soupisce mezi pivoty – Víta Reichla, pro kterého by byl případný start v kvalifikaci nebo na mistrovství světa debutem v reprezentaci: „Podával dlouhodobě kvalitní výkony v lize. Je to trochu jiný typ hráče než klasičtí vysocí pivoti, ale už na kempu v létě nás přesvědčil a teď za Hüttenberg hraje velmi dobře. S jeho pozvánkou jsme proto měli jasno. I proto, že v posledních letech jsme na postu pivota mívali problémy.“ Mezi pivoty nechybí po zranění ani Leoš Petrovský, který spolu s Reichlem doplní dvojici Mojžíš - Zeman.

 

 

V Plzni se tak sejde jednadvacet házenkářů. „Na Faerské ostrovy pojedeme pravděpodobně se sedmnácti hráči a samozřejmě tato nominace zatím není konečná pro mistrovství světa. S tímto výběrem počítáme aktuálně pro přípravu a kvalifikační zápasy EURA,“ doplnil Filip. Do Egypta by následně měla odletět dvacítka hráčů, konečná nominace se ještě může vyvíjet i s ohledem na výkony hráčů na kempu v Plzni či ve dvojzápase s Faeřany.

 

„Kdokoliv musí být připraven naskočit,“ říkají trenéři

Házenkáři v německých klubech mají program nabitý. „Někteří hrají ještě ve středu. Stát se může cokoliv a proto současná nominace ještě není definitivní a není rozhodnuto ani pro hráče, kteří třeba v aktuální nominaci nejsou. Kdokoliv může kdykoliv vypadnout a může nastat situace, že kdokoliv z širší nominace bude muset kdykoliv naskočit,“ ví Filip.

Hráči se sejdou v Plzni na Nový rok večer tak, aby hned v 2. ledna ráno byli připraveni k prvnímu tréninku. „Budeme se ze začátku kempu soustředit na to, abychom se posunuli v naši hře a vlastních činnostech. To bude základ. Tým nebyl kompletní od Eura a potřebuje to čas. Viděli jsme to teď v Zubří, kde jsme absolvovali tři tréninky a úroveň výkonu se zvyšovala. Je proto dobře, že do zápasu s Faerskými ostrovy máme možnost absolvovat šest nebo sedm tréninků,“ těší českého trenéra.

A pak už Češi půjdou proti Faeřanům. Nejprve ve středu 6. ledna na Faerských ostrovech, pak v odvetě v sobotu 9. ledna v Plzni za přísných bezpečnostních opatření. Trenérský tým se ale koncentruje na sportovní přípravu družstva a pečlivou analýzu soupeře, družstvo nechce nic podcenit, byť Faeřané zdánlivě nejsou zvučným házenkářským soupeřem. „Máme informace o jejich hře, máme k dispozici videa z jejich minulých kvalifikací, z toho budeme čerpat. Poslední zápase odehráli také proti Slovensku někdy v lednu. Nevíme, jestli složení týmu bude stejné, ale nemyslíme si, že by u nich nastalo mnoho změn. Jejich hru jsme si zanalyzovali, samozřejmě je to něco jiného, než hrát se soupeřem, proti kterému jsme už hráli a známe jej. Udělali v posledních letech velký pokrok, především v mládežnických kategoriích, je to taková skandinávská házená,“ dodal k soupeři závěrem trenér Filip.

 

Nominace pro přípravný kemp v Plzni a dvojzápas kvalifikace EHF EURO 2020, leden 2021:

Brankáři: Martin GALIA (NMC Górnik Zabrze, POL), Šimon MIZERA (HC ROBE Zubří), Tomáš MRKVA (Bergischer HC, GER)

Pravá křídla: Tomáš ČÍP (CS Minaur Baia Mare, ROU), Miroslav JURKA (HC ROBE Zubří)

Levá křídla: Jakub HRSTKA (DRHV 06, GER), Marek VANČO (HC Elbflorenz 2006 e.V., GER)

Střední spojky: Tomáš BABÁK (Bergischer HC, GER), Roman BEČVÁŘ (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER), Ondřej ZDRÁHALA (Al Wakra Sport Club, QAT)

Levé spojky:  Matěj KLÍMA (HC Dukla Praha), Jonáš PATZEL (HC Dukla Praha), Vojtěch PATZEL (HCB Karviná), Dominik SOLÁK (HCB Karviná)

Pravé spojky: Stanislav KAŠPÁREK (MOL-PICK SZEGED, HUN), Dieudonné MUBENZEM (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Tomáš PIROCH (HC Kriens-Luzern, SUI)

Pivoti: Jan MOJŽÍŠ (TV Emsdetten, GER), Leoš PETROVSKÝ (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER), Vít REICHL (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Štěpán ZEMAN (HSC 2000 Coburg, GER)