Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Jak a kde začít s házenou?

01/07/2020
Kdy je nejlepší začít s házenou? Co potřebuji k tomu, abych mohl/a vyrazit na první trénink? A kde můžu házenou vyzkoušet?
Jak a kde začít s házenou?

 

Proč si vybrat házenou?

Házená je týmová sportovní hra pro chlapce i dívky, muže i ženy. Je týmovým sportem, kde se spoluhráči hrající v jednom týmu snaží společnými silami vstřelit branku soupeři. V házené padá velké množství gólů, takže každý má svou šanci se prosadit nebo svým dílem přispět ke společnému úspěchu. Házená klade důraz na fyzický rozvoj celého těla, neboť v sobě spojuje specifika atletiky, gymnastické přípravy, míčových i úpolových sportů; ale i na soustředění, myšlení, rozhodovací schopnosti a týmovou spolupráci.

 

Kdy můžu začít s házenou?

Kdykoliv. Nikdy není pozdě. I když tak jako u všeho platí, čím dříve, tím to jde snáz :-) Ale skutečně, žádné věkové omezení proto, kdy začít s házenou, není. Stačí několi tréninků a úplné základy házené zvládne každý.

V případě mládeže je vhodné začít se házené věnovat se začátkem školního roku, většina házenkářských klubů se však nebrání příchodu nových malých házenkářů i v průběhu školního ročníku.

Nejmenší děti se s házenou seznamují prostřednictvím nejrůznějších her, věnují se obecné pohybové přípravě a následně se utkávají v soutěžích miniházené. Větší házenkáři se pak poměřují v soutěžních utkáních v regionálních nebo celostátních soutěžích, podobně jako dospělí.

 

Co potřebuji, abych mohl začít s házenou?

Dobrou náladu, chuť a radost ze sportování s kamarády.

K tomu stačí sportovní oblečení (kraťasy a tričko) a sportovní boty vhodné do haly. V budoucnu případně chrániče na kolena nebo lokty (případně suspenzor) a pak samozřejmě míč. Ale o ten se vám zpravidla minimálně na prvních trénincích postarají vaši trenéři.

 

Kde můžu s házenou začít?

Přehled všech házenkářských klubů ve vašem regionu a konkrétní kontakty na tyto kluby najdete v hlavním menu webu v záložce Regiony.

V každém kraji rovněž můžete kontaktovat krajského manažera nebo krajské trenéra, kteří vám dále pomohou se zorientovat případně nakontaktovat na konkrétní klub.

 

Praha

Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Plzeňský kraj

Ústecký kraj

Liberecký kraj

Královehradecký kraj

Pardubický kraj

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Olomoucký kraj

Moravskoslezský kraj

Zlínský kraj

Karlovarský kraj

 


Kolik času týdně věnuji házené?

Rozsah a frekvence tréninků závisí na věkové kategorii, sportovní úrovni a případně na klubu, ve kterém házenkář působí. Zpravidla se trénuje dvakrát až třikrát týdně vždy pod vedením kvalifikovaných a proškolených trenérů. Na podzim a na jaře se o víkendu hrají soutěžní utkání, soutěžní program doplňují soustředění, přátelské turnaje či letní házenkářské kempy.

 

Kolik házená stojí?

Vybavení pro házenou není nikterak nákladné (potřebné vybavení jsme specifikovali výše) – nutné je pořídit pouze vhodnou obuv a základní sportovní oblečení.

V jednotlivých klubech pak malí i velcí házenkáři hradí členské příspěvky (zpravidla v půlroční či roční frekvenci). Výši členských příspěvků stanovují kluby samostatně, základní členství v házenkářském klubu se v případě mládeže pohybují v řádu stokorun.


Foto: Hana Vrbková