Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Venkovní „outdoor“ trénink 3.díl

29/10/2020
V úvodních dvou dílech  jsme si ukázali  4 základní metody běhu, využití terénu a jeho nerovnosti, závodivé i organizační formy běhu do mírného kopce a kombinaci cvičení a překonávání překážek metodou běhu tzv. Finské stezky. Jak si hrát s rychlostí a tempem při středních a dlouhých trasách a zůstat v režimu aerobního pásma si můžeme vyzkoušet u Fartleku. Někteří znáte Pyramidovou metodu hlavně z posiloven, ale při běhání na různě dlouhé vzdálenosti stejnou intenzitou zatížení, je rovněž velmi oblíbená a efektivní. Jak jste regenerovali a za jak dlouho jste byli schopni se vrátit k Intervalové metodě běhu? Nebo vás to teprve čeká?
Venkovní „outdoor“ trénink 3.díl

Při běhání podle tepové frekvence a dodržení závěrečného regeneračního běhu se  částečně vyhnete vyšším hodnotám laktátu ve svalech.

Připomněli jsme vám, jak správně dýchat, abychom předešli nepříjemnému píchání v boku. Popsali jednoduchý cvik pro nácvik dýchání do břicha. Vysvětlili, jak se dá běhat podle tepové frekvence a jak se před samotným během rozběhat a připravit klouby a svaly před venkovním běháním.

Ve třetím díle uvidíte srovnání techniky a základní technické rozdíly při běhání běžecké abecedy 5-ti, 10-ti a 15-ti letými sportovci. Využití běžecké abecedy, jako samostatné formy cvičení venkovního tréninku v sériích, při běhání, např. formou tréninku s rodiči nebo sourozenci.

Zdůrazníme základní protahovací cviky a dynamický strečink, včetně běžecké abecedy i ve zpomalených záběrech. Ty vám pomohou vytvořit si konkrétní představu a správnou realizaci některého z doporučených cviků a pohybů.

Opakovaně zdůrazňujeme možnost individuálního dávkování zátěže, podle tepové frekvence a tím vás povzbuzujeme k nezávislému běhání v přírodě pro radost z pohybu. Opakovaně vám ukážeme, jak běhat podle tepové frekvence, když chceme zhubnout, nebo zlepšit kondici. Podle tepové frekvence můžete pravidelným běháním velmi efektivně rozvíjet svou dynamiku, ale také regenerovat a relaxovat.

Připomeneme vám rychlé, praktické a jednoduché měření tepové frekvence do 15“ sekund a kontrolovanou běžeckou zátěž podle naměřených hodnot.

 Vše ke shlédnutí zde

Budeme rádi, pokud vám shlédnutí naších krátkých videií připomene zapomenuté, nebo vás stimuluje k objevení nového způsobu trénování s rodiči nebo sourozenci. Povzbudí a nakopne vás  běhat v přírodě, parku, lese, prostě někde venku pod plnou kontrolou, s využitím tepové frekvence a částečně vykompenzuje prožitky z tréninků, na které se určitě už teď opět těšíte.

Za MS KSH vám všem přejeme zdraví a motivaci na sobě pracovat a možná i více při běhu poznat sami sebe.

S pozdravem

krajský manažer Petra Zeleňaková a krajský trenér PaedDr. Rastislav Trtík