Chance Extraliga: Famózní finálová otočka! Talent doma porazil Karvinou a slaví titul

21/05/2023 | soutěže
Nejvyšší soutěž zná svého letošního mistra. Plzeň otočila finálovou sérii, která se pro ni nezačala vyvíjet dobře, přidala třetí vítězství v řadě. Po loňském druhém místě tak zase dosáhla na nejvyšší příčku. Navíc slaví double, protože ovládla i finále Českého poháru, taktéž proti Karviné.

Diváci: 1296

Zlomové momenty: Zápas brankově otevřela Karviná. Ta se po pár minutách dostala do náskoku, který ovšem mohl být ještě větší, kdyby Denis Harabiš zvládl proměnit první sedmičku tohoto střetnutí. Plzni se podařilo vyrovnat duel po deseti minutách, ovšem slezský tým soupeře nechtěl do vedení pustit.

Od 15. minuty se Slezanům povedla skvělá pasáž, kdy vstřelili pět branek v řadě. Jenže tato série je nenabudila, od 24. minuty naopak zabrala Plzeň a neuvěřitelnou sedmibrankovou šňůrou zvládla nejen vyrovnat, ale taky překlopit vedení na svou stranu a mírně odskočit ještě před přestávkou.

Baník nedokázal začít stahovat ani po vstupu do druhého poločasu. Oponent si náskok hlídal. Těsně před začátkem poslední čtvrtiny pak Talent začal ještě navyšovat. Do poslední desetiminutovky vstupoval se sedmibrankovým náskokem a bylo už jasné, že pokud se nestane nějaký extrémní zvrat, bude Plzeň slavit další titul. Zvrat nepřišel, padlo už pouhých osm gólů, a domácí tak vyhráli 30:25.

Zajímavost zápasu: Karviná opravdu nezvládla pasáž před pauzou. Poslední branku vstřelila v čase 21:33, tu následující až v čase 31:48 ve druhém dějství. Zapsala tak přes deset minut trvající časový úsek bez vstřeleného gólu.

Nejlepší střelec: Tomáš Nejdl v tomto utkání ovládl střelecký zápis. Připsal si parádních devět tref, přičemž všechny zvládl ze hry. Nejdl hrál skvěle po celou sérii, například už v předchozích dvou utkáních se trefil vždy sedmkrát.

Co výsledek znamená: Plzeň díky třetí výhře v řadě předvedla ohromující finálovou otočku. Sérii, kterou prohrávala 0:2 na zápasy, nakonec otočila na 3:2, a navázala tak na sezonu 2020/21, kdy mistrovský titul získala naposledy. Zároveň získala i díky výhře v Českém poháru double.

Pozápasové ohlasy:
Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje:
„Myslím si, že sérii zlomil druhý poločas druhého zápasu v Karviné. Dokázali jsme smazat ztrátu sedmi gólů a utkání dovést do sedmiček. V nich jsme sice prohráli, ale ukázalo se, že jsme schopní s ní hrát a porazit ji. V sezoně jsme s Baníkem hráli osmkrát, jednou jsme prohráli o gól a jednou remizovali. Takže pevně věřím, že mistrovský pohár je ve správných rukou. Zlomovým okamžikem zápasu bylo, že jsme ze stavu 8:13 otočili na poločasové vedení 15:13. Zároveň nás podržel Filip Herajt, který se svým výkonem vyrovnal karvinskému Martinovi Galiovi."

Martin Galia, brankář HCB Karviná: „Myslím si, že rozhodla šířka kádru, neměli jsme sílu. Přijeli jsme do Plzně s plánem, který jsme do 25. minuty dodržovali. Potom se nám systém rozpadl jak domeček z karet. Plzeň byla lepší. Série se lámala ve čtvrtém zápase v Karviné, kde jsme nedokázali vyhrát. Nevěřil jsem, že nás Plzeň zvládne třikrát za sebou porazit. Gratuluji jí k výhře, příští rok si to rozdáme znovu.“

Foto + Foto TOP: Hana Vrbková