Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Plzeňský kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže opět skvělý, dívky mají stříbro, chlapci obhájili zlato!

02/07/2024
Pojďme se ohlédnout za Olympiádou dětí a mládeže, která proběhla 23. – 27. 6. v Jihočeském kraji. Celkem 3 395 sportovců soutěžilo ve 20 sportech a celkem 78 disciplínách. Házená nemohla chybět. Turnaj chlapců hostilo Sezimovo Ústí, turnaj dívek pak České Budějovice.
Plzeňský kraj byl na Olympiádě dětí a mládeže opět skvělý, dívky mají stříbro, chlapci obhájili zlato!

DÍVKY

Výběr dívek byl složen ze 14 hráček – 7 hráček DHC Plzeň a 7 hráček HK Slavia VŠ Plzeň.

Holky čekala velmi těžká základní skupina. To se ukázalo hned na začátku, kdy jsme se střetli s Ústeckým krajem. Pro oba soupeře to byl první zápas v rámci turnaje, a tak panovala velká nervozita se spoustou chyb. Plzeňačky nakonec zvládly roli favoritek a vyhrály, i díky sedmi gólům Lucie Rittichové a čtyřem gólům Elen Výborné, 16:12.

Druhý pondělní zápas odehrál tým proti Zlínskému kraji. Ten byl složen převážně z hráček Zlína, vítězek Žákovské ligy. Plzeňská děvčata již v první půli získala dvoubrankový náskok, který v té druhé ještě navýšila. Výborně hrála Vendy Samcová (4 branky). K vidění byla pohledná kolektivní hra, a také jedna házenkářská lahůdka – poločasová devítka po čase v podání Lucie Rittichové. Ve druhé půli holky podržela v brance Terka Soukupová. Po hezkém kolektivním výkonu zvítězil Plzeňský kraj 15:10.

První úterní utkání čekal na děvčata výběr Středočeského kraje. Byl to jednoznačně nejméně povedený zápas z celého turnaje. Plzeňačky jako kdyby si byly vědomy, že tento soupeř nepatří k favoritům, hrály na půl plynu a bránily ještě hůře. Tři a půl minuty před koncem tak vedly jen o dvě branky. V závěru trochu přidaly, a tak z toho byla výhra 17:12. Skvělou vizitkou Plzeňského výběru bylo rozložení gólů – hned 11 hráček z 12 dalo gól!

Druhý úterní zápas proti Jihomoravskému kraji začal tým tam, kde první utkání skončil. Mizerná obrana a spousta ztracených míčů nemohly na silného soupeře platit. Soupeřky snadno vedly 4:0, pak i 6:2. Naše děvčata se potajmu trochu vzchopila, ale zatím jen marně dotahovala. Ve druhé půli už to bylo lepší. V útoku tým táhly Róza Červená a výborně hrající Eliška Kovářová. Plzeňačky trpělivou hrou po celou druhou půli postupně dotahovaly náskok soupeřek. Pár vteřin před koncem dokázaly vybojovat sedmimetrový hod, který Eliška Kovářová proměnila. Z utkání, v němž po celou dobu prohrávaly, si tak Plzeňačky nakonec odnesly bod za remízu 16:16.

Před středečním zápasem proti Olomouckému kraji bylo jasné, že případný bodový zisk z tohoto utkání posune Plzeň mezi nejlepší čtyři týmy turnaje. Tohle utkání bylo z pohledu Plzeňského týmu velmi povedené – opět se zapojily téměř všechny hráčky (11 z 12 dalo gól). Opět se dařilo Elen Výborné (4 branky) a na pivotu velmi dobře zahrála Bety Poskočilová (5 branek). Plzeňský kraj v pohodovém tempu dokráčel k jasnému vítězství 24:13.

Čtvrteční semifinále postavilo před Plzeňačky opět stejné soupeřky – Jihomoravský kraj. Tentokrát to byl ale úplně jiný zápas. Holky výborně bránily a v útoku jsme se zase kolektivně prosazovaly. Skvělý zápas odehrála křídla Nikol Egermajerová 2 střely a 2 góly, Lili Ládová 3 střely a 3 góly, Elen Výborná 5 střel a 4 góly). Záda jim kryla opět výborná Terka Soukupová. Poločas skončil vyrovnaně 7:6, ve druhé půli už ale Plzeňačky jasně dominovaly (20:11).

Ve finále proti sobě nastoupily výběr Prahy a výběr Plzeňského kraje. Plzeňské vedení 2:0 Pražačky ještě do poločasu otočily na 3:4. V útoku se příliš nedařilo, ale naděje držela dobře chytající Lucka Kaucká (chytila sedmičku a přidala i zákrok z křídla). Ve druhé půli už Plzeň tahala za kratší konec.  Několikrát došlo ke zbytečné ztrátě míče. A šance, které holky měly, končily buď na tyči nebo v rukou pražských brankářek. V utkání, kde se hodně bránilo a méně útočilo, se z vítězství radoval výběr Prahy (konečný výsledek 11:7).

Celkově:

Medaile je určitě skvělý úspěch. Samozřejmě moc mrzí, že je to „jen“ stříbro. Na druhou stranu v konkurenci, která na turnaji byla, je každá medaile velmi cenná.

Trenéry i fanoušky těšilo, že se Plzeňský výběr prezentoval rychlou a kolektivní házenou podpořenou skvělými výkony obou brankářek. Všechny hráčky odehrály spoustu minut a všechny také dávaly branky.

Hrály a branky střílely:

DHC Plzeň: Červená Rozálie 14,  Egermajerová Nikol 5, Poskočilová Alžběta 8, Rittichová Lucie 25, Samcová Vendula 14, Sedláčková Michaela 2,

HK Slavia VŠ Plzeň: Kovářová Eliška 11, Křížková Adéla 4, Ládová Lili 10, Sojáková Hana 1, Turečková Eliška 3, Výborná Elen 18,

Chytaly: Kaucká Lucie (DHC Plzeň), Soukupová Tereza (HK Slavia VŠ Plzeň)

Trenéři: Jarka Šmrhová, Jan Lád, Věra Jordanovová

Fotky z utkání s Ústeckým krajem jsou na Olympijském webu

Fotky od fotografů Českého svazu házené najdete zde.

CHLAPCI

Plzeňský kraj obhájil zlato na Olympiádě dětí a mládeže

Ačkoli byla házená zařazena do programu až dodatečně a po rozšíření sportovišť do okresu Tábor, prostředí pro chlapecké turnaje v Sezimově Ústí bylo výborně připravené, s perfektní organizací členy místního klubu.

Tým tvořila kostra Talentu Plzeň (12 hráčů), letošního vítěze Žákovské ligy, takže jsme vstupovali do turnaje jako jeden z favoritů. Zároveň se dalo očekávat, že další kraje a hráči z předních klubů budou chtít v tomto turnaji za letošní ročník ŽL odvetu. Už od příjezdu a prvních minut zápasů bylo jasné, že kluci jsou maximálně soustředění a odhodlaní předvést nejlepší výkony.

V obou pondělních zápasech ve skupině proti silným celkům a spolu favoritům o vítězství jsme dominovali. Zejména domácí Jihočeský kraj jsme rozdrtili 20:11 a následně přehráli i Kraj Vysočina (22:18).

Úterní zápasy jsme začali „povinným“ vítězstvím 32:11 proti Pardubickému kraji a následovalo jasné vítězství proti silnému celku Moravskoslezského kraje 15:11. Ve všech čtyřech utkáních jsme nikdy neprohrávali a na hřišti dominovali především aktivní a silovou obranou, nasazením a koncentrací kluků a trvalým tlakem na branku soupeřů.

Ve středu nás čekaly poslední dva zápasy ve skupině proti těžkým soupeřům. Ačkoli jsme měli na dosah první místo ve skupině a přímý postup do semifinále, nabádali jsme kluky k maximální koncentraci, protože soupeři neměli co ztratit a hráli o teoretickou šanci na postup do čtvrtfinále. V prvním zápase se Zlínským krajem se skóre neustále přelévalo a rozdíl nebyl nikdy větší než dvě branky. Ačkoli jsme ve 12. minutě vedli o dvě branky, soupeř po našich technických chybách během dvou minut skóre otočil. Po našem time-outu však Matěj Štochl krásnou ranou z dálky vyrovnal.

Druhý zápas proti výběru Prahy byl (i s vědomím, že jsme již jistým vítězem skupiny) podobně napjatý. Přesto jsme ve druhém poločase vedli několikrát o tři až čtyři branky, ale nepochopitelnými chybami a ztrátami míčů jsme ztratili náskok a soupeř půl minuty před koncem vyrovnal ze sedmimetrového hodu.

Oba výsledky možná ovlivnila únava nebo klasický „třetí den“. Klukům jsme zdůraznili, že i krátká ztráta koncentrace může stát vítězství v bojích o medaile. Současně jsme je nabádali k odpočinku a soustředění na závěrečné dva zápasy o medaile ve čtvrtek. To splnili do puntíku a od rána šli naprosto jednoznačně za vítězstvím – ačkoli se Ústecký kraj (s výsledkem 19:10) a ve finále Olomoucký kraj (24:18) snažily, kluci jednoznačně dominovali a nebylo pochyb o našem vítězství!

Hodnocení:

Hráčům děkujeme za příkladnou reprezentaci kraje a fascinující zážitek na hřišti i mimo něj. Díky také rodičům za podporu. Matěj Štochl se stal nejlepším střelcem turnaje a všichni hráči potvrdili oprávněnost své nominace a dostali na hřišti velký prostor.

Turnaje se zúčastnili:

  • Brankáři: Kaplan Kryštof, Štochl Filip (1)

  • Hráči v poli: Beneda Jan (3), Horák Tomáš (13), Kříček Radek (9), Lev Matouš (14), Nocar Tobias (18), Stuchl Adam (30), Škrle Jakub (7), Šlajer Patrik (8), Štochl Adam (3), Štochl Matěj (45), Tříska Matěj (6), Turek Jan (8)

Trenéři: Tomáš Vybíral a Adam Davídek