Historický okamžik! Velkomeziříčská házená slaví postup staršího dorostu do nejvyšší soutěže

25/05/2023 | mládež, soutěže
Historický okamžik ke 100 letům velkomeziříčské házené. Starší dorost pouze s klubovými odchovanci postoupil do 1. ligy, tedy nejvyšší tuzemské soutěže, staršího dorostu. Dlouhodobá práce s mládeži přinesla své ovoce a poprvé se u bude ve Velkém Meziříčí hrát nejvyšší dorostenecká soutěž a do tamní haly budou jezdit družstva jako Dukla Praha, HC Zubří či Talent Plzeň. Na další sezónu je na co se těšit!

Starší dorost Velkého Meziříčí po skončení soutěže 2. ligy staršího dorostu Moravy se umístil na druhém místě, když o konečném pořadí rozhodoval počet vstřelených branek na půdě soupeře. Ovšem po celou sezonu hráči podávali velice dobré výkony, a i na přípravných turnajích či na mezinárodním turnaji Prague Handball Cup zanechali výraznou stopu. Po rozhodnutí Újezdu u Brna neúčastnit se baráže o 1. ligu družstvo neváhalo a do baráže se přihlásilo. V úterý 16. května odpoledne telefonát z Prahy oznámil, že v pátek 19. května a v sobotu 20. května se v Karviné odehraje baráž o 1. ligu i s velkomeziříčskou účastí!

Od posledního zápasu však uběhl už celý měsíc, ale naši dorostenci se i tak pravidelně čtyřkrát týdně scházeli na trénincích, a nic nebránilo tomu, aby družstvo v pátek poledne odcestovalo do Karviné ke dvěma utkáním.

V baráži se původně měla představit čtyři družstva – dva týmy z 1. ligy, které skončily na konci tabulky – HCB Karviná a SKP Frýdek-Místek. A pak vítězové 2. lig – za Moravu náš oddíl a za Čechy Strakonice, které se do baráže nepřihlásili.

V barážovém turnaji jsme se museli obejít bez trojice hráčů Martina Chalupy, Martina Borkovce a Štěpána Čermáka.

HCB Karviná – TJ Sokol Velké Meziříčí 25:25 (11:12)

V pátečním večerním utkání se naše družstvo utkalo s domácí Karvinou. Ta měla na své straně početný fanclub a výhodu domácího prostředí. Naši hráči zase odhodlání a sebevědomí. To se na začátku ukázalo jako klíčové. Vstup do utkání byl z naší strany hodně povedený a již v deváté minutě jsme vedli 6:2 a vedení mohlo být ještě vyšší, kdybychom proměnili dvě vyložené šance. Na to domácí reagovali oddechovým časem, který ovšem naši aktivní hru nezastavil a postupně jsme se dostali i do pěti brankového vedení (19. minuta 11:6). Pak ovšem přišla dvě vyloučení za sebou a postupně se soupeř přiblížil na poločasový jednobrankový rozdíl 12:11.

Na začátku druhé půle velkomeziříčskou útočnou snahu zastavila přísná přímá červená na dobře hrajícího Jakuba Uchytila. To se podepsalo na naší obranné hře. Postupně se domácí dostávali do vedení a v 18. minutě to bylo již o čtyři branky v náš neprospěch! Kluci ale nic nezabalili a aktivní obranou a sérií tří gólů v řadě se dostali zpět do hry (25. minuta 21:22). Posledních pět minut bylo pro diváky jistě velice atraktivní, kdy se děli opravdu velké věci! Padlo celkem sedm branek. Domácí dvěma góly v řadě odskočili na tříbrankový rozdíl, který drželi ještě dvě a půl minuty dokonce a jako by už v hlavách slavili vítězství. Vzali jsme si time-out, věděli jsme že už není co ztratit, a šli jsem v obraně do maximálního rizika. Kluci neskutečně obětavým pohybem třikrát získali míč, rychlé brejky proměnili a v čase 59:11 Jakub Mach vyrovnal na 24:24. Domácí znervózněli a následoval time-out Karviné, po kterém Tomáš Rosa vypíchnul míč a z trháku dával na 25:24. Poslední rychlá rozehrávka gólů ovšem domácím vyšla a se štěstím skórovali čtyři vteřiny před koncem na konečných 25:25.

Pro naše hráče jistě dobrý vstup do baráže, a s vidinou, že rozhodně nebyli horším týmem!

V sobotním dopoledni odehrála Karviná zápas s Frýdkem-Místkem, který jasně ovládl Frýdek poměrem 32:18. Pro nás to znamenalo jediné – pokud neprohrajeme o více jak 13 branek, tak máme postup jasný. Ale! Kluci tam nebyli od toho, aby prohráli, ale vyhráli, což také dokázali!

SKP Frýdek-Místek – TJ Sokol Velké Meziříčí 23:28 (10:13)

Starší dorostenci vstoupili do utkání stejně jako proti Karviné – rychle a rozhodně! To jim vyneslo vedení 3:0. I přesto, že do zápasu nemohl nastoupit pro zranění nejlepší střelec Sokolu Jakub Mach, tak na výkonu ostatních to nebylo vůbec patrné. Od samého začátku byli naši hráči v útoku úspěšní. Střeleckou odpovědnost vzali na sebe mladší dorostenci a dařilo se jim. Soupeři jsme dovolili se přiblížit pouze na jednobrankový rozdíl, ale pak jsme vždy byli schopni odskočit. V obraně nás nejvíce trápila dobrá spolupráce spojky s pivotem. My jsme na druhé straně byli schopni se prosadit ze všech střeleckých postů. I to byl důvod, proč byl poločas o tři branky 10:13.

Na začátku druhé půle se podařilo přidat další branky a odskočit na pětigólový rozdíl. Následovala pasáž, kdy jsme krátce po sobě hráli pouze v pěti. Ale i tak naše obrana držela vysoký standard a když k tomu přidal skvělé zákroky brankář Lukáš Deraha (mimo jiné tři chycené 7m hody), tak bylo jasné, kdo má utkání ve svých rukách. Stále s chutí hrající velkomeziříčští borci si dokonce vybudovali ve 24. minutě osmibrankové vedení. Na konci už sice koncentrace mírně opadla, ale výhra o pět branek se počítala zlatem!

Baráž naši hráči vyhráli a POSTUPILI DO 1. LIGY STARŠÍHO DOROSTU! Prvoligovou příslušnost udržel i Frýdek-Místek, Karviná se s první ligou musela rozloučit.

Zdroj: oficiální web TJ Sokol Velké Meziříčí