Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Vrchol základní části je tady. Jak dopadne rozložení sil před play-off?

26/03/2021
O účastnících play-off bylo rozhodnuto už s předstihem. Teď je na programu poslední závěrečné kolo základní části STRABAG Rail Extraligy a v něm už se bude hrát „pouze“ o lepší výchozí pozici do play-off. A Karviná bude ještě v souboji s posledními Maloměřicemi muset uhájit celkové vítězství po základní části.
Vrchol základní části je tady. Jak dopadne rozložení sil před play-off?

 

STRABAG Rail Extraliga - 22. kolo

27. 3. 2021 st 24. 3. 18:00 PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK - HC ROBE ZUBŘÍ 25:34

(předehráno pro účast HC Zubří v Poháru EHF)

so 27. 3. 18:00 TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE - HBC RONAL JIČÍN

so 27. 3. 18:00 SKKP HANDBALL BRNO - TJ CEMENT HRANICE

so 27. 3. 18:00 HCB KARVINÁ - SHC MALOMĚŘICE BRNO

so 27. 3. 18:00 HK FCC MĚSTO LOVOSICE - KH ISMM KOPŘIVNICE

ne 28. 3. 12:15 TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ - HC DUKLA PRAHA

 

Jen jediný bod totiž na Karvinou ztrácí Plzeň. Ta by tak v případě zaváhání Karviné v duelu prvního s posledním nakonec ještě mohla proklouznout na první místo. Tým Karviné si ale takový scénář nechce ani připouštět a roli lídra tabulky bude chtít jednoznačně potvrdit.

„Je zcela jasné, o co budeme hrát. V sázce je první místo v základní části. Nesmíme nic podcenit musíme se stoprocentně soustředit a vyhrát,“ říká brankář Karviné Petr Morkoš a jeho trenér je ještě razantnější. „Poslední zápas základní části doma s Maloměřicemi musíme jednoznačně vyhrát. Pokud by se tak nemělo stát, tak z mých svěřenců v sobotu z haly nikdo živý nevyleze,“ říká s nadsázkou a humorem trenér Karviné Michal Brůna.

Maloměřice tak vědí, že je čeká odhodlaný soupeř, který nic než výhru nebere. „Před zahájení play-out nás čeká zkouška ohněm. Karviná je na první místě a pro jisté udržení této pozice musí bodovat. O síle jejich mužstva není pochyb a potvrzují to i dobré výkony těch hráčů, kteří nastoupili za reprezentaci v kvalifikaci,“ říká trenér Majlontu Vít Musil.

I jeho hráči jsou však odhodlaní zabojovat, už pro sebevědomí družstva před vyřazovacími boji. „Mužstvo jsme informovali o tom, že play-out vnímáme jako vrchol soutěže, kde chceme fungovat na 100 % a zápas proti Karviné je pro nás ideální v tom, že budeme jistojistě podrobeni zkoušce v podobě těžkých zápasových momentů. Ve vyrovnaných zápasech mnohdy rozhoduje chvilkový výpadek, nebo podlehnutí psychickému tlaku, takže v tomto duchu budu chtít, abychom v sobotu hráli se správnou jiskrou a zápalem, a abychom dokázali nepodlehnout těžkým pasážím, protože to budeme potřebovat později v play-out,“ ví Musil.

O body se pořádně poperou týmy Jičína a Plzně. Pokud by se po tomto kole v tabulce nic nezměnilo, narazily by obě družstva na sebe hned v úvodním kole play-off. Naopak případný bodový zisk Jičína by pro házenkáře od Řáholce mohl znamenat vylepšení pozice i změnu soupeře pro play-off. Plzeň by musela k vlastní výhře ještě počítat z prohrou Karviné.

 

 

„Plzeň je v tomto zápase jasným favoritem, ale to neznamená, že do něj půjdeme s poraženeckou náladou. Je to poslední zápas základní části a nám by se ještě alespoň jeden bod určitě hodil. Sám jsem zvědavý, jak bude hra vypadat, ale určitě chceme předvést bojovný výkon, kdy nevypustíme žádný souboj. Jsme si vědomy toho, že má Plzeň dobře organizovanou hru, kterou řídí Michal Tonar, a na to si chceme dát velký pozor,“ upozornil jičínský kanonýr Jakub Kastner.

Ovšem Plzni asi bude chybět Stehlík, nejistý je start Linharta. „Pro nás je zásadní, abychom odehráli co nejlepší zápas, měli jsme z něho dobrý pocit a abychom do play-off vstoupili připravení a s mentální výhodou. Nebudeme nijak kalkulovat, nedělal jsem to ani jako hráč. Nemůžeme si vybírat, ale je třeba ten tým, který dostaneme, porazit a postoupit. Ve čtvrtfinále budeme určitě favorit. V Jičíně jsme poměrně snadno vyhráli, ale to jim chyběl Ondra Šulc. Proto teď očekávám jiný zápas, protože on je ústřední postavou jejich sestavy,“ říká před víkendem trenér Plzně Petr Štochl.

Kopřivnice si pro tuto sezónu urvala účastnické místo v play-off, teď ale ještě bude chtít určitě zabojovat o to, aby do něj nevstupovala z osmého místa, které by znamenalo na úvod hodně těžké derby se suverénní Karvinou. o poslední body základní části bude ale bojovat v Lovosicích, kde se nehraje vůbec lehce.

„Lovosice už si udrží čtvrtou příčku po základní části a to nehledě na výsledek tohoto utkání. My se ještě pořád můžeme porvat o lepší umístění před play-off. V případě naší výhry bychom mohli poskočit na šesté místo, ale za předpokladu, že Jičín nevyhraje v Plzni. Ve vyřazovacích bojích bychom pak narazili na Duklu Praha. V případě prohry nebo remízy pak zůstaneme po základní části osmí a utkali bychom se v prvním kole play-off s Karvinou. V případě naší výhry a výhry Jičína v Plzni, bychom se utkali právě s Plzní,“ vypočítává varianty výsledků Jiří Gřes, asistent trenéra KH ISMM Kopřivnice.

 

 

Zároveň ví, že Lovci před play-off nedají svou půdu lacino, i oni budou chtít jít do vyřazovacích bojů v dobré psychické pohodě. „Lovosice mají zkušený tým doplněný o mladé talentované hráče, takže nás, i přesto, že jim prakticky o nic nejde, nečeká nic lehkého a určitě se budou chtít před vyřazovacími boji dostat do herní pohody. My si ten poslední zápas základní části jedeme užít, pokusíme se ho vyhrát a dobře se naladit na play-off."

David Jonák, hráč KH ISMM Kopřivnice, pak doplňuje, co by mohlo na soupeře platit: „ Pokud zopakujeme koncentrovaný výkon z posledního zápasu, kdy jsme si zajistili účast v play-off, tak pevně věřím, že můžeme pomýšlet na bodový zisk a odplatu z prvního vzájemného utkání."

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice, podpořit tvrzení Jiřího Gřese, Lovci utkání neodevzdají. „I když zápas s Kopřivnicí pro nás vlastně nic neřeší směrem k play-off, tak přesto jdeme do zápasu s jasným úmyslem zvítězit v domácím prostředí a získat sebevědomí do nejdůležitější části sezóny. Kopřivnice šla poslední kola výkonnostně nahoru. Řekl bych, že hlavním faktor tohoto zlepšení, je návrat sestavy odchovanců z jedné generace, kteří mají silné vazby a vítěznou mentalitu. My budeme muset podat 100% výkon, přičemž si chceme vyzkoušet různé varianty, kterým jsme se věnovali během reprezentační pauzy a navázat na naše poslední výkony.“

Zápasy, jejichž výsledky už pro rozložení sil před dalšími boji ovlivní jen minimálně, se pak odehrají v Novém Veselí a v Brně. V Brně se domácí poměří s Hranicemi a pokud Brno vyhraje, bude to výhra skutečně hořká. „Situace po posledním kole bude možná trochu komická, jelikož když proti Hranicím v neděli vyhrajeme, tak nám postup uteče o jediný gól. O to je situace těžší, na druhou stranu sezona byla specifická karanténami a omezeními a na nás to dopadlo asi nejvíce,“ řekl Pavel Hladík pro iDnes.cz. Nikola Sekulič ještě dodal: "Doufal jsem, že ještě s Hranicemi budeme hrát o play-off, to už je bohužel ale nereálné. To, že jsme do play-off nepostoupili, je pro nás obrovské zklamání. Sezóna ale nekončí, musíme celé play-out odmakat a budeme chtít vyhrát co nejvíce zápasů. Na zítřejší duel se pečlivě připravujeme a budeme chtít vyhrát. "

 Smířlivý je už s odstupem času i trenér Hranic Jaroslav Hudeček, který chce v další fázi sezóny dát větší prostor mladíkům. „Všechno zlé je k něčemu dobré a teď se mi otevírá obrovský prostor dát šanci mladým, které jsme do našeho týmu zapracovali,“ řekl zkušený hranický kouč. Oba týmy vzájemným duelem uzavřou základní část, aby se v brzké době utkaly opět dvakrát v play-out.

 

 

To do Nového Veselí zamíří Dukla. Ani toto utkání už mnoho neřeší. Dukla má třetí příčku jistou, na druhou už nedosáhne. Nové Veselí je ale odhodláno minimálně zkusit dosáhnout na překvapení kola, navíc před televizními kamerami. I když podmínky pro přípravu nemělo ideální. „Příprava týmu před posledním utkáním základní části byla na téměř dva týdny přerušena kvůli karanténním opatřením. V posledním týdnu jsme se především snažili znovu naběhnout do standardního tréninkového mikrocyklu a mentálně nastavit hráče na závěrečnou část sezóny. Dukla má nejen zvučné jméno či bohatou historii, ale má především výbornou fazónu, což potvrdila vítězstvím nad lídrem z Karviné. Ne, neříkám to jako předem připravené alibi. Naopak. Nemůže existovat, i přes výše zmíněnou omezenou přípravu na zápas, silnější motivace než pokořit Duklu, odrazit se ze dna tabulky a ukázat v přímém televizním přenosu charakter, týmového ducha a odhodlání. To jsou atributy, které dokáží v kolektivních sportech nejednou i zázraky," věří trenér Nového Veselí Peter Kostka.

To Dukla se chce hlavně dobře nabudit před vyřazovacími boji. „Veselí bojuje o každý bod a hraje o záchranu, takže o motivaci ze strany domácích bude postaráno. My se opět chceme prezentovat dynamickou házenou s vysokým počtem útoků a předvést výkon, kterým se naladíme na play off,“ uzavírá pozvánku na víkend Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha.