Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

MOL Liga: Nejvyšší soutěž žen čeká poslední kolo základní části

22/03/2024 | soutěže
Už v sobotu 23. března je v plánu předehrávka posledního kola MOL Ligy, v níž se střetnou Plzeň a Šaľa. Ve středu pak zabojuje Poruba proti Olomouci a ve čtvrtek je na plánu dohrávka 20. kola mezi Kynžvartem a Iuventou. Zbytek duelů se odehraje v sobotu 30. března. Od 17 hodin zkusí Hodonín překvapit domácí Slavii, o hodinu později pak Zlín vyzve Kynžvart, Písek čeká těžká prověrka s Iuventou a Dunajská Streda narazí ve šlágru kola na Baník Most.
MOL Liga: Nejvyšší soutěž žen čeká poslední kolo základní části

Plzeň chce navázat na bodovou šňůru

Západočešky se na konci základní části vezou na vlně vítězství. Nejprve skolily v důležitém souboji Porubu, pak sice nestačily na vedoucí Michalovce, ale následně zapsaly čtyři body proti jasným favoritům. Plzeň se herně zvedá a má za sebou výhry nad pražskou Slavií a Kynžvartem. Táhne ji přitom dvojice Veronika Fenclová - Simona Schreibmeierová, které jsou za Ivetou Korešovou na druhé a třetí pozici nejlepších střelkyň celé soutěže.

Na druhé straně Šaľa není v ideálním herním rozpoložení. Z posledních osmi utkání porazila jen Zlín a Porubu a celkově má v tabulce jen o jedno vítězství více než Plzeň. Ve svém kádru má však rovněž dvě hráčky, které už překonaly stogólovou hranici. Olívia Ščípová zaznamenala 111 branek a Katarína Pócsiková zapsala 106 přesných zásahů. Vzájemná bilance ale hovoří jednoznačně ve prospěch Slovenek, které v předcházejících jedenácti zápasech s Plzní braly desetkrát výhru a jednou remízu.

Poruba zkusí zaskočit Olomouc

Hráčky z Poruby jsou sice se šesti body na kontě předposlední, ale mají za sebou velmi důležité vítězství směrem k záchraně v MOL Lize. V posledním utkání totiž přestřílely Hodonín, díky čemuž se svému největšímu sokovi vzdálily na rozdíl dvou bodů. Nyní mají další šanci k vylepšení své pozice, v případě vítězství nad Zorou by totiž bodově dotáhly desátý Zlín.

V cestě jim ale budou stát Hanačky, které o svou šanci na postup do play-off přišly až v minulém kole, kdy padly s Dunajskou Stredou. Celkově ale Olomouc hraje v dobré formě, z předcházejících osmi utkání padla jen se Slovenkami a Baníkem Most, zatímco obrala o body Kynžvart, Písek nebo i vedoucí Michalovce. V obraně budou Hanačky muset hlídat zejména Anežku Farářovou, jež v dresu Poruby nasázela rovných sto branek.

Slavia se potřebuje vítězně naladit na play-off

Pražanky z předcházejících pěti utkání ovládly jen dvě a v tabulce dýchají na záda Kynžvartu. Musí si však hlídat i pozice za sebou, protože v případě vlastní porážky a vítězství Písku za dva body klesnou na konečné šesté místo. Na domácí palubovce tentokrát vyzvou Hodonín, který už jistě skončí na posledním místě celé soutěže.

Jihomoravanky zatím v základní části získaly jen čtyři body, když dvakrát zdolaly Zlín. V předposledním kole MOL Ligy je však čekal velmi důležitý souboj s Porubou, který ale zvládly lépe soupeřky, a odpoutaly se tak ze dna tabulky. Hodonín bude proti Slavii spoléhat zejména na služby Nikoly Kalinové a Laury Víchové, které dohromady zaznamenaly 187 vstřelených branek.

Zlín se utká s Kynžvartem

Západočešky mají už jisté play-off, zatímco Valašky jsou až na desáté pozici v tabulce. Před posledním kolem a blížícími se vyřazovacími boji však není Kynžvart v nejlepší herní formě, v posledních čtyřech duelech totiž nevyhrál. Nejprve remizoval s Olomoucí, padl s Baníkem Most v MOL Lize i ve 2finále Českého poháru, a nestačil také na zvedající se Plzeň.

Zlín na druhé straně táhne už šestizápasovou sérii porážek, ale může být spokojen, protože zvládl důležité zápasy. S osmi body na kontě má dvoubodový náskok na Porubu, zatímco na Plzeň ztrácí dalších sedm bodů. V duelu s favoritem by tak byl jakýkoliv bodový zisk vítaný. Snažit se o to bude zejména duo Lucie Polomíková, Monika Kříčková, které dohromady zaznamenaly 176 gólů.

Vítěz základní části zavítá do Písku

Už díky remíze s Mostem si Písek zaručil play-off, ale stále ještě může vylepšit svou pozici v tabulce. V případě svého vítězství a prohry Slavie by totiž vystřídal Pražanky na pátém místě. Proti Iuventě ho však čeká velmi těžký úkol, Slovenky totiž v průběhu celé sezony ztratily body jen s Dunajskou Stredou a Olomoucí a s předstihem si zaručily konečné prvenství v základní části.

První duel na Slovensku vyzněl lépe pro domácí hráčky, které zvítězily jasně 35:24. Dokáže tentokrát Sokol na vlastní palubovce překvapit? Iuventa si musí dávat pozor zejména na nejlepší střelkyni MOL Ligy Ivetu Korešovou, která má na svém kontě už 225 zářezů. Michalovce zase vynikají díky úspěšnosti zásahů svých brankářek, které jsou se 41 % nejlepší z celé soutěže.

Souboj těžkých vah na Slovensku

O šlágr kola se postarají Dunajská Streda a Baník Most, a společně tak uzavřou základní část MOL Ligy. Už nyní je jasné, že Slovenky skončí na druhém místě a Baník třetí. V těžkém duelu na závěr dlouhodobé části se však mohou společně naladit na zápolení ve vyřazovacích bojích. Výhoda domácí palubovky bude na straně Dunajské Stredy.

První společný duel v polovině listopadu na půdě Baníku skončil smírně a oba celky se po remíze 30:30 rozešly po bodu. Most ale může být nabuzen vítězstvím v 2finále Českého poháru, kde si poradil se silným Kynžvartem. Baník střelecky táhne dvojice Eszter Ogonovszky a Adéla Stříšková, které dohromady nasázely už 237 branek.

Dohrávka 20. kola MOL Ligy:
čtvrtek 28. 3. Házená Kynžvart – Iuventa Michalovce (18:00)

Program 22. kola MOL Ligy:
sobota 23. 3. DHC Plzeň – HK Slovan Duslo Šaľa (17:00)
středa 27. 3. TJ Sokol Poruba – DHK Zora Olomouc (18:00)
sobota 30. 3. DHC Slavia Praha – HK Hodonín (18:00)
sobota 30. 3. Handball club Zlín – Házená Kynžvart (18:00)
sobota 30. 3. Sokol Písek – Iuventa Michalovce (18:00)
sobota 30. 3. HC DAC Dunajská Streda – DHK Baník Most (18:00)

FOTO TOP: Jan Pimper (DHK Baník Most)