Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Evropský pohár: Čtvrtfinále startuje! Karviná začíná s Nory doma, Dukla může pomstít Plzeň

17/03/2023 | zahraničí, soutěže
Dva čeští zástupci mohou na evropské scéně zabojovat o obrovský úspěch. Karviná a Dukla se dokázaly probojovat mezi nejlepší osmičku, ještě ale neřekly poslední slovo. Chtějí překvapit v obtížném čtvrtfinále, které startuje už o víkendu. Proti však stojí kvalitní severští soupeři.
Evropský pohár: Čtvrtfinále startuje! Karviná začíná s Nory doma, Dukla může pomstít Plzeň

Setkání po 23 letech. Karviná vyzve norský Sandelfjord

Jako první vstoupí do čtvrtfinále Karviná. Do Slezska přijede norský sok. Sandelfjord drží třetí příčku v domácí soutěži. V Evropském poháru přešel přes černohorský Lovcén, estonské Serviti a naposledy udolal slovinskou Ribnicu.

Runar pokaždé začínal dvojzápas doma a vybojoval si velký náskok. V odvetě už ani jednou nezvítězil, ale vedení v klidu kontroloval. Teď by Karviná v bouřlivé atmosféře potřebovala silného soupeře zaskočit a znervóznět ho pro odvetu. V týmu Sandelfjordu působí především Norové, ale také dánská spojka a čtyři Švédové.

Pikantní je, že tito dva soupeři už se v evropských pohárech jednou potkali. Bylo to v roce 2000, na přelomu tisíciletí uspěl Baník po domácím vítězství 34:26 a venkovní těsné prohře 25:27.

Nechyběli u toho ani Martin Galia a Michal Brůna, současní trenéři Baníku, první jmenovaný navíc ještě jako aktivní gólman.

Slezané letos narazí poprvé na jiného soupeře než z Balkánu. Postupně totiž vyřadili kosovské Rahoveci, bosenskou Gračanicu a srbské Pančevo. Karvinští v případě postupu vyzvou v semifinále vítěze dvojutkání mezi chorvatským Sesvete a norským Naerbo.

Těžká výzva pro Duklu, proti stojí přemožitel Plzně z loňska

Tohle bude tvrdý oříšek. Házenkáři pražské Dukly už však letos ukázali, že mohou překvapit. Teď proti nim bude stát zatím nejkvalitnější soupeř. Švédský Alingsas loni dokráčel v Evropském poháru až mezi nejlepší čtyřku, ve čtvrtfinále přešel rozdílem čtyř branek přes plzeňský Talent.

Poté ho zastavila až další česká stopa, křídelníci Milan Kotrč a Tomáš Číp s rumunským celkem Minaur Baia Mare. Při letošní cestě Seveřané přešli rozdílem třídy přes turecký Beykoz, v dalším kole stáhli pětigólové manko z prvního duelu a vyřadili řecké Athény, a v osmifinále si poradili s letošním přemožitelem Talentu Ramatem Hasharonem z Izraele.

V domácí soutěži Alingsasu patří pátá pozice. Důležitým faktorem je zkušený trenér Mikael Franzén, jenž u týmu působí už 11 let. Byl tak u toho, když si Alingsås v sezoně 2014/15 zahrál dokonce i Ligu mistrů.

Ačkoliv Dukla dostala velmi kvalitního soka, los si sportovní ředitel Daniel Čurda pochvaloval. „Osobně jsem si Švédy přál, je to házenkářský národ, mají výborné hráče s individuálními činnostmi a technikou míče. Naším cílem je předvést co nejlepší výkon a uvidíme, na co nám to bude stačit. Alingsas je sice favoritem, ale to už byli i někteří soupeři v předchozích kolech a také jsme to zvládli,“ říká Čurda.

Cíl Pražanů v prvním utkání na hřišti soupeře je jasný. „Rádi bychom si přivezli domů hratelný výsledek. Rozhodně chceme opět předvádět rychlou a nátlakovou hru směrem dopředu, protože ta nás zdobí celý rok. K tomu ovšem potřebujeme vycházet ze solidní obrany, protože pak se můžeme dostat k naší silné stránce v podobě přechodové fáze,“ vysvětluje Čurda.

Na první utkání, které ve Švédsku začne v neděli v 16:00, naváže o týden později odveta v hale Slavie v Praze. Úspěšnější celek se v dubnovém semifinále střetne s lepším z dvojice Vojvodina Novi Sad (Srbsko) a Gorenje Velenje (Slovinsko).

Rozpis prvních zápasů čtvrtfinále Evropského poháru:
sobota 18.3. HCB Karviná – Runar Sandefjord Elite (18:00)
neděle 19.3. Alingsas HK – HC Dukla Praha (16:00)

Rozpis odvetných zápasů čtvrtfinále Evropského poháru:
neděle 26.3. Runar Sandefjord Elite – HCB Karviná (18:00)
neděle 26.3. HC Dukla Praha – Alingsas HK (19:00)