Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Chance Extraliga: Který z týmů letos ovládne tradiční finále? Kopřivnice vstupuje do bitvy o historickou medaili

14/05/2024 | soutěže
Ani letos nebudou fanoušci házené ochuzeni o finálovou bitvu mezi Plzní a Karvinou. Před rokem měl Baník titul na dosah, když vedl už 2:0 na zápasy, jenomže plzeňský Talent předvedl parádní obrat, po kterém následovaly bujaré oslavy právě na západě Čech. Lovci, jakožto obhájci bronzových medailí, se tentokrát o cenný kov poperou s ambiciózní Kopřivnicí. Obě série startují ve středu 15. května a budou se hrát na tři vítězná utkání.
Chance Extraliga: Který z týmů letos ovládne tradiční finále? Kopřivnice vstupuje do bitvy o historickou medaili

Rozjetá Plzeň narazí na Baník

Talent tým Plzeňského kraje zažívá další povedenou sezonu. Suverén základní části doposud ztratil pouhé čtyři body, když dvakrát remizoval s frýdecko-místeckým Pepinem a jedinou porážku utrpěl v Lovosicích. Obhájce titulu se nezastavil ani v play-off. Západočeši se s ničím nepárali a jak čtvrtfinálovou, tak i semifinálovou sérii ukončili nejkratším možným způsobem. Jejich řádění nejdříve odnesl Frýdek-Místek a posléze také Kopřivnice.

„Myslím si, že můžeme být zatím maximálně spokojeni. Obě série jsme zvládli v nejkratším možném termínu, za což jsme moc rádi, měli jsme tak dost času na uzdravení malých šrámů a taky na přípravu na finále. Jediné, co je negativní, je to, že se vážně zranil Kuba Šindelář, který nám bude ve finále strašně chybět. Karviná je silná ve všech aspektech jako celek. Pozor si budeme muset dát úplně na vše. Doufám, že budeme dobře připraveni a že to dokážeme promítnout ve výkonech na hřišti. Doufám, že si na finále najde cestu co nejvíc diváků jak u nás v Plzni, tak i v Karviné. Ideální by bylo, aby na každý zápas, který se bude hrát, bylo vyprodáno,“ shrnul průběh play-off z pohledu Plzně Jakub Douda.

Vicemistr z uplynulého ročníku Baník Karviná zaostal v dlouhodobé části za svým největším sokem v honbě o titul o šest bodů. Slezané si ve čtvrtfinále poradili 3:0 na zápasy s ambiciózním brněnským Kénikem. Třaskavé však bylo hlavně semifinále s Lovosicemi. Severočechům se nepodařil pouze třetí zápas, jinak byl Baníku vyrovnaným soupeřem.

„Nejtěžší byl pro nás čtvrtý zápas semifinále v Lovosicích. Věděli jsme, že už jsme jen kousek od postupu do finále. Utkání došlo do sedmiček a ty jsou vždy hodně náročné po psychické stránce,“ hodnotil semifinálovou sérii Jonáš Patzel.

Jedna z hlavních opor Baníku Karviná se rozpovídala i o tom, v čem bude finále jiné oproti sérii s Lovosicemi. „Plzeň hraje trochu jiný styl obrany než Lovosice. Hra Plzně v útoku je hodně trpělivá. Budeme muset zůstat koncentrovaní po celou dobu zápasu a nevypustit žádný souboj. Budeme se muset pořádně připravit a dělat vše pro to, abychom to dotáhli k titulu,“ dodal Patzel.

Plzeň se s Karvinou v tomto ročníku utkala již třikrát. V rámci nejvyšší soutěže se v základní části ze dvou vítězství radovala Plzeň. Ve čtvrtfinále Českého poháru zase slavil Baník, který tuto soutěž ve 2finále dotáhl do zdárného konce. Karviná touží získat double, ale proti Talentu, který se aktuálně pyšní šestnáctizápasovou šňůrou vítězství, to bude mít velmi těžké. Plzeň se opírá zejména o výkony osmnáctiletého Daniela Bláhy a zkušené střední spojky Jakuba Doudy. Karviná se bude spoléhat na služby čtyř reprezentantů. Jmenovitě to jsou Dominik Solák, Denis Harabiš, Jonáš Patzel a Matěj Nantl.

Reklama na házenou bude k vidění v souboji o třetí místo

Přes pomalejší start do sezony se Lovosice dokázaly vrátit do horních pater tabulky. Nakonec se umístily na třetím místě se ziskem 34 bodů a ve čtvrtfinále narazily v repríze loňského souboje o bronz na Valachy ze Zubří. Ve vyrovnané sérii se nakonec z postupu mezi čtyři nejlepší celky radovali Lovci, kteří vyhráli 3:1 na zápasy. V semifinále se však Severočechům štěstěna obrátila zády a stejným poměrem podlehli Baníku.

„Na týmovém výkonu v semifinále bych neměnil vůbec nic, protože týmový výkon byl ten důvod, proč jsme byli s Karvinou schopni hrát tři naprosto vyrovnané zápasy i přes naši velkou marodku,“ shrnul situaci v týmu po semifinále Pavel Chotěborský.

Kopřivnice je příjemným překvapením celého ročníku. Tým kolem trenéra Tomáše Sklenáka zvládl základní část bez větších výkyvů formy a v posledním kole uhájil čtvrtou příčku před pražskou Duklou, se kterou svedl tuhou bitvu o postup do semifinále. Tu rozsekl až rozhodující pátý zápas, který vyhráli Moravané a po dlouhých letech prošli přes první kolo vyřazovacích bojů. Kopřivnice však následně nestačila na Plzeň, a tak se porve o celkové třetí místo.

FOTO: Ivan Pilát (KH ISMM Kopřivnice)

Kopřivnice loni hrála pouze o záchranu v play-out, přičemž nyní bojuje mezi nejlepšími týmy o bronzové medaile. Martin Střelec přemýšlí, kdo na tom má největší zásluhu: „V letošní sezoně nedošlo k zásadním změnám ve složení týmu. Největším přínosem v tomto ročníku je příchod trenéra Tomáše Sklenáka. Skleny perfektně zapadl do kopřivnického kolektivu jak po trenérské, tak hlavně po lidské stránce. Díky jeho zkušenostem jsme se v letošní sezoně dostali tam, kde jsme nyní, a zahrajeme si o bronzové medaile.“

Martin Střelec také hodnotí tažení svého celku v bojích o medaile: „Plzeň je zkušený tým a do této série vstupovala jako jasný favorit, což se ukázalo na prvních dvou zápasech. Do třetího utkání jsme vstupovali s tím, že bychom chtěli vrátit tuto sérii na domácí palubovku, což se nám bohužel nepovedlo, ale i tak mám z naší předvedené hry dobrý pocit, protože to jsou přesně ty zápasy, které nás mohou posunout dál a dodat nám sebevědomí do bojů o třetí místo. V první řadě jsem strašně rád, že se podařilo to, že se o házené v Kopřivnici začalo zase mluvit a házená se dostala do podvědomí širší veřejnosti lidí. Už to bylo řečeno několikrát, že se kopřivnická házená probojovala do dalšího kola play-off po dlouhých 29 letech. Už to může být úspěchem, ale my se chceme úspěšně porvat o třetí místo, což si troufnu říct, že by se nesmazatelně zapsalo do novodobé historie našeho klubu.“

„Pauza od semifinále je dlouhá a házená už nám všem chybí. Alespoň jsme však měli prostor kvalitně se připravit, protože soupeř nás čeká skutečně těžký. Lovosice jsou dobře poskládaný tým a za celou sezonu si zaslouží respekt. My však v sebe věříme a ve středu chceme do série vkročit úspěšně. Nečekal jsem, že hned naše první sezona skončí bojem o medaile, ale zase takové překvapení to není. Tenhle tým je výjimečný, je to jedna velká parta, která táhne za jeden provaz a zaslouží si být tam, kde je. Teď je na čase vše dotáhnout. Chceme ve středu na hřišti nechat vše. V Lovosicích jsme již letos jednou uspěli, tak proč to nezopakovat,“ hlásí odhodlaně trenér Kopřivnice Tomáš Sklenák.

„Čeká nás kvalitní soupeř, ale všichni v šatně víme, o co hrajeme. V týmu aktuálně nemáme téměř nikoho, kdo by si v minulosti vyzkoušel, jaké to je mít extraligovou medaili na krku. Chceme to změnit a bez venkovní výhry se to neobejde. Utkají se dva celky, které během celé sezony potvrdily, že jsou maximálně vyrovnané. Totožné výsledky ze vzájemných střetnutí jsou toho důkazem. Rozhodne podle mě bojovnost a v tom nesmíme zklamat. Musíme na hřišti nechat 120 % a já věřím, že dokážeme do série vkročit vítězně,“ doplňuje kopřivnický Radek Doležel.

Oba soupeři při vzájemných zápasech v aktuálním ročníku nedokázali využít domácího prostředí, ve kterém se jim jinak velmi daří. Lovosice by mělo dotáhnout za obhajobou bronzových medailí trio ostrostřelců Jan Kupa, Marek Hniďák a Pavel Chotěborský. Největší ofenzivní zbraní Kopřivnice je zase bezpochyby Jan Polcar spolu s křídelníkem Martinem Střelcem.

„Kopřivnice je opravdu nepříjemný soupeř, vlastně v základní části jeden ze dvou týmů, který nás dokázal v hale Chemik porazit, už to ukazuje jejich velkou kvalitu. Kopřivnice má opravdu dobrou obranu, za kterou chytají dobří brankáři, ale myslím si, že si s jejich obranou dokážeme poradit. V útoku mají výbornou spolupráci s pivotem, ale nemyslím, že by nám v letošní sezoně dělalo problém ubránit pivoty. Očekávám naprosto vyrovnanou sérii, ve které se může stát všechno. My ale budeme dělat vše pro to, aby se medaile do Lovosic vrátila co nejdříve,“ doplnil dvacetiletý křídelník Lovosic.

Rozpis finálové série:
1. zápas: středa 15. 5. Talent tým Plzeňského kraje – HCB Karviná (18:00, ČT sport Plus)
2. zápas: sobota 18. 5. HCB Karviná – Talent tým Plzeňského kraje (18:00, ČT sport Plus)
3. zápas: středa 22.n5. Talent tým Plzeňského kraje – HCB Karviná (15:30, ČT sport)
případný 4. zápas: sobota 25. 5. HCB Karviná – Talent tým Plzeňského kraje (16:00, ČT sport)
případný 5. zápas: středa 29. 5. Talent tým Plzeňského kraje – HCB Karviná (17:00, ČT sport)

Rozpis série o třetí místo:
1. zápas: středa 15. 5. HK FCC Město Lovosice – KH ISMM Kopřivnice (19:00)
2. zápas: sobota 18. 5. KH ISMM Kopřivnice – HK FCC Město Lovosice (18:00)
3. zápas: středa 22. 5. HK FCC Město Lovosice – KH ISMM Kopřivnice (18:00)
případný 4. zápas: sobota 25. 5. KH ISMM Kopřivnice – HK FCC Město Lovosice (14:00)
případný 5. zápas: středa 29. 5. HK FCC Město Lovosice – KH ISMM Kopřivnice (18:00)

FOTO TOP: HCB Karviná