Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Chance Extraliga: Souboj o čelo i o postup do play-off. Přichází nabité závěrečné kolo!

14/03/2023 | soutěže
Poslední kolo Chance Extraligy stále skrývá hodně zápletek a otazníků. Rozhodne se o postupujících do play-off, týmech, které budou hrát o udržení, ale i o vítězovi základní části. Máme se tedy rozhodně na co těšit!
Chance Extraliga: Souboj o čelo i o postup do play-off. Přichází nabité závěrečné kolo!

Derby v Lovosicích, přijede pražská Dukla

Ještě než se odehraje poslední kolo na většině prvoligových stadionů, čeká nás jedna předehrávka. Do lovosické Sportovní haly Chemik přijede tradiční soupeř, Dukla Praha. Přestože Lovci na podzim proti Pražanům zvítězili, nemají na ně zrovna nejlepší vzpomínky. V loňském play-off jim Dukla vystavila stopku již ve čtvrtfinále poměrem 3:1 na zápasy.

V tomto utkání mají o co hrát zejména Lovosice. Zatímco Pražané už zůstanou jistojistě čtvrtí, před Lovosicemi stále visí lákadlo prvního místa. K tomu potřebují porazit Duklu a zároveň doufat v zaváhání Plzně, která má před nimi jednobodový náskok.

Počet vstřelených branek obou týmů ukazuje, že by mělo jít o gólové utkání. Jen první Talent jich vsítil více než Lovci a přes hranici 800 gólů se přehoupla právě také Dukla. Lovosice spoléhahí zejména na produkci českého reprezentanta Jaroslava Trkovského, který má coby druhý nejlepší střelec ligy už 136 branek. Pražané mají obstarávání branek rozloženo na více hráčů, z nichž je nejproduktivnější pivot Jiří Dokoupil.

Martin Hríb, trenér HK FCC Město Lovosice: „Zápasy s Duklou jsou brány vždy jako takové malé derby. My víme, že soupeř má v poslední době dobrou formu, kterou Dukla potvrdila jak v lize, tak v Evropském poháru. Znovu se ukazuje, že jejich forma stoupá směrem k blížícímu se play-off. Jsme si vědomi, že postavení Dukly v extralize se nemůže již změnit a že ji čeká náročné utkání Evropského poháru. Pro nás to nic nemění na tom, že jdeme do zápasu s jasným cílem zisku dvou bodů. Během reprezentační pauzy jsme stihli i náročnější tréninky, ale zároveň hráči dostali více času na odpočinek. Věřím, že středeční duel ukáže, že jsme na play-off dobře připraveni." 

Jiří Günl, brankář HK FCC Město Lovosice: „Tým Dukly v sobě kombinuje zkušené hráče, které doplňují šikovní mladí kluci. Útočnou zbraní soupeře je rychlý útok, na který si musíme dát pozor. My ale chceme do play-off z co nejvyššího místa a protože stále máme ještě šanci skončit na první příčce, tak pro úspěch uděláme maximum. Na nic jiného než vítězství nemyslíme a věřím, že v zápase potvrdíme naši dobrou formu, roli favorita a udržíme si vítěznou náladu i do play-off.“

Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Poslední utkání základní části v Lovosicích jsme nuceni předehrát. Sice výsledek asi už postavení obou týmů neovlivní, ale my se chceme dobře připravit a oplatit porážku z domácí palubovky.“

Jiří Rakouský, hráč HC Dukla Praha: „Lovosice mají tuto sezonu hodně vydařenou, momentálně jsou na druhém místě. V domácím zápase jsme bohužel prohráli, ale tentokrát samozřejmě chceme v Lovosicích získat dva body. Bude to těžké utkání, mají silnou obranu, dobrý přechod do rychlého útoku. My se musíme zaměřit hlavně na to, abychom dobře bránili a nenechávali soupeře dávat lehké góly. Věřím, že se budeme prosazovat v útoku a zápas vyhrajeme."

Brno svede s Novým Veselím přímý boj o play-off

Nedávno jsme byli v Brně svědky červeného pekla, nyní je na řadě peklo modré. V přímém souboji dvou tabulkových sousedů, mezi nimiž je jednobodový rozdíl, si to rozdá Brno s Novým Veselím. Stručně řečeno: vítěz bere vše. Vítězný tým si s největší pravděpodobností zajistí účast ve vyřazovací fázi, zatímco soupeře pravděpodobně čeká skupina o udržení. Karty jsou tedy rozdány jasně.

Na podzim vzájemné měření sil skončilo hubenou remízou 19:19. Teď by měla brněnská hala sledovat divácky atraktivnější zápas. O to by se měl postarat i suverénně nejlepší střelec Chance Extraligy, brněnský Martin Kocich. Oba týmy se navíc pyšní jedněmi z nejlepších obran v soutěži.

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „Čeká nás poslední kolo, kde jsou jasně rozdané karty. Pouze vítěz tohoto zápasu má možnost postoupit do play-off. Co více k tomuto zápasu dodat. Bude to boj o každý centimetr palubovky a značný souboj hlasivek se očekává i mezi fanoušky, protože z Veselí tradičně chystají velký zájezd na toto utkání. My máme jediný cíl, pro který teď celý týden tvrdě pracujeme. Chceme vyhrát a postoupit do play-off. Věřím, že tento nevšední duel přitáhne mnoho sportovních příznivců a tuto velkou bitvu si nenechají ujít. Budeme Vás všechny potřebovat.“

Martin Kocich, střední spojka SKKP Handball Brno: „Půjde o všechno a kde vítěz bere vstupenku do play-off. Každý hráč si uvědomuje, jaká válka to byla v minulém vzájemném utkání. V sobotu čekám ještě daleko vyhrocenější utkání. Spoustu lidi je vzájemně propojeno nějakou minulostí v obou klubech, tímto jsou vždy tyhle zápasy speciální, navíc jsme si v posledních zápasech naši situaci v boji o play-off hodně zkomplikovali a musíme rozhodnout v posledním zápase. Veselští příznivci hlásí velký nájezd na naši halu, tímto bych chtěl vyzvat naše fanoušky, aby nás přišli v co největším počtu vytvořit modré peklo a užit si poslední zápas základní části.“

Jan Běloch, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Na poslední zápas základní části proti Brnu jsou všichni natěšení. Dobře se na něj připravujeme. Čeká nás klíčový zápas před jistě zaplněnou halou, určitě přijde hodně domácích fanoušků, hodně fanoušků přijede s námi. Myslím si, že přesně tohle jsou zápasy, pro které tu házenou děláme. Doufám, že oba týmy k tomu tak přistoupí, a bude se hrát dobrá házená a my budeme na konci ti šťastnější. Pro vítězství necháme na hřišti všechno a doufám, že společně s podporou našich fanoušků se nám podaří odvést z Brna kýžený výsledek, který nám zajistí postup do play-off.“

Vít Schams, brankář TJ Sokol Nové Veselí: „V sobotním zápase předpokládám velkou a vyrovnanou bitvu ve výborné atmosféře, kde bude každý gól a každá obrana velmi důležitá pro konečný výsledek a zároveň nečekaně i pro celou sezonu. My máme letošní sezonu opravdu velké rozdíly mezi domácími a venkovními výkony. Myslím, že jedním z hlavních faktorů, který to ovlivňuje je právě skvělá podpora našich fanoušků na domácích zápasech. Letos poprvé s námi pojedou v tak velkém počtu i ven, proto věřím, že sílu, kterou máme doma, budeme konečně schopni ukázat i venku a zápas společně s našimi fanoušky úspěšně zvládnout.“

Jičín by rád úžasný finiš zakončil postupem

Kdo by si před šesti koly, kdy měl Jičín na svém kontě pouhých dvanáct bodů, pomyslel, že bude ještě sahat po postupu do play-off? Málokdo. Od vysoké prohry s Plzní však Východočeši zabrali a z šesti utkání vyhráli hned pět. Tato šňůra je vyšvihla na jedenácté místo a play-off pro ně rozhodně není tabu. Musí však porazit Frýdek-Místek a zároveň doufat v zaváhání Kopřivnice. Dále se už může stát cokoliv.

Pepino ale rozhodně nenechá Jičínu nic zadarmo. Také totiž jistotu účasti ve vyřazovacích bojích nemá a potřebuje k ní nejlépe dva body. Oběma týmům půjde zkrátka o hodně. Větší forma a herní pohoda je momentálně na straně domácích, které požene za vítězstvím hala zbarvená do modra.

Na stranách obou soupeřů vynikají dva střelci. Na straně Frýdku-Místku Mathias Choleva a za Jičín Jiří Dolejší.

David Machalický, brankář O2xyworld HBC Jičín: „V sobotu se rozhodne o tom, jak bude vypadat kompletní osmička týmů, která bude bojovat o medaile a já věřím, že i my bude její součástí. Za svoji kariéru si nepamatuji, že by byl boj o play-off vyrovnaný tak, jako je tomu v letošní sezoně. Ještě před měsícem byly naše šance na play-off skoro nulové, my jsme se ale dokázali zvednout a celé lize jsme ukázali, že se s námi musí počítat. Máme před sebou nejdůležitější a nejtěžší zápas, protože ani soupeř nemá místo v osmičce jisté. Abychom duel zvládli, budeme potřebovat mohutnou podporu našeho publika, které bude našim dalším hráčem na hřišti a společně dokážeme zvítězit.“

Talent bude bojovat o prvenství v základní části v Kopřivnici

Plzeňskému talentu stačí k vítězství v základní části remíza na hřišti Kopřivnice. S tou Západočeši svedli v listopadu na branky bohatý zápas a vyhráli 35:30. Aktuálně nejlepší tým soutěže však nečeká na Moravě nic lehkého. Kopřivnice je doma silná a dokáže držet krok i s favority. Zároveň bude mít domácí tým v zádech skvělou diváckou podporu, která je požene k vytoužené účasti v play-off. K té Moravané potřebují jediný bod. Souhrou okolností by jim mohl stačit i dosavadní zisk, ale není nic jisté.

Talent za vítezstvím požene dvojice nedávných reprezentantů, Jakub Douda a Daniel Režnický. Pivot Režnický je i se 134 góly třetí nejlepší střelec soutěže. Kopřivnice má také jednoho elitního střelce, navíc s příhodným jménem. Křídelníka Martina Střelce se 104 góly.

Utkání z opačného konce tabulky, Maloměřice hostí Strakonice

Do předposledních Maloměřic v sobotu zajíždí dvanácté Strakonice. Hlavním cílem pro oba celky bude naladit se vítězně na skupinu o udržení. To se Maloměřicím v letošní sezoně povedlo jen třikrát, z toho dvakrát proti posledním Hranicím. Strakonický nováček se prezentuje sympatickými výkony a už nasbíral jedenáct bodů.

Ve vzájemném utkání hraném na podzim zvítězili Strakonice v domácím prostředí 30:28. Jihočeši hodně spoléhají na brankovou produkci svého nejlepšího střelce Davida Bičiště, naopak Mamuti mají ofenzivní činnost rozdělenou na více hráčů.

Zubří potřebuje porazit Hranice

Po kontumaci utkání s Prešovem se Zubří výrazně vyšvihlo tabulkou. Valachům aktuálně patří sedmá pozice. Ke stoprocentní jistotě play-off potřebují doma zdolat poslední Hranice. S těmi však na podzim pouze remizovali. Tentokrát je však čeká utkání na domácí palubovce, kde se Robe prezentuje o dost lepšími výkony. Navíc Cement se letos trápí a ještě neokusil chuť vítězství, pouze dvakrát remizoval.

Robe by měl vítězstvím hnát nejlepší střelec minulého ročníku Chance Extraligy a český reprezentant Lukáš Mořkovský. Od návratu po zranění má skvělou formu a dokonce si vysloužil přestup do polského Zabrze na příští sezonu. Otázkou však je, zda-li bude moci nastoupit, jelikož se na reprezentačním srazu zranil.

Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „Liga je neskutečně vyrovnaná a rozhodne se v posledním kole, jsme ale v lepší pozici než ostatní týmy. Šanci na play-off jsme díky výhře ve Strakonicích neztratili a díky kontumaci zápasu s Prešovem máme vše ve svých rukou. Samozřejmě víme, co se odehrálo v Hranicích v podzimní části. Je to derby, takže se všichni dokáží vybičovat k nejlepším výkonům. Musíme udělat poslední krok, máme to před domácím publikem. Abychom toho play-off dosáhli, potřebujeme fanoušky, kteří nás poženou za vítězstvím.”

Filip Šišák, pivot HC ROBE Zubří: „Čeká nás poslední zápas základní části a motivace opravdu nechybí, jelikož máme Hranicím co vracet. Snad jsme se poučili z chyb, které jsme nasekali u nich a doma zvítězíme.”

Výsledek zápasu 26. kola Chance Extraligy:
Čtvrtek 9.3. HBC Karviná - Tatran Prešov 33:28 (15:15)

Rozpis zápasů 26. kola Chance Extraligy:
Středa 15.3. HK FCC Město Lovosice – HC Dukla Praha (18:00)
Sobota 18.3. KH ISMM Kopřivnice – Talent tým Plzeňského kraje (18:00)
Sobota 18.3. O2xyworld HBC Jičín – Pepino SKP Frýdek-Místek (18:00)
Sobota 18.3. HC ROBE Zubří – TJ Cement Hranice (18:00)
Sobota 18.3. SHC Maloměřice Brno – HBC JVP Strakonice 1921 (18:00)
Sobota 18.3. SKKP Handball Brno - TJ Sokol Nové Veselí (18:00)