Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

První úspěch nové mládežnické reprezentace v plážové házené: triumf na turnaji v Bělé.

18/08/2020 | beachhandball, Handball+
Každá cesta má svoje překážky, ale na konci každé cesty je cíl. Do puntíku to platí i pro nově vznikající tým mládežnické reprezentace chlapců v plážové házené. Vrcholem jejich cesty mělo být Mistrovství Evropy v Itálii, které ale bylo kvůli Covid-19 již dvakrát odloženo.
První úspěch nové mládežnické reprezentace v plážové házené: triumf na turnaji v Bělé.

To, že tým U16 a s ním i celá plážová házená v národním podání může mít smysl, dokázala dvě vystoupení, která mají čeští mladíci zdárně za sebou. Původně měla být účast na turnajích v Praze a v Bělé pod Bezdězem vrcholem přípravy na evropský šampionát. Nakonec se z nich stala součást přípravy, která bude pokračovat i v průběhu nadcházející sezóny.

 

Komise pro alternativní druhy házené

Vraťme se ale nyní na úplný začátek cesty. Prvním krokem, který dal impulz vzniku nového týmu, byl vznik Komise pro alternativní druhy házené. Ta v sobě mimo plážové házené zahrnuje například i aktivity okolo wheelchair házené - házené pro vozíčkáře, street handballu nebo snowball – házené na sněhu. Zejména „plážovka“ je ale u nás již dlouho zavedeným sportem, ve světě se těší velké oblibě a nyní má před sebou i olympijskou naději. „O turnaje u nás je mezi evropskými celky zájem a to neušlo ani vedení ČSH. Všichni cítíme, že věnovat se rozvoji plážové házené stojí za to. Beach handball má totiž šanci zařadit se do seznamu olympijských sportů a česká házená určitě stojí o to, abychom byli mezi účastníky,“ říká jeden z členů komise a také zkušený rozhodčí plážové házené Jiří Opava.

 

Foto: Robert Grim

 

Podpora mládeže

Komisi, která vznikla na podzim loňského roku, se mimo jiné podařilo získat od Evropské házenkářské federace grant ve výši 5.000 EUR na materiální vybavení. Za ten se pořídily např. speciální branky, lajny nebo míče. Svoje úsilí v kategorii beach házené pak komise zaměřila především na mládežnické složky. „Všechna práce musí mít nějakou koncepci, a i proto jsme připravili koncept soutěží, které by měly vrcholit titulem Mistra ČR. Obdobně jako vrcholí i soutěže v klasické indoor házené,“ prozrazuje Opava.

 

Mládežnické kategorie

Výsledkem snahy nově vytvořené komise byl například vznik tří oficiálních kategorií, které na rozdíl od klasické házené v sobě zahrnují tři věkové ročníky. V nejmladší kategorii žáků se jedná o smíšenou kategorii kluků a holek. Dvě starší kategorie kadeti a junioři už se dělí na holčičí a klučičí týmy. Se zavedením mládežnických kategorií a širší nabídky turnajů se jen za poslední dva roky podařilo zdvojnásobit počet mládežnických celků a turnaje, které mládeži dávají prostor (především Praha a Pardubice), získávají od ČSH resp. Komise alternativních druhů házené také materiální podporu. Pro posun a větší konkurenceschopnost hráčů ale jen domácí turnaje nestačí a dalším krokem tak je a bude vznik reprezentačních celků.

 

Týmy na turnaji v Praze. | Foto: Hana Vrbková

 

Reprezentace U16

Prvním z nich se stalo nově vytvořené družstvo chlapců U16 v čele s trenérskou trojicí Martin Hrib, Pavel Farář a Jaroslav Dušek. Především jejich úkolem bylo ve spolupráci s Komisí vytipovat vhodné hráče, kteří by mohli českou házenou reprezentovat na ME. „V první fázi jsme oslovili prostřednictvím klubů napříč celou republikou téměř čtyřicet hráčů. Na dva jednodenní srazy, které proběhly v létě v Praze, nakonec dorazilo téměř třicet z nich. Sestava nebyla totožná, aby šanci se ukázat měli i ti, kteří například na jeden ze srazů nemohli dorazit,“ vysvětluje Jiří Opava.

„Potěšilo nás, že tři čtvrtiny z oslovených hráčů s nominací souhlasily a na kempy přijely. Tímto bychom chtěli poděkovat nejen jim, ale také klubů, které nám účast svých hráčů v již probíhající přípravě na novou sezónu umožnily,“ řekl jeden z trenérů Pavel Farář a dodal, že počáteční obavy z plážovkového umění hráčů byly rychle rozptýleny: „Snad třetina hráčů neměla před letními kempy s plážovou házenou žádné zkušenosti. Ale byli jsme obrovsky mile překvapeni výkonností hráčů, která hned na prvním srazu předčila naše očekávání.“

Jedním z hráčů, kteří do Prahy přijeli beach handballem nedotčeni, byl i Václav Košťálek ze Sokola Ostrava, který byl do výběru zařazen společně se svým dvojčetem Vojtou. „Já i brácha jsme měli z nominace radost a účast na přípravných kempech jsme ihned potvrdili. Beach handball nás chytl, baví nás to a určitě bychom se rádi v létě k plážovce znovu vrátili,“ řekl Vašek Košťálek.

 

Foto: Hana Vrbková

 

Největší zastoupení v původním výběru měla pražská Dukla, kterou v Praze reprezentoval například Mikuláš Macur. „My jsme již absolvovali tři turnaje v Praze. Pro nás je plážovka doplňkovým sportem ke klasické házené, je to hlavně o zábavě a dobré partě. Tu se nám podařilo vytvořit i v reprezentačním výběru,“ potvrdil Mikuláš.

Obavy trenérů, jak z hráčů, kteří neměli žádné zkušenosti s beach házenou, postavit tým, se po prvních srazech rázem přeměnily v obavy, koho z hráčů do dalšího kola nenominovat. To potvrzuje druhý z trenérů Martin Hrib: „Bylo z čeho vybírat. Pro nás tím vznikla naopak nepříjemná situace, protože i hráči, kteří splňovali všechny naše požadavky a představy, se do finálního kádru nakonec nedostali.“

 

Turnaje v Praze a v Bělé pod Bezdězem

Po dvou jednodenních kempech v Praze byl výběr zúžen na 24 hráčů, ze kterých trenéři vytvořili dva celky. Ty se zúčastnily prvního turnaje Prague Open Beach Handball v Praze. A vedly si na něm skvěle. Jeden tým celý turnaj vyhrál, druhý se umístil na třetí pozici.

Po pražském turnaji se vykrystalizoval jeden tým, na který čekal turnaj CEFEG Bělá cup v Bělé pod Bezdězem. Ten byl nakonec třešničkou na pomyslném dortu. V konkurenci dvaceti dvou seniorských celků našel český výběr jediného přemožitele. Prohru si ale připsal již v základní skupině, ve vyřazovacích bojích pak dokráčel do finále a tam již nezaváhal.

 

Vítězný tým na turnaji v Bělé pod Bezdězem. | Foto: Robert Grim

 

ME v Itálii

Po dvou turnajích v domácím prostředí měl národní celek chlapců v září absolvovat evropský šampionát v Itálii. Ten byl již jednou kvůli Covid-19 odložen z léta na podzim. Bohužel neutuchající situace okolo koronaviru způsobila, že mládežnický šampionát se v Itálii neuskuteční ani v září, ale předběžně byl přeložen na jaro 2021. S tím souvisí i nový plán přípravy, jak prozrazuje Jiří Opava: „Rádi bychom, aby se tým zúčastnil zimního turnaje v Praze a ve hře je také mezinárodní turnaj pro reprezentační výběry U16 ve spolupráci s okolními federacemi.“

To, že cesta do výběru je nadále otevřená pro všechny házenkáře, potvrzuje trenér Martin Hrib: „To, že někdo z kluků v Bělé nebo v Praze nehrál neznamená, že mají cestu do reprezentace uzavřenou. Právě naopak. Tím, že byl šampionát znovu odložen, máme před sebou další přípravu a znovu tak budeme tým pro evropský šampionát skládat.“

Poděkování na závěr přidal třetí z trenérů Jaroslav Dušek: „Chceme poděkovat klubům, že nám umožnily s hráči pracovat a hráčům, že byli ochotní si zkrátit prázdniny. Za všechny trenéry bych chtěl poděkovat také organizátorům obou turnajů, že nám umožnili týmy do turnajů zapojit. A hlavně za to, že turnaje vůbec uspořádali. Pustit se v této nešťastné době do organizace čehokoliv je obrovsky těžký úkol.“

Pro Handball+ Lucie Kantůrková

Foto: Robert Grim