Liga mistryň: České hvězdy si zahrají o další triumf! Kristiansand v repríze finále přestřílel Gÿor

03/06/2023 | zahraničí, soutěže
To byl ofenzivní koncert! Parádní zápas nabídlo první semifinále Final4 Ligy mistryň. Norský Kristiansand v Budapešti zdolal házenkářky maďarského Györu 37:35 a v neděli si proti Ferencvárosi zahraje o obhajobu triumfu. A chybět u toho nebudou ani české hvězdy Markéta Jeřábková a Jana Knedlíková, které byly na palubovce pořádně vidět!

Kristiansand to znovu dokázal a bude útočit na třetí titul v řadě

GYÖRI AUDI ETO KC – VIPERS KRISTIANSAND 35:37 (18:23) | 3.6.2023
Nejvíce branek:
Oftedal 11, Gros 9, Hansen 3, Nze Minko 3 – Roberts 8, Jeřábková 7, Vyakhireva 5, Knedlíková 4
Rozhodčí: Igor Covalciuc – Alexei Covalciuc (oba MDA)
Sedmimetrové hody: 4/3 – 6/4
Vyloučení: 7:3
Diváci: 18734

Už úvod utkání ukazoval, že tahle házená bude bavit. Györ sice otevřel skóre, ale pak si slovo vzala dvakrát po sobě levá spojka Markéta Jeřábková a hned bylo srovnáno. A rozjela se parádní přestřelka. Oba celky využívaly nádherné souhry do pivota, proskoky i rány z dálky. Brankářky jen nevěřícně koukaly, pak se však rozchytala Katrin Lunde a Vipers díky tomu odskočily.

Po 18 minutách svítilo na tabuli neuvěřitelné skóre 12:16 z pohledu maďarského celku. Kristiansand i díky třem stoprocentním sedmičkám odskočil až na 20:13, Györ však dokázal snížit. S poločasovou sirénou však vypálila přesně Jeřábková a pátým gólem v utkání navýšila na 23:18.

Právě hvězda české reprezentace otevřela i skóre druhého poločasu. Domácí hráčky se však stále držely v přijatelném kontaktu a zdaleka ještě nebylo rozhodnuto. Čtyři minuty před koncem totiž Knedlíková výjimečně neproměnila sedmičku, když trefila jen tyč, a Gÿor ještě zabral. Po následné trefě Oftedal už prohrával 34:36.

Kristiansand se v ofenzivě v závěru trápil, po vyloučení Jeřábkové navíc dohrával závěrečné dvě minuty v poslední. Špatnou přihrávku Vyakhirevy potrestala 48 sekund před koncem Nze Minko a už to bylo jen o gól. Norský celek si vzal timeout a ruská házenkářka napravila svou předchozí chybu. Z proskoku se prosadila a stanovila konečný stav 37:35 pro Vipers. „V prvním poločase jsme si vytvořily solidní náskok. Snažily jsme si ho hlídat, ale měly jsme pár výpadků. O vedení jsme naštěstí nepřišly a jdeme do finále! Jsem za to ohromně ráda,“ hodnotí duel Markéta Jeřábková.

Na palubovce tak vypukla obrovská radost házenkářek v růžových dresech. Postup do finále slaví i dvě české hráčky, které měly výrazný podíl i ohromně cenném skalpu maďarského šampiona. Ve finále Zmije vyzvou v neděli od 18:00 (Sport 1) Ferencváros. „Moc se těšíme. Všechny jsme čekaly, že spíš narazíme na Esbjerg, ale bude to znovu maďarský tým. Budeme hrát znovu s chladnou hlavou a stoprocentním nasazením,“ slibuje Jeřábková. „Atmosféra bude krutá, ale nádherná,“ ví 27letá reprezentantka.

Domácí překvapení před rekordní návštěvou

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA – TEAM ESBJERG 30:29 (13:17) | 3.6.2023
Malestein 7, Bölk 6, Lekić 5, Klujber 5 - Mörk 7, Reistad 7, Ingstad 6
Rozhodčí: Ozren Backović - Mirko Palacković (oba SLO)
Sedmimetrové hody: 5/4 – 3/3
Vyloučení: 6:5
Diváci: 20022 (vyprodáno)

Domácí Ferencváros sice ve druhém semifinále prohrával až o pět branek, ale v závěru dokázal otočit skóre proti dánskému Esbjergu a při své premiérové účasti ve Final4 nečekaně prošel až do finále. Zápas v Budapešti sledoval vyprodaný MVM Dome v Budapešti, 20022 diváků činí světový rekord na ženské házené. A drtivou většinu fanoušků rozjásala vítězná střela Emily Bölk z devíti metrů tři sekundy před koncem.