Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Nadstandardní příprava. Juniorky těží ze spolupráce s VICTORIÍ VSC, první rok je pilotní

02/12/2021 | reprezentace
Nadstandardní příprava. To je hlavní motto nové spolupráce, kterou Český svaz házené navázal s vysokoškolským centrem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy VICTORIA VSC. Od listopadu 2021 pojede ve specializovaném režimu ženská juniorská reprezentace. Co v praxi zaměření na mládežnický národní výběr znamená? „Program by měl připravovat hráčky na úroveň, kam by se v rámci přípravy měly dostat v dospělé kategorii,“ vysvětluje člen exekutivy a předseda reprezentační komise Jan Štochl.
Nadstandardní příprava. Juniorky těží ze spolupráce s VICTORIÍ VSC, první rok je pilotní

Vysokoškolské centrum VICTORIA VSC podporovalo na klubové úrovni ženské házené pražskou Slavii. Teď se zaměří na mládežnickou reprezentaci. „Na jaře došlo k prvnímu kontaktu centra se svazem, předchozí strategii chtějí opustit a do budoucna podporovat mládež. Dohodli jsme se, že spolupráce bude cílena na ženskou juniorskou reprezentaci,“ přibližuje Jan Štochl počátky jednání.

Juniorky byly vybrány na základě dlouhodobých cílů svazu i Národní sportovní agentury. Směr v dlouhodobém horizontu udávají také Olympijské hry 2028, jež bude hostit Los Angeles. „Od listopadu 2021 začíná nová etapa, první rok je rokem pilotním. Ověří správné nastavení a směřování celého projektu. Cílem bude optimalizace, další rozvoj a profesionalizace přípravy reprezentantek,“ říká vedoucí oddělení sportovního zabezpečení vysokoškolského centra VICTORIA VSC Petra Vozobulová.

 

 

Prvním výsledkem spolupráce bude akce, která přijde už po mezinárodním turnaji O štít města Chebu, v rámci rekondičního soustředění dojde mimo jiné na psychologickou průpravu s Marianem Jelínkem. Podpora cílí celkem na 17 vybraných hráček.

„Mentální složka je součástí přípravy vrcholových sportovců. Vyhodnocení prvního roku proběhne po letním mistrovství světa. Pevně věříme, že nadstavbové služby, jež nabízíme, povedou ke zvýšení výkonnosti českých juniorských reprezentantek a k celkové profesionalizaci přípravy směrem k seniorskému národnímu týmu a k účasti v mezinárodních soutěžích,“ věří Petra Vozobulová.

„Půjde o individuální přípravu v nadstandardním režimu oproti tomu, co by normálně hráčky měly v klubech k dispozici. Každá působí v jiném týmu, má jiné zázemí a možnosti přípravy, proto program bude individualizovaný,“ upřesňuje Štochl. Juniorské házenkářky podstoupily rozsáhlé vstupní testy, které jsou normou pro přijímání sportovců do režimu vysokoškolského centra. „Provedli jsme vstupní diagnostiku. Tu poté použijeme k vytvoření doporučení pro osobní rozvoj jednotlivých reprezentantek,“ doplňuje Vozobulová. Měřila se třeba analýza tělesného složení, klidová spirometrie, sonografie kloubů a klidové EKG.

 

 

Finanční podpora ze strany vysokoškolského centra zajistí mimořádné podmínky pro mládež. „Bude se financovat ta část přípravy, na kterou by normálně při našich běžných finančních možnostech holky nedosáhly. Dosavadní možnosti pokrývaly základní přípravu: soustředění v běžném režimu, herní přípravu a vrcholné akce. Příkladem nové spolupráce je právě třeba už zmiňované rekondičně-rehabilitační soustředění v Mariánských Lázních,“ doplňuje Štochl.

Období nadcházejících dvou let bude pro program zkušební. „Poté si společně vyhodnotíme, jestli je pro nás i pro vysokoškolské centrum výhodné pokračovat v takové formě, jakou jsme nastavili,“ uzavírá Štochl. Zvažovat se bude úprava či zachování stejného formátu. „Můžeme se zaměřit třeba na jinou věkovou kategorii, případně jiný segment ženské házenkářské reprezentace."