Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Nabitý víkend odstartoval dvěma výhrami. Slovensko přehráli dorostenci i mužská reprezentace

14/01/2023 | reprezentace
Dvě výhry a dva solidní výkony, které ovšem zároveň ukázaly prostor pro zlepšení. Dorostenecká reprezentace si v úvodním klání nabitého víkendu poradila se Slovenskem 32:25 hlavně díky přesvědčivému závěru. Mužský národní tým na mladší kolegy navázal a ve vyprodaném federálním derby uspěl 33:27. Už v neděli jsou na programu odvety.
Nabitý víkend odstartoval dvěma výhrami. Slovensko přehráli dorostenci i mužská reprezentace

Dorostenci zažili povedené odpoledne

Foto + Foto TOP: Hana Vrbková (Česká házená)

Začátek zápasu výběru Jiřího Hynka vyšel, na 3:1 zvyšoval Josef Jonáš, v sedmé minutě se nemýlil v trháku křídelník Filip Matouš a Češi vedli dokonce už o tři branky. Náskok si národní tým udržoval prakticky v celém průběhu federálního derby, ke konci úvodní půle dominovali gólmani. Famózní zákroky tasil Vojtěch Košťálek, na druhé straně zase Matoušovi překazil v tutovce radost rychlým vystřelením levé nohy proti balonu Furman. 

Slovensko se postupem času dostalo na dostřel a Marek Roman srovnal na 13:13. Nadechnutí soupeře ovšem reprezentace okamžitě potlačila krásnou ranou Davida Flajsara. Druhý poločas přinesl ještě o poznání přesvědčivější brankový rozdíl. Po vyvedeném úvodu si vytvořili dorostenci komfortní náskok, jenž byl po brance Pavla Ogouna již šestibrankový – 26:20.

Hosté ale dotahovali zásluhou Daniela Polanského. Pravá spojka snížila na 23:26 a šest minut před koncem se Slovensko nadechovalo ke závěrečnému náporu. Češi i tuhle prověrku ustáli. Trpělivě si budovali podpořeni dobrou obranou ztracený náskok, třicátý gól přidal Pavel Mancl. Národní tým nakonec koncovku ustál a vyhrál přesvědčivě 32:25.

„Jsme rádi za výhru, určitě potěší. Spokojení jsme s první půli, ve druhé jsme měli být ve druhé půli důslednější v postupném útoku, taktice a chyběla i potřebná koncentrace. Měli jsme vyhrát ještě daleko větším rozdílem," komentoval trenér Jiří Hynek. „Musíme se zlepšit. Utkání na mistrovství světa budou ještě náročnější a taková zaváhání nás budou stát zápas.“

Trenér si ale vážil prověrky před vyprodaným publikem. „Představoval bych si, že osobní motivace u hráčů na kempu bude. Kluci mají možnost vidět seniorskou reprezentaci trénovat a hrát. Ve druhé půli jsme to, co nás zdobilo na Championshipu, kdy jsme jím všichni žili, neměli. Emoce tento tým potřebuje, musíme hrát celých 60 minut," uzavřel kouč.

Přípravné utkání: Česko – Slovensko 32:25 (17:14)

Česko: Košťálek Voj., Brychlec – Flajsar 2, Štěpán 1, Popela 1, Chobot 1, Macur 2, Pavlík, Matouš 6, Pšenica 6, Vojíř 1, Navrátil 2, Ogoun 2, Mancl 1, Josef 5, Palička 1, Košťálek Vác., Přerovský 1

Slovensko: Mitošinka, Furman – Mital 4, Gdovec 2, Terpák, Pacek 1, Ďurana 1, Karvaš, Kubrický, Varga, Rojko 3, Jurkovič 7, Roman 4, Polanský 3, Androvič, Féder

Muži přidali druhou výhru dne

 

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)

Skóre duelu otevřel ve třetí minutě Klíma krásným přehozením gólmana. Po slepených brankách na obou stranách stejný hráč efektním pasem našel Štěrbu, který z křídla poslal Čechy do vedení 5:4. Přetahovaná pokračovala, Mizera tasil několik zásahů, na druhé straně pálili přesně znovu Štěrba i Babák. Národnímu týmu se však dlouho nedařilo dostat do výraznějšího náskoku.

„Byl to zápas rozdílných fází. Něco bylo dobré, některé věci, především ty nové, musíme zlepšit. V neděli máme další příležitost. Slováci také ukázali některé dobré věci, v některých částech zápasu byli lepší. Speciálně v obraně to bylo od nás průměrné, musíme být lepší. Musíme na tom zítra zapracovat," komentoval Xavier Sabate. „Musíme si to rozebrat a zhodnotit si věci, které musíme zlepšit.“

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)

Ve druhém poločase dostal prostor Jan Hrdlička, který se uvedl chycenou sedmičkou, následná rána šla do tyče. Na 19:14 zvýšil Harabiš, který byl naopak na druhé straně ze sedmičky úspěšný. První slovenský gól druhé půle vstřelil Ďuriš, národní tým ovšem postupně vedení navyšoval. Před vyprodanou kutnohorskou Klimeškou kráčel za výhrou.

„Tyto zápasy jsou výborné k analýze, testují nás. Sbíráme data ohledně dobrých věcí a zároveň také věcí, na kterých musíme dál pracovat," pokračoval Sabate. A vyhlížel odvetu. Spokojený byl s výkonem dorostenců. „Naposledy jsem je viděl v červnu. Vidím velký progres, trenéři odvádí skvělou práci stejně jako Jan Filip. Hráči se zlepšují, což je to hlavní a nejdůležitější,“ uzavřel.

Házenkářská neděle startuje v 15:30, seniorská reprezentace tentokrát bude hrát první. V 17:30 začíná odveta dorostenců.

Přípravné utkání: Česko – Slovensko 33:27 (17:14)

Česko: Mizera, Hrdlička – Hrstka 4, Piroch 2, Štěrba 5, Kašpárek 2, Babák 2, Trkovský, Šlachta, Vančo, Harabiš 4, Klíma, 4 Patzel 3, Douda 1, Březina, Zeman 2, Režnický 1, Blecha 3

Slovensko: Žernovič, Konečný – Hlinka 2, Briatka 2, Sloboda, Potisk 1, Fenár 3, Prokop 1, Ďuriš 1, Péchy 3, Hajko, Moravčík, Smetánka 2, Páleš 2, Urban 1, Korbel, Mišových 8, Mikita 1