Finsko – Česko 23:43. Češky zvládly roli favoritek, drtivé vedení si vypracovaly už v poločase

04/04/2024 | reprezentace
Po dvou prohrách s Nizozemskem vkročily české házenkářky v kvalifikaci na mistrovství Evropy opět na vítěznou stopu a po kanonádě přehrály Finsko. Češky si díky výhře 43:23 pojistily druhé místo skupiny 3 za dosud stoprocentními Nizozemkami.

Zhruba do sedmé minuty se Finky držely statečně. Stav 2:4 z jejich pohledu vypadal nadějně, národní tým ale následně přidal na tempu. Sedm gólů za sebou pro české barvy a stav 11:2 značil, že si jdou svěřenkyně Benta Dahla za vítězstvím. Domácí hráčky se ještě několikrát prosadily, nicméně český výběr držel vše ve svých rukách. „Vždy je důležité dobře začít,“ přikývnul trenér Bent Dahl.

„Pomohly naše rychlé protiútoky, trestaly jsme snad všechno,“ byla spokojená Julie Franková. „Když se od začátku vede, jde to vždycky líp.“ Poločasový stav 25:10 značil, že pokud ve druhé polovině nepřijde zadrhnutí v útoku, zapíše český tým dva body.

„Holkám jsem řekl, že jsem s výkonem hodně spokojený,“ prozradil trenér, co zaznělo o poločasové pauze. „Kádr pro první polovinu svůj úkol zvládl, pak jsem tam vyslal další.“

Nakonec se z utkání stala zběsilá přestřelka, Finky se totiž nevzdávaly a na domácí půdě se chtěly předvést v co nejlepším světle. Češky ale sebevědomě trestaly nedůrazy v obraně soupeřek. Ve druhém poločase se tak objevily sekvence, kdy Finky vstřelily například čtyři z pěti po sobě jdoucích gólů, české vedení ale stahovaly jen těžce. Nakonec se ukazatel skóre zastavil na stavu 43:23 pro národní tým.

„Dali jsme hodně gólů, mohli jsme využít každého v týmu. Máme pro naše výkony vysoký standard, chtěli jsme to potvrdit, což se povedlo,“ vyjmenovával po utkání pozitiva trenér Bent Dahl. „Hlavně jsem chtěl, aby se mohly ukázat všechny hráčky. Jsem rád, že se to povedlo.“

Celý tým se nyní soustředí na důležité utkání proti Portugalsku a následnou kvalifikaci o olympiádu. „Teď už se soustředíme jen na to. Bereme to den po dni, ale připravíme se,“ dodal Dahl.

A jak to vidí hráčky? „Nesmíme se uspokojit tímto výsledkem. Doma se o to proti Portugalkám musíme porvat, domácí fanoušci nás potáhnou dopředu,“ věří Julie Franková.

KVALIFIKACE O ME | Finsko – ČESKO 23:43 (10:25)

Česko: Novotná, Kudláčková – Jeřábková 7, Cholevová 7, Franková A. 5, Kuxová 4, Malá 4, Stříšková 3, Zachová 3, Kovářová 3, Šustáčková 2, Desortová 2, Franková J. 2, Stellnerová 1, Kordovská.

Finsko: Olsson, Wolff – Hilli 5, Anckar 4, Holopainen 3, Peitsaro 3, von Nandelstadh 3, Kulju 2, Rakkolainen 1, Yli-Suvanto 1, Jensen 1, Karell, Heikkinen, Sandelin, Lönnborg, Fredriksson.

FOTO TOP: Petr Ryp, Hana Vrbková (Česká házená)