Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

MS 2021 bude rozhodovat 19 dvojic, nechybí Horáček a Novotný. "S kolegy si fandíme navzájem, nikdo jiný to totiž neudělá," usmívají se čeští sudí

08/01/2021 | MS 2021
Celkem 19 dvojic rozhodčích nominovala Mezinárodní házenkářská federace na světový šampionát, který začíná 13. ledna v Egyptě. Mezi nominovanými nechybí zkušená česká dvojice Václav Horáček a Jiří Novotný.
MS 2021 bude rozhodovat 19 dvojic, nechybí Horáček a Novotný. "S kolegy si fandíme navzájem, nikdo jiný to totiž neudělá," usmívají se čeští sudí

 

Seznamte se s nominovanými:

Youcef Belkhiri/Sid Ali Hamidi – Alžírsko

Julian Lopez Grillo/Sebastian Lenci – Argentina

Matija Gubica/Boris Milosevic – Chorvatsko

Václav Horáček/Jiří Novotný – Česká republika

Mads Hansen/Jesper Madsen – Dánsko

Alaa Emam/Hossam Hedaia – Egypt

Oscar Raluy/Angel Sabroso – Španělsko

Charlotte Bonaventura/Julie Bonaventura – Francie

Karim Gasmi/Raouf Gasmi – Francie

Robert Schulze/Tobias Tönnies – Německo

Majid Kolahdouzan/Alireza Mousavian – Irán

Gjorgji Nachevski/Slave Nikolov – Severní Makedonie

Ivan Pavicevic/Milos Raznatovic – Černá Hora

Havard Kleven/Lars Jorum – Norsko

Duarte Santos/Ricardo Fonseca – Portugalsko

Bojan Lah/David Sok – Slovinsko

Arthur Brunner/Morad Salah – Švýcarsko

Mirza Kurtagic/Mattias Wetterwik – Švédsko

Samir Krichen/Samir Makhlouf – Tunisko

 

Rozhodčí zastupují čtyři kontinentální federace – jedna dvojice reprezentuje Asii, jedna Střední a Jižní Ameriku, tři dvojice Afriku a čtrnáct Evropskou házenkářskou federaci.

Čtrnáct z nominovaných párů nastoupilo také na IHF mistrovství světa v házené mužů v Německu a Dánsku v roce 2019, kde finále rozhodovali Chorvaté Matija Gubica a Boris Milosevic. Čtyři dvojice posuzovaly také ženské mistrovství světa v Japonsku v roce 2019 a například pro ženskou dvojici – sestry Bonaventurovy to bude druhé mužské mistrovství světa v kariéře, nastoupily už na MS ve Francii v roce 2017. Naopak prvním mistrovství světa bude tento šampionát pro dvě dvojice z afrických zemí – Alžířany Youcefa Belkhiriho a Sida Aliho Hamidiho a Egypťany Alaa Emama a Hossama Hedaiaa.

 

Pošesté se na světovém šampionátu mužů představí česká dvojice Václav Horáček a Jiří Novotný. V čem je toto mistrovství světa v době pandemie pro rozhodčí jiné, i o tom, jak se na šampionát sami připravovali nám společně povídali v krátkém rozhovoru.

 

Je příprava na mistrovství světa v tomto období jiná? Jak třeba probíhaly přípravné semináře před šampionátem?

Přípravné semináře probíhaly jako všechny akce v této době online. Kondiční trenér připravil tréninkové plány na 9 týdnů, fyzioterapeutka nám poslala cvičení na omezení zranění a nutriční poradce nám okolo Vánoc neustále připomínal, abychom si dávali pozor (úsměv). Předseda rozhodčích nám prezentoval nové trendy a online probíhaly i testy z pravidel a video test.

 

Jak jste se tedy připravovali na turnaj vy sami po kondiční či technické stránce?

Plnili jsme pokyny kondičního trenéra, každý týden jsme do aplikace museli nahrávat naše tréninky. Za podzim jsme v zahraničí odpískali pouze jeden zápas, dalších šest jich bylo zrušeno kvůli nákaze COVIDem u družstev, někdy i jen hodinu před odletem. I po tom jednom odpískaném zápase jsme měli online videoanalýzu s lektorem. Jsme moc rádi, že se ČSH podařilo vyjednat výjimku pro extraligu a MOL ligu a mohli jsme pískat u nás.

 

Jak se osobně na šampionát v této zvláštní době těšíte? Bude to i pro vás bez diváků a v těchto podmínkách v něčem jiném nebo to pro vás nehraje roli?

Máme trochu obavy, co nás tam bude čekat. Celé mistrovství bude v tzv. bublině. Pořadatel určitě udělá maximum pro bezpečné mistrovství, moc si ale nedovedeme představit nakažení COVIDem a případnou karanténu v Egyptě.

 

Máte za normálních okolností možnost poznat zemi, ve které se šampionát odehrává? V Egyptě to s ohledem na bublinu nebude zřejmě možné, ale jak to v tomto ohledu máte na „normálních“ šampionátech?

Jelikož je trend posledních mistrovství takový, že je více pořadatelských zemí a cestuje se někdy i přes půl Evropy, jako v případě EURA ve Švédsku, Norsku a Rakousku, tak se rozhodcovský život změnil pouze na rozhodování zápasů, cestování, semináře a rozbory zápasů. Za posledních deset let se počet volna snížil asi desetkrát.

 

Máte mezi rozhodčími nějaké blízké přátele či známé, se kterými se na šampionátech rádi potkáváte?

Všichni rozhodčí mezi sebou vycházejí dobře. Jsme jeden tým, podporujeme se a fandíme si, protože nám jinak nikdo nefandí. My máme vždy radost, když se kolegům povede výborně odpískat zápas. Současně si ale myslíme, že po LOH v Tokiu nastane velká obměna generace rozhodčích.

 

Rozhodčí Václav Horáček a Jiří Novotný při finále MS v Kataru 2015.