Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Šárka Raisová, trenérka TJ Dukla Praha, lektorka kroužku miniházené a zakladatelka Mini Handball Academy.

09/12/2020 | mládež
Pražské kluby mají mezi svými členy mnoho zajímavých a aktivních házenkářských nadšenců. Jedním z nich je bezpochyby Šárka Raisová.
Šárka Raisová, trenérka TJ Dukla Praha, lektorka kroužku miniházené a zakladatelka Mini Handball Academy.

 

Šárko, od kdy se věnujete házené a jaké byly vaše začátky?

Házené se věnuji od svých sedmi let. Tento nádherný a dynamický sport jsem si téměř okamžitě zamilovala a dá se říci, že jsem mu hodně podřídila i celý svůj život. Začátky byly krásné, v Plzni ještě na asfaltu a antuce. Ale s tak skvělými lidmi, že nám tyto podmínky vůbec nevadily. V dorosteneckém věku jsem měla to štěstí a hrála ve Slavii Praha, odkud jsem později šla do Liberce a na závěr do Německa, do Marienbergu. Byly to úžasné roky, plné dřiny, ale fantastických zážitků, které bych nikdy za nic nevyměnila.

 

Jste trenérka kategorie Mini v TJ Dukla Praha, co vás vedlo k tomuto kroku?

Na Dukle trénuji již více jak 6 let a jsem za to nesmírně vděčná. Nejprve jsem jen pomáhala v kategorii minižactva a mladšího žactva a dá se říci, že jsem se seznamovala s trénováním chlapců, protože do té doby jsem měla zkušenosti pouze s děvčaty. Obrovský zlom nastal v době, kdy jsme se s Danem Čurdou rozhodli pro velkou změnu v kategorii minižactva a vytvořili tak společně koncepci a spojili Duklu 4 a Duklu 6 do Miniházenkářské akademie Dukla Praha. Jsem do teď velmi vděčná Danovi za jeho podporu a důvěru a že jsme tím odstartovali tak krásný projekt, který již nese své ovoce. Máme již druhým rokem po sobě v této kategorii 75 dětí, podařilo se nám rozjet školičku pro nejmenší děti a neustále se snažíme vzdělávat a různými projekty a společnými akcemi posouvat dál. Nejdůležitější však pro mě je fakt, že nejen, že máme širokou základnu dětí, ale především to, že trénujeme zcela všestranně, formou her a zábavy, nikoli žádným drilem. Tato cesta mi ukázala zcela nový směr trénování a upřímně mohu říci, že je to jedna velká radost. Ale nebudu lhát, občas je to i velká dřina, pro mě to znamená 5 tréninků týdně, o víkendech turnaje, komunikace s rodiči, vymýšlení nových projektů a akcí. Ale když jste obklopeni skvělými lidmi a máte od nich podporu, což já mám, jmenovitě především díky mé skvělé kolegyni Kristýně Klečkové, bývalé vynikající reprezentační brankářce, je to radost takto trénovat.

 

Vaše jméno je spojeno s Mini Handball Academy prozradíte nám, co se pod tímto názvem schovává?

Mini Handball Academy je můj vlastní projekt, který vznikl tak trochu nečekaně, ale nyní mohu říci, že jsem velmi vděčná, že jsem se rozhodla do toho jít, i přes to, že mám ještě k tomu všemu normální práci. Vše začalo jedním kroužkem miniházené na základní škole. Tam jsem si uvědomila, jak moc mě i toto trénování dětí baví a když jsem viděla ty jiskřičky v očích a nadšení dětí z kroužku, bylo mi hned jasné, že touto cestou se chci dál ubírat. Rozhodla jsem se tedy oslovit více škol a nyní máme kroužky na šesti školách v Praze a okolí. Dalším důležitým faktorem pro mě bylo, že kroužky na školách jsou dle mého názoru perfektním náborovým prostředkem pro kluby, a proto mi toto spojení dávalo o to větší smysl. V této chvíli se, ale rozrůstáme dál, z čehož mám samozřejmě velkou radost. Ať už jsou to trenérské semináře, které vedu, individuální tréninky pro děti, příměstské kempy a mnoho dalšího.

 

Váš elán a házenkářskou aktivitu nezastaví ani Covid 19, nabízíte individuální tréninky pro děti, jaký je o ně zájem? Jakým způsobem probíhají a kde?

Ano, nadšení je stále obrovské a proto, když mi na jaře zavolala první maminka, že by chtěla, aby její děti semnou trénovaly i v této nelehké době, neváhala jsem ani minutu. Když sport zcela zastavili, byla to pro mě obrovská rána, najednou mi chyběla ta úžasná energie od dětí, kterou jsem měla do té doby vlastně každý den. Když jsem s individuálními tréninky začala, samozřejmě za dodržení všech vládních nařízení, probíhaly většinou buď venku v přírodě nebo přímo u nich doma. Využíváme každý prostor, někdy je to až komické, ale musím přiznat, že mi to otevřelo mnoho dalších možností, i vědomostí, které jsem před tím neměla, a to je skvělé. Tím, že jsem vše vkládala na své sociální sítě akademie, tak se přidalo mnoho dalších dětí, které trénuji individuálně vlastně do této chvíle. A jak ty tréninky vypadají? Je to jedna velká hra, ale zároveň i pořádná makačka. Mým cílem je, abychom si trénink užili, s úsměvem na tváři, ale zároveň ho odmakali na maximum a to se daří na jedničku.