Sezimovo Ústí hostilo Šumavský pohár
Původní myšlenka vzájemného měření sil mezi družstvy z obou stran státní hranice vznikla v roce 2018, kdy se uskutečnil historicky 1. ročník Šumavského poháru. Projekt byl založen na systému čtyř základních turnajů, z nichž se pak nejlepší účastníci z jihu Čech a Horního Rakouska kvalifikovali do finálového turnaje. Bohužel po úspěšném prvním ročníku se turnaj v sezoně 2019/2020 kvůli Covidu nedohrál a v sezoně 2020/21 z téhož důvodu vůbec nebyl odstartován. Až na počátku sezony 2021/22 svitla naděje na alespoň částečné oživení tohoto zajímavého projektu.
Ačkoliv organizace nebyla jednoduchá, a to jak z důvodu covidových restrikcí, tak z hlediska sladění termínových kalendářů obou zemí, přesto se alespoň v omezené míře turnaj nakonec uspořádat podařilo. Lví podíl na tom měli zejména zástupci klubu TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí, kteří turnaji poskytli azyl. V sobotu 25. září 2021 se tak ve sportovní hale v Sezimově Ústí uskutečnil Šumavský pohár pro kategorii mladších žáků, tj. ročníky narození 2009 a mladší, o den později pak pro týmy staršího žactva, tj. chlapce narozené 2007 a mladší. Za českou stranu zde byla v obou kategoriích zastoupena družstva domácího TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí, TJ Loko České Budějovice a TJ Jiskra Třeboň, za rakouskou stranu dorazily týmy HC Linz AG a Union Edelweiss Linz.
Turnaj neprobíhal klasickým způsobem, kdy hrají proti sobě týmy každý s každým, ale šlo skutečně o konfrontaci herních stylů a poměření sil mezi týmy z odlišných zemí a házenkářských škol. Proto se na hřišti proti sobě postavili vždy pouze soupeři z Čech a Rakouska. Turnaj v této podobě tedy logicky nemohl mít své vítěze a poražené, ale o to v této době primárně vůbec nejde. Zahrát si proti soupeři z jiné země je vždy pro mladé házenkáře příjemným zpestřením programu, zvlášť v době, která cestování a vzájemnému setkávání cizích národů příliš nepřeje.
Všechny týmy bez rozdílu byly v závěru oceněny účastnickými poháry, které předal předseda Jihočeského krajského svazu házené pan Filip Barták. V každé kategorii došlo na základě hlasování trenérů také k vyhodnocení nejlepšího hráče a nejlepšího brankáře turnaje, kteří obdrželi od pořadatele individuální ocenění – powerbanku k nabíjení mobilního telefonu.
Ačkoliv z objektivních důvodů nebylo možné dodržet původní formát a myšlenku Šumavského poháru, tedy dlouhodobý systém turnajů se závěrečným finálovým kláním, i tak byli všichni účastníci nadmíru spokojeni. Po dlouhé době, kdy byl v obou zemích sport prakticky zapovězen, měli všichni možnost opět se potkat na hřišti a poměřit síly s novými neznámými soupeři. A co víc – opět se házenou bavit! Společně teď můžeme jen doufat, že se situace nebude zhoršovat a třeba se na jaře budou moci čeští a rakouští házenkáři znovu potkat.
Závěrem už zbývá jen dodat, že projekt realizovaný Jihočeským krajským svazem házené a spolkem Klub přátel házené Třeboň ve spolupráci s rakouskými partnery byl spolufinancován z Dotačního programu Jihočeského kraje „Podpora sportu“.