Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

2finále: Karviná po pěti letech triumfovala v Českém poháru! Most přesvědčivě obhájil prvenství

06/03/2024 | soutěže, 2finále Českého poháru
Po roce se znovu v pražské UNYP ARENĚ rozjelo 2finále Českého poháru, do kterého se tentokrát v mužské části probojovala Karviná společně se Zubřím. V bouřlivé atmosféře zaplněné haly nakonec získal trofej Baník, který zdolal Valachy po přesvědčivém výkonu 27:17. Od 19:30 se představil mostecký Baník proti Kynžvartu. Po koncentrované a sebevědomé hře zvítězily mostecké házenkářky 32:25 a znovu obhájily prvenství v Českém poháru.
2finále: Karviná po pěti letech triumfovala v Českém poháru! Most přesvědčivě obhájil prvenství

Karviná nedala Valachům šanci

HCB KARVINÁ – HC ROBE ZUBŘÍ 27:17 (14:9)
Nejvíce branek: 
J. Patzel 7, Harabiš 6, Solák 4 – Mika 4, Bajer 3, Havran 2
Rozhodčí:
 Milan Hájek – Tomáš Kozler
Sedmimetrové hody: 
0/1 – 1/2
Vyloučení: 
4:4
Diváci: 
1100

V pražské UNYP ARENĚ začal ve skvělé atmosféře lépe karvinský Baník a na začátku 6. minuty zvyšoval už na 4:1 Matěj Nantl. Valachům se střelecky nedařilo ani v dalším průběhu prvního dějství a o pět minut později vedla Karviná zásluhou Jana Užeka už 7:2. Zubří dokázalo držet krok s aktuálně druhým týmem Chance Extraligy až v další desetiminutovce, po necelé čtvrthodině hry snižoval na 4:8 Ondřej Mika.

Ve zbytku prvního poločasu byl k vidění podobný herní obraz. Karviná si hlídala náskok, který si vytvořila v úvodu zápasu a ROBE se jen stěží prosazovalo. Na straně Valachů byl v prvním poločase nejvíce vidět Tomáš Kyryljuk, jenž pět minut před přestávkou snižoval na 7:11. Slezanům se však povedlo v závěru znovu odskočit na rozdíl šesti branek, když se minutu před odchodem do kabin prosadil Ondřej Skalický. Následně ještě proměnil sedmimetrový hod Mikuláš Kucsera, jenž zakončil poločas gólem na 9:14 z pohledu Zubří.

Hned zkraje druhého dějství se prosadil Tomáš Randýsek, ale od té doby začali vládnout oba gólmani. Pavel Dufek vyškrábl levou rukou sedmičku Denise Harabiše, při Petru Mokrošovi stála i dobře postavená branková konstrukce. „Důležitý byl začátek druhého poločasu, kdy měl Pavel (Dufek) asi šest zákroků po sobě, ale Zubří se na nás nedokázalo dotáhnout,“ popisoval Mokroš. Obě obrany si vedly skvěle a za prvních osm minut poločasu padla jen jedna trefa na každé straně.

V barvách Karviné byl hodně vidět Jonáš Patzel, který na začátku poslední patnáctiminutovky zvyšoval na 18:12. Od té doby Slezané na palubovce dominovali. Dalším klíčovým hráčem Baníku byl Denis Harabiš, po jehož zásahu vedla Karviná sedm minut před koncem už o deset branek (23:13). Svěřenci trenéra Michala Brůny ve zbytku utkání pečlivě drželi náskok a mohli po pěti letech zdvihnout trofej pro vítěze Českého poháru nad hlavu.

„Druhé místo je z našeho pohledu dobré, to je nadstandardní výsledek na to, kde se pohybujeme tabulkově, ale výkon nebyl hodný finále. Rozhodující pasáž byla na začátku druhého poločasu, kdy Dufek zavřel branku, ale my jsme ho nedokázali podpořit. Nechali jsme to na něm a nedávali jsme góly. Tam jsme to měli stáhnout, Karviná by možná znervózněla, ale my jsme nenavázali na perfektní individuální výkon našeho brankáře Dufka,“ mrzelo po utkání Ondřeje Miku.

„Na postavenou obranu je to pro nás velmi těžké. Rozhodla individuální činnost a kvalita, jednoduše, Karviná je někde jinde. Spousta hráčů hrála první finále v životě a vůbec nám to nevycházelo. Nemůžu říct ale žádnou výtku, tak to je a musíme to akceptovat. Je třeba ze zápasu získat spoustu zkušeností,“ přidal zase trenér Zubří Peter Dávid.

Na straně Karviné ale panovala spokojenost. „Máme první trofej, kterou jsme chtěli. Dřeli jsme pro ni celou dosavadní sezonu a teď se soustředíme na play-off. Finále chce vyhrát každý, zápas měl dobrou kvalitu a my jsme ukázali, že jsme byli lepší. Jsem rád, že jsme vyhráli. Atmosféra byla úžasná, moc jsem si to užíval,“ dodala gólmanská opora Baníku.

Defenzivní výkon cenil i hlavní trenér Michal Brůna: „Jsou to krásné pocity, kluci si to užívají. Vyšla nám obrana, kterou jsme na Zubří připravovali. Skoro všechno nám v obraně vyšlo, takže ještě o to větší máme radost. Zubří mělo velké problémy se prosadit přes dobře chytajícího Mokroše.“ Přes hlasitou diváckou kulisu bylo těžké rozdávat hráčům pokyny, i tak ale plnila Karviná své povinnosti podle plánu: „Nikdo mě neslyšel, všichni řvali. Byli jsme ale připraveni na to, co budeme hrát, takže jsem ani já řvát nemusel.“

„Od začátku jsme v naší hře nastolili řád a byli jsme to my, kdo určoval tempo. Vyhráli jsme o deset branek, ale rozhodně to lehké nebylo. Do puntíku jsme plnili taktické pokyny, co nám dal trenér. Věřili jsme tomu systému. Co prošlo přes naši tvrz, měli jsme skvělou obranu a fantasticky to Peťa Mokroš zavřel, to byl jeden z největších důvodů, proč jsme vyhráli takovým rozdílem,“ zářil spokojeností Dominik Solák.

Most dominoval od prvních minut

DHK BANÍK MOST – HÁZENÁ KYNŽVART 32:25 (21:12)
Nejvíce branek: 
Ogonovszky 5, Stříšková 4, Jestříbková 4 – Vávrová 7, Bezruková 5, Dvořáková 3
Rozhodčí:
 Václav Horáček – Jiří Novotný
Sedmimetrové hody: 
8/8 – 9/7
Vyloučení:
6:4
Diváci: 
1100

Hráčky Černých andělů vykročily za obhajobou titulu v Českém poháru rázně hned od prvních minut. V brance Baníku se blýskla Dominika Píšová, jež několika skvělými zákroky začala stavět náskok svého týmu. Na konci čtvrté minuty svítilo po trefě Adély Stříškové z křídla skóre 4:1. Most rivalovi nic nedaroval a po čtvrthodině hry a dvou brankách Eszter Ogonovszky vedl 13:7.

Utkání pokračovalo ve skvělém tempu a diváky muselo bavit. Baník nepolevoval a střílel jednu branku za druhou. Na pivotu se dařilo také Anně Jestříbkové, která necelých sedm minut před koncem první půle upravila už na 18:9. V barvách západočeského Kynžvartu se v prvním poločase střelecky nejvíce dařilo Sofii Bezrukové, jež v něm zaznamenala čtyři branky. Poločasové skóre se zastavilo na stavu 21:12.

Kynžvart začal druhou polovinu lépe. A byla to znovu Bezruková, která po pěti minutách hry snižovala na rozdíl sedmi branek. Jenomže o tři minuty později to bylo po dvou sedmičkách Natálie Kuxové znovu o devět zásahů (24:15). Západočešky nechtěly nic vzdávat a bojovaly až do konce.

Na rozdíl šesti branek dokázala snížit osm minut před závěrečnou sirénou Kristýna Königová, když korigovala skóre na 22:28. Definitivní tečku za večerem udělala minutu před koncem ze sedmimetrového hodu Veronika Vávrová, která uzavřela na konečných 25:32 z pohledu Kynžvartu.

„Gratuluji Mostu k vítězství, byly favoritem a ukázaly svou kvalitu. My jsme v prvním poločase zůstali trochu za očekáváním, v tom druhém už to bylo lepší, ale rozhodla soupeřova individuální kvalita. Jejich spojky se prosazovaly, vyhrávaly souboje jedna na jednu,“ viděl hlavní příčiny krachu trenér Kynžvartu Peter Sabadka. Zároveň také vysekl poklonu Dominice Píšové. „Dominika je paní brankářka. Nám dělá svými výkony problémy dlouhodobě a v tomto utkání to znovu potvrdila,“ uzavřel Sabadka.

„Měl jsem radost z toho nasazení, že ty holky do toho šly opravdu od první minuty na sto procent a nedaly tam nikomu nic zadarmo. Akorát hrály s takovou zbytečnou agresivitou. Za první poločas měly čtyři vyloučení. Na to jsme je upozorňovali, že to budou rozhodčí pískat. Holky to ale odmakaly od první do poslední minuty, za což jim děkuji,“ chválil své svěřenkyně trenér Mostu Vladimír Šuma.

„Samozřejmě jsme zklamané z porážky, takhle jsme určitě nechtěly, aby to dopadlo. Nepovedl se nám vstup do zápasu. Hned od začátku jsme prohrávaly a trochu nám nefungovala obrana. Bylo to fyzicky náročné, když jsme pořád dotahovaly,“ vysvětlovala Vávrová.

„S naším výkonem jsme maximálně spokojené. Podařilo se nám splnit první cíl, který jsme chtěly, ten druhý je vítězství v MOL Lize. Zápas to byl podle mě pěkný pro diváky. Moc jsme si to užily a daly jsme do toho vše a jsme rády, že jsme to dotáhly do vítězného konce,“ komentovala zase po utkání Adéla Stříšková.

Zákroky Dominiky Píšové byly jedním z klíčových faktorů úspěchu Mostu. Skromná brankářka ale oceňuje hlavně své spoluhráčky. „Nemyslím si, že je to jenom moje zásluha. Holky hrály skvěle v obraně, v útoku proměňovaly šance. Byl to skvělý týmový výkon,“ vysvětluje Píšová.


FOTO+TOP: Štěpán Černý (Česká házená)

Finále Českého poháru mužů:
HCB Karviná - HC ROBE Zubří 27:17 (14:9)

Finále Českého poháru žen:
DHK Baník Most - Házená Kynžvart 32:25 (21:12)