Chance Extraliga: Plzeň a Lovosice vyhrály i druhý zápas a jsou krok od postupu

26/03/2023 | soutěže
Rozjely se i druhé dvě série play-off Chance Extraligy. První i druhý tým základní části se v úvodním duelu natrápily. Jak Plzeň proti Brnu, tak Lovosice proti Frýdku-Místku, však dokázal rozhodnout o osudu duelu ve druhém poločasu. Zatímco Talent v neděli dokráčel k mečbolu hladce, Lovci se ve druhém domácím utkání dost nadřeli, ale vyšel jim závěr. Na opačném pólu, v play-out, se utkalo Nové Veselí s Hranicemi. Ty opět nedokázaly konkurovat a drží se chvostu tabulky. Maloměřice v důležitém duelu o záchranu zabraly a přiblížily se Strakonicím.

Diváci: 940

Zlomové momenty: První půle skončila nerozhodně 14:14, ale rozhodl už úvod druhého poločasu. V úvodních pěti minutách se totiž Plzeň trefila hned čtyřikrát, zatímco Brno kontrovalo pouze jednou. Díky tomu se Talent dostal z remízového stavu do hezkého vedení. To navýšil od 39. minuty, kdy zaznamenal parádních pět branek v řadě. Zvládl taky závěr, kdy za poslední čtyři minuty nastřílel znovu čtyři branky a soupeři dovolil skórovat pouze jednou.

Zajímavost zápasu: Plzeň porazila Brno již počtvrté v sezoně. A většinou to bylo velkým rozdílem. Nejdříve doma vyhrála o patnáct branek, pak venku tentokrát jen o dvě. Ve finále poháru to bylo o šest a tentokrát o osm.

Nejlepší střelec: Nejlepším střelcem duelu byl brněnský pivot Nikola Sekulić. Ten se prosadil hned osmkrát, a to pokaždé ze hry. Jeho letošním maximem je ovšem 10 branek z minulého duelu proti Novému Veselí.

Mládí vpřed: V utkání se ukázali dva skvělí plzeňští mladíci. Devatenáctiletý Petr Zeda se zapsal do statistik čtyřmi góly, o dva roky mladší Daniel Bláha vstřelil ještě o branku víc.

Co výsledek znamená: Plzeň v sérii na tři vítězná utkání potvrdila v prvním duelu roli favorita, vítěz základní části jde do vedení 1:0.

Pozápasové ohlasy:
Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje:
„Jsem rád, že jsme to zvládli, i když zpočátku se mi to z naší strany zdálo zakřiknuté, opatrné. Ale ve druhé půli už byl výkon velmi dobrý. Při velké marodce pomohli i kluci, kteří tolik nenastupují, a svojí šance se chopili. Z tohoto pohledu mám velikánskou radost, i když jsme prostřídali, udrželi jsem tempo hry. První krok jsme zvládli, udělali jsme si dobrý základ. Ale teď už je potřeba se připravit na druhý zápas.“

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „První půlka nám vyšla, i když v níž už jsme hráli trošku do kopce. Bylo to těžké… Plzeň předvedla svoji kvalitu, my jsme zvládli jen poločas. Na začátku toho druhého jsme nedali šest tutovek. Chtěli jsme pak se zápasem něco udělat, proto jsme zkusili hru v sedmi bez brankáře, minule nám to tady pomohlo. Ale přišly dvě chyby a lehké góly domácích. To nám vzalo sebevědomí. Teď jsme rádi, že je druhý zápas v televizi. Prohru si rozebereme na videu, přijedeme připravení a odhodlaní s tím něco udělat.“

Talent si tentokrát poradil s Brnem hladce

2. ZÁPAS
TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – SKKP HANDBALL BRNO 38:22 (22:11)

Nejvíce branek: Douda 7, Kosteski 5, Chmelík 5 – Sekulić 7, Kocich 5, Bosák 4
Rozhodčí: Václav Horáček – Jiří Novotný
Sedmimetrové hody: 4/2 – 3/3
Vyloučení: 2:5
Diváci: 820

Zlomové momenty: Ve druhém utkání této série Kénik vzdoroval favoritovi pouhých 8 minut, když na 4:5 snižoval Jakub Bosák. Potom se Západočeši rozjeli a s přehledem si došli pro druhé vítězství. Deset minut před koncem prvního dějství zvyšoval Petr Zeda již na 13:7. Poločasové skóre se zastavilo na výsledku 22:11. I druhá půle patřila domácím, kteří si tak dokráčeli pro jasnou výhru.

Zajímavost zápasu: V prvním klání se Plzeň rozjížděla pomaleji. Tentokrát už to byl ten Talent, který dobře známe. Chytily se i největší opory Západočechů v čele s Režnickým, Kosteskim a Doudou. A pak si zahráli i mladíci Zeda, Beneš, Dubský nebo Říha.

Nejlepší střelec: Střední spojka Talentu Jakub Douda stejně jako v minulém utkání nasázel Brnu 7 branek. Na druhé straně znovu zazářil pivot Nikola Sekulić, jenž zaznamenal stejný počet gólů.

Co výsledek znamená: Plzeň má všechno ve svých rukou a za stavu 2:0 má k dispozici postupový mečbol, který může potvrdit v sobotu 1. dubna v Brně.

„Mám velkou radost z výsledku i výkonu. Po takovém průběhu zápasu musíme být spokojení, i když my tam nějaké mouchy najdeme, ale budeme muset tentokrát hodně hledat. Všichni hráči, kteří se dostali na hřiště, předvedli velmi dobrý výkon. Ukázali jsme Brnu, že to nebude s námi lehké, jestliže chtějí pomýšlet na vyrovnanou sérii jako loni. Jsem rád, že jsme se z toho poučili. Jsme opatrní, přistupujeme k tomu s maximální pokorou, koncentrací a chutí zvládnout ty zápasy. Jsem rád, že ty domácí jsme takhle zvládli, ale pořád nám ještě zbývá udělat jeden krok a máme na to tři pokusy. Musíme dál tvrdě pracovat, pakliže udržíme výkony z domácích utkání, bude mít Brno problém, aby na nás něco vymyslelo.“

Pavel Hladík, trenér, SKKP Handball Brno: „Plzeň byla jasně lepší, i když i my jsme si v úvodu zápasu vypracovali šance, ale neproměňovali jsme je. Měli jsme tam snad osm náskoků, ale nedávali jsme je. Navíc jsme byli nedisciplinovaní při návratu, čehož domácí využili a dávali lehké branky. Dostali se na koně a pak už byli tak rozjetí, že to nešlo zastavit. My jsme si naopak přestali věřit. Jediným pozitivem je výkon gólmana Grulicha. Jinak jsme hráli špatně, selhali jsme v zakončení, a to bylo klíčové. Plzeň bere zaslouženě druhý bod, ale nic nevzdáváme. Musíme se soustředit, abychom šance proměňovali, protože je máme. Horší by bylo, kdybychom si je nevypracovali. My jsme do poslední chvíle bojovali o play-off. Bylo to psychicky náročné a trošku se mi zdá, že to kluci mohou mít v hlavách, že základní cíl splnili a teď nás to dohnalo. Ale my se oklepeme a připravíme se na domácí zápasy.“

Frýdek-Místek se držel poločas, pak Lovci zabrali

1. ZÁPAS
HK FCC MĚSTO LOVOSICE – PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK 35:27 (15:14) | 25.3.2023

Nejvíce branek: Bogdanić 11, Chotěborský 5, Trkovský 4 – Gřešek 5, Bureš 4, Choleva 4
Rozhodčí: Přemysl Fukala – Radek Mohyla
Sedmimetrové hody: 4/4 – 2/2
Vyloučení: 5:3
Diváci: 671

Zlomové momenty: Frýdek-Místek nevstoupil do utkání vůbec špatně a celý první poločas se držel v kontaktu. Jenže po přestávce dali Lovci tři góly v řadě a v nastoleném tempu stále pokračovali. Ve 42. minuty už Severočeši vedli 27:19 a v závěru nepřipustili žádné drama.

Zajímavost zápasu: Lovosice ve druhých poločasech excelují. V celé sezoně se stalo pouze šestkrát ze 27 zápasů, že druhou půli prohrály. Svou sílu ve druhé třicetiminutovce potvrdily i v prvním čtvrtfinálovém duelu.

Nejlepší střelec: Tim Jenko Bogdanić se prosazuje pravidelně, ale svůj nejlepší střelecký počin si nechal na čtvrtfinále. Slovinská spojka nasázela 11 gólů, přičemž proměnila všechny čtyři sedmičky.

Mládí vpřed: Pět gólů za Lovosice vstřelil 19letý křídelník Pavel Chotěborský, čtyřikrát se trefila 21letá spojka Jaroslav Trkovský a na straně Pepina o rok mladší Mathias Choleva.

Co výsledek znamená: Favorizované Lovosice i přes počáteční nervozitu vstoupily do série výborně a ujímají se vedení 1:0 na zápasy. Druhý duel se hraje opět na severu Čech už v neděli.

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice:
„Frýdek-Místek nás překvapil hrou v sedmi. My sice víme, jak bránit hru proti sedmi útočníkům, ale bohužel jsme se v prvním půli s tímto nedokázali pozičně srovnat. Chyběla nám aktivita, soupeři se dařilo dohrávat do pivota. Na to jsme si ve druhém poločase dali pozor a tyto míče jsme již získávali pro sebe. V první půli jsme byli trošku nervózní, ale měli jsme skvělý vstup do druhé půle a dostali jsme se do pozice, ve které jsme chtěli být. V neděli se začíná od nuly a my nesmíme usnout na vavřínech, znovu se musíme připravit. Chceme do druhého zápasu vstoupit již tak, abychom i zítřek zvládli.“

Tim Jenko Bogdanić, spojka HK FCC Město Lovosice: „Na úvod bych chtěl poděkovat za krásnou atmosféru, kterou nám fanoušci připravili. Doufám, že v neděli to bude stejné. Co říct k zápasu.. Frýdek-Místek nás překvapil hrou sedm na šest, nebyli jsme dost aktivní v obraně a propadli jsme při souhře spojka-pivot. Řekl bych, že výsledek úplně neodpovídá průběhu, zápas byl vyrovnaný. V neděli nás čeká další boj o detaily a zvítězí ten, kdo udělá nejméně chyb a bude mít dobrou obranu.“

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „My si uvědomujeme sílu Lovosic. Chtěli jsme je překvapit, což se nám myslím povedlo. Trošku mě mrzí neproměněné šance v první půli, díky kterým jsme do druhé půle nešli s mírrným náskokem my. Bohužel se nám to nepovedlo. Ve druhé půli již domácí dominovali, přehrávali nás v rychlém útoku. Do neděle se pokusíme zregenerovat a pokusíme se znovu o vítězství.“

Matěj Mazur, spojka Pepino SKP Frýdek-Místek: „Soupeř vyhrál zaslouženě. My jsme se natrápili ve vyložených šancích. Na hotelu si vše rozebereme, v neděli je nový den a my do zápasu půjdeme znovu naplno.“

Lovosice zdolaly Frýdek-Místek i napodruhé

2. ZÁPAS
HK FCC MĚSTO LOVOSICE – PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK 33:29 (16:15) | 26.3.2023

Nejvíce branek: Trkovský 9, Bogdanić 8, Horák 4 – Noworyta 8, Mucha 8, Choleva 5
Rozhodčí: Marek Bareš – Jakub Uhlíř
Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2
Vyloučení: 3:5
ČK: Bureš (FRM)
Diváci: 812

Zlomové momenty: Stejně jako v prvním zápase, tak i tentokrát bylo Pepino pro Severočechy těžkým oříškem. Až na výjimky se oba týmy nedostaly do vícebrankového vedení. Hosté odskočili na 24:22, ale Lovci se zase rychle dotáhli. O osudu zápasu rozhodlo až závěrečných šest minut, kdy bylo skóre vyrovnané (29:29). Zatímco se Frýdek-Místek už v této pasáži nedokázal prosadit, tak Severočeši vstřelili čtyři branky a mohou se radovat z druhého vítězství.

Zajímavost zápasu: O branky se v tomto zápase staral hlavně čtyřlístek hráčů. Pepino nedokázalo ubránit nejlepší hráče domácích Jaroslava Trkovského a Tima Jenko Bogdaniće. V dresu Frýdku-Místku se nejvíce dařilo Janu Muchovi a pivotu Nicolasu Noworytovi. Všichni jmenovaní zařídili více než polovinu všech nastřílených branek v utkání.

Nejlepší střelec: Jaroslav Trkovský prožívá další povedenou sezonu. V základní části dal více branek v celé Chance Extralize už jen Martin Kocich z brněnského Kéniku. V tomto klání zaznamenal 9 branek.

Mládí vpřed: Trkovskému, jakožto levé spojce Lovosic je přitom teprve 21 let. Za tři sezony stihnul tento hráč za Lovosice k tomutu dni nastřílet neuvěřitelných 522 branek.

Co výsledek znamená: Severočeši dokázali v obou případech využít domácího prostředí a vedou 2:0 na zápasy. Pokud v sobotu 1. dubna vyhrají i ve Frýdku-Místku, postoupí do semifinále.

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice
: „V obraně nám chyběla komunikace a znovu jsme nedokázali úplně dobře reagovat na hru soupeře sedm na šest. Navíc jsme po celý zápas neudrželi stabilní výkonnost a střídali dobré a špatné úseky. Nedokázali jsme zápas zlomit v náš prospěch, ať už kvůli neproměněné šanci nebo technické chybě. V tomto máme rezervu a musíme se snažit udržet výkonnost na vysoké úrovni delší dobu. Frýdek-Místek je velmi kvalitní tým a věděli jsme, že když jsme první zápas vyhráli větším rozdílem, nemusí se to podařit zopakovat. A také se tak nestalo. Nicméně chceme jet do Frýdku-Místku a sérii ukončit.“

Jaroslav Trkovský, spojka HK FCC Město Lovosice: „Frýdek-Místek nás v obou zápasech trápil. Byl to velmi těžký zápas a jsem rád, že se nám podařilo utkání otočit. Vedeme 2:0, dostali jsme tím soupeře trošku pod tlak, ale určitě za týden nečekám vůbec jednoduché utkání. Soupeř bude bojovat do poslední chvíle. Musíme zkusit Frýdek-Místek něčím překvapit, tak jak on překvapil nás. Rádi bychom sérii ukončili na hřišti soupeře.“

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Těžko se to hodnotí, jsme samozřejmě zklamaní. Cítili jsme šanci a od úvodu jsme byli ve hře. Oba týmy se již v prvním zápase hodně vydaly a je těžké zvládnout tak náročné dva zápasy ve dvou dnech. Já musím před svým týmem smeknout, jak se hráči rvali. Zlom nastal ve fázi, kdy jsme vedli o dvě branky kolem 45. minuty, měli jsme pak pasáž, že jsme inkasovali deset branek bez zákroku brankáře. A přestože jsme dokázali držet nerozhodný stav, tak nás to stálo hodně sil. V těchto zápasech rozhodují detaily. My si teď odpočineme a těšíme se na sobotu a na další super zápas. Ještě bych rád řekl jednu věc. My bychom se do Lovosic rádi vrátili už kvůli té úžasné atmosféře, kterou tady diváci umí vytvořit. Je to pro domácí hráč navíc, ale motivuje to i nás. Rádi se sem pokusíme vrátit.“

Jan Zbránek, křídlo Pepino SKP Frýdek-Místek: „V prvním zápase jsme soupeře dostali na koně vlastními chybami. Tentokrát jsme se drželi prakticky celý zápas, chybělo maličko a kdyby se nám v určitých momentech podařilo dobře zasáhnout v obraně nebo uspět v útoku, tak možná ještě teď házíme sedmičky. Jedem dál a musíme bodovat doma.“

Diváci: 92

Zlomové momenty: Duel v podstatě rozhodl už první poločas. Nové Veselí do něj vkročilo fantasticky, naopak Hranice se v něm vůbec nechytily. Domácí tým například od 8. minuty vstřelil šest gólů v řadě. To znovu zopakoval i od 21. minuty a poté, co se týmy odebraly do kabin, na světelné tabuli svítilo skóre 20:7. Druhý poločas byl sice z pohledu hostů mnohem lepší, ti už ale na smazání takového manka nemohli moc pomýšlet.

Zajímavost zápasu: Sedm gólů za poločas je opravdu málo. U Hranic to ale nebyl letošní nejhorší výsledek. Hned v úvodním utkání tohoto extraligového ročníku se tým utkal s Maloměřicemi, kterým za první poločas vstřelil ještě o jeden gól méně.

Nejlepší střelec: Střelecky duel ovládl Adam Tomášek. Dvacetiletá spojka Nového Veselí se trefila sedmkrát a všechny branky zaznamenala ze hry. Pro Tomáška to byl letos třetí nejlepší zápas, co se vstřelených branek týče.

Mládí vpřed: V utkání se dalším mladíkům dařilo na obou stranách. Veselský osmnáctiletý Štěpán Ondřej skóroval šestkrát, o dva roky starší Lukáš Krejzl třikrát. Na druhé straně dal tři góly jednadvacetiletý Matyas Pinkas a pětkrát se trefil o rok mladší Šimon Siročák.

Co výsledek znamená: Pro Hranice to vypadá hodně bledě. Šanci na záchranu sice stále mají, ovšem prohrály už sedmé utkání v řadě a jsou s dvěma body poslední. Naopak Nové Veselí se strachovat nemusí, skupinu o záchranu vede s 25 body.

Jan Běloch, trenér TJ Sokol Nové Veselí:
„Tento týden jsme se museli otřepat z toho, že se nám nepodařilo dostat do play-off, což se nám v prvním poločase povedlo, tam byl náš výkon docela dobrý. Důležité bylo, že nám pomohl Martin Štohanzl vzadu. Ačkoli náš výkon v obraně určitě nebyl stoprocentní, tak díky tomu, že jsme měli zásahy v bráně, mohli jsme hrát rychlý útok. Na to jsme se chtěli hodně soustředit. Myslím, že jsme jich měli relativně hodně, hlavně v prvním poločase. Ve druhém už byla obrana výrazně slabší, tam se mi obrana vůbec nelíbila. Díky tomu jsme trošku přišli právě o rychlý útok a o jistotu. Druhý poločas už od nás nesplňoval tak dobrá kritéria, ale chtěli jsme zahrát nějaké věci, které normálně nehrajeme, a bylo vidět, že v tom jistotu nemáme a potřebujeme ji v těch zápasech získat. Musíme využít tyto zápasy v play-out, abychom se posunuli v našem herním výkonu a byli dobře připravení na podzimní část nové sezony, kde se určitě budeme chtít revanšovat, a určitě budeme chtít skončit v tabulce výš.“

Martin Marek st., trenér TJ Cement Hranice: „Prakticky celý zápas se odvíjel od jednak naší špatné a nedůsledné hry v obraně. Hlavním důvodem toho, co nás stálo lepší výsledek, který jsme si mysleli, že tu dosáhneme, bylo tragické neproměňování vyložených brankových příležitostí. Ať už z prostoru pivota nebo z křídel. Od toho se celý zápas odvíjel. Pokud neproměníme i ty nejvyloženější šance, které v tom zápase máme, tak nelze pomýšlet na nějaký slušný výsledek. Už jen s ohledem, že náš kádr sem přijel ve velice okleštěné sestavě 11 hráčů a bohužel tohle nás stálo slušnější výsledek.“

Kolaps Strakonic v závěru, Maloměřice se přibližují

HBC JVP STRAKONICE 1921 – SHC MALOMĚŘICE BRNO 25:28 (14:12) | 25.3.2023
Nejvíce branek: Nový 4, A. Nejdl 4, Němec 4, Bičiště 4 – Horut 9, Koubek 4, Svoboda 4, Korger 4
Rozhodčí: Mojmír Valášek – Jaroslav Vychodil
Sedmimetrové hody: 5/3 – 6/6
Vyloučení: 4:6
ČK: 46. Zourek (MAL)
Diváci: 310

Zlomové momenty: Strakonice prohrávaly v 19. minutě 6:8, ale povedený závěr poločasu jim přiřkl dvoubrankové vedení. Jihočeši poté skvěle potrestali červenou kartu pro Zourka a ve 48. minutě si vytvořili náskok 24:20. Jenže pak přišel naprostý kolaps. Od té doby už domácí vstřelili jedinou branku, zahodili i sedmičku a Maloměřice postupně skóre otočily. Nakonec zvítězily s přehledem 28:25.

Zajímavost zápasu: Tyto celky se potkaly přesně po týdnu a dvakrát se radovali Mamuti. Strakonice tentokrát nepotvrdily, že jsou na domácí palubovce nepříjemným soupeřem, který v sezoně překvapil Prešov, Kopřivnici nebo Královo Pole.

Nejlepší střelec: Zkušená opora nezklamala, 32letý Libor Horut táhl Maloměřice devíti góly, proměnil všech šest sedmiček. V sezoně však nejvíc zazářil proti Zubří, které skalpoval 15 brankami.

Co výsledek znamená: O vyhnutí se nepopulární baráži ještě bude boj. Strakonice jsou stále v souboji o záchranu mírně navrch, jejich náskok na Maloměřice však klesl na pouhý bod.

Michal Zbíral, trenér HBC JVP Strakonice 1921:
„Z naší strany to nebyl vůbec dobrý výkon. Druhý poločas byl podle mě tragický. Nedostáváme se do hry, jakou jsme předváděli před měsícem, už v předešlém utkání v Maloměřicích to nebyla z naší strany hezká házená. Teď jsme měli spoustu ztrát, udělali jsme spoustu chyb. Některé byly vynucené, některé absolutně nevynucené, kdy zahodíme míč... Tohle se nemůže stávat! Takhle nemůžeme vyhrát žádný zápas a nevyhráli bychom ani v první lize. Musíme dát hlavy dolů, začít od nuly, bojovat a hrát to, díky čemu jsme předtím byli úspěšní. Stále pro nás pokračuje boj o záchranu. Máme ještě bod k dobru, jdeme dál.“

František Urban, trenér SHC Maloměřice Brno: „Klukům děkuju, že zápas takovým způsobem dohráli. O poločase jsme si říkali, že ať je stav jakýkoliv, musíme hrát naplno. Přiklonilo se k nám také štěstí a vyšel nám dokonale tah s výměnou brankáře. Strakonice na nás byly velmi dobře připravené, ale rozhodly jejich technické chyby a dobré zákroky našeho gólmana Karla Zaplatílka. V době, kdy jsme prohrávali o čtyři branky a navíc jsme dostali červenou kartu, se ukázala soudržnost mužstva. Hráči makali naplno šedesát minut, je vidět, že tým je z nějakých sedmdesáti procent dva roky pohromadě. V průběhu sezony jsme několik zápasů prohráli jen těsně, jsem rád, že teď to naopak hrálo v náš prospěch.“