Chance Extraliga: Brno opanovalo televizní duel, jasná výhra pro Plzeň i Frýdek-Místek

01/02/2023 | soutěže
Konečně! Chance Extraliga se zase rozběhla a hned na úvod nabídla zajímavé derby Kopřivnice s Karvinou. Domácí se dlouho drželi, ale v koncovce se radoval ze dvou bodů Baník. V dalších dvou sobotních duelech zvítězili favorité. Lovosičtí přestříleli Maloměřice a Nové Veselí si poradilo se Strakonicemi. Ve středečním programu si Zubří přeneslo trápení i do jarní fáze a podlehlo v Brně. Prešov vyhrál na Dukle. Frýdek-Místek a Talent si zastřílely na domácích palubovkách, odnesly to Hranice, respektive Jičín.

Kopřivnice se držela, ale s Karvinou přišla o šňůru

KH ISMM KOPŘIVNICE – HCB KARVINÁ 32:35 (15:16) | 28.1.2023
Nejvíce branek: Střelec 7, Brito Benítez 5, Bukovský 5 – Solák 9, Růža 7, Harabiš 6
Rozhodčí: Petr Kichner – Michal Vacula
Sedmimetrové hody: 5/4 – 8/5
Vyloučení: 3:7
ČK: Čadra (KOP)
Diváci: 560

Zlomové momenty: Rozhodovalo se až ve druhém poločase. Domácí Marek Bukovský dvěma góly v řadě srovnal na 18:18, poté však v přesilovce Karviná odskočila na rozdíl tří branek. Drobný náskok si udržovala až do samotného závěru. V 59. minutě pojistil výhru Baníku nádhernou nahazovačkou Ondřej Skalický.

Zajímavost zápasu: Zkušený Zdeněk Čadra odehrál první polovinu sezony v Karviné, kvůli pracovnímu vytížení se však vrátil zpátky do Kopřivnice. A hned v prvním zápase po návratu nastoupil proti Baníku. Vstřelil dva góly, na začátku druhé půle však viděl přímou červenou kartu.

Nejlepší střelec: Dominik Solák začal přesně tak, jak skončil v posledním podzimním utkání. V něm nasázel Jičínu devět branek a devětkrát se radoval i proti Kopřivnici. Lídr Karviné na spojce proměnil i dvě sedmičky.

Mládí vpřed: David Růža zažil povedený večer, 22letý karvinský házenkář na střední spojce zatížil kopřivnickou defenzivu parádními sedmi góly.

Co výsledek znamená: Karviná se minimálně do středy přiblížila druhé Plzni na rozdíl jediného bodu. Šestá Kopřivnice zaváhala po čtyřech vítězstvích v řadě a bude odrážet útoky Frýdku-Místku, Nového Veselí nebo Zubří.

Veselí potvrdilo domácí dominanci

TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ – HBC JVP STRAKONICE 1921 30:23 (17:12) | 28.1.2023
Nejvíce branek: Halíček 7, Štěpán 5, J. Flajsar 3 – Němec 7/2, A. Nejdl 4, Bičiště 3
Rozhodčí: Jiří Králíček – Milan Letev
Sedmimetrové hody: 3/3 – 2/2
Vyloučení: 4:2
Diváci: 250

Zlomové momenty: Strakonice se držely do stavu 6:5 pro domácí, poté Sokol odskočil až do sedmibrankového vedení. Ve druhé půli se ještě Jihočeši dostali do tříbrankového kontaktu, ale vzápětí Nové Veselí znovu výrazně přidalo na tempo a nepřipustilo žádné drama.

Zajímavost zápasu: Sokol potvrdil domácí neporazitelnost. Před vlastními fanoušky letos uhrál šest vítězství a čtyři remízy. Naopak Strakonice venku z deseti případů ani jednou nebodovaly.

Nejlepší střelec: Pozici kanonýrů si rozdělili Robert Halíček z Nového Veselí a Martin Němec ze Strakonic. Oba vstřelili po sedmi brankách. První jmenovaný proměnil všechny tři sedmičky, druhý využil oba nařízené hody.

Mládí vpřed: Nejlepší střelce je zároveň nutno zmínit i v této kategorii. Halíčkovi je totiž teprve 19 let, Němcovi dokonce o rok méně.

Co výsledek znamená: Nové Veselí prozatím přeskočilo Zubří a dotáhlo se na Frýdek-Místek. Patří mu osmá pozice. Strakonice zůstávají dvanácté se sedmi body.

Pozápasové ohlasy:
Jan Běloch, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Pro nás to nebyl jednoduchý zápas. Každý start do sezony je těžký. Věděli jsme, kde jsou silné stránky Strakonic, a myslím, že se to potvrdilo. I když už jsme odskočili na šestibrankový rozdíl, tak se dokázaly do zápasu vrátit. To jsem i hráčům zdůrazňoval, že se nevzdávají. Naštěstí v té pasáži neproměnili trhák a my jsme dokázali odskočit zpátky na výraznější rozdíl. Pak už se ten zápas opravdu zlomil. Ve druhém poločase, jsme přidali, když jsme potřebovali, a odskočili definitivně. Hluchých pasáží tam bylo taky hodně. Myslím si, že bylo vidět, že jsme pracovali na individuálních činnostech. Některé věci byly lepší, ale potřebujeme ten čas, být chvíli pohromadě, nebýt všichni rozjetí na nějakých repre akcích či nemocní, aby si věci zase sedly.“

Ondřej Štěpán, levé křídlo TJ Sokol Nové Veselí: „Myslím, že zápas se nám nakonec vydařil. Dobře jsme se připravili, protože Strakonice jsou nepříjemný soupeř. Příprava letos nebyla jednoduchá, takže jsme rádi, že už se sezona zase rozjela. Navíc výhra před domácím publikem, na to budeme chtít příští víkend určitě navázat.“

Michal Zbíral, trenér HBC JVP Strakonice 1921: „Řekl bych, že jsme možná mohli vyválčit trošku lepší výsledek, ale průběh bychom asi nezměnili. Teď si rychle zápase si vzpomenu na moment, kdy jsme mohli jít na dva góly z trháku, nedali jsme a Veselí nám odskočilo na čtyři branky. Trápily nás technické chyby, co jsem po zápase počítal, měli jsme jich devatenáct. Trošku se to možná dá přičítat nerozehraní, ale byly tam i pasáže, se kterými jsem spokojený. Myslím, že kluci předvedli v některých fázích dobrý výkon, ale bohužel to na Veselí nestačilo. Výborně chytal Víťa Schams. Veselská křídla byla výborná, skoro stoprocentní. Ke konci zápasu jsme si mysleli, že jsme je dotlačili do těžkých pozic a zakončení, ale oni i přesto proměnili.“

Martin Němec, hráč HBC JVP Strakonice 1921: „Myslím, že jsme po té pauze měli chuť do prvního zápasu, byl tam cítit drajv, ale hodně nás srážely technické chyby, hlavně v prvním poločase. Odcházeli jsme asi trochu zklamaní, že mohl být výsledek lepší, ale bohužel to na domácí nestačilo.“

Diváci: 627

Zlomové momenty: Lídr tabulky předvedl už drtivý vstup do utkání. V 6. minutě zvyšoval Jan Kupa na 5:0. Celé utkání Lovosice v klidu kontrolovaly a po sebevědomém výkonu získaly dva body. Nakonec zvítězily velkým třináctibrankovým rozdílem.

Zajímavost zápasu: Lovci dominovali v prvním poločase, v němž nasázeli neuvěřitelných 26 gólů. Takový počet branek za třicet minut ještě v letošní sezoně nikdo nenastřílel.

Nejlepší střelec: Jaroslav Trkovský potvrdil pozici nejlepšího lovosického střelce. Konto Maloměřic zatížil rovnými deseti góly, všechny nasázel ze hry.

Co výsledek znamená: Severočeši zvítězili popáté v řadě a upevnili si pozici v čele tabulky minimálně do dalšího kola. Maloměřice zůstávají předposlední s pětibodovým náskokem na Hranice.

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Do zápasu jsme chtěli vstoupit s maximální koncentrací a důrazem, tak abychom od prvních minut diktovali tempo hry. To jsme do puntíku splnili a od začátku utkání jsme byli dominantní. Cenné minuty tak dostali hráči, kteří se do hry tolik nedostávají a herní zátěž jsme rozložili na celou lavičku. Mohli jsme si tak vyzkoušet i některé nové věci, které jsme v pauze trénovali.“

Jiří Motl, křídlo HK FCC Město Lovosice: „Nechtěli jsme v tomto duelu nic podcenit, protože nás v dalším kole čeká Karviná a do tohoto střetnutí jsme si nechtěli nést jakékoliv negativní věci. Jsem rád, že se duel odehrál ve vysokém tempu, neměli jsme v něm skoro žádná hluchá místa a cením si toho, že prostor dostali všichni hráči. Pro méně vytížené hráče to znamená zkušenosti. Děkuju divákům za hojnou návštěvu.“

František Urban, trenér SHC Maloměřice Brno: „Čekali jsme těžký zápas, který se také potvrdil. Mrzí mě, že nám utekl vstup do utkání, který měl soupeř výborný. Šance, které jsme si vytvořili, jsme neproměnili, a to nás sráželo. Do druhé půle Lovosice vstupovaly již s dostatečným náskokem, ale jsem rád, že ho jednou tak nenavýšily v poločase druhém. My jsme soupeři vstřelili dost branek, ale propadli jsme v obraně, na tom musíme zapracovat.“

Diváci: 485

Zlomové momenty: Duel rozhodl již první poločas. Královo Pole začalo lépe, v úvodní desetiminutovce zapsalo tři branky v řadě a zakončilo jí vedením 7:4. Náskok nadále navyšovalo, často se mu povedlo na soupeřovu branku zareagovat dvěma góly. Nic na tom nezměnila ani červená karta pro Dejana Kukulovského ve 23. minutě. Brno si do poločasu vypracovalo nakonec šestigólový náskok, který i přes komplikace ve druhé půli udrželo. Zubří se jednou dotáhl na rozdíl dvou branek, ale srovnal nedokázalo.

Zajímavost zápasu: Zubří opět potvrdilo, že mu venkovní zápasy absolutně nesedí. Prohra v úvodním kole jarní části sice neznamená ještě nic hrozného, ovšem v součtu s podzimní částí Zubří prohrálo již šestkrát po sobě.

Nejlepší střelec: Svůj tým táhl hlavně Martin Kocich z Brna, který si dokázal připsat 11 branek. Čtyřikrát k tomu využil sedmimetrového hodu. V kontextu letošního ročníku to ale není žádné překvapení, nad 10 tref za zápas se Kocich dostal již popáté a jeho maximem je 18 gólů z minulého duelu v Hranicích.

Co výsledek znamená: Výsledek znamená hlavně to, že na strašáku hostujícího týmu, kterým jsou letos venkovní zápasy, se Zubří nepodařilo zapracovat ani přes zimní pauzu. Tým už je na stále na postupové 9. pozici se 17 body, ale dotáhlo se na něj právě Brno. Dost možná si to o poslední čtvrtfinálovou vstupenku rozdají právě tyto dva celky.

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „Děkuji Zubří za kvalitně odehrané utkání. Už to bylo skoro hotové, když jsme vedli o osm, ale Zubří to nepoložilo a bojovalo do konečného hvizdu. Pro mě je tato výhra naprosto speciální, protože Peter David, ke kterému jsme se jezdil učit do Německa, pro mou kariéru hodně udělal a jsem mu vděčný za to, kde teď jsem. Peterovi bych chtěl dát i velký kredit za to, jak i přes ta všechna zranění tým na utkání připravil, což ale bylo více než jasné, protože i on zná můj styl házené dokonale. My chtěli více od začátku a měli více energie. První poločas byl z naší strany dobrý. Poté přišla červená pro Dejana a pro nás těžká situace odehrát 40 minut bez stěžejní spojky. Od té chvíle to bylo pro nás těžké, protože jsme tam neměli moc variant. Zubří toho pak využilo, když začali tlačit do našich méně rozehraných hráčů, a navíc skvělý druhý poločas měl v brance Zubří Štěpán Krůpa. Proto nás stáhli, až na dvě branky a my se pořádně nadřeli. Závěr byl, ale už v naší režii a tento mimořádně důležitý zápas jsme zaslouženě vyhráli. Byl bych rád, kdyby nezapadlo sportovní gesto Martina Kocicha, který přiznal chybné vyloučení hráče Zubří a to v momentu, kdy ještě nebyl zápas zdaleka rozhodnutý. I tím dokazuje, že házenou v Brně bereme vážně a záleží nám na kultuře a chování v našem sportu.“

Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „Samozřejmě gratuluji Brnu, které bylo celých šedesát minut lepším týmem. Myslím, že Pavlovi se splnil sen, je jako můj žák a podařilo se mu mě porazit, což mu přeji. Brno bylo na utkání velmi dobře připraveno, naopak u nás nechápu, co se stalo v těch prvních dvaceti minutách. Vysvětlení pro nás mám, ale to si nechám pro sebe. Trápíme se sami se sebou, čímž ale nechci shodit výkon Brna, které odehrálo vážně velmi dobré utkání. Párkrát jsme se do zápasu vrátili, ale nikdy se nám nepodařilo zvrátit výsledek na naši stranu. Situace se teď asi velice zamotá, ale my už ani na tabulku nekoukáme, spíše řešíme, kolik máme zraněných. Brnu a Pavlovi přeji ať se jim daří i dále, a hlavně ať už jsme oba týmy zdravotně v pořádku.“

Diváci: 132

Zlomové momenty: Zápas byl po většinu prvního poločasu vyrovnaný. Jenže Od 23. minuty se dokázal Prešov prosadit hned čtyřikrát v řadě. Tím se dostal na šestigólový náskok, který Pražané nedokázali moc zmírnit ani přes následnou téměř dvě minuty trvající dvojnásobnou přesilovku. Svůj podíl na tom měly i dvě neproměněné sedmičky z posledních tří minut úvodního dějství. Tento náskok byl rozdílový a Dukla už ho nedotáhla.

Zajímavost zápasu: Dukla Prešovu podlehla podruhé v sezoně. V rámci vzájemných zápasů to ale není překvapením, z celkových 14 vzájemných duelů ještě v rámci interligy vyhrála pouze dvakrát a dvakrát se taky urodila remíza.

Nejlepší střelec: Přestože jeho tým prohrál, status nejlepšího střelce si z duelu odnesl Marek Hlinka. Ten totiž zvládl vmést míč do sítě osmkrát. Sahal tak po vyrovnání svého letošního maxima, které čítá devět tref do plzeňské svatyně.

Co výsledek znamená: Především to, že se oba týmy v tabulce vyrovnaly a nyní jsou na čtvrté a páté pozici s 25 body. Ve prospěch Prešovských ale mluví lepší skóre a taky zápas k dobru.

Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Ač prohra, řekl bych, že nasazení týmu bylo celých 60 minut v naprostém pořádku a všichni zaslouží poděkování. Je to škoda, myslím, že začátek byl dobrý. I když jsme potom nechali soupeře odskočit asi o šest gólů, tak jsme to nevzdali. V druhém poločase jsme se zlepšenou hrou v obraně dokázali dostat až na rozdíl dvou gólů. Bohužel nás zradila koncovka v přesilovce. Potom už jsme neměli sílu výsledek otočit. Ale na první zápas v letošním roce jsme předvedli docela dobrý výkon a máme se z čeho poučit, abychom v následujícím zápase ve Strakonicích byli úspěšní a začali jsme sbírat body. Prešov určitě ukázal svou kvalitu a bude patřit k tomu nejlepšímu v naší lize. Proto mě těší, že jsme dokázali hrát celý zápas prakticky vyrovnaně.“

Marek Gernát, trenér TATRAN Prešov: „Čekali jsme, že zápas bude dramatický až do konce. V prvním poločase jsme dávali lehké góly. Nasázeli jsme 19 branek, což je opravdu hodně. Očekával jsem, že nás ve druhém poločase bude chtít Dukla dotáhnout, ale zvládli jsme to a bojovali jsme až do konce, to se mi líbilo. Musíme se i tak podívat na video, jsou tam chybičky, které nesmíme dělat. V obraně, u jednotlivců, i v útoku. Ztratili jsme během deseti minut asi pět míčů v útoku, což si nemůžeme dovolit. Celkově jsem spokojený, ale chybí mi ve hře důslednější věci v útoku i obraně. Takže máme na čem pracovat.“

Frýdek-Místek si doma zastřílel proti Hranicím

PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK – TJ CEMENT HRANICE 39:26 (20:12) | 1.2.2023
Bureš 7, Choleva 6, Noworyta 4, Moješcik 4 – Halama 9, Dořičák 5, Andrš 5
Rozhodčí: Přemysl Fukala – Radek Mohyla
Sedmimetrové hody: 3/3 – 5/4
Vyloučení: 4:5
ČK: 45. Ondrušík (FRY), 51. Padalík (HRA)
Diváci: 280

Zlomové momenty: Frýdeckomístečtí byli jasně lepším týmem od začátku. Už v prvních pěti minutách si vytvořili vedení 4:0. To následně navyšovali a v poločase už bylo všem jasné, že duel míří k jasnému a vysokému vítězství domácích. Pepino svůj náskok nakonec navýšilo až na 13 branek.

Zajímavost zápasu: Pepino i Cement jasně vylepšili svoje střelecké statistiky z předešlého vzájemného zápasu. V podzimním klání v Hranicích totiž padlo relativně málo branek, duel dopadl výhrou hostujícího Frýdku-Místku 31:20.

Nejlepší střelec: Téměř třetinu branek svého týmu nastřílel 21letý hranický házenkář Miroslav Halama. V tomto duelu skóroval devětkrát, a tak o jednu branku překonal svůj nejlepší výkon, který zaznamenal v listopadovém domácím duelu proti Maloměřicím.

Mládí vpřed: Za domácí se zadařilo Mathiasi Cholevovi, 20letý křídelník se podepsal pod šest branek Pepina. Člen širšího kádru reprezentace si drží vysoký standard, letos už nasázel 101 gólů a v tabulce střelců je pátý.

Co výsledek znamená: Frýdek-Místek dobře navázal na poslední duel podzimní části. V tom porazil Strakonice. Díky dvěma bodům už jich má na kontě 20 a je aktuálně sedmý. Hranice jsou na chvostu tabulky a připsaly si už osmnáctou prohru, pátou v řadě.

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Jsme rádi za vítězství, i když to nebylo bez chyb. Na druhou stranu hráli jsme první soutěžní utkání po měsíci a půl. Z tohoto úhlu pohledu jsme jej zvládli dobře. Jsem moc rád, že jsme dali prostor celému týmu. Snad jsme ušetřili nějaké síly na sobotu, kdy nás čeká nesmírně těžké střetnutí na palubovce Zubří. Teď mě ovšem mrzel poměrně vysoký počet inkasovaných gólů, na kterém ale mají podíl Hranice, které musíme pochválit za to, že zápas nezabalily a bojovaly až do konce. I když tomu výsledek nenasvědčuje, podaly sympatický výkon.“

Radim Brož, trenér TJ Cement Hranice: „Gratuluji Frýdku-Místku k naprosto zaslouženému vítězství. Chtěli jsme být důstojnějším soupeřem. Bohužel se to nepovedlo, a sice díky tomu, co nás provází už dlouhou dobu. Když už si šance vypracujeme, nedokážeme je proměnit. A to nás ohromně sráží. Ve druhém poločase, kdy už jsme dokázali šance proměňovat, to nebylo špatné. Jenže když jsme v první půli nedali tolik příležitostí, tak výsledek nemůže být jiný. I kdybychom hráli proti papírově slabšímu soupeři, a to se nechci nikoho dotknout. Navíc pokud dostaneme dvacet branek za poločas a z nich je jedenáct nebo dvanáct z rychlého protiútoku, tak to se pak nedá vyhrát s nikým.“

Talent nedal Jičínu šanci

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – O2XYWORLD HBC JIČÍN 34:22 (20:11) | 1.2.2023

Nejvíce branek: Režnický 7, Škvařil 6, Chmelík 5 – J. Dolejší 4, A. Dolejší 4, Hlava 3
Rozhodčí: Milan Hájek – Tomáš Kozler
Sedmimetrové hody: 8/5 – 3/1
Vyloučení: 2:4
Diváci: 720

Zlomové momenty: Stejně jako tomu bylo v předcházejícím duelu, bylo i v tomto měření sil rozhodnuto již po prvních několika minutách. Plzeň během úvodní desetiminutovky vstřelila sedm branek a inkasovala pouze třikrát. Svůj náskok postupně navyšovala, ten ještě do poločasové pauzy čítal devět přesných tref. V druhé půli se o tři góly navýšil a domácí si tak připsali jednodušší výhru.

Zajímavost zápasu: Talent se s Jičínem utkal už potřetí v sezoně. Ani tentokrát ale soupeři nedal žádnou šanci. Ve všech třech utkáních zvítězil obrovským rozdílem. Poprvé o 11, pak o 9 a nyní o 12 gólů.

Nejlepší střelec: Střeleckou kolonku tohoto utkání ovládl Daniel Režnický se sedmi vstřelenými brankami. Takový počet už nastřádal počtvrté v ročníku. Jeho nejlepší počin byl ale devět gólů proti Hranicím.

Co výsledek znamená: Plzeň neprodloužila strádání z konce podzimní části. Na remízu v Novém Veselí a domácí prohru s Duklou zareagovala tak, jak nejlépe mohla, a na druhém místě tabulky se pyšní 33 body. Jičín jich má na kontě pouze 12 a je až jedenáctý, pět bodů za postupovými příčkami.