Prvnímu kolu MOL Ligy vládly domácí týmy! Slavia překvapila slovenského mistra, souboj kanonýrek pro Korešovou

03/09/2022 | soutěže
Úvodní kolo MOL Ligy patřilo výhradně domácím týmům. Na vlastní palubovce totiž triumfovaly Písek, Dunajská Streda, Most a Slavia, která senzačně zdolala Michalovce. Výjimka se konala v Kynžvartu, kde si pro body došla slovenská Šaľa. Ve venkovní hale uspěla také Poruba, která v mimořádně těsném souboji zdolala Stupavu o jediný gól!

Vracející se legenda dotáhla Písek k jasné výhře

SOKOL PÍSEK – DHC PLZEŇ 32:22 (15:12) | 3.9.2022

Nejvíce branek: Korešová 9, Stellnerová 9, Velková 4 – V. Galušková 9, Schreibmeierová 5, L. Galušková 2.

Rozhodčí: Lukáš Moravec – Martin Tůma.

Sedmimetrové hody: 5/5 – 4/3.

Vyloučení: 3:4.

Diváci: 300.

Od samotného úvodu hru Písku dirigovala Iveta Korešová, která se před sezonou na jih Čech vrátila. Branky zapisovala také Alena Stellnerová a Plzeň dokonce v jednu chvíli prohrála až o sedm gólů. Nicméně postupem času zlepšila defenzivu, což se projevilo ve stažení náskoku domácích. Západočešky se dotáhly na dvougólový rozdíl a v poločase byly nakonec jen o tři branky pozadu.

Drama se ale nakonec nekonalo, druhé dějství se totiž proměnilo v jasnou záležitost Jihočešek. Plzeň dokázala za dvacet minut po přestávce vstřelit jen pět branek, ve zbylém čase už se utkání jen dohrávalo a oba týmy často chodily do otevřené obrany.

Písek tak po výhře o deset branek zažil úspěšnou premiéru pod novým trenérem Janem Pavlovským a také s Ivetou Korešovou. Právě tu čeká v úterý pořádně peprný duel, Sokol totiž čeká souboj s Mostem, kde česká reprezentantka v minulé sezoně působila.

Dunajská Streda ovládla přetahovanou s Olomoucí

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA  – DHK ZORA OLOMOUC 28:26 (13:11) | 3.9.2022

Nejvíce branek: Desortová 7, Élö 6, Juhosová 5 – Kuxová 8, Jansová 3, Smějová 3.

Sedmimetrové hody: 3/3 – 2/1.

Vyloučení: 4:4.

Diváci: 178.

Ze začátku utkání byl vývoj skóre velmi vyrovnaný. Následně se Olomouc dostala do vedení díky Natálii Kuxové, jenže střelecká produkce se hráčkám z Hané zasekla a to konkrétně ve 23. minutě, od níž se až do pauzy trefovaly pouze házenkářky Dunajské Stredy. Ty se do konce úvodní půle duelu prosadily čtyřikrát v řadě, což jim zajistilo vedení 13:11.

Zora zvládla srovnat dvoubrankové manko rychle, nicméně ve zbytku utkání to byly opět domácí hráčky, které tahaly za delší konec. Vedení zvládly udržet až do posledního hvizdu, po kterém svítil na výsledkové tabuli konečný výsledek 28:26 ve prospěch Dunajské Stredy.

Drama až do konce, Kynžvart ale se Šaľou těsně padl

HÁZENÁ KYNŽVART – HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 24:26 (8:17) | 3.9.2022

Nejvíce branek:  K. Königová 5, Bezruková 4, Božovič 4 – B. Königová 6, Ščipová 4, Ratvajská 3.

Rozhodčí: Martin Pražák – Jakub Šulc.

Sedmimetrové hody: 3/3 – 7/4.

Vyloučení: 1:3

Diváci: 200.

Slovenky prožily výborný vstup do prvního dějství, obrana domácího týmu totiž měla velký problém s pokrytím rychlých útoků, z nichž těžily Barbora Königová a Karolína Matušincová. Domácí lavička zareagovala za stavu 0:3 rychlým oddechovým časem, díky tomu se domácí hráčky vrátily do hry, avšak Slovan nepolevoval ve své aktivitě a první poločas nakonec vyhrál o devět branek.

Druhá půle začal opatrně z obou stran. Zlom v nastaveném tempu přišel ve 41. minutě, a to když se domácím podařilo snížit na šestibrankový rozdíl. Vzápětí to dokonce bylo jen o tři góly, o což se za aplausu domácího publika postarala Katka Dresslerová. Šaľa ale nikam při svých útočných akcích nespěchala a doufala, že svůj náskok udrží až do konce. Domácím se každopádně ještě podařilo snížit a rázem to bylo o dvě trefy. Slovenský celek nakonec uklidnila Olívia Ščípová, která minutu před koncem zajistila svému týmu dva body do tabulky.

„Byli jsme zbytečně nervózní, pravděpodobně z toho, že bychom měli doma dominovat. Měli jsme velmi špatný vstup do utkání, neproměňovali jsme šance a soupeř nás trestal za každou zmařenou šanci a za každé špatné rozhodnutí. Protivník měl velmi dobrou přechodovou fázi a každá naše špatná situace byla trestána. Ve druhém poločase jsme měli krásné fáze, soupeře jsme dotahovali, ale pravděpodobně už chyběly síly k otočení výsledku. Soupeř duel takticky se svou šířkou kádru dohrál. Druhý poločas byl ale velmi vyrovnaný, z tohoto výkonu je nutné se odrazit do dalších těžkých utkání,“ hodnotil úvodní střetnutí sezony hlavní trenér Kynžvartu Peter Sabadka.

Slavia zaskočila slovenského obhájce titulu

DHC SLAVIA PRAHA – IUVENTA MICHALOVCE 32:27 (14:15) | 3.9.2022
Nejvíce branek:
Míšová 9, Weisenbilderová 7, Holeňáková 4 – Dvorščáková 11, Gheorghe 5, Klučková 3.

Rozhodčí: Pavel Blanár – Jiří Opava.

Sedmimetrové hody: 9/8 – 3/2.

Vyloučení: 3:3.

Diváků: 300.

Házenkářky Slavie toužily ve šlágru úvodního kola odčinit loňskou těsnou domácí porážku i sedmnáctigólový výprask z východu Slovenska a zpočátku využívaly určité nesehranosti Iuventy, která v létě obměnila polovinu kádru. Slávistky vedly 4:2, Michalovce ale především zásluhou neomylné Aleny Dvorščákové chytly čtyřgólovou šňůrou, díky níž byl první poločas vyrovnaný, vždyť Michalovce vedly o přestávce jen o gól.

Do druhé půle nastoupila obě družstva ze zajištěných obran, slovenský mistr měl dvakrát šestiminutový půst, Slavia zase neskórovala ze hry přes devět minut. Tvrdou hru Iuventy ovšem trestaly ze sedmiček Adriana Míšová s Martinou Weisenbilderovou, dohromady jich proměnily osm a jednu z dorážky.

Michalovce naposledy držely náskok ve 45. minutě, pak ale nastalo obrovské slávistické vzepětí. Pražankám začalo padat do brány vše, několik krásných průniků předvedla Denisa Holeňáková a na pětigólovou sérii před bouřící halou již Michalovce nenašly odpověď ani při hře bez brankářky. Tu navíc Slavia potrestala dvěma trefami do prázdné brány a nejlepší střelkyně hostů Dvorščáková jen v posledních vteřinách korigovala na konečných 32:27.

Mistrovský Most si na úvod sezony poradil se Zlínem

DHK BANÍK MOST – HANDBALL CLUB ZLÍN 36:28 (21:10) | 3.9.2022

Nejvíce branek: Holanová 6, Smetková 5, Kostelná 5 – Gabrhelová 6/1, Daňková 5/4, Kolářová 5.

Rozhodčí: Petr Halada – Jan Kosmák.

Sedmimetrové hody: 0 – 9/5.

Vyloučení: 6:2.

Diváci: 200.

Loňský vítěz MOL Ligy si zvládl na úvod nové sezony poradit se Zlínem. Most si vypracoval pohodlné vedení hned v úvodní třicetiminutovce, když držel propastný jedenáctibrankový náskok. Zářila především Michaela Holanová, která se během úvodní půle utkání prosadila šestkrát. „Líbilo se mi, jak jsme hráli v prvním poločase v obraně. Ukázali jsme, že máme hodně možností, " komentoval výkon v úvodní pasáži trenér Černých andělů Adrian Struzik.

V druhé polovině hry hráčky ze severu Čech polevily, Zlín tak nasadil velmi vysoké tempo. Střelecky se dařilo hlavně mládežnické reprezentantce Veronice Gabrhelové, jež zvládla v poločase vsítit šest branek. Hostující házenkářky se ukázkově oklepaly z nepodařené úvodní části hry a tu druhou celkově vyhrály, nicméně velká ztráta z první půle je o body připravila.

„Jsem u týmu od středy, takže se vším se teprve seznamuji. Hned v prvním utkání jsme narazili na tým, který nám především v prvním poločase ukázal svou velkou kvalitu," popisal kouč Zlína Jiří Mičola. „Rozdíl byl v gólmankách, výborně chytala domácím Müllnerová. Nám se hra Mostu líbí a chtěli bychom časem hrát podobně, proto jsme se snažili hrát rychlou házenou. I když kondičně na tom takto ještě nejsme. Za druhý poločas jsem spokojený, hráčky potřebují takové zápasy hrát, beru to jako obrovskou zkušenost a motivaci pro náš tým,“ doplnil.

Stupava nadělala Porubě pořádné problémy, ta nakonec vyhrála pouze o gól

HC TATRAN STUPAVA  – DHC SOKOL PORUBA 25:26 (14:12) | 4.9.2022

Nejvíce branek: Holešová 7, Bahorecová 6, Kovácsová 4, H. Karkušová 4 – Farářová 10, Baumbachová 6, Hiraldová 3.

Rozhodčí: Rebeka Haščíková – Stanislava Kellner.

Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/5.

Vyloučení: 3:1.

Diváci: 115.

Poruba vstupovala do zápasu se Stupavou v roli jasného favorita, což zpočátku i potvrzovala. Po šesti minutách hry vedla už o čtyři branky, nejvíce řádila Adéla Baumbachová, která si v úvodních minutách připsala tři přesné zásahy. Jenže poté přebral otěže utkání Tatran, který skóroval sedmkrát v řadě. Až v 16. minutě Sokol protrhl střeleckou smůlu a se soupeřem držel krok, ale do přestávky už na vyrovnání nedosáhl. Povzbuzujícím faktem ale bylo to, že snížil ztrátu a po třiceti minutách prohrával jen o dvě branky.

Druhý poločas začínal podobně jako ten první. Poruba opět zažila výborný vstup, ale Stupava zase dokázala odpovědět gólovou sérií. Zlom ale přišel na začátku poslední desetiminutovky, kdy se pořádně rozjela Anežka Farářová, která sázela jednu branku za druhou. Tatran se ale nevzdával a bojoval až do posledních sekund, avšak to platilo i o Farářové, která v poslední minutě nejdříve vyrovnala a poté sekundu před koncem rozhodla o vítězství svého týmu.