Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

MOL Liga: Velká překvapení! Písek veze body z Mostu, Zlín vyloupil Slavii

21/01/2023 | soutěže
Předehrávka 13. kola MOL Ligy nabídla nečekaný výsledek. Házenkářky Písku se vůbec nezalekly českého mistra, Most dokázaly porazit po dlouhých jedenácti letech. V česko-slovenských duelech byly úspěšnější zástupkyně našich východních sousedů. Michalovce vezou dva body z Kynžvartu, Dunajská Streda si hladce poradila s Porubou. Zlín připravil šok domácí Slavii a Zora doma přetlačila Plzeň. V čistě slovenském souboji Stupavy se Šaľou zvítězil tým hostů.
MOL Liga: Velká překvapení! Písek veze body z Mostu, Zlín vyloupil Slavii

Parádní přestřelku zvládl Písek, zářila Korešová

DHK BANÍK MOST – SOKOL PÍSEK 36:38 (21:18) | 18.1.2023

Nejvíce branek: Stříšková 10, Šutranová 7, Mikulčík 4, Somionka 4, Kroftová 4 – Korešová 15, M. Svobodová 7, Chlupová 7
Rozhodčí: Mojmír Valášek – Jaroslav Vychodil
Sedmimetrové hody: 3/0 – 6/6
Vyloučení: 3:2
Diváci: 200

Zlomové momenty: Most mohou mrzet tři neproměněné sedmičky ze tří, naopak Písek proměnil všech šest. I díky tomu od stavu 9:9 pětibrankovou šňůrou odskočil. Černí andělé ještě do přestávky otočili a ve 31. minutě vedli dokonce o čtyři góly. Sokol však ihned obrátil skóre a až do konce duelu to byla přetahovaná o každou trefu. Baník zlomila nepovedená pasáž mezi 53. a 58. minutou, kdy neskóroval, a Písek šel do dvoubrankového vedení, které už si pohlídal.

Zajímavost zápasu: Diváci na severu Čech viděli nejofenzivnější zápas v sezoně. Padlo 74 gólů, což je nejvíc společně s duelem 8. kola mezi Zlínem a Šaľou (28:46).

Nejlepší střelkyně: Také proto, že Písek přijel pouze ve 12 hráčkách, stála velká tíha na Ivetě Korešové. Zkušená spojka potvrdila pozici nejlepší kanonýrky MOL Ligy. Vítězství Sokolek řídila neskutečnými 15 trefami, přičemž prokázala i pevné nervy a sama proměnila šest sedmimetrových hodů a zaznamenala v nich stoprocentní úspěšnost.

Co výsledek znamená: Most podruhé v sezoně prohrál, čímž se připravil o dočasný návrat do čela tabulky před Šaľu. Písek si vítězstvím hodně pomohl, dostal se před Michalovce na pátou příčku. Z českých celků je třetí, a hlavně v boji o play-off odskočil Kynžvartu i Olomouci na čtyři body.

Ohlasy trenérů:
Jiří Hanus, trenér DHK Baník Most: „Byl to hodně divoký zápas. Musíme zlepšit obranu, nemůžeme dostávat 38 branek v zápase MOL Ligy. Je to trochu i odraz Ligy mistrů, zatím si v obraně příliš nevěříme. Hráčky zápas odmakaly jak mohly, ale něco předěláváme, chceme hrát podle svého a samozřejmě bude to mít své bolístky a chvíli to bude trvat. Už začátkem ledna jsme avizovali, že chceme dělat změny a tohle je důsledek, který někdy musel přijít. Je škoda, že to přišlo doma, mrzí nás hlavně kvůli divákům. Musíme být trpěliví, pojedeme pořád v tom stejném a hráčky to doufám pochopí. Pro nás je cíl jasný a věřím, že trpělivostí k němu dojdeme.“

Jan Pavlovský, trenér Sokol Písek: „Samozřejmě jsme spokojeni, zvládli jsme to mimořádně, cítili jsme šanci. Věděli jsme, že soupeř má spoustu zraněných hráček a je oslabený, navíc mají strašně náročný program, proto jsme do Mostu jeli s tím, že tu chceme zkusit vyhrát a povedlo se. Nemyslím si, že je nějaký konkrétní recept na to, jak porazit Most. V prvním poločase jsme si nedokázali poradit se soupeřovou vysunutou obranou, ale o poločase jsme si řekli, jak chceme hrát, dali jsme pět gólů z pěti útoků a tím jsme soupeře donutili obranu zatáhnout. A v postupném útoku jsme dobří, přece jen Iveta Korešová je v této soutěži jen jedna.“

Kynžvart doplatil na dvě nepovedené pasáže

HÁZENÁ KYNŽVART – IUVENTA MICHALOVCE 22:31 (11:12) | 21.1.2023

Nejvíce branek: Dresslerová 5, Vávrová 4, Patrnčiáková 4 – Krivokapić 6, Dvorščáková 6, Štefaníková 4, Kohuch 4, Kompaniiets 4
Rozhodčí: Petr Kichner – Michal Vacula
Sedmimetrové hody: 2/1 – 5/4
Vyloučení: 3:5
ČK: Dvorščáková (MIC)
Diváci: 250

Zlomové momenty: Kynžvart doplatil na dvě hluché pasáže. O vedení 6:4 přišel šesti góly Michalovců v řadě. Ještě se dokázal vzpamatovat a v poločase prohrával jen o jednu branku. Od stavu 16:16 však Západočešky inkasovaly dokonce sedmkrát v řadě. V závěrečné desetiminutovce už se vzepřít nedokázaly.

Zajímavost zápasu: Včetně Evropských pohárů jsou Michalovce na vzestupu, z posledních čtyř duelů tři vyhrály a jednou remizovaly. Naopak Kynžvart padl pětkrát v řadě.

Nejlepší střelkyně: Černohorská hráčka Anastasija Krivokapić navázala na své představení z duelu se Slavií, Kynžvartu nasázela šest branek. Stejně jako slovenská spojka Alena Dvorščáková.

Co výsledek znamená: Kynžvart si komplikuje boj o play-off, Olomouc mu utekla na rozdíl dvou bodů, Písek už má náskok čtyři body. Michalovce jsou v tabulce páté o bod před Pískem, na druhý slovenský tým Dunajskou Stredu ztrácí dva body.

Poruba se držela v úvodu, pak Dunajská Streda předvedla jízdu

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA – DHC SOKOL PORUBA 30:13 (13:9) | 21.1.2023

Nejvíce branek: Élö 12, Rajnohová 5, Juhos 4 – Konečná 4, Kavalová 4, Farářová 3
Rozhodčí: Rebeka Haščíková – Stanislava Kellner
Sedmimetrové hody: 6/5 – 4/3
Vyloučení: 4:3
Diváci: 207

Zlomové momenty: Solidní začátek v defenzivě, pak se ale Poruba rozsypala. Ještě ve 22. minutě byl stav nerozhodný 8:8. Ve zbylých 38 minutách ovšem slovenský vicemistr dovolil Sokolkám pouhých pět branek. Dunajská Streda se sama rozstřílela a zvítězila jednoznačně 30:13.

Zajímavost zápasu: Méně gólů než 13 ještě letos žádný tým nevstřelil. Dosavadní nelichotivé minimum 14 tref držela Stupava. Jen týden, tento počet branek nastřílela právě Porubě.

Nejlepší střelkyně: Maďarská spojka Beatrox Élö v utkání řádila. Nasázela dvanáct branek, přičemž proměnila pět sedmiček.

Co výsledek znamená: Dunajská Streda utekla čtvrté Slavii. Na Most ztrácí tři body a na Šaľu šest. Poruba je předposlední, na kontě má stále jen dvě výhry nad Stupavou.

Zlín venku šokoval Pražanky

DHC SLAVIA PRAHA – HANDBALL CLUB ZLÍN 28:29 (15:15) | 21.1.2023

Nejvíce branek: Míšová 8, Franková 6, Vostárková 4 – Herbočková 5, Daňková 5, Kříčková 5
Rozhodčí: Milan Hájek – Tomáš Kozler
Sedmimetrové hody: 8/7 – 2/6
Vyloučení: 2:5
Diváci: 350

Zlomové momenty: Klíčový byl až druhý poločas. Ten první byl totiž vyrovnaný, a přestože oba týmy měly chvílemi lehce navrch, skončil remízovým stavem 15:15. Důležitá část duelu pak přišla hned v počátku druhé části. Během 37. až 40. minuty mohly zlínské hráčky skórovat třikrát v řadě ze sedmiček, ani jednu z nich ale neproměnily. Slavia ale nevyužila psychické výhody a do velkého vedení se nedostala. Ještě v čase 59:02 tak panoval vyrovnaný stav. Rozhodla až poslední sedmička duelu. Michaela Sekulová ji proměnila a v čase 59:34 tak Zlínu zařídila výhru. Následnou střelu Julie Frankové už zlikvidovala hostující brankářka.

Zajímavost zápasu: Slavia měla velice dobrou úspěšnost na sedmičkách. Přidala z nich sedm branek. Naopak úspěšnost Zlína byla pouhých 33,3 %. Hráčkám z Baťova města ale ani tato ošklivá bilance nezabránila v cestě za vítězstvím.

Nejlepší střelkyně: V tomto měření sil se nejvíce dařilo Adrianě Míšové, která nastřílela osm branek, přičemž ale využila hned sedm sedmimetrových hodů. Její úspěšnost byla velice dobrá, ani to ale nakonec nestačilo. Co se týče branek ze hry, těch nejvíce vmetla do soupeřovy svatyně Julie Franková, a to konkrétně šest.

Co výsledek znamená: Slavia padla potřetí v řadě a v tabulce klesla již na čtvrté místo. Zato Zlín si polepšil, díky výhře navýšil svůj náskok na jedenáctou Porubu už na tři body a ztrátu na devátou Plzeň naopak stáhl na pouhý jeden bod.

Zora přetlačila Plzeň v těsném souboji

DHK ZORA OLOMOUC – DHC PLZEŇ 34:31 (17:11) | 21.1.2023

Nejvíce branek: Kuxová 8, Fryčáková 6, Jansová 5 – V. Galušková 12, Schreibmeierová 8, Kepková 5
Rozhodčí: Filip Barták – Karel Hladký
Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/5
Vyloučení: 6:5
Diváci: 262

Zlomové momenty: Ve prospěch Olomouce mluvily úvodní minuty zápasu. Od 6. minuty si totiž Zora dokázala čtyřmi góly v řadě vytvořit náskok, který postupně vylepšila až na sedm branek. Západočeškám se sice dařilo snižovat, do druhé půle ale šly s velkým mankem.

Závěrečná třicetiminutovka však přinesla houževnatý výkon hostujícího týmu. Už ve 37. minutě se náskok Hanaček smrskl na pouhé tři trefy. To se stalo znovu o deset minut později, kdy byla Plzeň dokonce už jen ve dvoubrankové ztrátě. Zora ale tyto momenty ustála a vždy se dokázala vzchopit, což jí nakonec zařídilo vítězství.

Zajímavost zápasu: Plzeň vyjela do Olomouce pouze s jedenácti hráčkami v poli. Žádný z týmů v takto okleštěné sestavě ve 13. kole MOL Ligy nehrál. Přesto Západočešky sehrály důstojný zápas a domácí házenkářky hodně potrápily.

Mládí vpřed: Za vítězstvím domácí vedla devatenáctiletá Natálie Kuxová. Česká reprezentantka vstřelila osm branek, nejvíce z domácího týmu, a navázala tak na své výkony z podzimní části, kdy se hra Zory často opírala právě o její trefy.

Nejlepší střelkyně: Plzeň táhla kanonýrka Veronika Galušková. Ta zapsala neuvěřitelných dvanáct branek, přičemž se pětkrát trefila ze sedmimetrového hodu. Dorovnala tak svoje sezonní maximum, dvanáct gólů totiž nastřádala i v duelu s Porubou, který se odehrál 24. září.

Co výsledek znamená: Zora natáhla svou vítěznou šňůru. Ta už nyní čítá čtyři duely. Hanačky si upevnily sedmou příčku a po nemastném, neslaném vstupu do soutěže to vypadá, že konečně nabírají formu. Na kontě mají po dnešku třináct bodů. Plzeň naopak potřetí v řadě prohrála a nepřiblížila se tak postupující čtvrté pozici mezi českými týmy. Na Olomouc teď ztrácí pět bodů.

Ohlasy trenérů:
Libor Malínek, trenér DHK Zora Olomouc: „Já jsem hlavně spokojen s body a s výkonem z první půlky, kdy se nám dařilo soupeře přehrávat. Vedli jsme o šest branek a šli jsme do druhé půle s tím, že chceme hrát to samé. Plzeň přijela trochu oslabená, my jsme ji chtěli trochu unavit, chodit do rychlých útoků. To se nám nedařilo, musím říct, na rovinu nám vybouchla obrana, bohužel nás nepodržely ani gólmanky, nechávali jsme kvalitní střelkyně soupeře střílet z devíti metrů a plzeňské hráčky tyto šance proměňovaly. Ten výsledek jsme neměli jistý do poslední minuty. V závěru jsme se nechali zbytečně dvakrát vyloučit, naštěstí jsme závěr utkání takticky zvládli a jsme rádi, že body zůstaly doma.“

Richard Řezáč, trenér DHC Plzeň: „Do Olomouce jsme přijeli v oslabené sestavě. Chtěli jsme být maximálně důstojným soupeřem, což se nám podle mě podařilo. Kromě patnácti minut v prvním poločase, kdy nám ta střední pasáž nevyšla brankově, a nechali jsme domácí utéct asi o sedm branek. V druhém poločase jsme se snažili něco vymyslet, udělali jsme nějaké změny a začali jsme utkání trochu dramatizovat,. Potom nás přibrzdily vyloučení a koncovka utkání byla o tom, kdo s koho. Olomouc byla šťastnější.“

Šaľa si poradila ve Stupavě

AHT HC TATRAN STUPAVA – HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 16:24 (11:16) | 21.1.2023

Nejvíce branek: Bahorecová 4, Kovácsová 4, Galková 2, Tornócziová 2 – Vargová 4, Ščípová 4, Ušiaková 3, Tulipánová 3
Rozhodčí: Martin Bohuniczky – Márk Szerencsés
Sedmimetrové hody: 1/1 – 5/3
Vyloučení: 3:3
Diváci: 120

Výsledky zápasů 13. kola MOL ligy:
Středa 18.1. DHK Baník Most – Sokol Písek 36:38 (21:18)
Sobota 21.1. Házená Kynžvart – Iuventa Michalovce 22:31 (11:12)
Sobota 21.1. HC DAC Dunajská Streda – DHC Sokol Poruba 30:13 (13:9)
Sobota 21.1. DHC Slavia Praha – Handball club Zlín 28:29 (15:15)
Sobota 21.1. DHK Zora Olomouc – DHC Plzeň 34:31 (17:11)
Sobota 21.1. AHT HC Tatran Stupava – HK Slovan Duslo Šaľa 16:24 (11:16)