Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Těchto pět dní ve mně zanechalo mnoho krásných zážitků, na které se jen tak nezapomene! - 2. část reportáže z EHF EURO 2022

31/01/2022 | ME 2022, reprezentace
Přinášíme Vám unikátní pohled na EHF EURO 2022. Oslovili jsme několik zástupců středočeských klubů, kteří nám zprostředkují jejich zážitky z ME 2022. S jejich pomocí ucítíte tu skvělou atmosféru, která nejen naši reprezentaci hnala za úspěchem např. v podobě remízy se Švédskem. Ve druhé části reportáže nám popíší své zážitky zástupci klubu HC TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, TJ Sparta Sparta Kutná Hora a Házená Poděbrady.
 Těchto pět dní ve mně zanechalo mnoho krásných zážitků, na které se jen tak nezapomene! - 2. část reportáže z EHF EURO 2022

Ponořte se do atmosféry EHF EURO 2022 a užijte si několik následujících řádků.

Radovan Kábrt - Předseda Středočeského krajského svazu házené, zástupce oddílu HC TJ Auto Škoda Mladá Boleslav

Krásných pět dnů.

Byl jsem požádán o malý komentář k ME v házené v Bratislavě. Hned na začátku musím napsat, že těchto pět dní ve mně zanechalo mnoho krásných zážitků, na které se jen tak nezapomene. Potkal jsem se s mnoha lidmi, s kterými jsem se už několik let neviděl a mohli jsme zavzpomínat u sklenky, ale hlavně jsem viděl krásnou házenou v podání naší reprezentace. Od prvního zápasu proti Španělsku jsem nepoznával naši reprezentaci. Kluci bojovali od první minuty a na závěr utkání diváci asi dvě minuty ve stoje skandováním a potleskem děkovali klukům za vynikající výkon. Škoda je, že diváků nebylo víc, ale i tak mi šel mráz po zádech z úžasné atmosféry.

Druhý zápas povinné vítězství, i když zápas to byl věru těžký. Škoda, že jsme nevsítili více branek. Kluci hráli opět dobře, diváci byli opět slyšet a bylo krásné být u toho. Karty byly rozdány a za sebe mohu napsat, že jsem klukům věřil do poslední minuty, že to proti Švédům dají a půjdou dál. Bohužel musím dát za pravdu panu Trtíkovi, že tento zápas a zápas se Španělskem měl v ruce někdo jiný. Opět krásná atmosféra, nádherná házená, která se musí líbit i náhodnému divákovi. No prostě kluci byli super a patří jím uznání a poděkování. Po zápase se Švédy jsem jel hned domů a moje pocity byly smíšené. Byl jsem zklamaný, že kluci nepostoupili, ale na druhé straně jsem byl rád, že jsem byl u toho  a mohl vidět krásnou házenou v podání našich kluků. Klukům přeji postup na MS do Polska a na ME do Německa a už dnes vím, že když to bude možné, nebudu tam chybět.

Vít Šnajdr - zástupce oddílu TJ Sparta Kutná Hora

Sparta Kutná Hora na ME v Bratislavě

Evropský šampionát v Bratislavě? Ve chvíli, kdy bylo jasné, že Češi hrají v hlavním městě Slovenska, kutnohorská parta házenkářů neváhala. Hned v červnu byly zakoupené lístky a objednaný super hotel. Ale pak to přišlo, slovenský lockdown a s tím spojená obrovská nejistota. Sice bylo připraveno náhradní řešení pro společné fandění, ale zprávy ze Slovenska jsme doslova hltali. A když 9. 1. přišlo konečně rozhodnutí, že diváci mohou být přítomni, bylo jasno. Co na tom, že jsme se celý týden zmítali v pochybnostech, jaká opatření vlastně budou Slováci vyžadovat, jede se!

Celkem čtrnáct účastníků výpravy doputovalo ve čtvrtek do Bratislavy buď vlakem, nebo po vlastní ose po D1. Po rychlém ubytování v hotelu Apollo vyrážíme směr stadion Ondreja Nepelu. Očekávání? No nic moc, hrajeme přece s mistry Evropy, tak hlavně ať je to aspoň důstojné. V hale je asi dvanáct set diváků a zpočátku atmosféra poněkud komorní, nicméně již brzy přivádí diváky do varu svými zákroky Tomáš Mrkva a ten se neustále stupňuje. Nakonec prohráváme o dva góly, ale přesto vyprovázíme reprezentanty dlouhou děkovačkou s patřičnou hrdostí na jejich výkon. Následující zápas mezi Švédskem a Bosnou se hraje ve skutečně komorní atmosféře a my marně přemýšlíme, zda jsou ti Švédi tak dobří nebo Bosňané tak slabí, ale to se ukáže již za dva dny.

A co Bratislava mezi zápasy? V podstatě klasika, zvládli jsme procházku městem a podél Dunaje, někteří se vypravili na Bratislavský hrad, někteří na Děvín a většina si nenechala ujít rozhled z kavárny UFO nad mostem SNP. K tomu návštěvy místních hospůdek a minipivovarů a večer v místním Sportbaru sledujeme zápasy druhé skupiny.

A je tu sobotní podvečer a my opět míříme na zimní stadion, stihneme ještě krátkou zastávku v údajně největší evropské restauraci, kde mají výborné místní pivo, a již se usazujeme na svých místech. Přestože je v hale pouze 1100 diváků, Češi zde mají naprostou většinu a od začátku žene reprezentaci kupředu frenetický potlesk. A odměnou nám je parádní výkon našich kluků, které oceňujeme ovacemi ve stoje a skandováním „Hoši děkujem“.  Následující souboj dvou favoritů je opravdovou lahůdkou pro všechny příznivce házené a  po porážce Švédů si začínáme říkat: „ Ono by to snad šlo, ono to půjde“. Bohužel pro většinu výpravy tím výlet končí a na pondělní zápas zůstávají v Blave pouze tři vytrvalci. Ale ti mohli vidět nejkrásnější zápas skupiny. Naši byli skvělí, atmosféra v hale ohlušující, jen ten konec. Ale po chvilce zklamání nás zaplavuje obrovská hrdost na výkon naší reprezentace a vděčnost všem klukům na hřišti, kteří nám přichystali tenhle super zážitek.

 A resumé? Pokud postoupíme příští rok na mistrovství světa, my chceme být u toho!


Lukáš Vejvar - Zástupce oddílu Házená Poděbrady

V Bratislavě jsme se byli podívat na zápas českého národního týmu proti Bosně a na velmi atraktivní zápas mezi Švédskem a Španělskem. I přesto, že kapacita stadionu byla omezena na 25%, tak atmosféra obou zápasů byla výborná, ovšem jasnou diváckou přesilu měli Češi, kteří jednoznačně šli proti Bosně vstříc výhře. Druhý zápas, který jsme viděli, byl velmi vyrovnaný. V koncovce si ho ovšem zkušeně pohlídali Španělé.

Děkuji všem zúčastněným klubům za jejich poznatky k ME 2022.

Připravil krajský manažer Ladislav Pokorný