Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Česká házenkářská reprezentace žen představila sestavu pro EHF EURO 2020, v úterý odlétá do Dánska

30/11/2020 | reprezentace, EHF EURO 2020
České házenkářky po týdnu intenzivní přípravy v chebské „bublině“ znají konečnou sestavu pro EHF EURO 2020. Do Dánska v úterý z Karlových Varů odletí osmnáct házenkářek a devítičlenný realizační tým.
Česká házenkářská reprezentace žen představila sestavu pro EHF EURO 2020, v úterý odlétá do Dánska

 

Byl to teprve druhý přípravný kemp české reprezentace v tomto sportu nepříznivém kalendářním roce, více než rok vzdálený od posledního „ostrého“ reprezentačního zápasu.

„Měl jsme z toho trochu obavy. Hlavně z neustálého testování a možných zranění. Možnost přípravy nebyla pro všechny hráčky stejná a ideální. Na kempu se zranila bohužel ještě Martina Přikrylová, ale jinak jsme kemp zvládli dobře a bez ztrát, jak zranění, tak pozitivních covidových testů,“ těší trenéra Jana Bašného a dodal: „Celý kemp se nesl v silně pracovním duchu, jak na straně hráček tak realizačního týmu. Byl to náročný týden. Ale ukázalo se, že když tým a lidi kolem něj chtějí, všichni vidí, že stojí za to na tom pracovat a ta námaha stojí zato.“

 

 

Český tým kvůli pandemické situaci nesehrál žádné přípravné utkání se zahraničním soupeřem. Hráčky rozdělené na dva týmy se utkaly mezi sebou. „Zápasy nám chybí, Bohužel všichni naši soupeři sehráli přípravná utkání. Španělky se Slovenkami, Švédky s Maďarkami… Zápasy nám chybí, ale interní zápasová opozice částečně splnila tento účel. Tým si drží svou kostru, organizaci hry jsme proto nemuseli dělat zcela novou. Jen jsme si některé věci oprášili a doufáme, že ve čtvrtek budeme připraveni,“ řekl český trenér.

 

Do Dánska s osmnáctkou hráček

Již před chebským kempem bylo jasné, že do sestavy tentokrát tým nemůže počítat s řadou opor – Ivetou Korešovou, Michaelou Hrbkovou, Petrou Tichou, Lucií Satrapovou a nakonec i Kristýnou Mika. V Chebu se pak sešlo třiadvacet hráček a po týdenní přípravě a dvou přípravných utkáních vykrystalizovala sestava, kterou trenéři Jan Bašný a Jan Bělka odvezou na šampionát do Dánska.

Do Dánska nakonec neodcestují některé z nových hráček – například Eliška Desortová či Julie Franková. „Nové hráčky mají hroznou nevýhodu, že v Čechách se hrálo málo, hráčky měly špatnou možnost přípravy a tréninkových dnů bylo opravdu málo. Letos je to teprve náš druhý kemp. Proto byly tyto hráčky znevýhodněny,“ komentuje výběr Bašný a vysvětluje: „Byly tedy v Chebu připravené zaskočit, plnily důležitou roli sparingu při přípravných utkáních a dostaly příležitost se do budoucna sžít s naší herní filozofií. Myslím, že tento týden s tímto základním kádrem jim ukázal, jak tým funguje, jak žije a příště už nebudou na kempu v roli novicek.“

S týmem neodcestuje ani pivotka Veronika Andrýsková, na postu pivota budou na EURU nastupovat vedle Michaely Konečné v některých herních fázích Kamila Kordovská a Petra Maňáková. „Kamila s Petrou minimálně v obranné fázi tuto roli zastanou velmi dobře. V útočné fázi jsme se na tom snažili týden pracovat, není to optimální, ale jsou to tak zkušené hráčky, že se toho jistě zhostí dobře. Výhodou bylo, že znají dobře organizaci naší hry v útoku i v obraně, a tak se pouze trochu přeorientovaly v daném postu,“ konstatoval Bašný.

Přesto do Dánska odcestují i hráčky, pro které bude EURO prvním velkým reprezentačním vystoupením. „Pro brankářky Novotnou a Řezáčovou a křídelnici Stříškovou to budou první oficiální zápasy řízené EHF. Prakticky jediné zápasy, které dosud s týmem odehrály, byly na loňském přípravném kempu v Chebu,“ připomněl Bašný a dodal, že právě novým posilám by nakonec mohla pomoci komorní atmosféra šampionátu. „Tím, že se bude hrát bez diváků, možná bude na takové akci menší tlak. Možná to na ně tedy bude méně doléhat. Ale obě mladé brankářky jsou jedničky ve svých klubech, jsou zvyklé na určitou zápasovou zodpovědnost a post brankářky je přece jen specifický.“

 

Nominace české reprezentace pro EHF EURO 2020:

Brankářky: Petra Kudláčkova (Kristianstad Handboll Klubb (SWE), Karin Řezáčová (DHC Plzeň), Sabrina Novotná (Slovan Duslo Šaľa, SVK)

Levá křídla: Veronika Malá (Paris 92, FRA), Adéla Stříšková (DHK Baník Most)

Levé spojky: Markéta Jeřábková (Thüringer HC, GER), Hana Kvášová (Sambre avesnois Handball, FRA)

Střední spojky: Šárka Marčíková (Frisch auf Frauen Göppingen, GER), Petra Maňáková (DHK Baník Most), Jana Šustková (DHK Baník Most), Veronika Mikulášková (DHK Baník Most)

Pravé spojky: Markéta Hurychová (HBC Saint Amand les Eaux, FRA), Sára Kovářová (Kastamonu Belediyesi Gsk, TUR), Silvie Polášková (Sokol Poruba)

Pravá křídla: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand, NOR), Dominika Zachová (DHK Baník Most)

Pivotky: Michaela Konečná (Sokol Poruba), Kamila Kordovská (HSG Blomberg Lippe, GER)

 

Skupina smrti? V Herningu proti Švédsku, Rusku a Španělsku

Český tým se v Dánsku utká s výběry Švédska, Ruska a Španělska. Všechna svá utkání základní skupiny hráčky odehrají v Herningu, kde bude pokračovat i tzv. main round, neboli hlavní fáze turnaje. Do ní postoupí 3 nejlepší týmy z každé z čtyřčlenných skupin.

„Určitě nejedeme na EURO s tím, abychom po týdnu jeli se třemi porážkami domů. Určitě chceme udělat maximum proto, abychom postoupili do dalšího týdne,“ říká odhodlaně trenér Bašný.

„Je to velice těžká skupina. Rusky a Španělky jsou medailistky posledních šampionátů, Švédky skončily kolem šestého sedmého místa, v létě změnili kouče, a tak si myslím, že mají ambice dosáhnout na lepší výsledek. Všechny týmy jasně patří do osmičky nejlepších. Bude tedy určitě těžké se přes některého soupeře dostat dál,“ český kouč.

Současně kartami míchají zranění napříč týmy. „Rusky jsou těžký soupeř, ale i je postihla zranění. Většina z národního týmu působí ve dvou klubech nastupující v Lize mistrů. Přestože přišly o Vyakhirevu, jejich ambice budou určitě nejvyšší,“ konkretizuje Bašný.

„Švédky mají nového kouče, několik zraněných hráček, ale současně několik vracejících se hráček – Gulden a Roberts se vrátily po mateřské přestávce. Hrají typický severský silový styl, ne vždycky se nám proti němu dařilo,“ uznává český kouč a ke Španělsku doplňuje: „Španělky jsou stříbrný tým posledního mistrovství světa, tam nejde o jejich kvalitě polemizovat. Ale i ony se potýkají se zraněním nejlepší střelkyně Barbosy, také měly problémy, dlouho nehrály.“

Program skupiny B - Herning, Dánsko

Čtvrtek 3. 12. 2020 18:15 Rusko - Španělsko

Čtvrtek 3. 12. 2020 20:30 Švédsko - Česká republika

Sobota 5. 12. 2020 18:15 Česká republika - Rusko

Sobota 5. 12. 2020 20:30 Španělsko - Švédsko

Pondělí 7. 12. 2020 18:15 Španělsko - Česká republika

Pondělí 7. 12. 2020 20:30 Rusko - Švédsko

 

EHF EURO 2020 kompletně v Dánsku a bez diváků

Po týdnech otazníků a obav bylo nakonec rozhodnuto až deset dní před samotným šampionátem o tom, jestli se EHF EURO 2020 nakonec vůbec uskuteční. Nakonec kompletní EURO pohostí Herning a Kolding, finále uvidí liduprázdná arena v Herningu.

A připomeňme také, že český tým měl na EURU původně nastoupit v severodánském Frederikshavnu. Odtud byla „česká“ skupina B již dříve přesunuta do Herningu kvůli rapidně se zhoršující koronavirové situaci v Severním Jutsku.

Po odstoupení Norska jako spolupořadatele šampionátu pak dánská strana intenzivně pracovala na tom, aby se celý šampionát mohl uskutečnit na území Dánska. Jednání se však na dlouho zadrhla na potvrzení ze strany dánské vlády, podle informací z odpoledne 23. listopadu 2020 pak konečně Dánská házenkářská federace dostala zelenou a EHF EURO 2020 3. prosince opravdu odstartuje.

„Všechny evropské týmy se na šampionát – byť za různých podmínek - připravují už dlouho. Kdyby se EURO zrušilo, přišla by vniveč spousta energie a úsilí. Gratuluji Dánské házenkářské federaci i EHF, že na tom do poslední chvíle tak pracovali a podařilo se jim dotáhnout jednání s dánskou vládou do zdárného konce,“ okomentoval rozhodnutí 23. listopadu trenér českého týmu Jan Bašný.

„Jsme rádi, se EURO nakonec uskuteční. Všichni se na to těšíme a doufali jsme, že se bude dát šampionát odehrát. Ačkoliv to samozřejmě bude zvláštní EURO. Každá země bude na šampionát jinak připravená, v různých zemích platí různé karanténní podmínky dopadající na jednotlivé pozitivně testované hráčky nebo celé týmy. Zápasy budou bez diváků a hrát takové zápasy – pro někoho třeba jednou za život – je samozřejmě těžké a bez diváků to samozřejmě bude úplně jiné. Jsme ale rádi, že nemusíme měnit žádné naše plány a i pro naše mladé hráčky bude obrovská zkušenost hrát proti top týmům Evropy,“ doplnil manažer reprezentace Adam Štegl.

Po týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo pořadatelům a EHF zajistit, že šampionát se uskuteční kompletně v Dánsku a to ve městech Herning (skupiny A a B) a Kolding (C a D). V obou městech se následně uskuteční vždy po jedné skupině hlavní fáze, finálový víkend bude hostit Herning. Rozpis utkání zůstává nezměněn.