Výrazná vítězství Slavie a Dunajské Stredy vyčnívají z těsných výsledků, šlágr podzimu ovládly Michalovce

11/09/2021
MOL liga pokračovala druhým kolem a nabídla řadu vyrovnaných duelů. Remízu uhrály na hostující půdě Olomouc i Plzeň. Historické vítězství se slavilo v Kynžvartu, nováček získal první body na úkor Zlína. Napínavé bylo také střetnutí v Porubě, kterou o výhru obral Písek. Šlágr podzimu ovládly Michalovce, které rozhodly o svém vítězství nad Mostem v úvodu druhého poločasu. Výraznější vítězství si pak připsaly Dunajská Streda a pražská Slavia.

KPR RUCH CHORZÓW – DHK ZORA OLOMOUC 29:29 (16:12) | 11. 9. 2021

Hned první utkání sobotního programu skončilo remízou. Ještě deset vteřin před koncem přitom Olomouc v Polsku vedla, doslova se závěrečnou sirénou ale domácí tým srovnal. Oba týmy se tak musejí spokojit se svým prvním bodem v novém ročníku.

Úvodní vstřelený gól si připsaly domácí házenkářky, které následně vedly 3:1 a 6:3. Poté ale přišlo první vyloučení, kterého využila Monika Machačová a snížila na rozdíl jednoho gólu. O malou chvíli později ZORA překlopila skóre na svoji stranu a trenér Chorzówa musel sáhnout za stavu 6:8 k oddychovému času. Po něm pokračovala přetahovaná o každý gól, po dvaceti minutách hry svítil na světelné tabuli stav 11:11. Do poločasu se ale podařilo domácímu týmu odskočit na první výraznější rozdíl, Karolina Jasinowská dvěma góly v řadě ukončila první třicetiminutovku a zvýšila vedení Chorzówa na 16:12. První čtvrthodinu druhého poločasu Olomouc pouze stahovala, na každý její gól našel polský tým odpověď a ještě ve čtyřicáté šesté minutě vedl 23:18. Vedení ale stihly domácí hráčky prohospodařit a po pár minutách bylo i díky brankářce Poláškové srovnáno, 4 góly v řadě vstřelila Natálie Kuxová. Ta navíc zařídila také poslední gól Olomouce a svůj tým dostala deset vteřin před koncem do nejtěsnějšího vedení. V posledním možném okamžiku ale srovnala Polina Masalovová a oba celky si tak musejí rozdělit po bodu.

Rozhodčí: Baďura Michal, Ondogrecula Jaroslav

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA – HK HODONÍN 30:18 (17:12) | 11. 9. 2021

Mnohem jednoznačnější průběh i výsledek nabídlo utkání v Dunajské Stredě. Hodonín odehrál druhý náročný zápas na slovenské půdě v řadě a ani tentokrát domácímu týmu v zisku dvou bodů nezabránil. První poločas přitom nevypadal vůbec beznadějně.

Ačkoliv do vedení šla Dunajská Streda, Hodonín jí nedovolil se utrhnout do výraznějšího náskoku. V desáté minutě vyrovnala Klaudia Cygan na 4:4. Následující desetiminutovka už vyšla výrazně ve prospěch domácího celku, který se dostal zpět do vedení, Beatrix Élö zvyšovala na 11:6. Hráčky Hodonína se ale nevzdávaly a svého soupeře opět dotáhly, pár minut před poločasovým hvizdem Laura Víchová snižovala na rozdíl jediného gólu. Právě poslední minuty prvního poločasu ale nakonec zvládly přeci jen lépe zkušené domácí hráčky a zachránily své pětibrankové vedení. Ve druhé části zápasu si už nechtěly házenkářky Dunajské Stredy znovu zahrávat se svým vedením, Hodonínu už nedovolily se přiblížit a naopak začaly bezpečně svůj náskok navyšovat. Nejlepší střelkyně zápasu, Kata Juhos, zvyšovala deset minut před koncem na 27:16, celý zápas pak ukončila svým osmým přesným zásahem a stanovila konečné skóre. Dunajská Streda má po dvou zápasech plný počet bodů, český tým se o své první pokusí příští víkend ve Zlíně.

„Když hrajete v 27. minutě 12:11 a z toho 12 minut hrajete v oslabení, dokonce i dvojnásobném, měla by v konečném hdonocení panovat spokojenost. Střídali jsme všechny hračky, zatímco soupeř odehrál cely zapas bez střídání. Výsledek je hodně krutý, ale určitě jdeme z utkání s hlavou nahoře,“ řekl trenér Hodonína Antonín Střelec.

Rozhodčí: Bočáková Barbora, Janošiková Lucia

HÁZENÁ LÁZNĚ KYNŽVART – HC PSG ZLÍN 21:20 (9:10) | 11. 9. 2021

Nováček má první body! Házenkářky Lázní Kynžvart na domácí palubovce v dramatickém zápase o jeden gól překonaly svého soupeře ze Zlína. O historickém vítězství rozhodla v posledních vteřinách zahraniční akvizice klubu, Tamara Jovičevič.

Hráčky Zlína navázaly na své vysoké vítězství nad Stupavou a proti Kynžvartu šly do vedení 0:3! To jim ale dlouho nevydrželo, Veronika Dvořáková a Tereza Michalcová otočily svými góly skóre na 4:3. Míč končil v síti spíše poskromnu, Ve dvacáté minutě zlínská Lucie Polomíková srovnala na 7:7. K poločasovému vedení poté pomohlo hostujícím hráčkám dvojnásobné vyloučení soupeře, Natálie Gärtnerová svým prvním gólem upravila skóre na 8:10, do poločasu se prosadila ještě jednou Veronika Dvořáková. Špatný vstup do poločasu se domácímu týmu nevyhnul ani na podruhé, Monika Kříčková vrátila Zlínu vedení o 4 góly a ve čtyřicáté druhé minutě si domácí trenér za stavu 12:16 bral oddychový čas. Po něm o sobě dala vědět Martina Weisenbilderová, Zlín v náskoku držela Veronika Štipčáková. V padesáté šesté minutě to byla právě ona, kdo dal poslední gól Zlína, v tu chvíli zvyšovala na 18:20. O pár desítek vteřin později ale neproměnila sedmimetrový hod a závěrečné minuty patřily domácím. Nejprve se prosadila Nikola Švihnosová, po ní vyrovnala Tamara Jovičevič. Poslední střelu zlínských hráček zastavila tyč a nabídnuté šance pár vteřin před koncem využila opět Tamara Jovičevič, která svou střelou z dálky rozvlnila síť a rozradostnila tribunu kynžvartské haly. Nováček z Kynžvartu bere historicky první dva body v nejvyšší soutěži.

„Ukázalo se, že házená se hraje až do konce. My jsme šťastní, ukázali jsme velkou morální sílu a chuť po vítězství. Bohužel, v průběhu utkání se prokázal náš avizovaný zdravotní hendikep v podobě zranění Weisenbilderové a Michalcové, která měla výborný vstup do utkání, i když včera vysadila antibiotika,“ připomínal trenér Kynžvartu Peter Sabadka, který měl z prvních bodů po zásluze obrovskou radost. „Jsem rád, že jsme měli díky výborné přípravě z čeho vytáhnout. Děvčata si sáhla na dno svých sil a je tady historické vítězství pro Házenou Kynžvart. Máme radost. Velký dík patří všem, kteří nám věřili, kteří nás podporovali a byli s námi.“

K vítězství pogratuloval domácímu týmu také Ivo Vávra, hlavní trenér Zlína. „V první řadě chci pogratulovat domácím. Je skvělé, co pro házenou tady dělají.“ Samotné utkání měl podle trenéra hostů jeho tým většinu času ve svých rukou, o vítězství se jeho hráčky připravily až vlastními chybami. „Domácí srdnatě bojovali až do konce a body si urvali poslední střelou zápasu. Mrzí mě to. Nemáme se za co stydět. Máme mladý tým a pokud se z toho holky poučí, máme na čem stavět. Náš mladý celek bohužel nezvládl koncovku.“

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub

DHK BANÍK MOST – IUVENTA MICHALOVCE 25 : 27 (15:13) | 11. 9. 2021

Šlágr podzimu nabídl napínavý souboj dvou nejlepších celků v celé lize. Michalovce i Most si v prvním kole připsaly na svých palubovkách drtivá vítězství a s odhodláním získat oba body nastoupily na palubovku mostecké haly oba týmy i dnes. Z důležitého vítězství se nakonec radovaly hráčky slovenského výběru, které vrátily Mostu porážku z minulé sezóny a domů se vrací se plným počtem bodů.

Skóre otevřela Lucia Mikulčík, za hosty odpověděla Marianna Rebičová. Do čtrnácté minuty se oba týmy střídaly v jednobrankovém vedení, Most poprvé odskočil na 6:4 po gólu Adély Stříškové. Celý první poločas byl na palubovce k vidění vyrovnaný boj, který odrážel kvality obou celků. Iuventa vyrovnala, Charlotte Cholevová a Marie Poláková pak českému týmu dvoubrankové vedení vrátily a mostecké hráčky už ho do konce prvního poločasu nepustily. Veronika Andrýsková dokonce poprvé v celém zápase zvyšovala na rozdíl tří gólů, do poločasu však hráčky Michalovců snížily na zmíněný dvoubrankový rozdíl. Na příznivce Černých andělů ale čekal doslova hororový start do druhé půle. Michalovce vyhrály pasáž mezi třicátou a čtyřicátou minutou 1:8! Domácímu celku nepomohl ani oddychový čas, ani neproměněná sedmička. Až později dokázaly mostecké házenkářky odpovídat na inkasované góly a držely se za svým soupeřem, Charlotte Cholevová nejprve svým sedmým gólem v zápase snížila na 20:24, Adéla Stříšková poté dvěma vstřelenými góly v řadě upravila na 22:24. Michalovce ale nechtěly o svůj náskok přijít a znovu se vrátily po gólech Bajčiové a Rebičové do vedení o čtyři góly. Domácí trenér si bral svůj poslední oddychový čas 5 minut před koncem za stavu 22:26, jeho svěřenkyně do závěrečné sirény stihly už jen snížit na 25:27.

Domácí trenér Adrian Struzik viděl příčinu prohry především v chybách v útočné fázi. „Dnešní utkání jsme si prohráli vlastními chybami. Bohužel zhruba kolem čtyřicáté, pětačtyřicáté minuty přišel úsek, kdy jsme hodně chybovali, neproměňovali jsme šance. Konečných pětadvacet branek, které jsme v dnešním utkání nastříleli, je velmi málo, to musíme v nadcházejících střetnutích rozhodně změnit,“ litoval po zápase polský trenér vedoucí Černé anděly.

Jeho protějšek, Jan Beňadik, byl s výkonem svých svěřenkyň spokojen. „Přes léto jsme udělali obrovský kus práce a dnes se to, myslím, ukázalo. Měli jsme velmi náročnou přípravu a jsem rád, že se to přetavilo v tento výsledek. Bylo to pro nás důležité, vloni nám první vzájemný zápas nevyšel, druhý už byl lepší, ale zahodili jsme spoustu šancí. Jsem rád, že se to zase o krok posunulo a práce v týmu je znát, ovšem musíme pracovat dál, je teprve začátek sezony. Myslím, že už minulou sezonu jsme měli nejlepší obranu soutěže a myslím, že dnes se to potvrdilo, to pro nás musí být základ do budoucna.“

Rozhodčí: Horáček Václav, Novotný Jiří

HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA – DHC PLZEŇ 23:23 (10:12) | 11. 9. 2021

Házenkářky Plzně navázaly na nejlepší start do nejvyšší soutěže ve své historii dalším bodovým ziskem, ze Slovenska vezou bod za remízu. Hlavní podíl na remíze měla opět Veronika Galušková, která se po návratu ze Slavie stala velkou zbraní Plzně, se kterou budou muset její soupeři počítat.

Západočeský celek na svého hostitele vlétl a po úspěšných zásazích Lindy Galuškové a Pavlíny Kepkové vedl 0:3. Poté ale domácí tým srovnal krok a těžil z úspěšných sedmimetrových hodů Lizy Somogyi. Šaľa otočila na 7:5. Vedení ale slovenskému celku nevydrželo dlouho, hlasitě se ozvalo sourozenecké duo Linda a Veronika Galušková, které spolu nastřílely většinu gólů svého týmu. Ve dvacáté čtvrté minutě tak mělo DHC znovu dvoubrankové vedení zpět. Poslední gól prvního poločasu měla na svědomí rovněž plzeňská Anna Šmrhová. Házenkářky domácího celku si určitě představovaly jinak i začátek druhého dějství, Plzeňanky odskočily do pětibrankového trháku. Netrvalo ale ani pět minut a Šaľa dokázala vyrovnat na 17:17, do vedení se ale nedostala. Naopak, další dva přesné zásahy zaznamenala Veronika Galušková, znovu vyrovnala Barbara Königová. Přetahovaná pokračovala, Šaľa se dostala do jednobrankového vedení, Plzeň se ale mohla znovu spolehnout na Veroniku Galuškovou, která svým sedmým a osmým gólem opět vrátila nejtěsnější vedení hostům. Poslední gól zápasu padl do sítě DHC, vstřelila ho Nikola Rácková a stanovila tak konečný výsledek, 23:23. Plzeň zůstává neporažená a připisuje si třetí bod do tabulky, naopak Šaľa na první vítězství stále čeká.

„Dnes jsme udělali první větší krůček, ze Šaľy se body jen tak nevozí. My jsme k utkání přistoupili velmi zodpovědně a dokázali jsme soupeře v domácím prostředí dostat pod tlak. Ve druhém poločase využila Šaľa našich vyloučení, v závěru jsme sice dotahovali, ale stále jsme byli blíže k tomu utkání rozhodnout,“ hodnotil utkání trenér Plzně Richard Řezáč. Vyzdvihl především výkon svého týmu v obraně, se kterou byl maximálně spokojený a ze které chce vycházet také do dalších zápasů. „Na dnešní výkon jsem pyšný a jsem rád, že jsme dokázali navázat na domácí výhru. Ukázalo se, že Verča Galušková s sebou do týmu přinesla herní kvalitu, díky které rostou i hráčky okolo ní. My se teď musíme dále kvalitně připravovat a posouvat se malými krůčky dopředu.“

Rozhodčí: Haščíková Rebeka, Kellner Stanislava

AHT HC TATRAN STUPAVA – DHC SLAVIA PRAHA 17:33 (9:13) | 11. 9. 2021

Slavia chtěla napravit své zaváhání z minulého kola, proti nováčkovi ze Slovenska nemyslela na nic jiného než na vítězství. K tomu nakonec také dokráčela, o dvou bodech rozhodla především ve druhém poločase, ve kterém nedala svému soupeři příliš šancí.

Roli favorita Slavia v úvodních minutách zcela nepotvrdila, Ivana Gašpareková zvyšovala na 4:2 ve prospěch domácí Stupavy. Vedení ale nevydrželo slovenskému týmu dlouho, Andriana Míšová otočila na 4:5. Stupava se ale stále držela na dostřel, až ve dvacáté první minutě se hostující tým utrhl do čtyřgólového trháku. Náskok už Slavia do poločasu nenavýšila, Veronika Holečková uzavřela první dějství gólem na 9:13. Druhý poločas byl mnohem jednoznačnější záležitostí. Ve čtyřicáté minutě dokázala Stupava ještě jednou a naposledy odpovědět na góly Magdalény Svobodové a Venduly Fryčákové a znovu snížila na rozdíl čtyř branek. Poté ale spustila Slavia kanonádu, čtvrt hodiny před koncem svým prvním gólem v zápase zvyšovala Nikola Motejlová na 14:22, Denisa Holeňáková o pár minut později ze sedmimetrového hodu na 15:27. Stupava stihla v poslední desetiminutovce vstřelit pouze 2 góly, oba měla na svědomí Sabina Gálová. Utkání zakončila nejlepší střelkyně zápasu, Magdalena Svobodová, 33. gólem Slavie, která se tak ze Slovenska vrací s prvními dvěma body do tabulky.

Rozhodčí: Gabriš Juraj, Veselka Milan

DHC SOKOL PORUBA – SOKOL PÍSEK 29 : 30 (17:15) | 11. 9. 2021

Výborný vstup do sezóny zažívají házenkářky Písku, které i ze druhého zápasu vycházejí stoprocentní. Ve druhém kole si dokázaly vyšlápnout na hráčky Poruby a domů si vezou oba body za vítězství o jeden jediný gól. Po dvou kolech je navíc Písek jediným českým týmem s plným počtem bodů.

Házenkářky z jihu Čech dobře věděly o síle Poruby na domácím hřišti, což se potvrdilo, po gólech Elišky Desortové a Adély Baumbachové vedly domácí 2:0. Svoje gólové hody ale následně odstartovaly Tereza Pokorná a Michaela Boorová, které měly lví podíl na zvratu ve prospěch Písku, který náhle vedl 2:5! Poté přišlo velké trápení, Písek nejprve v desáté minutě inkasoval dvě vyloučení, následně dostala přímou červenou Michaela Pešková a Poruba v této pasáži otočila na 9:7, tři góly v řadě vstřelila Silvie Polášková. Písek se ale vrátil do hry a dokonce znovu otočil vedení na svoji stranu, šest minut před koncem poločasu Kristýna Kubišová vstřelila gól na 11:12. Oddychový čas trenéra domácích Porubě v závěrečných minutách prvního dějství pomohl, Silvie Polášková ukončila úvodní třicetiminutovku za stavu 17:15. V úvodu druhého poločasu Písek úspěšně stahoval svoji ztrátu, jeden gól za druhým přidávala Tereza Pokorná a Michaela Boorová. Netrvalo dlouho a hostující hráčky stav otočily, do vedení o více než tři góly se ale do konce zápasu už nedostaly. Nepomohla ani přesilovka po další přímé červené pro porubskou Hanu Maiwaelderovou, ani dva nevyužité sedmimetrové hody. Naopak, Petra Tichá snížila devět minut před koncem na 26:27. Po time-outu hostující trenérky Kateřiny Hromádkové ale udělal jihočeský celek rozhodující krok za vítězstvím, pár minut před koncem zvýšila svým devátým gólem Michaela Boorová na 27:30. Domácí už stihly pouze korigovat, prohře o jeden gól už ale zabránit nedokázaly.

„Gratuluji Písku, možná by tomuto utkání slušela remíza, ale nepodařilo se. Dnes nám nefungovala tak dobře obrana. Obdržených 30 branek je na domácí utkání moc, s tím se těžko vyhrává. K tomu se přidal nepovedený vstup do druhého poločasu a menší gólový výpadek v polovině druhé půle. Na konci jsme ještě náskok Písku stahovali, ale na bod či dva to nestačilo," řekl k utkání trenér Poruby Aleš Trojka.

Rozhodčí: Valášek Mojmír, Vychodil Jaroslav