Písek a Plzeň drží neporazitelnost, první body má Hodonín, Most vyhrál v Dunajské Stredě

19/09/2021
Loni spolu hráli ve skupině o udržení, po třech kolech nového ročníku se ale Sokol Písek a plzeňské DHC drží na předních pozicích tabulky. Také další výsledky dávají za pravdu trenérům, kteří avizovali, že letošní ročník může být nesmírně vyrovnaný. Pro první vítězství si na úkor Šaľy došla Olomouc, dva body premiérově bral také Hodonín, který vyhrál ve Zlíně. Nováček z Kynžvartu si hlasitě řekl o pozornost, když porazil vicemistra ze Slavie o jeden gól. Ve šlágru kola uspěl Most, který si přivezl cenné vítězství z Dunajské Stredy.

IUVENTA MICHALOVCE – KPR RUCH CHORZÓW 33:20 (15:10) | 17.9.2021

Michalovce se na domácím hřišti nenechaly překvapit a ve druhém poločase rozhodly o vysokém vítězství nad polským Chorzówem. Nejlepší střelkyní domácích byla Martina Popovcová. Slovenský mistr navíc vystřídal Dunajskou Stredu na prvním místě průběžného pořadí MOL ligy.

DHC PLZEŇ – DHC SOKOL PORUBA 28:17 (14:7) | 18.9.2021

Plzeň na domácí palubovce opět řádila! Po Olomouci si vysokou porážku odváží také Poruba, která na západ Čech dorazila s oslabenou sestavou. Na radosti plzeňských házenkářek to ale příliš neubralo, domácí hráčky totiž ani na potřetí nenašly přemožitele a drží se na předních místech tabulky.

Poruba dorazila do Plzně bez několika významných opor, i tak se ale dostala díky gólům Elišky Desortové a Adély Baumbachové do vedení. Vyrovnání zařídila dvěma góly Pavlína Kepková a v osmé minutě už Plzeň vedla 4:3. Veronika Galušková odstartovala svoji další gólovou show, přidaly se k ní i její spoluhráčky, Anna Šmrhová v sedmnácté minutě zvyšovala na 10:4. Šestibrankový náskok si Plzeň udržovala až do poločasového hvizdu, ještě před ním dostala Lucie Drozdová domácí tým do nejvýraznějšího vedení v celém zápase. Druhý poločas zpočátku nabízel vyrovnanou podívanou, Poruba zůstávala šest gólů za Plzní. Definitivní zlom nastal ve druhé desetiminutovce druhé půle, Denisa Franzová zvyšovala už na 23:13. Celé utkání ukončila Veronika Galušková, která vstřelila osm gólů a i ve třetím zápase byla nejlepší střelkyní západočeského celku.

„Utkání jsme zvládli na výbornou. Dokázali jsme opět udržet velmi dobře postavení obrany, také brankářky podaly nadprůměrný výkon. Poruba sice dorazila v oslabené sestavě, my jsme ale nic nepodcenili a soustředili se na naši hru. Začíná se stále více projevovat zapojení všech hráček do hry, což vytváří na soupeře větší tlak. To se nám v minulé sezóně nedařilo. Děvčata jsem za vítězství pochválil, ale jak jsem říkal, Porubě chybělo několik klíčových hráček, i tak se ale soupeř prezentoval dynamickou házenou,“ chválil obě strany plzeňský trenér Richard Řezáč. „Až na začátek zápasu jsme dnes tahali za kratší konec. Velký problém nám dělala důrazná obrana a výborná brankářka soupeře. V první polovině druhého poločasu jsme se ještě zlepšenou obranou dostali do několika brejků, ale obdobně jako v prvním poločase jsme ztroskotali na brankářce Plzně,“ vyzdvihl svoji favoritku na hráčku utkání trenér hostů Aleš Trojka.

Rozhodčí: Veselý Lukáš, Zelenka Jan

DHC SLAVIA PRAHA – HÁZENÁ LÁZNĚ KYNŽVART 28:29 (14:13) | 18.9.2021

S Kynžvartem se letos bude muset počítat. Házenkářky z lázeňského města to dnes daly jasně najevo na palubovce českého vicemistra. Domácí házenkářky ještě tři minuty před koncem zápasu vedly o tři góly, závěrečné desítky vteřin ale rozhodly o vítězství soupeře, který podruhé za sebou vítězí o jeden gól.

Slavii se podařilo přivézt body ze Stupavy a premiérové vítězství chtěla vybojovat také na domácí půdě. Do utkání ale vstoupily lépe hráčky hostů, Veronika Dvořáková zvyšovala na 0:2, o chvíli později Kristýna Königová na 2:4. Pražanky se do vedení poprvé dostaly ve třinácté minutě, na 7:6 upravila Vendula Fryčáková, načež Nikola Švihnosová opět vyrovnala. Vyrovnaná bitva nepřinesla do konce zápasu jediný náznak toho, že by se měl některý z týmů utrhnout. První poločas ukončila Nikola Motejlová, její gól zařídil nejtěsnější vedení domácích, se kterým šly Slávistky do druhého poločasu. Nevydrželo ale dlouho, Barbora Tesařová otáčela na 15:16, dva góly vstřelila Kristýna Königová a Tamara Jovičevič zvyšovala na 15:19. To už si vzal domácí tým oddychový čas, po kterém se Slavia opět přiblížila. Do vedení se dostala znovu deset minut před koncem, Denisa Holeňáková upravila skóre na 24:23. Velmi nadějně se pro domácí hráčky jevil úplný závěr utkání, tři minuty před koncem Julie Franková zvyšovala na 28:25. Hosté ale již v minulém kole ukázali, že se hraje až do poslední vteřiny, Tamara Jovičevič minutu před závěrečnou sirénou vyrovnala a pár vteřin před koncem její spoluhráčka, Barbora Tesařová rozhodla o vítězi zápasu. Hráčky Kynžvartu si znovu pohrály s nervy svých fanoušků, domů jim ale jako kompenzaci vezou dva body z palubovky vicemistra.

Rozhodčí: Hájek Milan, Kozler Tomáš

DHK ZORA OLOMOUC – HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 24:20 (11:11) | 18.9.2021

Do třetice to olomouckým hráčkám přeci jen vyšlo. Po prohře a remíze si dokráčely Hanačky poprvé v tomto ročníku pro vítězství. Slovenský celek Duslo Šaľa porazily o čtyři góly, o svém triumfu rozhodly domácí házenkářky ve druhém poločase.

Skóre otevřela Tereza Kubáčková, na 3:1 později zvyšovala Natálie Kuxová. Poté ale Šaľa vývoj otočila, na 5:5 vyrovnávala znovu Kuxová. Na góly patřil první poločas mezi ty skromnější, Anna Možíšová po dvaceti minutách hry nejprve opět vyrovnala, následně dostala domácí tým do jednobrankového vedení, 8:7. Poslední slovo měla v úvodním dějství hostující Olívia Ščípová, po jejím gólu se šlo do kabin za vyrovnaného stavu. Ani ve druhém poločase se nedařilo domácímu týmu urvat výraznější vedení na svoji stranu, tříbrankový náskok přinesly až góly Terezy Fryčákové a Nikoly Jansové dvacet minut před koncem. Domácí tým už ale nechtěl své vedení pustit a do závěrečných minut se držel ve dvou až tříbrankovém vedení. Nejvýraznější rozdíl ve skóre nastal po gólu Terezy Kubáčkové na 23:18 osm minut před závěrečným hvizdem. Takto výraznou ztrátu už Šaľa nesmazala a zatímco slovenský celek stále čeká na první vítězství, Olomouc se konečně mohla radovat naplno. Nejlepší střelkyně zápasu, Tereza Kubáčková, stanovila vteřinu před koncem zápasu skóre 24:20.

„Na Šaľu jsme se pečlivě připravovali. Věděli jsme, že to nebude jednoduché utkání, známe se detailně z turnajů a z přípravy. Bylo zřejmé, že budou rozhodovat maličkosti, což ukázal první poločas. Hodně jsme neproměnili. Prvních patnáct minut bylo z pohledu střelby žalostné. Ve druhém poločase jsme začali hrát to, co jsme si řekli v šatně a podařilo se nám i díky výkonu brankářky Haládikové soupeře porazit,“ radoval se z prvního triumfu Libor Malínek. „Viděli jsme vyrovnaný zápas se šťastnějším koncem pro domácí, k čemuž jim gratuluji. My jsme šlapali dobře v obraně a Olomouc hrála trpělivě v útoku. Pohořeli jsem na šance, my jsme si je vytvořili, ale spoustu jsme jich zahazovali, což byl hlavní důvod toho, proč domácí nakonec vyhráli,“ hodnotil poté utkání ze svého pohledu trenér hostů, Peter Pčola.

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA – DHK BANÍK MOST 23:28 (12:14) | 18.9.2021

Házenkářky Mostu jely do Dunajské Stredy s jasným úkolem, napravit porážku z minulého kola a neztratit tak hned v úvodu soutěže kontakt s čelem tabulky. Úkol se podařilo svěřenkyním Adriana Struzika splnit na výbornou, ze Slovenska se vrací Černí Andělé s vítězstvím o pět gólů.

Mostecká Valerie Smetková vstřelila první gól zápasu, do kterého vstoupil lépe právě hostující tým. Ve čtvrté minutě zvyšovala Lucia Mikulčík na 1:4. Dunajská Streda musela stahovat a podařilo se jí to po čtvrthodině hry, na 6:6 vyrovnávala Kata Juhos. Následovala ale znovu gólová série Mostu, který se dostal do čtyřbrankového vedení, domácí ale i na podruhé rychle stáhli svoji ztrátu. Iveta Korešová pár okamžiků před poločasovým hvizdem zvyšovala vedení Mostu na 14:12. Lépe začali Černí Andělé také ve druhém poločase a znovu u toho byla Iveta Korešová, která dvěma góly v řadě navyšovala vedení svého týmu na 17:13. Dunajská Streda se spoléhala na své nejlepší hráčky, o všechny góly se podělilo pouhých pět střelkyň. Nejpilnější z nich byla Beatrix Élö. Právě ona snižovala patnáct minut před koncem zápasu na 18:19 a chvilku později Réka Bízik dokonce vyrovnala. Domácí házenkářky ale opět nedokázaly skóre zcela otočit a konečnému vítězství Mostu nezabránily. Přitom ještě pět minut do konce ztrácela Dunajská Streda pouze gól. Závěrečné minuty ale patřily hostujícímu Mostu, Charlotte Cholevová a Valerie Smetková definitivně rozhodly o důležitém triumfu svého týmu.

Rozhodčí: Bočáková Barbora, Janošiková Lucia

HC PSG ZLÍN – HK HODONÍN 19:23 (8:10) | 18.9.2021

Po dvou vysokých porážkách přichází vítězství! Hodonín chtěl po zápasech s Michalovcemi a Dunajskou Stredou ve Zlíně zaútočit na body a plán mu vyšel dokonale. Zlín se téměř po celé utkání nedostal do vedení a se závěrečnou sezónou bylo jasné, že si Hodonín odveze z malého moravského derby své premiérové dva body domů.

Oba týmy do zápasu vstoupily neproměněným sedmimetrovým hodem, do dvoubrankového vedení se jako první dostal Hodonín, Claudia Cygan zvyšovala na 4:2. Prim v utkání hrály spíše obrany, po dvaceti minutách vyrovnávala za domácí Karolína Ševčíková ze sedmimetrového hodu na 5:5. Pak ale přišla série čtyř gólů do sítě Zlína, Michaela Smějová zvyšovala na 9:5. Do poločasu stihly domácí házenkářky už jen snížit na rozdíl dvou gólů. I ve druhém poločase se držel Hodonín v mírném náskoku, který navíc rostl. Po gólech Michaely Smějové proměnila sedmičku Nikola Kalinová a čtrnáct minut před koncem vedly hostující hráčky 16:11! Zlín na domácí palubovce body ztratit nechtěl a domácí opět stahovaly manko až na rozdíl dvou gólů, blíž se ale nedostaly. Laura Holincová upravila na 17:19, na druhé straně ale odpověděla Nikola Kaliková a Claudia Cygan, dvěma góly v závěru utkání rozhodla o vítězi Laura Víchová. Hodonín na hřišti Zlína vyhrál první utkání v letošním ročníku MOL ligy a opustil nejspodnější patra průběžného pořadí.

„Chtěl bych pogratulovat nadšeně bojujícímu soupeři k vítězství. Všech šestnáct hráček Zlína se dnes tohoto utkání nezúčastnilo. Pro mne je to obrovské zklamání. Rád bych se omluvil všem divákům v hale a můžu slíbit, že uděláme vše pro to, aby se tato blamáž již nikdy neopakovala,“ sypal popel na hlavu svému týmu kouč Ivo Vávra. Naproti tomu trenér Hodonína, Antonín Střelec, mohl po delší době hodnotit vítězný výkon svých svěřenkyň. „Vítězství je odměna všem za to, co dnes prožíváme. Zcela zasloužená výhra podpořená výkonem individualit, ale uhraná srdíčkem. Podržela nás brankářka Zichová a naše sázka na rozbití systému Zlína se vyplatila. Děkuji holkám za předvedený výkon, musíme ale zůstat na zemi. Doufám, že náš kočovný tréninkový proces brzy skončí a budeme se moci vrátit do naší haly.“

Rozhodčí: Kosmák Jan, Halada Petr

HÁZENÁ SOKOL PÍSEK –  AHT HC TATRAN STUPAVA 35 : 15 (21:7) | 19.9.2021

Jediné nedělní utkání se hrálo v Písku. Domácí tým nastoupil proti slovenské Stupavě a v prvním poločase rozhodl o tom, že oba body také na jihu Čech zůstaly. Písek se tak dál drží vítěznou šňůru a zůstává v novém ročníku stoprocentní, Stupava je po třetím kole jediný tým, který čeká na jakýkoliv bod.

Domácí tým šel rychle do vedení, který v dalších minutách navyšoval. Alena Stellnerová, Tereza Pokorná a Michaela Boorová měly velký podíl na tom, že Písek po čtvrthodině hry vedl 10:4. Z křídla se pak opakovaně prosadila také Eva Svobodová a osm minut před koncem to bylo už 16:5. Do poločasu stihly domácí házenkářky ještě pár gólů přidat a poločasové vedení 21:7 napovídalo, že druhý poločas už utkání nerozhodne. Písek pouze navyšoval své vedení, o góly se dělila především výše zmíněná čtveřice hráček, přidala se také ještě Adéla Velková. Bez nervů a bez problémů si Písek došel pro další vítězství, v této sezóně již třetí.

Rozhodčí: Králíček Jiří, Letev Milan