Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Sezona pohledem starších žáků Talent Plzeň: Zlatá placka na krku je třešničkou, říká trenér Vybíral

21/06/2024 | mládež
Starší žáky z Plzně prováděly v Žákovské lize samé výhry. Pouze jednou jedinkrát zaváhali. A díky tomu se umístili se 46 body na parádní první příčce. „Ze statistik je potěšitelné, že jsme měli nejmenší počet obdržených a současně nejvíce vstřelených branek,“ těší hlavního trenéra Tomáše Vybírala. Po náročné sezoně teď mohou jeho svěřenci slavit.
Sezona pohledem starších žáků Talent Plzeň: Zlatá placka na krku je třešničkou, říká trenér Vybíral

Loňská sezona nebyla pro Talent tou nejvydařenější. „Vyhodnotili jsme ji jako ne úplně povedenou a v podstatě ji hned tak trochu hodili za hlavu. Na tu letošní jsme si s chlapci slíbili dosáhnout vyšších cílů. Zásadní byl způsob postupného zlepšování, aby byla jasně rozpoznatelná kvalita. Kluci se musí naučit přetavit dřinu z tréninků i do zápasů a pak si to také hlavně užít. Jsme si jisti, že se to povedlo a ta „zlatá placka“ na krku je pak už jen třešnička na dortu,“ tvrdí kouč.

Podle něj se v několika věcech od ostatních týmů lišili a možná i proto nakonec brali zlaté medaile. „Zásadní pro neustálé zlepšování hráčů bylo opakování základních činností, například kvalitní přihrávky v pohybu a dynamické provádění činností se správnou orientací na hřišti. Důležitý byl také trénink permanentního tlaku v přechodu do útoku a aplikace moderní obrany 0:6 s předsouváním obránců. Tyto aktivity se zdají být jednoduché, ale bez jejich neustálého opakování nelze budovat složitější věci. V tomto jsme se podle mého soudu trochu odlišovali od většiny týmů v soutěži, “ vysvětluje.

A dodává: „K tomu můžeme připočítat pozitivní myšlení, zachování chladné hlavy v každé situaci, důvěru ve vlastní schopnosti a systém a především soudržnost týmu. To jsou klíčové ingredience k vítězství.“

A jaké budou oslavy? „Ty hlavní teprve přijdou, ale už jsme poděkovali téměř všem rodičům za kvalitní výchovu a podporu. Čas na společné setkání a zaslouženou oslavu si s chlapci najdeme v červnu. Před námi je ještě významná akce, Letní olympiáda dětí a mládeže, kde je krajský výběr tvořen převážně našimi hráči. Pro téměř polovinu kluků znamená léto přechod do dorostenecké kategorie, všem budu držet dál palce, aby pokračovali v tomto krásném sportu,“ uzavírá trenér Vybíral.


(Foto + TOP: Talent Plzeň)

Cesta za prvním místem jednoduchá nebyla. Co si o sezoně myslí hráči?

Kapitán týmu Filip Štochl podržel Talent Plzeň jako brankář a i díky němu se tým pyšní nejmenším počtem obdržených gólů. Matěj Štochl se zas umístil na parádním pátém místě v počtu střel. Soupeřům rozvlnil bránu dokonce 167krát.

Jak hodnotíte letošní sezonu?
FŠ: Byla skvělá, celou Žákovskou ligu jsme si moc užili. Jsem rád, že se nám tvrdá práce vyplatila a dokázali jsme celou ligu ovládnout.
MŠ: S kluky jsme si to moc užili. Cesta za prvním místem byla obtížná. Hned v prvním kole jsme hráli s Duklou Praha, která byla spolu s námi favorit na titul, a naštěstí jsme je porazili. Zkomplikovali jsme si to však v předposledním turnaji ve Velkém Meziříčí, kde jsme bohužel prohráli s týmem Centrum Haná, a v posledním kole jsme tak museli vyhrát všechna utkání.

Měli jste slíbenou nějakou odměnu od trenérů?
FŠ: Od trenérů jsme slíbené nic neměli, přece jenom výhra celostátní Žákovské ligy je odměna sama o sobě.
MŠ: Nějakou odměnu ale asi od trenérů dostaneme. Náš největší dárek je stejně to vítězství.

Jaká byla sezona z vašeho pohledu?
FŠ: Rozhodně velmi vydařená, od první chvíle až do úplného konce jsme měli každý zápas stejný cíl, a to vyhrát, což se nám kromě jednoho zápasu povedlo. V čem jsem se zlepšil já? Pořádně ani nevím. Ale kdybych měl vyzdvihnout jednu věc, tak bych řekl, že nejvíce jsem se zlepšil v chytání podstřelů.
MŠ: Celá sezona byla taky velice obtížná. Snažil jsem se zlepšit zejména v obraně, protože ta mi moc nešla, ale pracoval jsem na tom a myslím si, že tam byl vidět určitý posun k lepšímu. V útoku jsme jenom pilovali detaily v uvolnění 1 na 1 a ve střelbě. Hrál jsem více soutěží během sezóny, například krajské soutěže Plzeňského kraje a Prahy, Žákovskou ligu a občas i 2. ligu mladšího dorostu. Bylo toho hodně, ale musím říct, že mi to dalo nové zkušenosti. To, že jsme vyhráli Žákovskou ligu jenom s jednou prohrou, je velice hezké, i když jsme si s kluky přáli, aby to bylo bez prohry. I tak jsem šťastný, že jsme dokázali celou soutěž vyhrát. Chtěl bych poděkovat trenérům za skvělý rok a za celou sezónu.