Zlaté olympijské medaile putují do Plzně. Zářili hoši i dívky!
HOŠI
V neděli 26. 6. 2022 se na Androvo stadionu v Olomouci uskutečnilo slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže, na němž se už někteří naši svěřenci svými tanečními kreacemi vůbec neztratili.
Od pondělního rána nás pak čekal samotný turnaj, který se odehrál ve dvou sportovních halách ve Velké Bystřici. Družstvo Plzeňského kraje bylo nalosováno do základní skupiny A, ve které nás postupně čekala družstva Jihočeského kraje, Pardubického kraje, Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje, Ústeckého kraje a Libereckého kraje.
Naše utkání s Jihočeským krajem bylo úvodním utkáním skupiny A na Olympiádě dětí a mládeže a je dost pravděpodobné, že i naše rychlá úvodní branka byla i první brankou házenkářských turnajů v rámci Olympiády. Utkání s Jihočeským krajem jsme měli od úvodu pod kontrolou a brzy získali několikabrankové vedení, které o poločase čítalo již deset branek. I ve druhém poločasu jsme vedení navyšovali a konečné vítězství 23:9 tak bylo plně zasloužené.
Jako druhý v pořadí nás čekal Pardubický kraj. I v tomto utkání jsme se ujali rychle vedení a soupeře jsme k ničemu nepustili. Náskok jsme postupně navyšovali, abychom utkání nakonec, i za podpory delegace vedení výpravy Plzeňského kraje, dovedli do drtivého vítězství 23:3.
Ve třetím a posledním pondělním vystoupení jsme narazili na družstvo Kraje Vysočina. I v tomto utkání jsme tahali za delší konec provazu a postupně navyšovali vedení, které se po závěrečném hvizdu zastavilo na jedenáctibrankovém rozdílu v poměru 21:10 v náš prospěch.
Po pondělních třech utkáních jsme tak s plným počtem bodů vedli tabulku skupiny, neboť Ústecký kraj ve svém úvodním utkání turnaje nečekaně podlehl Kraji Vysočina.
V rámci úterního programu nás čekala jen dvě utkání, ale za to utkání ob zápas a se spolufavority celého turnaje, s Jihomoravským a Ústeckým krajem.
Jako první jsme nastoupili proti soupeři z jihu Moravy. Utkání bylo o poznání vyrovnanější než utkání s pondělními soupeři, přesto jsme si do poločasu vytvořili čtyřbrankový náskok, který jsme do konce utkání navýšili na konečný pětibrankový rozdíl v poměru 18:13 a tím si zajistili postup do bojů o 1. – 6. místo.
Ve druhém úterním utkání nás čekal Ústecký kraj, jehož družstvo je složeno převážně z hráčů Lovosic, se kterými většina hráčů našeho výběru soupeřila v Žákovské lize. Do utkání jsme šli s tím, že vítězství nám zajistí vítězství ve skupině a přímý postup do semifinále a porážka nás odsune na druhé místo a o postup do semifinále budeme muset bojovat se třetím celkem skupiny B. Obě družstva se dokonale znají a dopředu bylo jasné, že rozhodne větší bojovnost a touha po vítězství. Vstup do utkání se nám však hrubě nepovedl, soupeř na nás vletěl a už v polovině čtvrté minuty vedl 4:0, k čemuž mu dopomohly i dvě branky po odražených míčích, náš nedůraz a laxnost. Úvodní podcenění nás stálo čtyřbrankové manko, přesto jsme se dokázali do utkání vrátit a do poločasu snížit na 8:6. Ve druhém poločasu jsme dokázali i vyrovnat, ale soupeř nám nakonec odskočil na rozdíl jediné branky, a když jsme nezvládli poslední útočnou akci, odešli jsme z utkání po zásluze poraženi 14:13.
Po úterním programu bylo v podstatě jasné, že jsme si cestu za celkovým vítězstvím zkomplikovali a budeme muset jít cestou čtvrtfinálového utkání s třetím celkem skupiny B.
V rámci středečního dopoledního programu nás čekalo ještě poslední utkání skupiny A, ve kterém jsme vyzvali Liberecký kraj. Utkání bylo od úvodu jednoznačnou záležitostí a konečné skóre se zastavilo na stavu 28:7 v náš prospěch.
V utkání o postup do semifinále jsme se ve středu odpoledne utkali s výběrem Zlínského kraje. Po úvodním zaváhání jsme se postupně dostali do několikabrankového vedení. V obraně jsme fungovali téměř bezchybně, a toto vše mělo za následek, že soupeř zvolil v ofenzívě hru se sedmi hráči v poli, se dvěma pivoty. S touto herní variantou se v žákovských kategoriích skoro nesetkáváme, a tak nám tři až čtyři útoky trvalo, než jsme zvládli přebrání pivotů. Poté co jsme si hru proti sedmi oťukali, nabourali jsme soupeři i tento „trumf“ a postupně jsme navyšovali skóre až na konečný stav 16:9 v náš prospěch, a postoupili tak do semifinále.
Ve čtvrtek dopoledne nás v semifinále čekalo družstvo Moravskoslezského kraje, které na turnaji rovněž vyznávalo hru v sedmi hráčích v poli. Úvod utkání byl vyrovnaný a obrany byly lepší útoků. V průběhu prvního poločasu jsme si dokázali vypracovat dvoubrankový náskok a do přestávky šli s vedením 5:3. Vstup do druhého poločasu se nám povedl a na konci druhé minuty jsme vedli již o čtyři branky 7:3. Soupeř sáhl po hře v sedmi hráčích, kterou jsme dokázali eliminovat a udržovali si svůj čtyřbrankový náskok, který jsem ve druhé části druhého poločasu navyšovali až ke konečnému stavu 14:8 v náš prospěch, který znamenal náš postup do finále turnaje.
Ve čtvrtek odpoledne bylo na programu finále, ve kterém nás čekal reparát proti Ústeckému kraji. Již při přípravě na utkání bylo na chlapcích patrné, že přístup k utkání bude diametrálně odlišný od utkání ve skupině. Hned po úvodním hvizdu se nám podařilo ubránit útočnou akci soupeře a z následujícího útoku jsme se v čase 1:27 ujali vedení 1:0. Bohužel návrat do obrany nebyl úplně ideální, a tak soupeř v čase 1:37 vyrovnal na 1:1, to však bylo na dlouhou dobu vše, co jsme soupeři v útočné fázi dovolili. Velmi dobrou obranou hrou jsme soupeře nutili k chybám a postupně jsme si začali budovat několikabrankový náskok. V poslední minutě utkání již za stavu 7:1 v náš prospěch se dokázal soupeř po téměř třinácti minutách střelecky prosadit a snížil na 7:2. Nám se z protiútoku podařilo skórovat a do přestávky se tak šlo za našeho vedení 8:2. V úvodu druhého poločasu jsem navýšili vedení na 9:2, ale soupeř nesložil zbraně a snížil na rozdíl pěti branek 4:9. Na snížení jsme rychle zareagovali a vzali jsme si sedmibrankový náskok zpět. Ve zbytku utkání už jsme si drželi šesti až sedmibrankový náskok, který jsme v závěru navýšili na konečný osmibrankový. Po závěrečném hvizdu svítil na výsledkové tabuli stav 17:9 v náš prospěch. Družstvo starších žáků Plzeňského kraje se tak stalo vítězem Olympiády dětí a mládeže 2022.
Vítězové Olympiády dětí a mládeže 2022 družstvo starších žáků Plzeňského kraje:
Brankáři
Adam ŘEHÁČEK a Filip ŠTOCHL (oba Talent Plzeň)
Hráči v poli
Matěj LUHOVÝ, Viktor VONÁŠEK, Josef JAROŠ, David CVACH, Marek BOUDA, Jan BAUMRUK, František TOMKA (všichni Talent Plzeň), Miroslav NOLČ, Jakub NOSEK, Matěj SEDLÁČEK (trojice hráčů Sokola Šťáhlavy) a Adam DANÍČEK (Házená Rokycany)
Trenéři výběru
Jan BAUMRUK a Roman KREPINDL (oba Talent Plzeň)
Zhodnocení turnaje:
Vítězný turnaj se hodnotí vždy dobře, přes to by se daly najít chyby a nedostatky. Převažují však pozitiva, i s ohledem na to, že „cesta“ krajského výběru chlapců na Olympiádu dětí a mládeže nebyla úplně jednoduchá. Přípravu nám nabouralo zranění a nemoci několika hráčů, a to výrazně ovlivnilo zejména závěr samotné přípravy. Chlapci se na turnaji utkávali nejen se soupeři, ale i s vysokou teplotou v hale, která nenechala suché tričko ani na divácích natož na některých našich rekonvalescentech. Chlapci všechny tyto nástrahy zvládli a zakončili velmi dobrou sezonu ziskem zlaté medaile. Navíc se neztratili ani na ceremoniálech ani v olympijské vesnici, takže hoši ZA NÁS TRENÉRY VELIKÉ DÍKY A KLOBOUK DOLŮ.
Obrovské, ale opravdu obrovské poděkování patří skupině FANS, kteří za námi do Velké Bystřice dorazili a zejména v utkáních vyřazovací části kluky hnali vstříc vítězství. Vytvořili spolu se spřáteleným pražským „kotlem“ a fanoušky soupeřů takovou kulisu, kterou chlapcům může kdejaké extraligové mužstvo závidět.
DÍVKY
Dívčí tým Plzeňského kraje byl složen z 5 hráček HK Slavia VŠ Plzeň a 11 hráček DHC Plzeň. Hrálo se ve dvou skupinách - skupina A hrála v Žeravici, skupina B v hale Zory Olomouc.
Plzeňský výběr měl náročný vstup do turnaje. První utkání proti Ústeckému kraji jsme sice poločas vedli o tři, ale pak jsme si to zkomplikovali ve druhé půli třemi obdrženými brankami v rychlém sledu, a tak jsme tak tak zachraňovali výhru 13 : 12 (Viky Bezdičková se trefila v posledních vteřinách).
Druhé utkání proti výběru Prahy bylo ještě vyrovnanější a my jsme opět se štěstím zvládli závěr (11 : 10).
V úterý jsme začínali proti Středočeskému kraji. Velmi rychle jsme se dostali do tempa a soupeřky neměly šanci. Vyhráli jsme 27 : 7.
Další utkání proti Vysočině ukázalo, že rozjetý rychlík se těžko brzdí. My jsme opět měli hodně navrch a vyhráli 26 : 13.
Do utkání proti Moravskoslezskému kraji jsme měli nepovedený vstup. Ale už ve třetí minutě jsme smazali dvoubrankový náskok soupeřek a do poločasu jsme šli se čtyřgólovým vedením. Druhá půle už byla plně v naší režii a vyhráli jsme 21 : 11.
Ve středu nás čekalo závěrečné utkání ve skupině. Nastoupili jsme proti Olomouckému kraji. Utkání bylo 20 minut vyrovnané, pak jsme si postupně začali budovat náskok a bylo z toho vítězství 15 : 9. Touto výhrou jsme si zajistili přímý postup do semifinálové skupiny.
V ní nás nakonec znovu čekal Olomoucký kraj. My jsme měli raketový vstup do utkání (4 : 0). Pak se ale Olomouc trpělivou hrou začala přibližovat, až nás nakonec dostihla dvě minuty před koncem (10 : 10). Naštěstí my jsme zabojovali a vedení jsme díky gólu Kačky Březinové znovu otočili na naši stranu a těsný jednogólový náskok jsme udrželi až do konce. Výhrou 11 : 10 jsme si zajistili medailovou jistotu.
Ve finále nás čekal Jihomoravský kraj, který do té doby stejně jako my nepoznal hořkost porážky (navíc většinu soupeřů porazil větším rozdílem). My jsme měli sice opět vlažnější začátek (Jihomoravanky vedly 2 : 0). Už v páté minutě jsme ale srovnali. V desáté minutě jsme se poprvé dostali do vedení a už ho nepustili. V poločase jsme vedli o tři. Ve druhé půli jsme velmi dobře bránili a i v útoku se nám dařilo. Soupeřky jsme ale na dostřel už nepustili a naopak jsme naše vedení navýšili až na konečných 18 : 13.
Celkově holky dokázaly, že Plzeňský kraj kraluje v letošní házenkářské sezóně. Mladší žačky DHC Plzeň vyhrály Házenkářský Desetiboj, starší žačky byly druhé na Prague Handball Cupu a zvítězily v Žákovské lize. Mladší žačky HK Slavia VŠ Plzeň vyhrály Prague Handball Cup a starší žačky na Kynžvartském poháru obsadily 2. místo (na 1. a 3 místě bylo DHC Plzeň). Plzeňský Olympijský tým se opíral o výborně chytající Terku Soukupovou, dobré výkony předvedly ale i Justýna Hodková a Adéla Chvátalová. Také v poli byly síly rozloženy. Nejenže každá hráčka dala gól, ale každá jich dala nejméně 7! Až na jedinou výjimku zasáhly všechny hráčky do všech zápasů a většina hráček dostala stejný prostor (to zdaleka nebylo pravidlem v ostatních týmech). Pro soupeře muselo být ohromně frustrující, že když jsme vystřídaly, tak dobrou hráčku vystřídala stejně dobrá a někdy ještě lepší.
V poli v útoku vynikaly Viktorie Bezdičková, Barbora Stulíková a Laura Vopatová, ale velmi dobře zahrály i ostatní. V obraně vynikající práci odvedly Barbora Loskotová a Kateřina Březinová, na stranách pak Aneta Špačková, Barbora Stulíková, Tereza Vaicová a Tereza Košková. Holky ze Slávie výborně zapadly a dohromady všechny tvořily kompaktní a nebezpečný tým, který se nenechal zaskočit, ani když se zápas nevyvíjel v jeho prospěch. Všechna utkání jsme zvládli s klidnou hlavou, a tak si zaslouženě odvážíme zlaté medaile.
Obrovský dík patří nejen holkám, ale i neúnavným fanouškům, kteří ani na chvilku nezaváhali a podporovali nás, i když se nám úplně nedařilo. Za trenérky velké díky všem!!!
Plzeňský kraj reprezentovaly:
HK Slavia VŠ Plzeň: Justýna Hodková, Tereza Soukupová, Kateřina Kokošková (8 gólů), Sára Toflová (7), Aneta Špačková (11)
DHC Plzeň: Adéla Chvátalová, Viktorie Bezdičková (22), Kateřina Březinová (12), Barbora Hanzlíková (8), Tereza Košková (9), Barbora Loskotová (9), Barbora Stulíková (16), Sára Svatoňová (11), Tereza Vaicová (8), Laura Vopatová (13), Marie Šantorová (8)