Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Mistryněmi Evropy jsou Norky. Házená uspořádala první covidový šampionát kolektivních sportů a ukázala cestu

21/12/2020 | EHF EURO 2020
Mistrovství Evropy žen vyvrcholilo ve zlatou adventní neděli odpoledne a zlaté medaile si v předvečer Štědrého dne zavěsily na krk házenkářky Norska, které nedovolily Francii obhájit mistrovský titul z roku 2018. Házená tak završila úspěšný šampionát v nestandardních podmínkách covidového roku.
Mistryněmi Evropy jsou Norky. Házená uspořádala první covidový šampionát kolektivních sportů a ukázala cestu

 

Finálový souboj mezi Francií a Norskem korunoval skvělou házenkářskou podívanou a vydařený evropský šampionát. V úvodu druhé půle se Norky ujaly pětibrankového vedení a zdálo se, že jsou na cestě k pohodlnému vítězství. Ale Francie, úřadující evropský šampion z domácího EURA 2018, vrátila úder a sedm minut před koncem obrátila těsné vedení na svou stranu. V nervydrásajícím finále ale Thorir Hergeirsson našel recept na závěrečnou pětiminutovku a jeho tým vstřelil čtyři z posledních pěti gólů dramatického finále, čímž Norky rozhodly zápas ve svůj prospěch.

Norky výhrou 22:20 vybojovaly dvanáctou medaili v historii evropské soutěže a sedmé zlato z posledních devíti ročníků!

 

 

Trenér Hergeirsson pak spokojeně děkoval hráčkám a celému týmu: „Jsem ohromně pyšný a šťastný. Pyšný na tým, hráčky, realizační tým, byl to fantastický turnaj.“ A to vskutku byl, Norky na EURU ani jedinkrát neprohrály a jejich skóre bylo impozantní. „Před několika týdny jsme přicestovali do Dánska, všichni tvrdě pracovali a obětovali maximum. Všechny hráčky cítily hlad po vítězství a udělaly maximum. To bylo v turnaji rozhodující třeba v zápasech proti Dánsku a Francii, kde se dokázaly do zápasu vrátit, ukázaly týmového ducha a soustředění. Je to jedno z nejskvělejších vítězství, jakých jsme kdy dosáhli,“ dodal norský kouč.

 

 

Historický bronz pro Chorvatsko

V zápase o bronzové medaile si Chorvatsko – fantastické překvapení turnaje – dokázalo poradit s hostitelským týmem Dánska. Chorvatská cesta turnajem byla skutečně překvapením, vždyť v roce 2018 skončily Chorvatky na EURU poslední! A najednou bojovaly o medaile a bronzové si nakonec po výhře 25:19 nad Dánskem na krk zavěsily.

 

 

„Jsme ohromně, ohromně šťastní! Strávili jsme společně poslední měsíc v podmínkách protiepidemických opatření, stále spolu v hotelu. A tohle celé se stane jednou z nejkrásnějších vzpomínek našich životů,“ řekl po skvělém úspěchu trenér Chorvatska Sostaric.

 

VŠE O EHF EURO 2020 NAJDETE ZDE

 

Výsledky finálového víkendu

18. 12. 2020 v 15.30 Rusko – Nizozemsko – o 5. místo - 33:27

18. 12. 2020 v 18.00 Francie – Chorvatsko – 1. semifinále 30:19

18. 12. 2020 ve 20.30 Norsko – Dánsko – 2. semifinále 27:24

20. 12. 2020 v 15.30 utkání o bronz: Chorvatsko - Dánsko 25:19

20. 12. 2020 v 18.00 finále Francie - Norsko 20:22

 

All-star team a konečné pořadí EHF EURO 2020

Do hlasování o EHF RURO 2020 All-star team se zapojilo více než 30 000 hlasujících. V konečné sestavě je zastoupeno šest národů, nechybí mezi nimi ani nejlepší střelkyně šampionátu Nora Mørk, autorka 52 branek. Nejužitečnější hráčkou turnaje byla vyhlášena Francouzka Estelle Nze Minko, nejlepší obránkyní Dánska Line Haugsted.

 

EHF EURO 2020 All-star Team:

Brankářka:

Levé křídlo:

Levá spojka:

Střední spojka:

Pivot:

Pravá spojka:

Pravé křídlo:

Nejlepší obránce:

Nejužitečnější hráčka turnaje:

Sandra Toft (DEN)

Camilla Herrem (NOR)

Vladlena Bobrovnikova (RUS)

Stine Oftedal (NOR)

Ana Debelic (CRO)

Nora Mørk (NOR)

Jovanka Radicevic (MNE)

Line Haugsted (DEN)

Estelle Nze Minko (FRA)

 

 

A jak si vedly v konečných statistikách české reprezentantky? Markéta Jeřábková, nejlepší střelkyně českého týmu, drží s 22 brankami 29. příčku mezi střelkyněmi. Za vedoucí Norou Mork se pak na čele střeleckých statistik seřadily Černohorka Jovanka Radicevic, Nizozemka Lois Abbingh a Chorvatka Camila Micijevic.

A skvělý brankářský výkon Petry Kudláčkové udržel českou brankářku na 5. místě mezi všemi gólmankami šampionátu. Její úspěšnost byla 36 procent, zapsala 42 zásahů ze 116 střel! Před Kudláčkovou se v tabulce umístily Norky Silje Solberg a Katrine Lunde, Francouzka Cleopatre Darleux a Slovinka Branka Zec.

 

Konečné pořadí EHF EURO 2020

1. Norsko

2. Francie

3. Chorvatsko

4. Dánsko

5. Rusko

6. Nizozemsko

7. Německo

8. Černá Hora

9. Španělsko

10. Maďarsko

11. Švédsko

12. Rumunsko

13. Srbsko

14. Polsko

15. Česká republika

16. Slovinsko

 

První covidový šampionát týmových sportů

Ženské EHF EURO 2020 bylo prvním velkým mezinárodním turnajem týmových sportů uspořádaným v plně probíhající pandemii Covidu-19. A Evropská házenkářská federace spolu s pořadateli z Dánské házenkářské federace dokázala i v těchto ohromně těžkých podmínkách připravit bezpečný šampionát, jenž proběhl po sportovní stránce zcela regulérně a po zdravotní stránce bezpečně.

Samozřejmě, nebylo to jednoduché. Současné okolnosti kladly ohromné nároky jak na pořadatele, tak na účastníky šampionátu! Pravidelné testování všech, kdo měli nastoupit do tzv. „červené bubliny“, podstupovaly hráčky i realizační týmy každé tři dny již 14 dní před startem šampionátu. Kompletní izolace na přípravných kempech, testování na letišti, pak každé dva dny v dánské bublině. Nemožnost volného pohybu ani v bezprostředním okolí hotelu, cestování výhradně mezi dveřmi hotelu a bránou arény. Týmy, které si prošly až do finálového víkendu, společně strávily v izolaci celý měsíc! Samozřejmě tím nejsmutnějším ale byla skutečnost, že všechny zápasy se odehrávaly bez přítomnosti diváků v hale.

Hned v úvodu šampionátu se podařilo při vstupním testování při nástupu do bubliny zachytit jednotky případů ve dvou reprezentačních týmech. A to v týmu Rumunska, kde byla pozitivně testována jedna hráčka a po umístění do izolace a přetestování se následující den opět připojila ke spoluhráčkám, dva pozitivní testy byly odhaleny u srbského týmu. Díky včasné izolaci nakažených a dalšímu přetestování celého týmu se ale také družstvo Srbska mohlo s jednodenním odkladem zapojit do soutěže a z EURA tak nebyl kvůli Covidu-19 vyřazen žádný z účastnických týmů.

Díky všem bezpečnostním opatřením celý šampionát proběhl korektně a po sportovní stránce regulérně. A to i přesto, že jen čtrnáct dní před samotným šampionátem bylo norskými vládními orgány rozhodnuto o tom, že šampionát nebude hostit Norsko, ale pouze Dánsko.

Evropská házená tak ukázala možnou cestu pro pořádání velkých mezinárodních akcí týmových sportů. Zkušení pořadatelé z Dánska za podpory EHF připravili bezpečný šampionát ve skvělých podmínkách. Teď už nezbývá než si přát, že další mezinárodní házenkářská klání již bude možné uskutečnit také za přítomnosti diváků, jak velkým házenkářským arénám v házenkářských zemích sluší!