Hranice mají premiérovou výhru, Karviná naopak poprvé prohrála a na čele ji střídá Plzeň

14/11/2021 | soutěže
Desáté kolo přineslo hned několik překvapení a změn na nejvyšších extraligových příčkách. Hned v pátek dokázaly Hranice vyhrát televizní utkání, když skolily Frýdek a poprvé v aktuální sezóně vyhrály. V opačné situaci se nacházejí házenkáři Karviné, kteří v Lovosicích zaznamenali naopak svoji vůbec první porážku napříč všemi soutěžemi. Ztráty lídra využil plzeňský Talent, jenž si doma poradil se Zubřím a posunul se na vrchol tabulky. Úspěšné bylo také Veselí, teprve druhá remíza v tomto ročníku se urodila na Dukle, kolo zakončila jasná výhra Kopřivnice.

TJ CEMENT HRANICE – PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK 30 : 28 (14:15) | 12.11.2021

Jedno čekání skončilo, další trvá dál. Házenkáři Hranic v desátém kole konečně získali tolik vytoužené první dva body do extraligové tabulky, Frýdek-Místek naopak natáhl svoji šňůru neúspěšných venkovních zápasů na čtyři kola. Domácí celek se díky triumfu, u kterého nechyběly ani kamery ČT Sport, bodově dotáhl na předposlední Maloměřice.

Zápas otevřel Jan Zbránek a po něm mířil dvakrát přesně Matyas Pinkas, svým druhým zásahem zvýšil vedení domácích na 3:1. V šesté minutě vyrovnával Vojtěch Petrovský na 3:3, o pár minut později na 4:4. Domácí házenkáři se poprvé utrhli mezi jedenáctou a patnáctou minutou, góly Piwka, Zbránka a Plačka donutily lavičku Frýdku za stavu 9:5 k oddychovému času. Po něm začali hosté ze svého manka ukrajovat, přesně mířil Martin Hrachovec i Vojtěch Petrovský, ve čtyřiadvacáté minutě vyrovnal Jakub Ondrušík na 12:12 a následně překlopil stav poprvé na stranu svého týmu. V jednobrankovém vedení vydrželi hosté až do konce poločasu, Mathias Choleva stanovil stav 15:14 pro Frýdek-Místek. Hned v úvodu druhé půle se do nejtěsnějšího náskoku vrátili po gólech Pinkase a Zbránka házenkáři Hranic, zanedlouho už ale opět vedli hosté, navíc o dvě branky. V těsném náskoku byli až do padesáté minuty, kdy vyrovnal Luděk Piwko na 22:22 a dvě branky Jana Plačka naopak znamenaly dvougólové vedení domácích. Dramatický zápas se rozuzlil až v posledních minutách, hrdinou okamžiku se stal Luděk Piwko. Za vyrovnaného stavu proměnil dva sedmimetrové hody v řadě a těsně před závěrečnou sirénou gólem na 30:28 ukončil utkání. Zasloužená radost mohla propuknout, Hranice získaly první dva body v tomto ročníku Extraligy.

„Kluci si za bojovný výkon, za nasazení, a hlavně dodržení taktických pokynů v určitých pasážích vítězství zasloužili. Jsem nesmírně rád, že jsme konečně prolomili takovou tu hradbu, kdy jsme měli některá družstva na pomyslné lopatě a nedokázali jsme utkání dotáhnout do konce, takže jsem šťastný dvojnásob. Domluvili jsme se, že budeme raději dohrávat do křídel, protože jsme věděli, že prostory mezi první a druhou pozicí a mezi pátou a šestou pozicí má Frýdek slabší a můžeme se tam prosadit. Hru jsme tedy roztáhli do krajů a vyplatilo se.. , jsem nesmírně šťastný,“ prozradil radostně Jaroslav Hudeček recept na první vítězství domácích.

„Věděli jsme, že na nás Hranice vletí a jsou si vědomi toho, že naše tréninková situace nebyla optimální a trénovalo nás málo. I když jsme hráče upozorňovali na to, že musíme být agresivní od úvodu a hrát s emocemi, tak nám to chybělo a dvacet minut jsme nehráli to, co jsme chtěli. Po oddechovém čase jsme začali bojovat, bylo vidět nasazení, emoce a hned jsme zápas otočili. I když příprava na utkání nebyla ideální, přijeli jsme s tím, že chceme vyhrát, potřebujeme body a snažil jsem se kluky v hlavách přesvědčit, aby nepodléhali únavě a tomu, že netrénovali. Bohužel na některých bylo vidět až moc, že jim docházely fyzické a možná i psychické síly. Ke konci zápasu už toho měli plné zuby a začali jsme dělat chyby jak v obraně, tak v útoku a ty nás stály zápas,“ hodnotil utkání Daniel Valo, trenér Frýdku.

Rozhodčí: Horáček Václav, Novotný Jiří

SHC MALOMĚŘICE BRNO – TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ 21 : 30 (7:16) | 13.11.2021

Házenkáři Majlontu začali sezónu vítězstvím nad Hranicemi, od té doby ale nezískali ani bod. Bilance platí i po desátém kole, na domácí palubovce nestačili na Nové Veselí. Hosté tak potvrdili skvělou formu a nadále se drží mezi předními týmy Extraligy.

Průběh prvního poločasu předznamenaly už úvodní minuty. Jiří Gregorovič zvyšoval vedení hostů na 2:0, David Melichar na 4:2 a Jakub Flajsar na konci jedenácté minuty stanovil stav 7:2 ve prospěch Nového Veselí. Domácí hráči se do zápasu nedostali ani po oddychovém čase, Filip Jung snížil na 3:8, další góly ale padaly výhradně do sítě domácích. V patnácté minutě zvýšil Roman Dodica na 10:3, čerstvý reprezentant Adam Ptáčník pár minut před koncem první půle svým prvním zásahem upravil skóre na 14:5. Po jeho gólu snižovali v dresu Maloměřic Jiří Havlát a Vít Kučera, branky Anura Burnazoviće ale udržely rozdíl mezi oběma celky na devíti zásazích. Vysoké manko mírně stáhli domácí hned na začátku druhého dějství, dvě branky vstřelil Jan Drásal a Filip Zeman snížil na 11:17. Na delší dobu to byla ale poslední výraznější pasáž domácí ofenzivy, Roman Dodica upravil stav na 19:11 a po čtvrthodině hry byli hosté poprvé v desetigólovém trháku po brance Vojtěch Krčála. Až za tohoto stavu dokázaly Maloměřice znovu opakovaně ohrozit hostující branku, Viktor Hastík snížil na 16:23, Filip Zeman pět minut před koncem utkání na 20:26. Vedení a konečné vítězství Veselí ovšem v ohrožení nebylo a Jakub Flajsar ho korunoval v podobě posledního gólu zápasu.

„Kluci mě potěšili. Přesně takovou reakci na slabší pohárový výkon proti Jičínu jsem od nich vyžadoval. Od první minuty jsme výborně bránili a kvalitou jsme dokázali eliminovat nejsilnější zbraň domácího týmu, kterou je spolupráce s pivotem a individuální schopnosti více hráčů. Postupný útok Majlontu je hodně dlouhý. Z toho důvodu bylo rozhodující udržet po celou dobu koncentraci a ihned po zisku míče udeřit rychlým útokem. Právě rychlý přechod nás zdobil. Unavili jsme jim klíčové hráče soupeře, díky čemuž soupeřova útočná fáze už nebyla tak důsledná a efektivní. V první části druhého poločasu jsme ztratili tempo a nehráli dobře. Nebyli jsme tak důrazní při bránění pivota, v útočné fázi jsme měli slabší pohyb a často jsme chodili do brzkého zakončení. I toto je však určitý vývoj, kterým procházíme. Máme před sebou spoustu práce, na kterou se však všichni moc těšíme," hodnotil vítězné utkání Peter Kostka.

Rozhodčí: Halada Petr, Kosmák Jan

HC DUKLA PRAHA – SKKP HANDBALL BRNO 25 : 25 (14:12) | 13.11.2021

Ještě pár minut před koncem utkání vedla Dukla o tři góly, nakonec se s brněnským SKKP rozešla smírně. Remízový výsledek navíc v závěrečných vteřinách zachraňoval dukelský brankář Tomáš Petržala. Brno si domů veze svůj první bod z venkovních palubovek, Pražané jsou si vědomi, že bod je pro ně málo.

Martin Březina otevřel skóre utkání, které už po několika chvílích vyznívalo jasně pro domácí, Jan Blecha totiž z protiútoku zvyšoval už na 4:1. V desáté minutě snížil na rozdíl jednoho gólu Nikola Jezdimirovič, dva přesné zásahy po něm ale zaznamenal Marek Hlinka a hráči Dukly měli tříbrankové vedení zpět. Hosté tak museli znovu dotahovat manko a povedlo se jim to v šestnácté minutě, kdy Martin Kocich vyrovnával na 7:7. Do vedení se ale Královo Pole nedostalo, naopak, těsné vedení si držela Dukla až do poločasové přestávky. Na 14:11 zvyšoval v sedmadvacáté minutě Hlinka, první poločas pak gólově uzavřel hostující Jakub Bosák. Po přestávce snížil Živanov na rozdíl jednoho gólu, ve čtyřicáté minutě už měla ale Dukla dosud nejvýraznější, čtyřbrankové vedení, Martin Březina zvýšil na 18:14. V trháku vydržela Dukla až do padesáté minuty, Jakub Krušberský upravil stav na 22:18 a jeho tým byl tak na dobré cestě za dvěma body. Brno ale nesložilo zbraně, Nikola Jezdimirovič opakovaně snížil na rozdíl dvou branek, po něm přidali v rychlém sledu góly Živanov a Burget. Vyrovnávací gól si pro sebe schoval opět Jezdimirovič a pár desítek vteřin před koncem utkání svítil na tabuli stav 25:25. Další gól už do konce utkání nepadl, ačkoliv oba týmy měly příležitost rozhodnout utkání ve svůj prospěch.

„Ztratili jsme bod. Je to škoda, protože si myslím, že jsme celou dobu zápasu byli lepším týmem, a to hlavně v obranných činnostech, kde bylo vidět velké naše zlepšení. Doufám, že ve zlepšování budeme pokračovat dál. Ale je velká škoda, že když jsme nad Brnem vyhrávali asi o 4 góly, tak jsme nedokázali z následujících šesti šancí vstřelit branku. Myslím, že tam se to hodně lámalo. Ke konci už byli všichni hráči v takové křeči. Nakonec s tou remízou můžeme být tak napůl spokojení. Život jde dál, ve středu máme doma Český pohár s Karvinou a já doufám, že alespoň zopakujeme ten výkon v obraně a zlepšíme se v útoku,“ hodnotil utkání Michal Tonar, trenér Dukly.

Pavel Hladík souhlasil, že bod je vzhledem k průběhu utkání úspěchem. „Bod bereme, jsme s ním spokojení. bohužel jsme první půlku nezachytili, jak jsme chtěli. Byli jsme připravení, což jsme bohužel dokázali předvést až v posledních patnácti minutách. Na druhou stranu musím říct, že Dukla podala hodně dobrý výkon, a kdyby takhle hrála pravidelně, tak si myslím, že má tak o 4 až 6 bodů víc. Takže to tu bylo těžké, protože utkání soupeři sedlo. O to víc si vážím, že když jsme na konci prohrávali o dva góly, dokázali jsme se zvednout. Asi spravedlivá remíza, pro nás má bod větší cenu, protože Dukla už nutně potřebovala vyhrát.“

Rozhodčí: Bubeníček Tomáš, Petruška Tomáš

LOVCI LOVOSICE – HCB KARVINÁ 27 : 22 (14:10) | 13.11.2021

Třináct soutěžních utkání v řadě nenašli házenkáři Karviné přemožitele. Sérii ukončily až Lovosice, které na své palubovce nepustily lídra tabulky ani jednou do vedení a došly si pro cenný skalp a dva body. Na vítězství domácího týmu se podílel třinácti góly Jaroslav Trkovský, který se tak vyhoupl do čela tabulky střelců.

Právě Trkovský otevřel skóre zápasu dvěma góly, na 1:2 snižoval Vojtěch Patzel. Dvoubrankové vedení vrátil domácím gólem do prázdné brány brankář Hrdlička. První komplikace Lovců přišla hned v sedmé minutě, kdy dostal červenou kartu Daniel Zourek, čehož Karviná využila a vyrovnala. V jednobrankovém vedení držel v dalších minutách svůj tým Jaroslav Trkovský, vyrovnávací góly zaznamenali Solák a Patzel. Do trháku se dostaly Lovosice v jednadvacáté minutě, kdy zvyšoval na 9:6 Tim Jenko Bogdanić, Jaroslav Trkovský o chvíli později na 11:7. Hostující házenkáři ještě snížili na rozdíl dvou branek, závěrečné minuty první půle ale patřily opět domácím. Lukáš Malý upravil stav na 14:9, tečku za prvním dějstvím udělal ze sedmimetrového hodu hostující Ondřej Skalický. Lovosice svého soupeře nepouštěly na dostřel ani po přestávce, Karviná opakovaně snížila na rozdíl tří branek, blíž se ale nemohla dostat. Proti byla jak obrana na jedné straně, tak Jaroslav Trkovský na straně druhé. Za stavu 20:17 čtvrthodinu před koncem utkání vstřelil domácí ostrostřelec tři góly v řadě, po něm zvyšoval David Kylíšek na 24:17. Červenou kartu navíc obdržel hostující Patrik Fulnek a o osudu utkání začalo být pomalu rozhodnuto. David Kylíšek zvýšil na 27:20 a následné zásahy Sobola a Růži nic nezměnili na radosti, která mohla se závěrečnou sirénou v hale propuknout.

„Za nás obrovská spokojenost, protože jsme se na utkání připravovali velice důkladně a zvládli jsme ho po taktické stránce velmi dobře. Podařilo se nám přikrýt přihrávky do pivota a střelbu z dálky. Zápas jsme vyhráli obranou, protože jsme se dostali pod třicet obdržených gólů, navíc s takovým protivníkem... Každý z týmu předvedl výkon na hranici možností a budeme na to chvít navázat,“ radoval se Roman Jelínek, trenér Lovosic. „Utkání jsme jednoznačně vyhráli v obraně. Zneškodnili jsme Soláka i Patzela, kteří se nedostali do střeleckých pozic a když už, brankáři střely pochytali. Mlotek nedokázal najít pivota, tím se nám dařilo v obraně. Formu jsme dokázali přenést i do útoku a všechno bylo super,“ chválil skromně především defenzivu i přes svůj úctyhodný střelecký výkon Jaroslav Trkovský.

Rozhodčí: Hájek Milan, Kozler Tomáš

TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE – HC ROBE ZUBŘÍ 29 : 23 (15:11) | 14.11.2021

Na západě Čech může být veselo. Plzeňský Talent porazil Zubří a díky zaváhání Karviné se dostal na první místo extraligové tabulky. To bude muset hned příští týden obhájit, protože ho čeká zápas právě na palubovce Baníku. Zubří zůstává na pátém místě a musí vymyslet, co udělat v evropském poháru proti stejnému soupeři jinak.

Úvodní minuty byly poznamenány technickými chybami a nepřesnou střelbou, až po úvodní pětiminutovce se tak Plzeň dočkala prvního gólu, Tomáš Nejdl vyrovnával na 1:1 po předchozí trefě Tomáše Mičkala. Ve vedení byli domácí hráči poprvé v jedenácté minutě, Jakub Douda ze sedmimetrového hodu upravil stav na 3:2. Po čtvrthodině hry navýšil Daniel Režnický na 6:4, o pár minut později vyrovnal na 7:7 David Mazurek. Mírné vedení vrátil domácím Režnický a Stehlík, Zubří opakovaně stahovalo na nejtěsnější rozdíl. V úplném závěru prvního poločasu si západočeští házenkáři vybudovali nejvýraznější náskok v celém dosavadním průběhu střetnutí, Petr Linhart třicet vteřin před hvizdem rozhodčích zvýšil na 15:11. Druhý poločas ale začal pro hosty skvěle, Miroslav Jurka se třemi trefami podílel na smazání plzeňského náskoku a Zubří tak prohrávalo už jen o gól, 16:17. Další góly ale padaly do branky Zubří, Ondřej Šafránek v jednačtyřicáté minutě navýšil vedení plzeňského celku na 20:16. Tentokrát už si domácí svůj náskok pohlídali a ještě ho navýšili, Petr Linhart upravil skóre na 24:18 a poslední naděje hostů zašlapal Jakub Douda, jenž třemi góly v řadě tři minuty před koncem zvýšil na 28:21. Bohdan Mizera už jen kosmeticky upravil skóre, z Plzně ale odjíždí se svými spoluhráči bez bodu.

„Na českou extraligu to byl nadstandardně kvalitní zápas, oba týmy věděly, co chtějí hrát. Potěšilo mě, že jsme ve vysokém tempu vydrželi bez nějakých velkých výkyvů celých šedesát minut. Tlačili jsme na soupeře, zaměstnávali jsme ho. Až na začátek první půle měla naše hra parametry, které jsme si představovali. Určitě při rozboru najdeme i věci, které musíme víc zlepšit, ale rozhodně víc tentokrát bude těch, s nimiž budeme spokojeni. Když budeme takové výkony předvádět pořád, budeme rádi," řekl po zápase Petr Štochl, trenér Plzně.

Výsledek utkání je spravedlivý také podle zuberského trenéra Petera Dávida. „Plzeň vyhrála zaslouženě. Měli jsme velmi dobré fáze, ve druhé půli jsme se dostali na dostřel jediné branky. Ale pak jsme to nezvládli, to jsou zlomové situace. Musíme se z takových těžkých zápasů poučit, máme mladý tým, potřebujeme sehrát co nejvíc těžkých zápasů, abychom příště vydrželi delší časový úsek. Karviná a Plzeň vydrží v tempu celých šedesát.“

Rozhodčí: Kichner Petr, Vacula Michal

KH ISMM KOPŘIVNICE – HBC RONAL JIČÍN 35 : 27 (17:10) | 14.11.2021

Poslední utkání desátého kola se hrálo v Kopřivnici a mělo jasný průběh i vítěze. Domácí házenkáři si vypracovali náskok už v úvodu utkání a až do závěrečných minut ho navyšovali. Jičín zůstává se čtyřmi body na devátém místě, Kopřivnice si svým pátým vítězstvím upevnila pozici ve středu tabulky.

Vstup do zápasu režírovali domácí, dva góly vstřelil Jan Gřes a Martin Střelec, Zděnek Čarda následně zvýšil na 5:2. Hostujícím hráčům pomohl time-out pouze napůl, góly sice dokázal vstřelit Jiří Dolejší či David Krahulec, míče padaly do sítě ale i na druhé straně. Edwin Brito Benítez zvýšil na 10:5, Zdeněk Čarda už na 13:6. Zvrat nenastal ani v závěrečné desetiminutovce první půle, Jan Hanus ukončil úvodní dějství brankou na 17:10. Ani ve druhém poločase nedokázali hráči Jičína vykřesat pomyslnou jiskru naděje, Marek Bukovský a Jan Hanus společně navýšili na 20:11! Až za tohoto stavu se konečně podařilo hostům snížit. Nejprve stáhl manko na 15:22 Martin Hlava, ve čtyřiačtyřicáté minutě pak Michal Naimann na 18:24. Nejlepší střelec utkání, Jan Hanus, ale odpověděl dvěma zásahy a domácí tak znovu vedli o osm gólů. Kopřivnice měla utkání bezpečně pod kontrolou, Adam Lazarovič dokonce zvýšil na 33:23. Zápas ukončil brankou hostující Jan Pekař, Kopřivnice utkání zvládla na jedničku a odskočila svému soupeři už na šest bodů.

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub