Veselí o gól před Kopřivnicí, Lovosice si doma pohlídaly páté místo! Hranice slaví výhru v baráži

14/05/2022 | soutěže
Finálové souboje jsou zatím na svém začátku, pořadí na dalších místech je ale po víkendu známé. Nové Veselí před svými fanoušky dohnalo úvodní dvoubrankovou ztrátu z Kopřivnice a o jeden jediný gól se nakonec umístilo před svým soupeřem na sedmém místě. Rozhodl o tom mimo jiné infarktový závěr, ve kterém hosté neproměnili sedmimetrový hod po čase. Domácí hala nakonec pomohla také Lovosicím, které vyhráli nad brněnským SKKP o pět branek, stačila přitom výhra o dva góly.

TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ – KH ISMM KOPŘIVNICE 31 : 28 (16:12) | 13. 5. 2022

Dvougólové manko z prvního zápasu dokázali házenkáři Nového Veselí smazat už v prvním poločase, který vyhráli o čtyři góly. Svým fanouškům ale nakonec připravili velké drama, které musel rozuzlit až domácí brankář Vít Schams. Nové Veselí se se svojí šestou extraligovou sezónou loučí coby finalista českého poháru a sedmý tým Extraligy.

První gól zápasu sice vstřelil hostující Radek Doležal, dalších pět střel ale zapadlo do kopřivnické brány a Nové Veselí tak po pěti minutách vedlo 5:1. S nelichotivým stavem se pokoušel něco udělat pomocí oddychového času trenér Chrastina, ale minutová porada nestačila. Luboš Bartůněk totiž vstřelil dva góly v řadě, to samé zopakoval o chvíli později Adam Ptáčník a do třetice se stejná paráda povedla také Jakubu Flajsarovi. Domácí celek vedl po čtrnácti minutách 11:3 a místo boje do poslední minuty se schylovali k exhibici. Hosté se však naštěstí ve druhé části prvního poločasu vzpamatovali, přesně pálil Jan Polcar, ze sedmimetrových hodů byl úspěšný Jaromír Petřík. Góly padaly stále také na druhé straně a Veselí tak stále drželo velmi komfortní náskok (16:8). Šest minut před koncem poločasu si oddychový čas vzala domácí lavička. Ironicky to byla ale voda na kopřivnický mlýn, závěr úvodní třicetiminutovky patřil hostům. Po gólech Musálka, Čardy a Hanuse platil poločasový výsledek 16:12.

Po návratu na hřiště se zdálo, že přestávka domácím prospěla, tři góly v rychlém sledu zaznamenal Adam Tomášek a Veselí mělo zpět šestibrankové vedení. Hráči z Kopřivnice každopádně nic nevzdávali, přesilové hry ve čtyřicáté minutě zápasu využil Jan Hanus, po něm snižoval Pavel Musálek na rozdíl pouhých dvou gólů. Do konce utkání byla na hřišti k vidění přetahovaná o každou branku, ve dvou až čtyřbrankovém náskoku zůstávalo stále Veselí. Kritická situace nastala devět minut před koncem střetnutí, když kopřivnický Bruno Benítez snížil na 26:27! Jeho tým ale obrat nedokonal a naopak, do poslední dvouminutovky vstupoval se ztrátou čtyř branek. Po oddechovém čase se prosadil Jan Hanus a na světelné tabuli svítil stav 31:28. Hostům stačila jediná branka a díky většímu počtu gólů na hřišti soupeře by sedmé místo patřilo jim. V závěru zápasu Veselí skutečně o balon přišlo a z následného protiútoku nakonec vzešel sedmimetrový hod. K němu se postavil Domagoj Grizelj, v tváří tvář brankářovi Schamsovi však neuspěl. O jediný gól tak bylo nakonec lepší Veselí.

„Takovou neuvěřitelnou zápletku může přinést pouze házenkářský zápas. Trenér sice zestárne o pět let a srdeční arytmie ho doprovází další dva dny, ale stojí to za to. Všechny ty vyhrocené emoce, díky kterým nejlépe poznáte nejen své hráče, ale především sebe sama, jsou silnou návykovou látkou, bez které by život postrádal smysl. Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát o 2 góly. Všechno jsme proto investovali do začátku utkání. Na Kopřivnici jsme vyletěli jako uragán, doslova nás bylo plné hřiště, což hosty zjevně zaskočilo. Fantasticky jsme bránili a okamžitě po zisku míče táhli rychlé útoky a dávali jednoduché góly. Vstup do zápasu jako z říše snů. Od stavu 11:3 se to však začalo lámat. Odcházela nám agresivita v obranné fázi hry. Obzvlášť od momentu, kdy hosté poslali na hřiště Čadru, který nám dělal obrovské problémy," začal hodnocení Peter Kostka.

„Nejdříve přišel úsek, kdy se hrálo gól na gól, ale v závěrečné třetině prvního poločasu jsme totálně ztratili rytmus a Kopřivnice se gól za gólem pomalu vracela do zápasu. Problémem bylo, že jsme byli v obraně příliš roztahaní a především nám odešel tlak na hráče s míčem. Najednou měli hosté delší útoky, které si zkušeně připravili do čisté šance. Tím pádem jsme se nedostali do rychlých útoků, hra se logicky zpomalila, což hostům samozřejmě vyhovovalo. Ve druhém poločase nás přibrzdilo několik po sobě jdoucích vyloučení. A přestože jsme soupeře stále drželi na distanc dvou - tří gólů, vzhledem k dvoubrankovému manku z prvního vzájemného zápasu bylo vše otevřeno. Bojovalo se o každý gól, emoce byly vybičovány na maximum, hra se neustále kouskovala a extrémně rychle rostla nervozita na obou stranách, což se projevovalo ve zbytečném dohrávání osobních soubojů a neustálém řečnění s rozhodčími," pokračoval trenér Sokola.

„Závěr byl doslova infarktový. Několik vteřin do konce jsme měli útok a mohli definitivně rozhodnout. Přišla technická chyba a následně hosté vybojovali v poslední vteřině 7m hod.. Pokud by ho proměnili, zůstali by nám akorát tak oči pro pláč a brali bychom 8. místo. Víťa však předvedl v brance další famózní zákrok, čímž jako správný kapitán a lídr posunul náš tým na konečnou 7. příčku. Ano, měli jsme v sezóně na lepší umístění. Přišla však zranění důležitých hráčů, navíc v nabitém zápasovém programu, pár nešťastných proher o jeden - dva góly a ztráta sebevědomí. Nesmíme však zapomínat, že řada klíčových hráčů našeho týmu jako Flajsar, Gregorovič, Halíček či Tomášek má 19-20 let a celou kariéru před sebou. A hlavně, nikdy jsme nepřestali tvrdě pracovat. Progres je jasný a viditelný. Jsem na kluky hrdý! Jsou to borci, tvořící úžasnou partu. Borci, kteří mi budou neskutečně chybět," uzavřel Kostka.

Na druhé straně bylo naopak cítit zklamání. „Utkání jsme si určitě prohráli už vstupem, kdy jsme se dvacet minut hledali, hráli jsme vlažně. Pak jsme se do toho dostali, vývoj zápasu zdramatizovali. Myslím si, že jsme na vítězství měli. Bohužel jsme neproměnili některé příležitosti včetně poslední sedmičky, ale to se stává. Bohužel, ten začátek, dvacet minut jsme nehráli, náskok obrovský. Jinak si myslím, že pěkné utkání. Možná tomu trošku škodila nezkušenost, ale jinak tedy gratulace domácím, kteří dnes byli šťastnější," řekl kopřivnický kouč Aleš Chrastina.

Rozhodčí: Veselý Lukáš, Zelenka Jan

LOVCI LOVOSICE – SKKP HANDBALL BRNO 34 : 29 (17:13) | 14. 5. 2022

Ztrátu z prvního zápasu museli smazat také Lovci, pokud se chtěli rozloučit nejen se sezonou, ale také s velkou řadou svých hráčů pátým místem. Už v prvním poločase překlopili domácí misky vah na svoji stranu a ve druhém poločase Lovosice své vedení kontrolovaly. Vítězné loučení dirigovala dvojice Kupa – Trkovský, mladí střelci nastříleli v zápase jednadvacet gólů.

Brno vedlo po gólu Martina Kocicha 2:0, domácí hráči však rychle stav otočili na svoji stranu. Do zápasu vstoupil ve velkém stylu Jan Kupa, který v úvodní čtvrthodině vstřelil pět gólů, jeho pátá trefa znamenala pro Lovce vedení 10:5. Královo Pole držel na dostřel Luka Kikanović, k němuž se na začátku poslední pětiminutovky přidal také Jan Zahradníček a Martin Kocich. Blíž než na dva góly se ale hosté nepřiblížili, naopak, Lovcům vyšel závěr prvního poločasu na jedničku. Jiří Bouček půl minuty před koncem zvýšil na 16:13 a do prázdné brány se vzápětí trefil také brankář Jan Hrdlička. Do druhé půle tak vstupovaly oba týmy za stavu 17:13.

Domácí fanoušci mohli být po návratu svých oblíbenců na hřiště nadmíru spokojeni. Jan Motl a Tim Jenko Bogdanić během několika málo vteřin navýšili vedení Lovců na 19:13, červenou kartu o chvíli později inkasoval hostující Nikola Arsenić a snovou pětiminutovku uzavřeli Kupa a Trkovský góly, po kterým domácí tým vedl o sedm branek. Oba hráči stříleli ostrými i nadále a Lovosice se díky tomu stále držely v pětibrankovém vedení, které domácím hráčům zajišťovalo páté místo. Za hosty odpovídali na inkasované góly Martin Kocich či Marko Došen. K žádnému dramatu se nicméně neschylovalo a ani na něj nedošlo, což měl na svědomí ve druhém poločase nezastavitelný Jaroslav Trkovský. Mladý ostrostřelec nasázel v zápase jedenáct gólů, osm z nich ve druhé třicetiminutovce tohoto zápasu. Společně se svými spoluhráči se tak po posledním hvizdu rozhodčích mohl radovat z pátého místa, kterého Lovci na úkor Králova Pole dosáhli.

„Gratuluji Lovosicím, protože vyhrály zaslouženě. My jsme dnes neplnili taktické pokyny, se kterými jsme do tohoto utkání šli. Za prvních 15. minut jsme inkasovali asi 12 gólů a s tím se to dalo těžko zvládnout. Na začátku druhého poločasu jsme se mohli dostat na kontakt, ale dvěma technickými chybami jsme se o tuto možnost připravili. Dostali jsme velké množství branek a s tím se na venkovním hřišti nedá vyhrát. Brankáři měli pouze 3 zákroky, ale obrana jim moc nepomohla. Pro nás je to vývoj, protože loni jsme byli poprvé v play-off a letos 6. místo, a to je druhý největší úspěch za 100 let. Zase nám podařilo se o kus posunout a v další sezóně se budeme chtít posunout znovu,“ komentoval brněnský kouč Pavel Hladík.

„V prvé řadě chci pogratulovat soupeři, který vyhrál zaslouženě. Bylo to posledních 60. minut sezóny a my na utkání nebyli dobře psychicky připravení. Vše se odvíjelo od toho, že se nám nedařila hra 1 na 1 a Lovosice nás v tom přehrávaly celý zápas. Když už se nám podařilo dostat se do šance, tak nás vychytal brankář Hrdlička,“ uvědomovala si spojka Jihomoravanů Sebastian Strack.

„Od začátku zapasu náš výkon splňoval cíle, se kterými jsme do tohoto utkání šli. Byl koncentrovaný, na hráčích byla vidět chuť do hry, což vyburcovalo diváky, za což jsme samozřejmě rádi. Jsme spokojený s tím, že se nám podařilo splnit cíl, který jsme si po vypadnutí z play-off dali a konečné 5. místo nakonec získali. Končit sezónu vítězně je pro nás potěšující,“ měl jasno trenér Lovců Roman Jelínek.

„Byli jsme na Brno dobře připravení a plnili jsme to co jsme měli, což nás posunulo ke konečnému 5. místu. Já jsem strašně rád, že se nám podařilo sezónu uzavřít vítězně před super fanoušky a mohl jsem se s kariérou rozloučit vítězně. Chci poděkovat všem v Lovosicích za podmínky, které tu pro mě vytvořili. Já sem budu nadále chodit a fandit Lovcům, aby jednou vytoužený mistrovský titul získali,“ uzavřela spojka Jiří Bouček.

Rozhodčí: Bareš Marek, Uhlíř Jakub

Foto TOP: TJ Sokol Nové Veselí

BARÁŽ: TJ CEMENT HRANICE – TJ ČZ HBC STRAKONICE 1921 22:21

První zápas barážové série hostily Hranice. O účasti Cementu v souboji o Extraligu přitom rozhodlo až poslední kolo PLAY-OUT, v němž o gól Hranice nestačily na Frýdek-Místek. Ani domácí vystoupení v baráži nebylo z pohledu celku nejvyšší soutěže výrazné. Vyzyvatel euforicky slavil každou branku, domácí soubor přesto dokráčel k vítězství.

Cement si do odvety, která se odehraje ve Strakonicích v sobotu 20. května, ponese jednogólový náskok. Nečeká ho tak rozhodně jednoduchá práce a to přesto, že za HBC nemůže nastoupit hned pětice hráčů, která naskakovala v Extralize: Martin Říha, Petr Sedlák, Eduard Wildt, Leonard Kaplan a teoreticky i Tomáš Nejdl, jenž je strakonickým hráčem. „Zklamání z této situace samozřejmě bylo, na druhou stranu nás to spíš nakoplo, že budeme muset dvojzápas zvládnout bez nich. Budou nám samozřejmě chybět, mají kvalitu a mohli rovnocenně střídat. I tak bychom to ale měli zvládnout, hrajeme spolu jako tým už dlouho. Co jsme viděli Hranice, je to hratelný soupeř. Na baráž jsme tedy dobře naladěni,“ popisoval ještě před prvním utkáním pro klubové stránky Martin Mošovský.

O výsledku rozhodně není jasno, diváky čeká ještě drama.

Rozhodčí: Hájek Milan, Kozler Tomáš