Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Téma dne: Cizinci plní extraligu. Nejvíc jich má Brno, pět týmů se bez nich obejde

24/02/2021 | Handball+
Přes dvě desítky zahraničních posil využívají v této sezoně kluby STRABAG Rail Extraligy. Nebývale vysoké číslo. Nová móda? Spíš vyústění situace v české házené. Nedostatek vlastních hráčů a drahé přestupy mezi oddíly nutí funkcionáře poohlížet se v cizině. Není to tak nákladné, jak se na první pohled zdá.
Téma dne: Cizinci plní extraligu. Nejvíc jich má Brno, pět týmů se bez nich obejde

Pro Handball+ Michal Koštuřík

Proto najdete na soupiskách nejen Srby a Slováky, ale i exotické borce z Portorika či Švéda. „O nejvyšší kvalitě se většinou nedá mluvit. To by ti hráči nehráli tady,“ přibližuje reprezentační trenér Rastislav Trtík. Na platy některých dokonce výrazně přispívají jejich federace, což je třeba příklad Portorikánců v Kopřivnici.

Je jasné, že tuzemské celky nezaměstnávají házenkářkou špičku. Jde o akvizice s nižšími pořizovacími náklady. Buď berou borce na sklonku kariéry, zástupce střední generace bez lepšího angažmá, anebo perspektivní mladíky, kteří se můžou přes zviditelnění v Česku dostat výš. „Naše liga nemá kvalitu druhé bundesligy, polské ligy, natož SEHA nebo maďarské nejvyšší soutěže,“ podotýká zkušený kouč Trtík.

Angažování cizince je paradoxně někdy levnější než sázka na domácí zdroje. Dotyčný přijde zdarma anebo za pár tisíc korun, a pokud pochází z házenkářsky slabší země, dostává od ní finanční dotaci. Jen za to, že působí v kvalitnější soutěži za hranicemi, kde se může rozvíjet.

Podle dostupných informací může jít o 500 - 1000 Euro měsíčně. Na kopřivnické duo Hector Hiraldo Cepeda-Edwin Benítez takhle přispívá jejich rodné Portoriko. Klub k částce od federace něco přihodí a je to. „Proto si je můžeme dovolit. Jinak by bylo nemožné, abychom měli dobře placené profesionály,“ přiznává kouč Lubomír Veřmiřovský.

 

 

Klubu se tak zásadně sníží výdaje na plat, takže je pro něj hráč dostupný. „Pak ho můžou dostat pod smlouvu. Češi jsou chytrý národ, je to dobrý obchod,“ tvrdí Trtík. „Ti hráči si zahrají lepší soutěž než doma a Česko pro ně může být přestupní stanice. Proto vznikl tento fenomén hráčů z atraktivních zemí,“ doplňuje.

Samozřejmě, že házenkářská špička hraje jinde. Pár slušných hráčů z ciziny ale v lize najdete. „V Lovosicích je na spojce dobrý Švéd,“ zmiňuje Veřmiřovský jednatřicetiletého Maxmiliana Jonssona. Ten prošel s házenou půl světa. Hrál doma ve Švédsku, v Norsku, v Kataru, v Německu, ve Francii, na Islandu. „Světovou hvězdu sem nedostanete,“ usměje se kouč Kopřivnice, která investovala do chilského reprezentanta Víctora Donosa. Jenže se spálila. Účastník nedávného mistrovství světa nenaplnil očekávání a klub s ním dál nepočítá.

 

 

Úplně bez zahraničních borců se obejdou tři týmy – Jičín, Frýdek-Místek a Hranice. Hned pět jich naopak objevíte na soupisce Handballu Brno. Jde o čtyři Srby a řeckého brankáře Kostase Gourgoumise, bývalého reprezentanta. „Myslím, že jsme to tabu trošku otevřeli my,“ myslí si Veřmiřovský. „Je to odraz české házené. Přestali jsme vychovávat kvalitní hráče. Když si kluby spočítají náklady, nakonec jim možná vyjde levněji vzít někoho ze zahraničí. Byť s tím nesouhlasím.“

 

 

V době koronavirové krize se házenkářům ze zahraničí nežije v Česku komfortně. Postrádají adekvátní kulturně-společenské vyžití. Trpí hlavně ti z teplých přímořských zemí. „Než přišly lockdowny, měli to tady fajn. Zašli si s klukama na večeři, na kafe. Po vítězném zápase na pivo. Vedli normální život, mohli se vyventilovat. Teď se jim tady ale nemůže žít dobře. Jsou to kluci, kteří jsou zvyklí na život v krásném prostředí u pláže, kde svítí sluníčko. V Česku padne zima a oni se s tím neumějí vyrovnat. Najednou po pětadvaceti letech nevidíte tři měsíce slunce. Je obrovská zima a oni jsou zavření v bytech v paneláku. Podepisuje se to na jejich psychice,“ popisuje Veřmiřovský.

 

Celý rozhovor s Lubomírem Veřmiřovským si můžete přečíst zde.

 

Cizinci v klubech STRABAG Rail Extraligy

 

Handball Brno 5

Kostas Gourgoumis, brankář, Řecko

Nikola Sekulič, pivot, Srbsko

Nikola Jezdimirovič, levá spojka, Srbsko

Nikola Arsenič, střední spojka, Srbsko

Dušan Šipka, pravá spojka, Srbsko

 

Nové Veselí 5

Roman Dodica, pravá spojka, Moldavsko

Adrián Šimovček, brankář, Slovensko

Andrej Parolly, střední spojka, Slovensko

Kristián Halla, levá spojka, Slovensko

Marek Korbel, pravá spojka, Slovensko

+ trenér Peter Kostka, Slovensko

 

Kopřivnice 3

Ignasi Izard Admella, brankář, Španělsko

Hector Hiraldo Cepeda, střední spojka, Portoriko

Edwin Brito Benítez, pivot, Portoriko

Ukončení smlouvy

Victor Donoso, levá spojka, Chile

 

Dukla Praha 3

Branislav Cigáň, pravá spojka, Slovensko

Martin Grištšuk, pravá spojka, Ukrajina

Alexandr Košetkov, pivot, Rusko

 

Karviná 3

Nemanja Marjanovič, brankář, Srbsko

Jurij Gromyko, pivot, Bělorusko

Artur Urbaňski, pravá spojka, Polsko

 

Lovosice 2

Keso Berin, pravá spojka, Bosna a Hercegovina

Maxmilian Jonsson, pravá spojka, Švédsko

 

Talent Plzeň 1

Tim Jenko Bogdanič, pravá spojka, Slovinsko

 

SHC Maloměřice 1

Ľuboš Hlipala, spojka, Slovensko

 

HC Zubří

Marek Hlinka, spojka, Slovensko