Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házenkářský desetiboj pohledem Ivančic: S pokorou za skvělým úspěchem. O stříbru se děvčata dozvěděla až při vyhlášení

17/06/2022 | soutěže, mládež
Realita předčila očekávání. Mladší žákyně z Invančic po parádních výkonech dokráčely na závěrečném finálovém turnaji v Házenkářském desetiboji ke stříbrnému místu, pro tým jde o první medailový úspěch, kterého za svou krátkou házenkářskou kariéru dosáhl. „Příliš jsme nepočítali ani s postupem z kvalifikace, finálová účast pro nás byla už tak úspěchem. Kdo tehdy mohl tušit, jak to dopadne dál," usmívá se trenérka Lenka Hájková.
Házenkářský desetiboj pohledem Ivančic: S pokorou za skvělým úspěchem. O stříbru se děvčata dozvěděla až při vyhlášení

A radost byla obrovská. „V Plzni se soutěžilo ‚jen‘ o druhé místo, protože děvčata z domácího DHC byla suverénní ve všech disciplínách. V neděli už pak bylo jasné, že nám stačí vítězství v osobní obraně a aktivitě v posledním zápase a stříbro našim holkám neunikne," popisuje Hájková. Realizační tým před kádrem výsledky tajil do poslední chvíle. „Děvčata se to dozvěděla až při vyhlášení výsledků, jejich radost byla obrovská.“

Jak vlastně vypadá cesta do finále? Celky se musí probít na závěrečný turnaj přes dvě kvalifikační kola (krajské a regionální), ve finále Házenkářského desetiboje soupeří o titul šest týmů. Mezi dívkami se letos radovala Plzeň, druhé byly právě Ivančice a třetí skončila pražská Slavia.

Celky soupeří v deseti disciplínách, kterých se účastní celý tým – hod míčem, rychlý běh, střelba na přesnost, skok do dálky, překážková dráha, aktivita, turnaj v osobní obraně, turnaj v klasické hře, shootouty a fair play (tresty ve hře). Do výsledků také výrazně promlouvá také Joker (žolík), který si může každý výběr vsadit na disciplínu, ve které si věří. Následně získává za své umístění dvojnásobek bodů.

„Projekt házenkářského desetiboje má za nás správnou myšlenku. Myslíme si, že komplexní rozvoj je v této kategorii u děvčat i chlapců to nejdůležitější. Jako bonus desetiboje vidím především to, že i hráčky, které s házenou teprve začínají a na hřišti se necítí ještě úplně dobře, mohou svým spoluhráčkám pomoci v rámci dovednostních disciplín," míní trenérka Ivančic.

Se svými svěřenkyněmi se mohla radovat z medailového představení. „Na oslavu si děvčata připila dětským šampaňským z poháru přímo po vyhlášení. To jsme měli připravené, ať by to dopadlo jakkoliv, protože jsme příliš nepočítali ani s postupem z kvalifikace a finálová účast pro nás byla již tak úspěchem. Kdo tehdy mohl tušit, jak to dopadne dál... Drobná oslava ještě proběhne v rámci ukončené sezony," dodává o velkém zážitku týmu.

Kompletní výsledky Házenkářského desetiboje naleznete na tomto odkaze.

Kristina Feithová: Akce se mi líbila, od kvalifikace jsme na disciplíny trénovaly

Tužení party i rozmanité disciplíny. Házenkářský desetiboj baví svojí komplexností. Jak viděla finálový turnaj Kristina Feithová, která svému celku pomohla k parádnímu druhému místu?

Jaká byla celá letošní sezona­?
Letošní sezona pro mě byla moc zajímavá, skoro každý víkend jsme hrály zápas nebo turnaj. Byla to pro mě příjemná změna oproti době, kdy jsme nemohly trénovat ani hrát zápasy. I když patřím do kategorie mladších žaček, byla jsem strašně ráda, že jsem mohla hrát i za starší žákyně a tím jsem byla i víc vytížená. Od starších holek jsem se toho moc naučila.

Povedlo se vám vybojovat stříbro na Házenkářském desetiboji. Jak jste si akci užily a věřily jste si?
Mně se akce moc líbila, byla hezky připravená a zorganizovaná. Na disciplíny jsme si věřily, protože jsme každé úterý (tedy od kvalifikace) poctivě trénovaly a soustředily se na to, co nám šlo nejméně a na tom jsme se snažily pracovat. Byla to super zkušenost, některé zápasy jsme mohly zvládnout lépe, ale i když se nám v některém utkání moc nevedlo i přesto jsme se dokázaly soustředit na další, které už dopadlo lépe.

Baví tě takto soutěžit v různých disciplínách a vyzkoušet si své limity? Co tě bavilo a šlo ti nejvíc?
Já jsem hodně soutěživý typ člověka, ráda zkouším nové věci a různé sporty a disciplíny, takže jsem byla jenom ráda, že jsme se tam s holkami dostaly, znamenalo to pro mě hodně... Nejvíce mi asi šla překážková dráha, obsadila jsem první místo, měla jsem z toho dobrý pocit. Kromě zápasů a disciplín mě moc bavilo si povídat s holkami a smát se s nimi.