Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Skvělý start, parádní obrana. Jdeme správným směrem, těší házenkáře po výhře v Izraeli

16/10/2022 | reprezentace
Čeští házenkáři jsou v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2024 i nadále stoprocentní. Po středeční výhře nad Estonskem zvítězili také v neděli v Izraeli, který porazili vysoko 29:19. Velmi dobrý zápas odchytal Tomáš Mrkva, nejlepším střelcem českého celku byl opět Matěj Klíma, jenž se trefil sedmkrát. Po pěti trefách přidali Jakub Hrstka s Tomášem Babákem.
Skvělý start, parádní obrana. Jdeme správným směrem, těší házenkáře po výhře v Izraeli

Izrael sice vysoko prohrál na půdě Islandu, čekalo se ale, že v domácím prostředí bude kousat. Češi však hráli od začátku velmi dobře, zodpovědně bránili a navíc je držel skvěle chytající gólman Tomáš Mrkva. „Zvládli jsme to s přehledem, na Izraelce jsme se výborně připravili. Z prvního kvalifikačního týdne máme čtyři body, takže jsme všichni velmi spokojeni,“ usmívá se brankář národního výběru.

Českému týmu vyšel vstup do utkání a brzy se ujal vedení 4:1. „Xavi Sabate nás, vlastně jako vždy, skvěle připravil. Izraelci nás proto ničím nezaskočili, hlavně nám skvěle fungovala obrana,“ říká Tomáš Babák, který se na vítězství podílel pěti góly. Stejně jako Jakub Hrstka. „Zápas byl z naší strany povedený, chytili jsme začátek a hned jsme soupeři odskočili. Poté jsme měli celé utkání pod kontrolou,“ komentuje zkušený křídelník.

Důležitým klíčem k nedělnímu výsledku byla velmi dobře fungující obrana. „Soupeř má několik kvalitních hráčů, ale nám se dařilo je do ničeho moc nepouštět,“ těší Babáka. „Izrael má kvalitní tým. Jsou hodně nebezpeční jeden na jednoho, a hlavně na to jsme se připravovali,“ dodává Hrstka.

Češi zvládli vstup do skupiny skvěle a po dvou zápasech jsou stoprocentní. „Určitě je důležité, že máme plný počet bodů. Postup je však ještě daleko a my musíme jít zápas od zápasu,“ hlásí Hrstka.

Boj o světový šampionát proti Severní Makedonii Češi pod koučem Xabatem ještě nezvládli, od té doby ale tým udělal další velký posun dopředu. „Nějaký čas jsme byli pohromadě a tým už si o něco více zvykl na nový systém, začíná nám to více fungovat. Určitě jdeme dobrým směrem a díváme se vpřed,“ těší Hrstku. Spolupráci se španělským trenérem si pochvaluje i Babák: „Posouváme se každým soustředěním. Myslím, že je to znát i herně. Xavi je kvalitní trenér, při každém tréninku po nás chce vždy maximální soustředění a díky tomu se můžeme i nadále zlepšovat a zvykat si na taktické pokyny.“

Kvalifikační zápasy budou pokračovat v březnu, kdy Češi narazí na rovněž stoprocentní Island. „S Islandem to bude hodně těžké, ale myslím, že když se na ně pořádně připravíme a budeme všichni zdraví, všechno zvládneme tak, jak máme,“ věří Hrstka.