MOL Liga: Zlín v generálce před baráží nestačil na Slavii, Písek porazil Porubu

15/05/2022 | soutěže
V ženském PLAY-OUT je dobojováno. O konečném pořadí rozhodly závěrečné duely, zatímco v pátek se z vítězství radoval domácí Písek, v sobotu uspěly na palubovce Zlína hráčky pražské Slavie. Právě Pražanky odchází ze soutěže o udržení na nejvyšší příčce, na druhém místě skončil Písek, který získal stejný počet bodů. V těsném závěsu zůstala Poruba, naopak, již delší dobu bylo jasné, že tabulku uzavřou hráčky Zlína. Ty se nyní utkají v baráži o udržení s vítězem 1. ligy, týmem SHK Kunovice.

SOKOL PÍSEK – DHC SOKOL PORUBA 33 : 28 (16:12) | 14. 5. 2022

Nakonec to vyšlo. Po pěti předchozích nezdarech se hráčky Písku radovaly v PLAY-OUT z vítězství. Před vlastními fanoušky se Jihočešky rozloučily úspěchem v utkání s Porubou, která naopak po sedmi zápasech bez porážky odchází z palubovka bez bodů. Písek tak na úkor svého soupeře uhájil druhé místo v tabulce, Ostravanky končí o jednu příčku níže.

V úvodu utkání padaly především žluté karty, o jediný přesný zásah se v první pětiminutovce postarala jen Adéla Velková. Domácí střelkyně se ale poté probraly a po sérii branek zvýšila Kristýna Kubišová stav na 6:1. Vedení domácího týmu bylo ve čtrnácté minutě ještě výraznější, branka Evy Svobodové zvětšila mezeru mezi oběma celky už na šest zásahů. Poruba kontrovala dvěma góly z ruky Markéty Prašivkové a Karolíny Rajové, vzápětí se ale opět podařilo skórovat Evě Svobodové a úspěšná sedmička Jany Chlupové znamenala vedení Písku 12:6. Do poločasu ale ještě stihly hostující hráčky situaci zdramatizovat, na začátku poslední desetiminutovky vstřelily čtyři góly v řadě, dvakrát se prosadila Tereza Dybalová. Rozdíl dvou gólů platil ještě na začátku sedmadvacáté minuty, do kabin ale odešly oba týmy za stavu 16:12.

Už po třech minutách druhého poločasu se zdálo, že by mohlo být brzy po zápase, Kristýna Kubišová totiž třikrát překonala obranu i brankářku soupeře a domácí tým rychle vedl 19:12. Ani za tohoto stavu se ale Poruba nevzdávala a odměna se dostavila, sérií čtyř gólů zakončenou střelou Markéty Prašivkové donutily hráčky Poruby píseckou lavičku sáhnout k oddychovému času (19:16). Hostující hráčky nadále ukrajovaly ze stále tenčího náskoku svého soupeře, až Ivana Salašová snížila na rozdíl jediné branky. Za stavu 22:21 ale hostům zvlhl střelný prach, naproti tomu Písek šestibrankovou sérií, na které se třemi góly podílela opět Kristýna Kubišová, zřejmě definitivně rozhodl zápas. Poslední desetiminutovka začala za stavu 28:22 a k dalšímu zdramatizování už nedošlo. S diváky a se sezónou se rozloučily svými góly nejlepší střelkyně obou týmů, závěrečný hvizd rozhodčích ukončil zápas za stavu 33:28.

Hostující trenér Stanislav Pupík i přes porážku výkon svého týmu ocenil. „Do posledního utkání jsem po dobrém výkonu v minulém utkání postavil mladé hráčky a i přes porážku je musím pochválit za bojovnost a dobrý herní výkon. Chyběla nám hlavně v obraně nemocná Míša Konečná, tu jsme nebyli schopni bohužel nahradit. Tým v bráně držela skvěle Adéla Hřebejková."

Rozhodčí: Moravec Lukáš, Tůma Martin

HANDBALL PSG ZLÍN – DHC SLAVIA PRAHA 26 : 29 (11:15) | 15. 5. 2022

Zlín mohl do posledních zápasů nastupovat s čistou hlavou, již několik kol předem bylo jasné, že se východomoravský celek nevyhne baráži o udržení v MOL lize. Příprava v podobě zbývajících zápasů v PLAY-OUT mu ale nevyšla, v posledním utkání neuspěl ani proti Slavii. Naopak, pražská Slavia díky vítězství zůstala na prvním místě a sezónu 2021/22 zakončí coby pátý nejlepší český tým.

Začátek zápasu byl vyrovnaný, do jednobrankového vedení se dostaly sešívané hráčky, Zlín se ale držel v závěsu, Michaela Kolářová snížila na 4:5. Ve druhé třetině úvodní půle se však do výrazného vedení dostaly slávistky, Denisa Holeňáková zvyšovala na 8:4, Tereza Vostárková na 11:5 z pohledu svého týmu. Hra se následně opět o něco více vyrovnala a Zlín stáhl manko na čtyři góly, dvěma proměněnými sedmimetrovými hody se o to zasloužila také Michaela Kolářová. V poslední minutě dokonce Lucie Polomíková snížila na rozdíl tří branek, po další přesné střele Holeňákové ale patřilo Slavii po první třicetiminutovce čtyřbrankové vedení.

Ve druhém poločase nejprve hostující hráčky o něco vylepšily své vedení, s rychlou odpovědí přispěchala Natálie Herbočková, která vstřelila dva góly za sebou (15:18). Herbočková byla úspěšná i v dalších minutách, na druhé straně ale nedocházel střelecký apetit ani Adrianě Míšové a Denise Holeňákové. Po její páté brance v zápase svítil na světelné tabuli šestnáct minut před koncem stav 17:23. Domácí hráčky nechtěly ale nechat svému soupeři body zadarmo, Zlín vstřelil tři góly v řadě a rozdíl mezi oběma týmy byl rázem opět jen tři přesné zásahy. Jiskru naděje vykřesala Kristýna Sedláčková, která během minuty dopravila so sítě hostů míč hned dvakrát a poslední tři minuty tak začaly za stavu 25:27. Závěr utkání si ale Slavia pohlídala, nejlepší střelkyně zápasu, Adriana Míšová, ukončila svým sedmým gólem utkání a sezónu pražského celku.

Rozhodčí: Bubeníček Tomáš, Petruška Tomáš