Kynžvart porazil Porubu a jde před Plzeň, po bodech sahal Hodonín, uspěl také Most i Slavia

31/10/2021
Osmé kolo předehrával Písek v Dunajské Stredě, o víkendu pak MOL liga pokračovala čtyřmi sobotními a dvěma nedělními zápasy. Na jasné vítězství dosáhly Michalovce, Kynžvart a také mostecký Baník. Daleko od bodů nebyly ani házenkářky Hodonína, které prohrály o pouhé dva góly s Šaľou. V zápasech týmů v dolní polovině tabulky byla úspěšnější Slavia a také polský Chorzów.

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA – SOKOL PÍSEK 36 : 26 (21:12) | 28.10.2021

O utkání jsme již psali ZDE.

MŠK IUVENTA MICHALOVCE – DHC PLZEŇ 41 : 19 (23:10) | 30.10.2021

Osmý zápas, osmé vítězství. Michalovce na domácí palubovce bez větších problémů jasně porazily Plzeň a dál kralují celé MOL lize. Český tým prohrál v ligové soutěži teprve podruhé, šance na reparát přijde hned v dalším kole proti neméně náročnému soupeři z Dunajské Stredy, tentokráte ale pro Plzeň na domácí palubovce.

Utkání bylo vyrovnané do šesté minuty, kdy Veronika Galušková upravila skóre na 3:3. Ještě v desáté minutě ztrácely Západočešky pouze dva góly, pak už se ale domácí dostaly do obrátek. Několika góly se prezentovala Trúnková, Trifunović či Holejová a na začátku poslední desetiminutovky prvního poločasu zvyšovala Ivana Godeč na 17:5 ve prospěch domácího celku. Plzeň znovu prorazila pevnou obranu až v posledních minutách, náskok soupeře to ale příliš neohrozilo. Michalovce tak již poněkolikáté v tomto ročníku o svém vítězství rozhodly už v prvním poločase a v tom druhém jen navyšovaly svoje konečné vítězství. Hostující celek stále narážel na tvrdou defenzivu, jedinou výraznější osobou v útoku Plzně byla Veronika Galušková, která byla s osmi góly také nejlepší střelkyní utkání. Její spoluhráčky ale dosáhly maximálně na dva přesné zásahy, Michalovce mezi celou svoji lavičku rozložily více než čtyřicet gólů a před svými fanoušky si došly pro další dominantní vítězství.

„Dnešní utkání jsme nezvládli. Nebyli jsme absolutně schopní chytit tempo zápasu. Dokázali jsme si sice vytvořit šance v prvním poločase, ale neproměňovali jsme je. Následně jsme pak nedokázali pokrýt přechodovou fázi soupeře. Výkon byl oproti předchozím zápasům bezkrevný. Snažili jsme se v poločase motivovat děvčata, ale už jsme nebyli schopni dostat se zpět na zápasovou vlnu. Chyběla nám větší agresivita a přerušování soupeře v obraně tak, jak jsme zvyklí, a potom také proměňování a důraz v útoku. Doufám, že dnešní zápas pro nás byl velkým varovným prstem, protože už ve středu nás čeká další zápas, ve kterém musíme být daleko agresivnější a ctižádostivější po lepším výsledku,“ hodnotil výkon svého celku trenér Richard Řezáč.

Rozhodčí: Daňo Jozef, Vydra Ivan

HÁZENÁ KYNŽVART – DHC SOKOL PORUBA 36 : 27 (22:13) | 30.10.2021

Kynžvart na domácím hřišti. Toto slovní spojení bude strašákem pro většinu celků MOL ligy, druhý západočeský celek a nováček soutěže totiž vyhrál před svými tribunami i počtvrté, tentokráte jasně porazil Porubu. Výsledek navíc posunul kynžvartské házenkářky před rivala z Plzně na čtvrté místo průběžného pořadí MOL ligy.

Kristýna Königová a Tamara Jovičević otevřely skóre a dostaly domácí do vedení 2:0. Obě hráčky se navíc znovu prosadily v sedmé minutě a díky tomu vedl Kynžvart rychle 6:2. Až po oddychovém čase hostů za stavu 8:3 začaly Sokolky z Ostravy odpovídat na inkasované góly stejnou mincí, na rozdíl čtyř branek opakovaně snižovaly Eliška Desortová a Silvie Polášková, deset minut před koncem upravila skóre na 10:14 ve prospěch domácích Hana Maiwaelderová. Poté se ale hlasitě ozvala Tereza Michalcová v dresu Kynžvartu, na její tři góly v krátkém sledu navázala Barbora Tesařová a Tamara Jovičević v poslední vteřině prvního poločasu stanovila poločasové skóre 22:13. V úvodu druhého dějství ztrátu stáhla Tereza Dybalová s Alžbětou Michalíkovou, na druhé straně ale v úspěšné střelbě pokračovala také Michalcová s Dvořákovou. Druhá jmenovaná zvyšovala ve čtyřiačtyřicáté minutě na 30:22. Definitivní tečku za vítězstvím udělala nejlepší střelkyně zápasu, Tamara Jovičević, dvěma góly v poslední desetiminutovce. Po ní gólový účet podtrhla a zápas ukončila gólem Veronika Dvořáková.

„Další domácí vítězství nad loňským medailistou, o to je dnešní výhra krásnější a cennější. Dnes můžu děvčata velmi pochválit za vysoké nasazení a nesmírnou disciplínu. Už v prvním poločase jsme měli vysokou efektivitu střelby v poměru 27/22. V obraně bych nazval chybičky za chybičky „krásy“. Děkujeme divákům za skvělou domácí kulisu,“ hodnotil další vítězné utkání Peter Sabadka.

„Myslím si, že rozhodl první poločas, kdy nám soupeř utekl na osm gólů. O poločase jsem řekl děvčatům, že bez obrany to bohužel nepůjde. Alespoň v druhém poločase naše hráčky ukázaly, že to funguje a umí to, plnily pokyny. Blahopřeji Házené Kynžvart k vítězství a věřím, že v domácí odvetě to dnešnímu soupeři o něco více znepříjemníme,“ řekl k utkání trenér hostujícího celku Stanislav Pupík.

Rozhodčí: Kremláček Petr, Procházka Filip

HK HODONÍN – HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 27 : 29 (16:14) | 30.10.2021

Ještě patnáct minut před koncem vedly domácí házenkářky o tři góly, díky skvělé koncovce v podání Šaľy se ale hodonínské házenkářky odchází ze zápasu znovu bez bodů. Šaľa nadále zůstává na šestém místě, Hodonín se pokusí druhé dva body získat s Porubou a poté ve velmi důležitém utkání se Stupavou.

Po dvou gólech Michaely Smějové mířila přesně také Bára Krejčíková a Hodonín vedl 3:1. V sedmé minutě vyrovnávala Varjassiová. Následně vracela domácím vedení Laura Víchová, Šárka Pospíšilová opakovaně držela Hodonín ve dvoubrankovém vedení, které českému týmu vydrželo až do konce prvního poločasu. Na 16:14 skóre upravila Klaudia Cygan. Šaľa v úvodu druhého poločasu vyrovnala, do vedení ale hráčky Hodonína svého soupeře nepouštěly. Naopak, Laura Víchová a po ní Nikola Kalinová teprve podruhé během utkání zvyšovaly na rozdíl tří gólů. Tříbrankový rozdíl platil díky Michaele Smějové ještě patnáct minut před koncem, kdy Hodonín vedl 25:22. Pak ale domácím házenkářkám došly síly. Nejprve Katarína Pócsiková vyrovnala, stejná hráčka poslala Šaľu do jednobrankového vedení a gólovou sérii, na kterou nenašla ofenziva českého celku odpověď, zakončila po trefách Barbory Königové její spoluhráčka Petra Varjassiová. Hosté tak vedli o čtyři góly, Hodonín už jen snížil na konečný výsledek 27:29.

„Smekám před sedmičkou statečných hráček, které si to s favorizovanou Šaľou rozdaly ve skvělé partii, která místy zvedala diváky ze sedadel. Je velká škoda té hluché pasáže, kdy jsme nedokázali reagovat od stavu 25:22 na sedm gólů hostů v řadě a pak už nebyly síly ani čas na zvrat. Tyto body pro nás mohly hodně znamenat, rozhodla ale síla lavičky. Na rozdíl od Šaľy jsme nemohli adekvátně nahradit hráčky, které si potřebovaly odpočinout. Taková prohra moc mrzí,“ řekl po smolném utkání trenér Antonín Střelec.

Rozhodčí: Brzósková Kateřina, Sovová Marta

DHK BANÍK MOST – DHK ZORA OLOMOUC 32 : 21 (15:10) | 30.10.2021

Most slaví další vítězství, na domácí palubovce si rozdílem jedenácti branek poradil s Olomoucí. Černí Andělé se nadále drží těsně za lídrem tabulky ze slovenských Michalovců, což je navíc nejbližší soupeř ZORY. Porti sobě nastoupí již ve středu, ve stejný den vyrazí Most do Šaľy.

Na dva přesné góly Valerie Smetkové navázala Charlotte Cholevová a domácí vedli v páté minutě 3:0. Za hostující Olomouc pak snižovala Valentina Kapsová a Tereza Kubáčková, načež přišla ale další série gólů z rukou domácích hráček, které po úvodní desetiminutovce vedly 7:2. Desátý gól a vedení 10:4 zařídila Petra Maňáková. Další tah patřil Hanačkám, Natálie Kuxová byla na konci třígólové šňůry a domácí trenér si za stavu 10:7 bral oddychový čas. Po něm se dvakrát prosadila Katarína Kostelná a Lucia Mikulčík zvyšovala na 15:9, poločasovému stavu pak dala jeho konečnou podobu Magda Kašpárková. Vstup do druhé půle patřil Černým andělům, Veronika Andrýsková zvyšovala na 20:11. Charlotte Cholevová pak poprvé v zápase dostala Most do desetibrankového vedení. Olomouc až do závěrečných minut pouze stahovala, výrazné vedení ale domácím házenkářkám vydrželo až do konce zápasu. Na výrazný milník v kariéře v utkání dosáhla Lucia Mikulčík, která má po utkání na kontě již 600 gólů v dresu Baníku v rámci MOL ligy.

„S dnešním zápasem jsem spokojený, hráli jsme hezkou házenou, obrana nám fungovala dobře, rychlé útoky také, kdybychom proměnili všechny šance, mohlo být skóre i 45, ale podstatné je, že si dokážeme vytvářet šance. Atmosféra v týmu byla skvělá, jsem rád, že si zahrály všechny hráčky a skoro všem se podařilo skórovat, včetně naší nejmladší hráčky Markéty Zemanové, která se prosadila dokonce třikrát,“ chválil své svěřenkyně Adrian Struzik.

Utkání hodnotil kladně i Květoslav Kuba, asistent trenéra Olomouce. „Zápas se mi líbil i přes náš počáteční ostych, kdy jsme zkazili hodně míčů, pak už zápas dostal i trochu rychlost. Myslím, že jsme úplně nezklamali, škoda našich promarněných šancí, když jsme neproměnili tři trháky, ale holky bojovaly a zaslouží si pochvalu.“

Rozhodčí: Fukala Přemysl, Mohyla Radek

HANDBALL PSG ZLÍN – DHC SLAVIA PRAHA 31 : 33 (17:21) | 31.10.2021

Jediné české nedělní utkání se hrálo ve Zlíně. Domácí celek bodoval pouze v prvním interligovém kole, Pražanky byly úspěšné v předchozích sedmi zápasech dvakrát. Ani jeden tým se tak svojí bilancí příliš chlubit nemůže a pro oba celky se tím pádem jednalo o důležité utkání, které nakonec zvládly lépe hostující házenkářky.

Julie Frankové otevřela skóre dvěma góly, Veronika Holečková zvyšovala na 3:0 a znovu Julie Franková v desáté minutě svým čtvrtým gólem stanovila stav 6:1 ve prospěch Slavie. Své spoluhráčky doplnila také Magdalena Svobodová a po patnácti minutách hry platil stav 5:11. Domácí hráčky v následujících minutách mírně stáhly svoji ztrátu, na 9:12 upravila skóre Michaela Kolářová, sedm minut před koncem Kristýna Sedláčková snížila dokonce na 14:16. Ještě před koncem první půle si ale vzala Slavia zpět čtyřbrankové vedení, se kterým šla do druhého dějství. Manko začaly stahovat Lenka Sekulová a Michaela Kolářová, góly ale dokázaly střílet také Slávistky. Rozdíl mezi oběma celky byl tak stále tři až čtyři góly, což hrálo do karet hostujícímu týmu. Deset minut před koncem byly házenkářky Zlína nejblíže vyrovnání, Michaela Sekulová a Lucie Fleková snížily na rozdíl pouhých dvou branek. Další dva góly ale padly do domácí sítě, Adriana Míšová a Denisa Holeňáková tak přiblížily ke dvěma bodům pražský celek. V závěrečných minutách už Zlín jen kosmeticky upravil skóre, Veronika Štipčáková ukončila utkání gólem na 31:33.

Rozhodčí: Friedel Pavel, Kučerka Tomáš

KPR RUCH CHORZÓW – AHT HC TATRAN STUPAVA 47 : 16 (18:10) | 31.10.2021

Poslední utkání osmého kola se hrálo v Polsku. Střetnutí dvou nováčků soutěže mělo jasný průběh, pro dva body a pro druhé vítězství v řadě si došly házenkářky polského celku. Základy svého vítězství položily už v prvním poločase, který vyhrály o osm gólů. Ve druhé půli náskok rapidně narůstal, až z toho nakonec vzešla nejvýraznější porážka Stupavy v celé sezóně. Slovenský tým tak zůstává bez bodu na posledním místě.

Rozhodčí: Valášek Mojmír, Vychodil Jaroslav