Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Duklu z evropského poháru vyřadily sedmičky, dál jde Karviná a Plzeň

05/12/2021 | zahraničí
Čtveřice českých týmů nastoupila o víkendu k odvetám 3. kola Poháru EHF. V "českém" souboji slavila postup i přes výhru Zubří na Valašsku Plzeň, Karviná na domácí palubovce potvrdila náskok z prvního utkání na Kypru a bez větších problémů postoupila mezi šestnáct nejlepších v EHF European Cupu. Největší drama se odehrálo v Praze, tam skončila odveta po šedesáti minutách hry zcela stejným výsledkem jako utkání před týdnem v Norsku a tak rozhodovaly sedmičky. Ty zvládl lépe Drammen a Dukla tak v Poháru EHF končí.

Hráči Famagusty dobře věděli, že musí vyhrát minimálně o šest branek, a tak vše vsadila na jednu kartu. Na začátku vlétli hráči hostů do utkání velmi agresivně se snahou rychle umazat manko. Chvíli jim to vycházelo, ale jak později zhodnotil trenér Brůna, zejména díky chybám domácích v obraně. V sedmnácté minutě prvního poločasu svítilo na světelné tabuli skóre 7:9 pro hosty a to byl signál pro lavičku domácích k tomu, aby si vzala oddechový čas. Pokyny trenéra si Karvinští vzali k srdci, vývoj hry i skóre se začalo měnit. Parádně vyšla domácím poslední minuta. V ní se prosadil Urbański a po něm ještě Solák. Do šaten tak šel Baník s náskokem čtyř branek a dá se říct, že bylo o postupujícím rozhodnuto. Společně s náskokem z prvního duelu totiž již vedl o devět branek a to už pro soupeře bylo téměř neřešitelné.

Vzhledem k tomu, Karvinští pokračovali i v druhém poločasu v dobrém výkonu, bylo po několika minutách rozhodnuto i o vítězi. Hosté sice nic nezabalili a bojovali dále, ale domácí dobrá a pohyblivá obrana jim nedovolila pomýšlet na snížení ztráty, natož na obrat. S blížícím se koncem náskok narůstal a to už v hale nikdo nepochyboval o tom, že Karviná vyhraje i odvetu. Nakonec domácí porazili loňského semifinalistu Evropského poháru o jedenáct branek.

„V prvním zápase jsme si udělali dobrý náskok, a tak jsme do dnešní odvety mohli jít s klidem. Hráli jsme doma, a tak jsme si druhý zápas užili, bylo to super. Na začátku jsme udělali zbytečné chyby v obraně, a tak šli hosté do vedení. Chyb jsme se ale později vyvarovali a už to šlo. Sice jsme to náročné období, kdy jsme hráli středa - víkend zvládli, ale jsem rád, že už to teď bude trochu volnější,“ oddechl si David Růža, střední spojka Baníku. Trenér Brůna taky upozornil na úvodní chyby: „Famagusta do zápasu vletěla aktivně, ale vycházelo jim to jen díky našim chybám. Udělali jsme v obraně hodně chyb jeden na jednoho a neproměnili jsme asi čtyři tutovky. Ale do konce poločasu kluci zabrali, utekli jsme na náskok čtyř gólů. V druhém poločase už jsme zápas kontrolovali a nepustili jsme hosty k ničemu. Myslím, že jsme zaslouženě postoupili.“

HCB Karviná – Sabbianco Anorthosis Famagusta 33:22, první utkání 29:24, celkově 62:46, postupuje Karviná

Z „českého“ souboje i přes výhru Zubří postupuje Plzeň, Dukla v Poháru končí po sedmičkách

Zubří tentokrát odehrálo doma lepší zápas než před týdnem v Plzni. Valachům – byť oslabeným o Hybnera, Havrana či Mičkala - vyšel vstup do zápasu, rychle vedli 7:3 a Plzeň volala po oddechovém čase. I pak dotahovala ztrátu na domácí výběr a o poločase vedlo Zubří o pět gólů. V tu chvíli už nebyl postup do dalšího kola Zubří tak vzdálený a Plzeň se musela začít bát o výsledek. Náskok z úvodního duelu byl ale natolik pohodlný, že i přes porážku 28:32 nakonec postup slaví Plzeň.

„Bohužel se vyplnilo to, co jsme si mysleli. Zubří je tým, který bude bojovat do roztrhání těla, takže jsme věděli, že to tady nebude jednoduché. O poločase chyběly Zubřanům tři branky, a to není za třicet minut zápasu nic. Pomohla nám přestávka, kdy jsme si řekli, jak chceme dál pokračovat,“ řekl plzeňský kouč Petr Štochl.

„Vyvinuli jsme dnes v zápase obrovský tlak. Říkali jsme si, že buď to dáme, nebo umřeme. Odehráli jsme to dnes v podstatě v osmi hráčích. Za stavu 26:20 jsme neměli ani trošku štěstí, nedali jsme ten big point. Zkušenost Plzně rozhodla. Mrzí mě, že ještě nemáme takovou kvalitu, abychom zvládli ty momenty, kdy to hoří. Ty dva zápasy nás ale zase posunuly kousek dál, tenhle mladý kolektiv potřebujeme hrát tak těžká utkání,“ doplnil k utkání trenér Peter Dávid a závěrem dodal: „Z těch sto dvaceti minut mě mrzí těch dvacet dva v Plzni, kdy jsme v osmatřicáté minutě prohrávali o gól a pak to skončilo o osm. Těchto dvacet dva minut rozhodlo o postupu.“

HC ROBE Zubří - Talent tým Plzeňského kraje 32:28, první utkání 27:35, celkem 59:63, postupuje Plzeň

Skvěle rozehranou měli házenkáři Dukly odvetu proti norskému Drammenu, přesto nakonec zůstali před branami osmifinále Evropského poháru. I když ve druhém poločase vedli až o pět branek, nakonec soupeři dovolili smazat jednobrankový náskok z utkání v Norsku. O osudu utkání tak musely po výsledku 28:29 rozhodnout sedmimetrové hody. V nich byl úspěšnější Drammen a Pražané tak senzaci proti favorizovanému soupeři doma nedokonali.

Dukla sice proti Drammenu otevřela brankou Davida Šůstka skóre, pak ale především kvůli neproměňování šancí přenechala soupeři vedení 1:3. Náskok o jednu až dvě branky si poté Norové udržovali po celou první desetiminutovku. Dukle se podařilo v 11. minutě vyrovnat na 6:6, ale Drammen podporovaný spolehlivým brankářem Bergsohlmem Kristensenem rychle získal těsný náskok zpět. Nebezpečím pro obranu Dukly byl především urostlý pivot Espen Gommerud Våg a jeho vypilovaná spolupráce se spojkami.

V úseku mezi 17. a 19. minutou se díky brankám bratří Březinů a zákrokům Tomáše Petržaly podařilo Dukle otočit skóre, Drammen však vzápětí odpověděl třemi góly pohyblivé střední spojky Sinde Andre Ahoa v řadě a přinutil tak trenéra Tonara v 25. minutě už k druhému oddechovému času. Po něm byla k vidění hlavně řada chyb na obou stranách. Protože ale Tomáš Petržala v brance znovu čaroval, mohl Martin Březina v poslední minutě prvního dějství srovnat na 15:15. Stejným výsledkem poločas, v němž žádný z celků nezískal větší než dvougólové vedení, také skončil.

Úvod druhé půle patřil Dukle. Kvalitní obranou nutila soupeře k nepřipraveným střelám, které končily buď mimo tři tyče, nebo si s nimi poradil brankář Petržala. Už ve 34. minutě tak domácí po dvou gólech Jakuba Zelenky vedli 20:17 a náskok vzápětí ještě navýšili Martin Březina a ze sedmimetrového David Šůstek. Trenér norského celku si tak za stavu 22:17, který pro Drammen v součtu s prvním utkáním znamenal už šestibrankovou ztrátu na postup, musel vzít ve 38. minutě oddechový čas. Po něm sice Norové dokázali nástup Dukly zbrzdit, ale blíž než na tříbrankový rozdíl se především díky efektivitě domácích v útoku dlouho nemohli dostat.

Podařilo se jim to až těsně před vstupem do poslední desetiminutovky, kdy dokázali zúročit vysunutou agresivní obranu, přes kterou se Dukla dostávala jen s obtížemi. Nejlepší střelec utkání Sinde Andre Aho tak mohl snížit na 26:25. Závěr utkání proto s ohledem na výsledek prvního zápasu (29:28 pro Duklu) sliboval pořádné drama v bitvě o postup.

Do poslední pětiminutovky se šlo už za vyrovnaného stavu 26:26, když se z levého křídla trefil hostující Pedersen, po tyči Dukly pak skórovalo i pravé kříslo Drammenu Markus Foslund Niva a hosté šli rázem do nejtěsnějšího možného vedení. Další střela Dukly zastavená brankovou konstrukcí pak umožnila dvě minuty před koncem Drammenu vstřelit gól na 26:28, který by v danou chvíli zaručoval Norům postup.

David Šůstek však minutu a půl před koncem vrátil ze sedmimetrového hodu na postupový výsledek Duklo, ale desetigólový Aho i v početní nevýhodě 40 sekund před koncem znovu posunul do dvougólového vedení Nory. Poslední slovo měl ovšem znovu Šůstek, díky kterému svítilo po 60 minutách hry na ukazateli skóre 28:29. A protože utkání v Norsku ovládla stejným výsledkem Dukla, přišly na řadu sedmimetrové hody.

V nich se jako první proti brankáři Heierenovi postavil Filip Březina, ale se střelou do spodní části branky neuspěl. Viktor Norberg v barvách Drammenu následně vymetl šibenici Petržalovy branky a když Jiří Rakouský trefil jen tyč a Pedersen mířil naopak přesně, byla Dukla ve velkých problémech.

David Šůstek sice následně domácím udržel naději, ovšem David Valderhaug byl vzápětí také spolehlivý. Jakub Zelenka ještě skóroval, nicméně definitivní tečku za dvojzápasem udělal Ola Lillelien. Mezi nejlepších šestnáct celků v Evropském poháru tak po sedmičkovém dramatu nakonec Dukla nepodívá. Postupuje HK Drammen.

„Vyřazení je hodně nepříjemné, když už jsme klepali na bránu postupu a vydrželi jsme s takovýmto týmem hrát vyrovnaně dva zápasy. Bohužel jsme asi trochu doplatili na užší kádr. Přestože Drammen nechal dva hráče základní sestavy doma, dokázal se ve čtrnácti udržet a na konci, kdy nám možná došly i síly, uspět. Také jsme měli trochu smůly, v zápase jsme nastřelili šest tyčí. Ale na kdyby se nehraje," hodnotil utkání trenér Dukly Michal Tonar a hráčům vzkázal: "Celému týmu patří velké poděkovaní, odehráli jsme dobrý zápas v Norsku i v Praze, bohužel se smutným koncem. Teď bychom měli hlavně přenést to pozitivní z evropských pohárů do naší ligy. V takovém tempu a s takovým stylem hry máme určitě šanci v extralize konečně začít sbírat body. Teď máme do Vánoc ještě dva pokusy a já doufám, že si vše během příštího týdne srovnáme v hlavách a budeme pokračovat ve výkonech, jež jsme proti Drammenu předvedli.“

HC Dukla Praha - Drammen HK 30:33 po sedmičkách, 28:29 po základní hrací době, první utkání 29:18, celkem 59:61, postupuje Drammen HK