Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Stříbro i povedené výkony. Olympiáda dětí a mládeže z pohledu delegace holek JmKSH

01/08/2022 | mládež, ostatní/různé, reprezentace, DŮLEŽITÉ!, soutěže
V neděli 26. června se krátce před polednem vydalo družstvo 16 hráček reprezentovat Jihomoravský kraj na Olympiádu dětí a mládeže, kterou pořádal Olomoucký kraj. Ještě v neděli večer jsme absolvovali zahajovací ceremoniál na Andrově stadionu, od pondělí se pak již rozběhly házenkářské soutěže.
Stříbro i povedené výkony. Olympiáda dětí a mládeže z pohledu delegace holek JmKSH

Jihomoravským děvčatům přisoudil los do skupiny Karlovarský, Pardubický, Zlínský, Jihočeský a Královehradecký kraj. Jen vítěz skupiny postupoval přímo do semifinále, druhý a třetí ve skupině pak hrál ještě zápas navíc – čtvrtfinále. Naše skupina „B“ se hrála v Žeravicích, kde jsme našli skvělé zázemí po celou dobu turnaje. Pořadatelům olympijského turnaje házené dívek z klubu SK Žeravice patří velké poděkování za organizaci a někdy až nadstandardní servis, který nejen nám po celý turnaj poskytli.

V pondělí ráno rozehrála děvčata z jižní Moravy olympijský turnaj utkáním s Karlovarským krajem. Na děvčatech byla vidět nervozita a tomu odpovídal i předvedený výkon na hřišti. I když zápas nebyl z naší strany příliš pohledný, první vítězství v turnaji a dva body do tabulky se počítaly. Po krátké pauze přišlo utkání s Pardubickým krajem. Jediným přáním trenérů bylo, aby ze sebe děvčata setřepala nervozitu, na hřiště se dostaly všechny hráčky a ideálně se i všechny střelecky prosadily. I když začátek utkání opět nebyl zrovna z těch nejlepších, děvčata se nakonec do tempa přece jen dostala, předvedla pohledný výkon a odnesla si ze hřiště druhé vítězství. Poslední pondělní zápas odehrály Jihomoravanky se Zlínským krajem. V utkání jsme většinu času tahali za kratší konec a na soupeřky ztráceli 2-4 branky. Děvčata nic nevzdala a bojovným výkonem utkání v posledních minutách otočila na svoji stranu. Po vítězství 24:22 tak bylo jasno, že nás dvě výhry dělí od přímého postupu do semifinále. Děvčata se netajila tím, že z ODM chtějí medaile, čemuž odpovídal také jejich přístup nejen na hřišti, ale i mimo něj, a stejně zodpovědně přistoupila rovněž k dalším dvěma utkáním ve skupině.

V úterý ráno nás čekala děvčata z jižních Čech. Jako trenéři jsme očekávali boj o každý míč, vyrovnané skóre a rozhodující boj o přímý postup ze skupiny. Vše bylo jinak. Náš tým do utkání vlétl suverénně a postupně si vytvořil náskok, který se zastavil na rozdílu 10 branek ve prospěch Jihomoravanek. Utkání s Královehradeckým krajem tak bylo o potvrzení kvalitních výkonů našich házenkářek a nic jiného, než vítězství jsme nebrali. Po pěti výhrách v pěti utkáních bylo jasno, že nás čeká volná středa a ve čtvrtek ráno semifinále.

Středeční den jsme tak využili k výletu do Velké Bystřice, kde chlapci Jihomoravského kraje hráli důležité utkání o postup ze skupiny mezi 6 nejlepších týmů. Děvčata den tedy využila k podpoře svých házenkářských kamarádů a k odpočinku. Ve stejný den se zároveň odpoledne v horkém počasí hrála v Žeravicích dvě dívčí čtvrtfinále. Bylo jasné, že nás v semifinále nebude čekat nic lehkého, ať už postoupí Pražský, nebo Zlínský kraj. Těsné vítězství Prahy rozhodlo o našem soupeři pro čtvrteční ranní zápas.

Semifinálový duel byl dalším krokem k vytoužené medaili. Budu se opakovat, ale zodpovědný přístup děvčat hrál na jejich úspěšném tažení turnajem velký vliv. Znovu předvedla výkon, který se musel líbit i početnému fanklubu složenému především z rodičů. Vítězství o pět branek, a tedy jistá medaile, byly už teď splněným tajným přáním děvčat i trenérů. Finále se tak stalo třešničkou na dortu, kterou jsme si chtěli užít a zabojovat o nejcennější kov. Děvčata z Plzně však byla tvrdým oříškem. Družstvo poskládané z hráček, které letos vyhrály Žákovskou ligu v mateřském klubu DHC Plzeň doplněné o hráčky z VŠ Plzeň, si výsledek utkání svým kvalitním výkonem pohlídalo. Děvčata z jižní Moravy podala dobrý výkon, za který se nemusí stydět, nicméně jsme sportovně museli uznat, že soupeř byl v utkání lepší. Stříbrné medaile se i tak staly pro naše družstvo splněným přáním.

Na závěr bych ráda poděkovala rodičům a všem, kteří nás podporovali přímo v Žeravicích, a že byli z tribun pořádně slyšet, tak i těm, kteří nám fandili na dálku. Děkuji i děvčatům za přístup během celého půl roku, ať už na přípravných kempech, přátelských utkáních, tak na samotném olympijském turnaji. Největší poděkování patří mému parťákovi Petru Rusanovovi, který byl důležitým článkem našeho týmu, a usnadnil práci nejen mně, ale i děvčatům.

Jihomoravský kraj reprezentovaly: Natálie BRAČKOVÁ (HK Hodonín), Vanda KOUDELOVÁ (HK Hodonín), Gita KOTÁSKOVÁ (HK Hodonín), Denisa MELICHÁRKOVÁ (SKH Velká n. V.), Vanessa MATOVIČOVÁ (SKH Velká n. V.), Adéla JANKŮ (SKH Velká n. V.), Vendula ŠTIPČÁKOVÁ (SKH Velká n. V.), Daniela ČAJKOVÁ (SKH Velká n. V.), Veronika ŠENKYŘÍKOVÁ (Tatran Bohunice), Tereza STRATILOVÁ (Tatran Bohunice), Klára ZAJÍCOVÁ (HK Ivančice), Klára KNOTKOVÁ (HK Ivančice), Viktorie SVOBODOVÁ (HK Ivančice), Petra JURÁNKOVÁ (SK Kuřim), Kateřina SEDLÁČKOVÁ (SK Kuřim) a Julie NOVÁKOVÁ (DDM Strážnice).

Vedoucí týmu: Petr RUSANOV, Trenérka: Lenka HÁJKOVÁ