MOL Liga: Baník vystavil stopku Šaľe! Plzeň si v dohrávce poradila se Zlínem

03/12/2022 | soutěže
Desáté kolo ženské MOL Ligy je téměř u konce. Slavia si doma poradila s Porubou, když vyhrála o propastných dvacet branek. Olomouc dokázala zaskočit domácí Kynžvart. Most doma připravil pro Šaľu první prohru v sezoně. Michalovce si dojely pro výhru do Písku a Dunajská Streda do Stupavy. Duel Plzně se Zlínem se odehraje až v sobotu.

Slavia zdemolovala Porubu

DHC SLAVIA PRAHA – DHC SOKOL PORUBA 38:18 (20:7) | 30.11.2022

Nejvíce branek: Míšová 8, Holeňáková 5, Zimová 5 – Hiraldo 4, Farářová 3, Prašivková 3

Rozhodčí: Vojtěch Beňuš – Ondřej Háza

Sedmimetrové hody: 2/2 – 6/4

Vyloučení: 3:2

Diváci: 218

Slavia se vrátila na vítěznou vlnu. Po minulé výhře v Olomouci tentokrát doma značně přehrála Porubu. V úvodní desetiminutovce padlo pouze sedm branek, šest z nich po sobě musela lovit ze sítě brankářka Poruby. Ostravanky se poprvé prosadily právě až na konci 10. minuty, kdy sedmičku proměnila Anežka Farářová. Ve čtvrtce zápasu už domácí házenkářky vedly o deset branek. Poruba se sice následně párkrát prosadila, poločas ale prohrála propastným rozdílem.

Ve druhé části domácí znovu navyšovaly, a to hned od začátku. Po 33 minutách už panovalo skóre 23:7. Pak se oba týmy začaly ve skórování pravidelně střídat. Od 43. minuty se však Slavia znovu trefila třikrát za sebou. I přestože Poruba ještě párkrát snížila, do zápasu se pořádně nedostala a Slavia po celé utkání jasně dominovala. Nakonec vyhrála 38:18.

Baník připravil Šaľe první prohru v sezoně

DHK BANÍK MOST – HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA 35:24 (16:12) | 30.11.2022

Nejvíce branek: Stříšková 6, Cholevová 6, Andrýsková 5 – Ščípová 13, Ušiaková 3, Vargová 2, Pócsiková 2

Rozhodčí: Marek Bareš – Jakub Uhlíř

Sedmimetrové hody: 5/3 – 8/8

Vyloučení: 6:3

ČK: 53. Somionka (MST)

Diváci: 450

Od zápasu se čekala skvělá podívaná, byla to přece jen bitva českého mistra s lídrem letošní tabulky. První branka padla až ve 3. minutě, a to do sítě Slovenek. Ty ale vzápětí otočily stav na svou stranu a vedly až do 6. minuty. Pak se Baník prosadil třikrát v řadě, a to ještě Charlotte Cholevová neproměnila sedmičku. Na další branku Šaľy Černí andělé opět reagovali třemi góly. Most si tak dokráčel k poločasovému čtyřgólovému vedení.

Hned ze začátku druhé části ho navýšil, a to hned čtyřikrát. Ve 38. minutě se poprvé dostal do devítibrankového náskoku. Ten se už Šaľe nepodařilo nějak výrazněji stáhnout. V 53. minutě dostala červenou kartu domácí Daria Somionka, která byla potřetí vyloučena. Most si přesto v posledních třech minutách připsal ještě tři branky. Poslední slovo měla Šaľa, ale proměněnou sedmičkou jen kosmeticky upravila na 24:35 a prohrála o jedenáct branek. Utrpěla tak první porážku v sezoně a Baník se na ni dotáhl na rozdíl jediného bodu.

Jiří Hanus, DHK Baník Most: „Vyhráli jsme, to je pro nás nejdůležitější. Ale podstatné je, aby tým pracoval a dnes pracoval tak, jak měl. Měli jsme výborný návrat do obrany, hráli jsme v obraně agresivně, zápas se nám povedl a my budeme makat dál, abychom se dál zlepšovali a navázali na výkony ze začátku sezony. Hráčky plnily, na čem jsme se před zápasem dohodli, takže my jako trenéři jsme dnes byli víceméně bez práce.“

Peter Pčola, trenér HK Slovan Duslo Šaľa: „Rozhodla myslím šířka kádru, bohužel jsme měli zdravotní problémy, během dvou týdnů jsme přišli o tři spojky a včera nám onemocněla další hráčka, se kterou jsme počítali. Musím uznat, že dnes byl soupeř lepší, musím mu pogratulovat a myslím, že pro diváky to byl hezký zápas. Trochu mě mrzí, že jsme před takovou návštěvou nebyli déle ve hře, ale chtěl bych i svým hráčkám poděkovat, že vydržely bojovat až do konce.“

Prohře Písku nezabránila ani desetigólová Korešová

SOKOL PÍSEK – IUVENTA MICHALOVCE 28:30 (15:17) | 30.11.2022

Nejvíce branek: Korešová 10, Stellnerová 9, Velková 3, E. Svobodová 3 – Kompaniiets 8, Wollingerová 7,  Dvorščáková 4,

Rozhodčí: Kateřina Brzósková – Marta Sovová

Sedmimetrové hody: 6/6 – 3/3

Vyloučení: 1:5

ČK: 7. Almeida (MIC)

Diváci: 120

Písek nezačal špatně, míč do soupeřovy branky vstřelil jako první a na jeho góly taky odpovídal. Již v 7. minutě padla červená karta, z palubovky se poroučela Naira Almeida a domácí házenkářky se v přesilovce dostaly znovu do vedení. První výpadek ale přišel od 9. minuty, kdy se soupeř prosadil třikrát v řadě. Písku se podařilo srovnat na 11:11 v 19. minutě, Michalovce se pak ale během dvou minut prosadily čtyřikrát. Přesto náskok v poločase nebyl tak vysoký, skóre ukazovalo stav 15:17.

Domácí hráčky pak dokonce na počátku závěrečného dějství srovnaly a postupně se jim dařilo odpovídat na soupeřovy góly, a to až do 38. minuty. To se soupeřky prosadily čtyřikrát za dobu, kdy Písek vstřelil jen jednu branku, a byly tak znovu ve vedení. Náskok už nepustily, přestože se Sokol čtyři minuty před koncem dostal ke snížení na rozdíl jediné trefy. Zápas skončil 28:30 z pohledu domácích.

Olomouc vyloupila Kynžvart

HÁZENÁ KYNŽVART – DHK ZORA OLOMOUC 24:26 (9:14) | 30.11.2022

Nejvíce branek: Dvořáková 9, Königová 3, Patrnčiaková 3, Bezrukova 3 – Závišková 6, Jansová 5, Machačová 5

Rozhodčí: Milan Hájek – Tomáš Kozler

Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/3

Vyloučení: 2:1

Diváci: 150

Olomouc čekal třetí velmi těžký zápas v řadě. Hanačky do něho nevstoupily nejlépe. Po úvodní brance soupeřek se jim sice povedlo otočit, Natálie Kuxová pak ale neproměnila sedmičku a domácí hráčky se dostaly do vedení 4:2. Od patnácté minuty se však výkon Olomouce zlepšoval. Zora nejprve třemi brankami v řadě otočila a do přestávky si vypracovala solidní pětgólová náskok.

Druhý poločas se Olomouci povedl nastartovat skvěle. Za deset minut soupeři povolila vstřelit jen dvě branky, zatímco se sama prosadila pětkrát. Kynžvart pak skóroval čtyřikrát po sobě, pomohl k tomu i oddechový čas, který si vzal Peter Sabadka. Poslední desetiminutovka byla hodně zajímavá. Západočeškám se pětibrankové manko povedlo snížit pouze na rozdíl dvou branek, dotáhnout už ho ale nedokázaly a vítězství Zory definitivně potvrdila v poslední minutě trefou na 26:24 Monika Machačová. Olomouc tak zvítězila teprve potřetí v sezoně a v tabulce má sedm bodů.

Peter Sabadka, trenér Házené Kynžvart: „Myslím si, že takto se nebojuje o play-off, i když naše výkony měly v poslední době vzrůstající tendenci. Hlavami jsme byli už asi v letadle do Ankary. V úvodu utkání jsme vedli, měli jsme dobrý vstup do zápasu, potom následovalo velké množství neproměněných šancí. Nezvládli jsme velmi mnoho situací na brankovišti. Chyběla nám koncentrace v obraně. V druhém poločase zlepšený herní výkon, lepší koncentrace, zápas se točil, takto jsme měli hrát první poločas a nemuseli jsme dohánět celý zápas. Pro nás je to zbytečná komplikace.“

Libor Malínek, trenér DHK Zora Olomouc: „Utkání se mi hodnotí velmi dobře. Jsem rád, že náš výkon měl vzestupnou tendenci. Potřebovali jsme si to potvrdit po povedených zápasech se Slavií a v Mostě. Sáhli jsme si na dno svých sil, tři čtvrtiny zápasu jsme vedli, jen v závěru kvůli neproměněným šancím jsme dali soupeřovi šanci utkání zvrátit. Koncovka byla hodně nervózní. “

Přestřelku Plzně se Zlínem ovládly Západočešky

DHC Plzeň – Handball PSG Zlín 36:30 (20:15)

Nejvíce branek: V. Galušková 10, Schreibmeierová 5, Kepková 4, Franzová 4, D. Galušková 4 – Gabrhelová 7, Herbočková 5, L. Sekulová 3

Rozhodčí: David Šlezingr – Jiří Špunar

Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/2

Vyloučení: 5:7

Diváci: 126

Oba soupeři se chtěli vítězstvím vrátit do boje o postup do play-off. Výrazně lépe však začala Plzeň, za níž se prosadily už v prvních sedmi minutách sestry Veronika a Dominika Galuškovy, i sestřenice Linda. Domácí hráčky tak i díky zákrokům Karin Řezáčové, jež lapila sedmičku, vedly brzy 5:1. Zlín se třemi góly v řadě dostal zpátky do kontaktu, ale vyrovnat se mu dlouho nedařilo. Až ve 24. minutě srovnala na 14:14 Veronika Gabrhelová. Valašky navíc hrály přesilovku, jenže s tou nenaložily vůbec dobře, protože v ní třikrát inkasovaly a šňůra DHC poté pokračovala dalšími třemi trefami – 20:15 v poločase.

Zlín se celou druhou půli snažil docvaknout. Kristýna Stojarová hned v úvodu vychytala sedmičku Veroniky Galuškové a rázem to bylo jen o tři branky. Na menší ztrátu se však hostujícím házenkářkám dotáhnout nedařilo. Povedlo se to jen na moment, v 51. minutě snižovala Michaela Daňková na 28:30, avšak Západočešky zase rychle odskočily. Třígólovou sérii si vypracovaly rozhodující náskok a nakonec zvítězily 36:30. Plzeň tak díky vítězství poskočila na osmou příčku, z českých týmů je pátá. Zlín je desátý, z českých celků sedmý.