MOL Liga: Most pod novým koučem zvítězil. Slavia se v Olomouci nadřela, Plzeň zabrala

27/11/2022 | soutěže
V 9. kole MOL Ligy se dařilo hlavně slovenským týmům. Michalovce vyhrály se Zlínem, Šaľa porazila Písek o šestnáct branek a Dunajská Streda si doma poradila s Kynžvartem. Nevyhrála jen Stupava, proti které zabrala Plzeň. V ryze českých soubojích pak Olomouc pak těsně podlehla Slavii a v nedělním duelu Poruby s Mostem zvládli koncovku lépe Černí andělé, kteří si pod staronovým koučem Jiřím Tancošem připsali první výhru.

Zlín se v Michalovcích nechytil

IUVENTA MICHALOVCE – HANDBALL CLUB ZLÍN 31:24 (15:12) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Dvorščáková 5, Wollingerová 4, Štefaniková 4, Popovcová 4 – Gabrhelová 7, Ševčíková 4, Kolářová 3

Rozhodčí: Tomáš Palovčák – Peter Richvaldský

Sedmimetrové hody: 5/3 – 10/7

Vyloučení: 4:3

Diváci: 305

Iuventa do utkání vstoupila skvěle. Poprvé Zlínu dovolila skórovat až v 8. minutě, když už sama měla na kontě čtyři branky. Tým z Baťova města se pak dotáhl třemi góly v řadě na hratelný výsledek a poté další čtyřgólovou sérií na konci dvacáté minuty dokonce stav převrátil. Ještě do poločasu si ale Michalovce vzaly vedení zpět a držely náskok 15:12.

V druhé půli se ze začátku Zlín znovu přiblížil, ale pak znovu nechal soupeřky třemi góly v řadě utéci. Na začátku poslední čtvrtiny skórovala Iuventa pětkrát po sobě a dostala se už do obrovského vedení. Hostující házenkářky pak v posledních dvou minutách dvakrát zmírnily jinak vysokou prohru 24:31.

Drama v Olomouci nakonec Slavia zvládla

DHK ZORA OLOMOUC – DHC SLAVIA PRAHA 23:25 (12:13) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Kuxová 6, Fryčáková 4, Závišková 4 – Weisenbilderová 4, Holečková 3, Franková 3, Vostárková 3, Míšová 3, Vavroušková 3, Jestříbková 3

Rozhodčí: Michal Hanák – Luboš Pavlíček

Sedmimetrové hody: 3/2 – 2/2

Vyloučení: 2:2

Pražanky začaly v Olomouci skvěle. Po deseti minutách měly pětibrankový náskok 6:1. Hanačky se pak ale elegantně přiblížily, a to čtyřmi brankami v řadě. A to přitom Michaela Smějová ještě neproměnila sedmimetrový hod. Vyrovnání tak přišlo později z jiné sedmičky, tu proměnila Natálie Kuxová ve 21. minutě. Zora ale vedení nezískala a v poločase prohrávala 12:13.

Vstup do druhé půle se jí taky nepovedl, soupeřkám znovu dovolila uniknout a sama pak skórovala poprvé až ve 38. minutě. Slavia si udržovala velký náskok, ve 47. až 52. minutě ale přišla další skvělá olomoucká pasáž a bylo znovu srovnáno. Poslední desetiminutovka tak slibovala velké drama. Tři a půl minuty před koncem se prosadila křídelnice Nikola Švihnosová na 24:22 a nakonec to byl vítězný gól, protože domácí hráčky se prosadily už jen jednou. Na konečných 25:23 pro Pražanky upravila sedmičkou po čase Martina Weisenbilderová.

Libor Malínek, trenér DHK Zora Olomouc: „Bohužel to štěstíčko se nám na domácí půdě nějak odvrací, druhý domácí zápas, další těsná prohra. Vždycky nám trochu utekly začátky poločasů, jak prvního, tak druhého. Stojí nás to hodně sil na vyrovnání a ty nám potom chybí v závěru. Hodně technických chyb z naší strany, to jsem určitě nebyl spokojen. Bojovnost, u té není co vyčítat. V závěru se zase něco neproměnilo, ale úhly to byly dobré, to holkám nevyčítám. Možná nám chybělo trochu štěstí.“

Jan Salač, trenér DHC Slavia Praha: „Musím přiznat, že po prvních deseti minutách, kdy náš výkon byl skoro bezchybný hlavně v obranné fázi, jsem věřil tomu, že to bude poklidnější utkání. Ale hlavně naší laxností v obraně, kdy jsme pustili soupeře hlavně ke střelbě z dálky, a soupeř samozřejmě má kvalitní střelce z dálky, jsme Olomouc pustili zpět do utkán. Od té doby to bylo vyrovnané. Myslím si, že jsme vyhráli jako šťastnější tým v závěru. Určitě nás podržely obě brankářky, na druhé straně gólmanka taky zazářila. Na naší straně bylo o trochu méně chyb.“

Plzeň se dočkala bodů, veze je ze Stupavy

AHT HC TATRAN STUPAVA – DHC PLZEŇ 21:29 (12:15) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Walterová 7, Bahorecová 5, Kovácsová 3, Galková 3 – V. Galušková 8, L. Galušková 5, Kepková 3, Schreibmeierová 3

Sedmimetrové hody: 6/5 – 5/5

Vyloučení: 6:3

Diváci: 151

Do zápasu šly oba týmy ve velmi špatné formě se čtyřmi porážkami v zádech. Stupava začala lépe, prosadila se dvakrát během dvou minut. Po deseti minutách bylo vyrovnáno, Češky se ale znovu dostaly do vedení. To si buď udržovaly, nebo byl stav nerozhodný. Tatranu ho ale nepřenechaly. Stupava v posledních minutách první půle ještě dvakrát snížila, i tak jí ovšem prohrála o tři trefy.

Druhá část zápasu byla dost podobná. Slovenkám se ale pořád nedařilo snížit tříbrankový plzeňský náskok. Poslední desetiminutovka už byla jednoznačně v režii týmu ze západních Čech. Plzeň zejména díky výkonu sestřenic Veroniky a Lindy Galuškových došla k výhře 29:21 a konečně tak zaznamenala dva body. Na kontě jich má šest.

Kynžvart se držel Dunajské Stredy jen první půli

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA – HÁZENÁ KYNŽVART 32:24 (15:13) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Bizik 9, Elő 8, Juhos 4 – Dvořáková 6, Vávrová 4, Patrnčiaková 4, Dresslerová 4

Rozhodčí: Barbora Bočáková – Lucía Janošíková

Sedmimetrové hody: 2/2 – 5/3

Vyloučení: 5:1

Diváci: 214

Hráčky Dunajské Stredy měly mnohem lepší úvod. Dostaly se do vedení 4:1, ale ještě před desátou minutou bylo vyrovnáno. Domácí házenkářky soupeře nenechaly jít do vedení, samy si ho ale taky dlouho nedokázaly udržet. Podařilo se jim trochu odskočit až v závěru, kdy se nakonec dostaly do vedení 15:13.

Následně ale předvedly perfektní úvod druhé půle, kdy se dostaly po deseti minutách do vedení 23:15. Hluchá pasáž nakonec stála Západočešky šanci zabojovat o dva body. Dunajská Streda si totiž velký náskok udržela až do konce utkání, které vyhrála o osm branek.

Písek lídra nepotrápil, mrzí ho špatné vstupy do poločasů

HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA – SOKOL PÍSEK 42:26 (20:13) | 26.11.2022

Nejvíce branek: Vargová 11, Ščípová 8, Varjassiová 6 – M. Svobodová 8, Stellnerová 6, E. Svobodová 6

Rozhodčí: Rebeka Haščíková – Stanislava Kellner

Sedmimetrové hody: 6/4 – 3/2

Vyloučení: 4:2

Diváci: 550

Před solidní návštěvou se Šaľa utkala s Pískem. Slovenky byly od začátku lepší. Po deseti minutách se dostaly do vedení 9:4. Pak se utkání trochu srovnalo, v poslední pětiminutovce se ale znovu předvedl domácí tým, který se prosadil čtyřikrát.

Podobné to bylo ve druhém poločase. Písek nedokázal reagovat na ofenzivní sílu Slovenek, které si navíc skvěle pohlídaly Ivetu Korešovou. Hlavní hvězda Sokola se prosadila pouze třikrát. Slovan se postupně prostřílel až k šestnáctibrankovému náskoku a vyhrál vysoko 42:26. V tabulce je tak stále na jasně prvním místě s plným počtem 18 bodů.

Nový impulz zafungoval, Most veze z Poruby výhru

DHC SOKOL PORUBA – DHC BANÍK MOST 25:30 (13:14) | 27.11.2022

Nejvíce branek: Farářová 10, Hiraldo 6, K. Rajová 2, Konečná 2, Šmidáková 2 – Stříšková 7, Cholevová 7, Andrýsková 3, Mikulčík 3, Eksteinová 3, Somionka 3

Rozhodčí: Jiří Králíček – Milan Letev

Sedmimetrové hody: 8/7 – 3/1

Vyloučení: 3:6

Diváci: 145

V nedělní dohrávce se poprvé prosadila Poruba, a to ze sedmičky. Most ale rychle srovnal a skóroval pětkrát v řadě. Přitom ještě neproměnil dvě sedmičky. Náskok si udržel už po celé úvodní dějství. Porubě se ho ale podařilo do poločasové pauzy výrazně snížit. I díky výborné úspěšnosti na sedmičkách nakonec ztenčila náskok Černých andělů jen na jedinou branku.

Do druhého poločasu vstoupil Most proměněnou sedmičkou Charlotte Cholevové, díky které se hostujícím házenkářkám podařilo znovu alespoň trochu odskočit. Vyrovnaný průběh přinesl srovnání ve 39. minutě, které vystřelila Kristina Rajová. Poruba ale nepřeklopila stav na svou stranu, což se naopak Baníku podařilo, a to hned třemi trefami v řadě. Pak už se zápas spíš dohrával, Most držel náskok a Porubu už k snižování pořádně nepustil. Pod staronovým trenérem Jiřím Tancošem si tak hned na úvod připsal vítězství, i když nebylo úplně jednoduché a Sokol dlouho vzdoroval.