MOL Liga: Iuventa ovládla základní část, Most ve šlágru kola přehrál Kynžvart

24/02/2024 | soutěže
Devatenácté kolo nejvyšší ženské házenkářské soutěže otevřel souboj Šaľy s Dunajskou Stredou, který vyhrály hostující hráčky. Hodonín nestačil na Písek a Poruba sice potrápila domácí Slavii, ale nakonec padla. Olomouc si hravě poradila se Zlínem, Iuventa doma zpečetila výhru základní části MOL Ligy s Plzní a Baník ve šlágru kola porazil Kynžvart.

Diváci: 158

Zlomové momenty: Hodonín do utkání vstoupil dobře a až do 19. minuty se držel ve vedení či na dostřel. Pak ale Písek nasázel čtyři branky a povolil soupeři pouze jednu, čímž se dostal do čtyřgólového vedení, které uhájil do poločasu. Ve druhé části svůj náskok dále navyšoval a nedával Hodonínu šanci snižovat své manko.

Zajímavost zápasu: Hodonín Písku opět podlehl. Z posledních deseti zápasů prohrál s tímto soupeřem všechny.

Nejlepší střelkyně: Iveta Korešová se prosadila jedenáctkrát. To znamená, že v MOL Lize jako první, a s velkým předstihem, překonala hranici 200 vstřelených branek.

Co výsledek znamená: Písek si připsal čtvrté vítězství v řadě a je velice blízko postupu do play-off. Hodonín zůstává se čtyřmi body poslední.

Diváci: 110

Zlomové momenty: Poruba hrála v prvním poločase velmi dobře a držela se až do 25. minuty, kdy dokonce ještě vedla. Jenže pak Slavia otočila pěti góly v řadě a ujala se čtyřgólového náskoku, který si odnesla do druhé půle. Přestože ve druhém poločase dokázaly Ostravanky ještě několikrát vyrovnat, vedení už na svou stranu nepřeklopily, a nakonec podlehly o tři góly.

Zajímavost zápasu: Poruba, ačkoliv nevyhrála, zapsala se Slavií nejlepší zápas, co se skóre týče, od 8. května 2022. Tehdy dokázala zvítězit.

Nejlepší střelkyně: Střelecky se nejvíce dařilo Adrianě Míšové, která se prosadila sedmkrát. Jeden gól přitom vstřelila ze sedmičky.

Co výsledek znamená: Slavia si definitivně zajistila pozici v play off, aktuálně je pátá s 24 body. Poruba je i po devatenácti zápasech jedenáctá jen o skóre před Hodonínem.

Zora oplatila Zlínu porážku z prvního vzájemného duelu

DHK ZORA OLOMOUC – HANDBALL CLUB ZLÍN 36:27 (18:11) | 24. 2. 2024
Machačová 7, Daňková 7, Jansová 5 – Poznarová 9, Šimková 6, Herbočková 3
Rozhodčí: Vojtěch Beňuš – Jakub Uhlíř
Sedmimetrové hody: 6/5 – 7/5
Diváci: 202

Zlomové momenty: Prvních patnáct minut bojovaly oba týmy o těsné vedení, jenže od 19. minuty po oddechovém čase trenérky Lucie Fabíkové začala Zora hrát ve vyšším tempu. Vstřelila osm branek, přičemž tuto sérii narušil Zlín pouze jednou, a tento náskok byl rozhodující. Ačkoliv se hostující házenkářky ve druhé části rozhodně nevzdávaly, dotáhnout se a zdramatizovat utkání už nedokázaly.

Zajímavost zápasu: Už třetí sezonu v řadě se nepodařilo ani jednomu z týmů ovládnout oba vzájemné zápasy. V tomto a minulém ročníku vždy zvítězil domácí tým, rok předtím se v Olomouci remizovalo a Zora vyhrála venku.

Nejlepší střelkyně: Zkušená Pavla Poznarová držela naděje Zlína devíti brankami, čtyřikrát z toho skórovala ze sedmičky. Zoru táhla sedmigólová dvojice Monika Machačová a Michaela Daňková.

Co výsledek znamená: Zlín prohrál popáté v řadě a stále je desátý s osmi body. Olomouc ještě zachovala naděje na play off, tři kola před koncem ztrácí na Písek šest bodů.

Pozápasové ohlasy:
Lucie Fabíková, trenérka DHK Zora Olomouc: „V tomto zápase pro nás bylo nejdůležitější, abychom vyhrály a potvrdily naši stoupající tendenci, a to se povedlo. Zápas měl velkou spoustu chyb, ale potřebujeme si vybrat to, co je pro nás to nejdůležitější, a to jsou ty dva body a že jsme dokázaly vyhrát. Byla na nás vidět psychická deka, protože my jsme teď byly ty, které měly vyhrát. Výkon to samozřejmě trochu svazuje a bylo vidět, že tam byla spousta nevynucených chyb, ale pro nás bylo stěžejní, že jsme vyhrály a byly jsme jasně lepší.“

Milan Buday, trenér Handball club Zlín: „V úvodu to vypadalo nadějně, s Olomoucí jsme tuším do dvacáté minuty drželi krok, kdy jsme v podstatě chybovali na minimum. V několika minutách jsme ale schopni ztratit utkání, většinou chybami v postupném útoku, nedůsledně zakončujeme, děláme nevynucené chyby a samozřejmě Olomouc toho využila. Poločas skončil rozdílem sedmi branek, těžko se potom s takovým soupeřem dotahuje. Musím říct, že je to náš momentální stav, kdy hrajeme s dvěma osmnáctiletými hráčkami, které táhnou utkání. Další je Pavla Poznarová, jež v klubu zastává také další funkce a trénuje dvakrát až třikrát týdně, ale přesto všechno si zaslouží v utkání absolutorium, byla vlastně nejnebezpečnější spojkou. Aktuálně válčíme se zraněnými údernými spojkami, které nám teď chybí.“

Iuventa doma oslavila výhru MOL Ligy

IUVENTA MICHALOVCE – DHC PLZEŇ 35:23 (14:14) | 24. 2. 2024
Kompaniiets 6, Kohuch 6, Klučková 5 – Schreibmeierová 8, Panošková 5, Fenclová 5
Sedmimetrové hody: 2/2 – 6/5
Vyloučení: 5:3

Zlomové momenty: Ačkoliv se to z konečného výsledku nemusí zdát, první poločas byl naprosto vyrovnaný a skončil remízou 14:14. Iuventa ale od 45. minuty začala dělat velký rozdíl ve skóre, když skórovala pětkrát po sobě. Další, dokonce šestigólová série, přišla od 53. minuty. Tím domácí házenkářky utkání ovládly a mohly oslavit také výhru základní části MOL Ligy.

Zajímavost zápasu: Iuventa natáhla svou vítěznou sérii proti Plzni už na dvanáct utkání. Nejtěsnější porážku přitom uhrála 19. listopadu 2022, kdy padla o dvě branky.

Nejlepší střelkyně: Střelecky se nejvíc dařilo Simoně Schreibmeierové z poraženého týmu, která nastřádala osm branek, přičemž se pětkrát trefila ze sedmičky.

Co výsledek znamená: Iuventa si zajistila vítězství v základní části MOL Ligy 2023/24. Plzeň zůstává s jedenácti body devátá.

Diváci: 705

Zlomové momenty: Baník už od 7. minuty zaznamenal dobrou sérii pěti branek v řadě a ujal se tím vedení, které do poločasu navýšil až na osm zásahů. Hostujícím házenkářkám se utkání povedlo zdramatizovat, v 55. minutě stáhly ztrátu jen na tři trefy, ale na víc už se nezmohly. Nakonec tak musely zkousnout porážku.

Zajímavost zápasu: Mostu se proti Házené Kynžvart daří. Tentokrát přidal už sedmé vítězství z osmi vzájemných utkání.

Nejlepší střelkyně: Nejvíc gólů v zápase zaznamenala Sofiia Bezruková, jež se trefila osmkrát, dvakrát z toho využila sedmimetrového hodu.

Co výsledek znamená: Baník je třetí s 29 body a stále může ještě předběhnout Dunajskou Stredu, za níž o dva body zaostává. Černí andělé si ale musí kontrolovat i záda, protože dva body za nimi je Kynžvart.

Vladimír Šuma, trenér DHK Baník Most:
„Měli jsme chladnější, nervóznější vstup do utkání, kdy jsme prohrávali o dvě branky, ale poté jsme se díky agresivitě v obraně dostali do své hry a získali náskok osmi branek. Mohli jsme jít i na devět, ale bohužel nás zase trápila koncovka. Měli jsme velmi dobrý vstup i do druhého poločasu, kdy jsme zaznamenali krásné tři, čtyři branky na úvod, pak ale zase přišla temná chvilka, kterou si stále nedokážu vysvětlit, ale když si tuto pasáž odmyslím, jsem celkově s utkáním spokojen.“

Peter Sabadka, trenér Házená Kynžvart: „Gratuluji domácím, my jsme měli v prvním poločase slabou patnáctiminutovku, která rozhodla o osudu utkání.“