MOL Liga: Slavia si vyšlápla na Most! Olomouc remizovala s lídrem, Kynžvart zabral

05/02/2023 | soutěže
Už středeční předehrávka 15. kola MOL Ligy přinesla další zajímavý výsledek. Slavia ukončila své čtyřzápasové trápení a porazila Most. V sobotním programu vyhrála Plzeň v Porubě, Olomouc remizovala se Šaľou a Dunajská Streda doma porazila Iuventu. Kynžvart v neděli porazil ve formě hrající Písek a Zlín vyhrál ve Stupavě.

Slavia zabrala v pravý čas a přichystala Mostu další zklamání

DHC SLAVIA PRAHA – DHK BANÍK MOST 30:27 (18:12) | 1.2.2023
Nejvíce branek:
Míšová 8, Vostárková 7, Holečková 5 – Cholevová 11, Andrýsková 6, Mikulčík 4, Eksteinová 4
Rozhodčí: Kateřina Fialová – Marta Sovová
Sedmimetrové hody: 6/6 – 4/4
Vyloučení: 2:3
Diváci: 520

Zlomové momenty: Slavia zvládla odskočit již v prvním poločase. Hned od počátku třetí minuty se dostala třemi góly v řadě do dvoubrankového vedení. Od té chvíle už po celou dobu vyhrávala. V poslední desetiminutovce prvního poločasu přidala znovu tři góly v řadě, a nakonec si připsala před pauzou až šestibrankový náskok. Ten se sice ve druhé půli tenčil, ale Pražanky už závěr duelu zvládly.

Zajímavost zápasu: Tři porážky v řadě Most dlouho nepamatuje, alespoň co se týče MOL Ligy. Naposledy se mu to stalo v roce 2011, kdy šňůra proher trvala ještě o jeden duel déle.

Nejlepší střelkyně: Nejlepší střelkyní zápasu byla hráčka poraženého Mostu. Dvacetiletá Charlotte Cholevová zvládla vstřelit hned jedenáct gólů, čtyři z toho ze sedmimetrového hodu. Bylo to její nejlepší představení v letošním ročníku. Předtím měla na kontě maximálně devět gólů z duelu v Michalovcích.

Mládí vpřed: Slavii táhly především mladé spojky 20letá Tereza Vostárková (7 gólů) a 19letá Veronika Holečková (5 gólů). Pro obě talentované hráčky to byl druhý nejlepší střelecký výkon v sezoně.

Co výsledek znamená: Slavia se konečně dostala z deky, která na ni v poslední době padla. Pražanky totiž přerušily čtyřzápasovou sérii proher, a to proti loňskému mistrovi a nejlépe postavenému českému týmu v letošním ročníku. Most o své druhé místo nepřišel, ale prohrál už potřetí v řadě.

Diváci: 95

Zlomové momenty: Plzeň do zápasu vstoupila lépe. Už po sedmi minutách měla na kontě dvoubrankový náskok. Ten se jí dařilo chvílemi udržovat i na vyšším čísle. V 19. minutě Poruba srovnala, což se jí povedlo během poločasu ještě několikrát, ale Plzeň ani jednou nepustila Ostravanky do vedení. Hned ze startu druhého poločasu hostující házenkářky náskok ještě o dvě branky navýšily, a právě o čtyři branky nakonec také vyhrály.

Zajímavost zápasu: Plzni se jako úřadujícímu vicemistru zatím venku moc nedaří. V Porubě to byla teprve její druhá venkovní výhra v letošní sezoně. Tu první zaznamenaly Západočešky ve Stupavě.

Nejlepší střelkyně: Veronika Galušková předvedla další ze svých parádních představení. Skórovala 11krát, z toho čtyřikrát ze sedmičky. Více než deset gólů nasázela již potřetí v řadě. Proti Mostu se totiž předtím trefila 13krát a proti Zoře 11krát.

Mládí vpřed: Velice dobrý výkon předvedla také 20letá Anežka Farářová. Ta se trefila sedmkrát, což bylo opět nejvíc z týmu Poruby. Nejlepší střelkyní týmu se stala dvacetiletá hráčka ve více než polovině odehraných utkání letošního ročníku.

Co výsledek znamená: Západočešky mají po 15 duelech na kontě 12 bodů a stahují Zoru. Ta je na sedmé pozici a má už jen o dva body více. Poruba zůstává jedenáctá se šesti body.

Diváci: 250

Zlomové momenty: Duel byl plný zlomů. Nejprve Olomouc v sedmé minutě otočila stav třemi brankami v řadě, což jí dostalo do vedení. Do toho už soupeře ani jednou nepustila. Na konci poločasu se dostala do vedení o čtyři góly, které ale dvěma sedmičkami snížila Diana Mária Vargová, čímž ztenčila manko do druhého poločasu na hratelné dvě branky.

Zora sehrála další skvělou sekvenci od 36. minuty, kdy přidala hned čtyři trefy za čtyři minuty, zatímco soupeř mezitím jen jednou kontroval. Pak opět navyšovala náskok. Po vyloučení Lenky Ratvajské, která za faul v 42. minutě obdržela červenou i modrou kartu, si připsala další skvělé minuty a vedla už o pět gólů.

Důležitým ale bylo následné snížení Šaľy čtyřmi góly po sobě, čímž se náskok Hanaček výrazně zkrouhnul. Ty ho ale udržovaly až do 59. minuty, v té totiž Vargová přidala poslední branku a duel tak dopadl remízou 30:30. V závěrečné minutě už ani jeden z celků neskóroval.

Zajímavost zápasu: Po překvapivém zaváhání Šaľa poprvé v letošním ročníku ztratila body dvakrát po sobě, když v minulém kole padla s Dunajskou Stredou a nyní se na půdě Hanaček se Zorou rozešla smírně.

Nejlepší střelkyně: Nejlepší střelkyní tohoto měření sil se stala Natálie Kuxová. Devatenáctiletá Hanačka táhne Olomouc celkem pravidelně. V minulém kole se jí sice proti Porubě moc nedařilo, trefila se pouze jednou, ale nyní už opět zazářila parádním výkonem.

Co výsledek znamená: Slovenský celek stále vede ligu, na kontě má 25 bodů. Druhá Dunajská Streda má ale zápas k dobru a v případě výhry se může dotáhnout na rozdíl jednoho bodu. Olomouc zatím zůstává sedmá se 14 body a tříbodovou ztrátou na šestý Písek.

Slovenský souboj zvládla Dunajská Streda

HC DAC DUNAJSKÁ STREDA – IUVENTA MICHALOVCE 26:23 (12:12) | 4.2.2023
Desortová 8, Rajnohová 5, Bizik 4 – Wolingerová 5, Kompaniiets 4, Popovcova 3, Kohuch 3, Klučková 3, Krivokapić 3

HÁZENÁ KYNŽVART – SOKOL PÍSEK 36:29 (19:13) | 5.2.2023
Vávrová 12, Dvořáková 5, Königová 4, Patrnčiaková 4, Dresslerová 4 – Korešová 15, Stellnerová 5, M. Svobodová 3
Rozhodčí: Petr Kremláček – Filip Procházka
Sedmimetrové hody: 6/4 – 5/4
Vyloučení: 7:5
Diváci: 200

Zlomové momenty: Domácí tým vystartoval do duelu skvěle a rychle si vytvořil tříbrankové vedení. Písek ale dokázal srovnat a následně i otočit. Jenže svoje vedení neudržel a dovolil Kynžvartu skórovat čtyřikrát a následně dokonce pětkrát v řadě, čímž v poslední desetiminutovce domácí získali velký náskok. Ten už se soupeři nepodařilo o moc snížit, naopak Západočešky ho do konce ještě rozšířily a zaznamenaly výhru po třech prohraných zápasech.

Zajímavost zápasu: Opět se potvrdilo, že v duelech těchto týmů padá hodně branek. Týmy spolu historicky hrály čtyřikrát, a třikrát z toho padlo minimálně 58 branek. Toto 68 gólové utkání bylo zatím mezi těmito dvěma týmy to nejofenzivnější.

Nejlepší střelkyně: Zápas si pro sebe opět „ukradla“ Iveta Korešová. Patrně nejlepší házenkářka ligy přidala hned 15 gólů, čímž zastínila i úžasný výkon Veroniky Vávrové z týmu vítěze.

Mládí vpřed: Právě Vávrová se do statistik zapsala hned dvanáctkrát. Pro 17letou hráčku Lázní Kynžvart to bylo snové představení. Její letošní maximum totiž činilo pět gólů ze zářiového duelu se Zlínem.

Co výsledek znamená: Vítězství Kynžvartu především znamená, že se týmy bojující o postup ještě více bodově přiblížily. Aktuálně má totiž šestý Písek 17 bodů, následuje Olomouc se 14 body, z českých týmů páté Lázně Kynžvart zaostávají jen o bod. Dvanáct bodů má na kontě Plzeň a jedenáct Zlín. Do play-off postupjí jen nejlepší čtyři české týmy.

Pozápasové ohlasy:
Peter Sabadka, trenér Házená Kynžvart: „Utkání mělo velkou kvalitu, soupeř byl velmi dobře připravený. Naše děvčata hrála velmi zodpovědně a plnila taktické pokyny. Byly vidět velmi dobré individuální výkony. Dnes byla vidět týmová spolupráce od všech hráček. V přípravě k dnešnímu výkonu nám pomohl mentální kouč Jiří Kastner. “

Jan Pavlovský, trenér Sokol Písek: „Jeli jsme sem vyhrát, protože jsme věděli, že domácí jsou pod velkým tlakem, ale nám se nepodařilo toho využít. Myslím, že jsme to nezvládli hlavně v hlavách. Nedokázali jsme si poradit s útočnou hrou domácích, kteří těžili s rychlých protiútoků. Dále jsme si nedokázali poradit ani s jejich postupnými útoky. “

Zlín pokračuje na vítězné vlně, poradil si se Stupavou

AHT HC TATRAN STUPAVA – HANDBALL CLUB ZLÍN 22:28 (10:13) | 5.2.2023
Bahorecová 6, Kovácsová 5, Jagodič 4 – Kolářová 7, Polomíková 4, Daňková 3, Štipčáková 3, Ševčíková 3
Rozhodčí: Boris Sivák – Dávid Chudoba
Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/5
Vyloučení: 3:3

Zlomové momenty: Zlín získal vedení hned v úvodu duelu. Ačkoliv se Stupava snažila, Češky soupeře nepustily ke srovnání. Právě naopak, postupně se jim dařilo náskok rozšiřovat, ale ke konci poločasu se Stupava znovu dotáhla. Zlínské hráčky předvedly ovšem skvělou poslední dvouminutovku, a nakonec tak odešly s tříbrankovým náskokem. Počátek druhého poločasu patřil taky hostujícím házenkářkám. Ty odskočily na ještě větší rozdíl, který si už udržely až do konce a vyhrály o šest branek.

Zajímavost zápasu: Zlín vyhrál již potřetí v řadě. To se mu v MOL Lize už dlouho nepovedlo. Naposledy zvítězil třikrát po sobě na začátku roku 2020, kdy porazil postupně Dunajskou Stredu, Hlohovec a také Písek.

Nejlepší střelkyně: V duelu se střelecky nejvíce dařilo Michaele Kolářové. Ta sestřelila Stupavu hned sedmi góly, což znamená její letos nejlepší vystoupení v MOL Lize. Její dosavadní maximum bylo pět branek z duelů s Mostem a Olomoucí.

Co výsledek znamená: Zlín se díky další výhře zapojil do reálných bojů o postup do play-off. Aktuálně má na kontě už 11 bodů, což je pouze o bod méně, než má Plzeň, a o dva méně, než vybojoval Kynžvart. Stupava zůstává s jedním bodem na chvostu soutěže.