Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Nováček Nového Veselí Tomášek: Za příležitost nastupovat v A-týmu jsem velmi vděčný, jsou to ohromné zkušenosti

28/01/2021
Na první lednový bod ze zápasu v Brně nedokázali novoveselští házenkáři ve své domácí hale navázat. Ve vyrovnaném zápase proti Zubří se hráči z Vysočiny prezentovali zlepšeným a vyrovnanějším výkonem než v předešlých týdnech. Nízká úspěšnost střelby a možná také nedostatečná energie v koncovce zápasu zhatila veselskému týmu šance na vyrovnání či otočení skóre zápasu. Hráči Sokola věří, že se tréninková dřina a poctivá práce projeví lepšími výkony. V minulém týdnu představil klub novou posilu na pravé spojce Marka Korbela. Na tomto postu však dříve v aktuální sezóně dostal prostor ještě jeden nováček v extraligovém mužstvu Nového Veselí – sedmnáctiletá pravá spojka Adam Tomášek, odchovanec 1. HC Wendy Mělník a člen dorostenecké reprezentace České republiky, který do loňské sezóny oblékal dres týmu mladších dorostenců. Mladý reprezentant se v rozhovoru podělil o své házenkářské začátky, zážitky a hlavně dojmy v jeho „novém týmu“ a zkušenosti, které sbírá po boku svých starších spoluhráčů.
Nováček Nového Veselí Tomášek: Za příležitost nastupovat v A-týmu jsem velmi vděčný, jsou to ohromné zkušenosti

 

Na úvod se vraťme k vašim začátkům – kdy jste začal hrát házenou a co se vám na tomto sportu líbí?

Házenou jsem začal hrát, když mi bylo 8 let. Nejvíc se mi asi líbí tvrdost a rychlost celé hry.

 

S házenou jste začínal v klubu Házená Mělník (Wendy Mělník). Pamatujete si, kdy jste poprvé navštívil a hrál v Novém Veselí?

Pamatuji, že jsem do Nového Veselí přijel v lednu roku 2019, kdy jsem se rozhodoval, zda půjdu hrát za Nové Veselí, nebo ne. Můj první zápas v novoveselském dresu byl nejspíše v létě téhož roku, kdy jsme měli s dorostem přípravné zápasy před sezónou. Předtím v žákovských kategoriích jsme ale do Veselí jezdili na různé turnaje.

 

Jaké pro Vás bylo přestoupit do Nového Veselí, centra TCM?

Byl to pro mě těžký přestup, měl jsem zažitý svůj režim a nechtělo se mi ho měnit. Ale po nějaké chvíli si všechno sedlo a bylo to jenom lepší. Největší rozdíl jsem pocítil na kvalitě tréninků a trenérů, byl to jednoznačný rozdíl. S klukama jsem si rychle sednul a spřátelil se s nimi.

 

 

Na podzim roku 2019 jste byl členem dorostenecké reprezentace ČR. Zahráli jste si zápasy například proti Francii. Jak vzpomínáte na tyto zápasy a možnost reprezentovat české barvy na mezinárodní scéně?

Jsou to nezapomenutelné zážitky, vzpomínám na ně s nádhernými pocity, například první gól proti Portugalsku. Nebo hned první zápas turnaje, kde jsme hráli právě s domácí Francií, byla vyprodaná celá hala a fanoušci hnali jak nás, tak i domácí, ta atmosféra je nezapomenutelná.

 

Před aktuální sezónou jste „postoupil“ do kategorie starších dorostenců. S týmem jste absolvoval letní přípravu, přípravná utkání i úvod dorostenecké soutěže. Vlivem různých událostí i přerušení dorosteneckých soutěží jste dostal možnost trénovat a připravovat se s A-týmem. Dá se tak říci, že jste se během pár měsíců propracoval z mladšího dorostu až do mužské Extraligy. Jak vnímáte změny v úrovni soutěží, a jaké to je pro Vás osobně?

Už v letní přípravě jsme dostali s některými spoluhráči z dorostu šanci absolvovat tréninky a pak i domácí přípravný zápas za A-tým. Už to pro nás byly skvělé momenty. Když pak přišla možnost zúčastnit se trénování s A-týmem i v sezóně, byl jsem velmi rád. Během herních tréninků jsem cítil rozdíl v rychlosti a síle tak o 2-3 třídy a věděl jsem, že budu muset ještě hodně zabrat, abych se jim vyrovnal. Je to začátek mojí cesty a jsem za tu příležitost vděčný. Je skvělé získávat od všech zkušených hráčů informace a tipy, co mi pomůžou se dál rozvíjet. Zápasy jsou rychlostně úplně někde jinde a doufám, že se tempu co nejrychleji přizpůsobím.

 

 

V 17 letech jste se tedy vypracoval do sestavy A-týmu, podobně jako Váš spoluhráč z dorosteneckých kategorií Robert Halíček. V listopadu jste se poprvé dostal na soupisku extraligového utkání a postupně dostal i herní prostor. Jak jste si premiéru a první zápasy v extraligovém dresu užil?

Zápasy jsem si užil nesmírně moc, a i když tréma a nervozita byla obrovská, stále tam převládal ten pocit nadšenosti. Myslím si, že pro mě a Roba jsou to ohromné zkušenosti.

 

Ještě před první zápasem v Extralize jste byl v nominaci na evropský pohár proti kyperské Famagustě, kam jste s týmem také odcestoval. Zahrát si v sedmnácti letech evropský pohár pro Vás byl jistě skvělý zážitek. Jak hodnotíte tuto zkušenost?

Určitě to bylo něco neuvěřitelného. Příležitost nastoupit v evropském poháru pro mě byla neočekáváná. Navíc dvojzápas u soupeře, užil jsem si to na maximum.

 

V kabině A-týmu jste věkově druhým nejmladším hráčem, jak vás spoluhráči přijali? Jaká je atmosféra v týmu?

Musím říct, že jsem se trošku bál, jak mě přijmou kluci a jak si sedneme. Jako v každém týmu to chvíli trvalo, ale teď si myslím, že už si se všema rozumím a jsem mezi nimi rád. Atmosféra v týmu je teď možná trochu „nejistá“, především kvůli našemu postavení v tabulce. Potřebovali bychom těch pár bodů a pak by v týmu byla určitě výborná atmosféra. Ale celkově tým funguje a dál poctivě pracujeme.

 

Jaká jsou vaše očekávání v aktuální sezóně? Máte nějaký osobní cíl?

Můj cíl v této sezóně je získat co nejvíce zkušeností a zlepšit se, jak jen to půjde.

 

Aktuální postavení Nového Veselí v tabulce není ideální. V posledních zápasech jste měli téměř vždy dobře nakročeno k vítězství, pokaždé ovšem přišla hluchá pasáž, která nakopla soupeře. Po vánoční pauze přišlo zlepšení a bod za remízu v Brně. Domácí zápas proti Zubří bohužel bodově nevyšel. V neděli vás čeká utkání na palubovce silného týmu Karviné. Jak se na tento těžký zápas připravujete?

Prohra se Zubřím nás zase trošku rozhodila. Výkon si nemyslím, že byl nějak špatný. Co byla určitě škoda, jsou neproměněné šance, ale máme teď za sebou výborný tréninkový měsíc. Určitě jsme se hodně posunuli v obraně, útok dolaďujeme a připravujeme se na těžké zápasy. Všichni hráči už chtějí vyhrát a je to vidět. Na trénincích se vždy vše poctivě odmaká a věřím, že tahle tvrdá práce nám přinese v co nejbližší době vítězství. Zápas proti Karviné bude samozřejmě těžký, soupeř je v čele tabulky. V takových zápasech nemáme co ztratit a musíme se soustředit hlavně na svoji hru.

Autorka Karolína Straková