Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Ve věku nedožitých 80 let odešla legenda české házené Livia Christiánová

15/08/2023 | ostatní/různé
Házenkářským hnutím otřásla smutná zpráva. Ve věku nedožitých 80 let zesnula po dlouhé nemoci trenérka, členka Rady ČSH, funkcionářka Libereckého krajského svazu házené a hlavně velká házenkářská nadšenkyně Livia Christiánová. Rodině i nejbližším vyjadřujeme hlubokou a upřímnou soustrast.
Ve věku nedožitých 80 let odešla legenda české házené Livia Christiánová

Livia (spíše známá jako Lucka) a házená byly dvě nerozlučné kamarádky. Jen málokdo ji věnoval tolik času a měl takový přehled o dění v házenkářském prostředí než ona. S naším sportem začala ve 13 letech, když skončila se závodním lyžováním. Prošla kluby KOHINOOR Vršovice a Bohemians Praha, aby se přesunula do svého milovaného Liberce. Zde se také postupem času začala věnovat trénování. Vzorem pro ni byla Máka Józová, Lucky první trenérka v mládežnické kategorii.

Během bohaté trenérské kariéry prošla pod Lucčinýma rukama nejedna hráčka, která později dosáhla velkých úspěchů. Lucka a její holčičky (jak s oblibou říkala svým svěřenkyním) objížděly dlouhé roky turnaje po celé republice a vzájemně se s dalšími týmy obohacovaly o házenkářské zkušenosti. Zároveň se Lucka přátelila asi se všemi trenéry a funkcionáři napříč celým hnutím. 

I v pozdějším věku měla velmi dobrý přehled nejen o výsledcích soutěží, ale také o dění a situaci v házenkářském svazu. Věrně jezdila fandit pražské Slavii, kde působí několik jejích „holčiček“. Řadu let působila jako členka Rady ČSH a zároveň jako funkcionářka Libereckého krajského svazu házené. Neustále sledovala moderní trendy v házené a vždy měla co říci mladším generacím.

V Liberci se měla možnost věnovat také svému oblíbenému lyžování a i v pokročilém věku jsme jí mohli potkávat, jak brázdí svahy oblíbeného areálu na Ještědu.

Před třemi lety vyšel na webu handball.cz upřímný rozhovor, ve kterém popsala svůj pohled na svět i náš sport. „Házená je krásná hra, a ani ve vteřině nelituji, že jsem se jí celý život věnovala,“ řekla mimo jiné.

Lucko, děkujeme Ti za vše, co jsi pro českou házenou udělala, mnoho hráček Ti může být vděčných, že jsi je přivedla k našemu krásnému sportu a jsme vděční, že jsi svoje zkušenosti a přehled předala mnohým z nás. Věříme, že nás tam ze shora budeš poctivě sledovat s cigaretkou a kávičkou a budeme se snažit, abys z nás měla radost!

Lucka odešla po delší nemoci v neděli 13. srpna 2023 ve věku nedožitých 80 let. Poslední rozloučení proběhne v rodinném kruhu.