Lovci ztratili dobře rozehraný zápas v Hranicích, Zubří i s covidovými absencemi porazilo Kopřivnici, „český“ šlágr ovládla Dukla

30/01/2021
To byla tedy sobota nabytá zajímavými výsledky! Dobře rozehraní Lovci vybojovali v Hranicích i přes dobrý první poločas jen jeden bod, Dukla jednoznačně přehrála trápící se Plzeň, Kopřivnice ztratila oba body v Zubří a Jičín prohrál domácí utkání s Frýdkem-Místkem. Jak to viděli trenéři?

STRABAG Rail Extraliga – 9. kolo

TJ Cement Hranice – HK FCC Město Lovosice 27:27 (10:17) - statistiky

Netradičně v odpoledním čase nastoupily v Hranicích k utkání týmy domácího Cementu a Lovosic. Hned na začátku utkání byla na domácích znát měsíční pauza a že to je jejich první mistrovské utkání v novém roce. Hostující Lovci jsou naopak už v novém roce rozjetí a za sebou mají čtyři extraligová vystoupení. Lovosickým se dařilo a hlavně vycházeli z fungující obrany a připraveného Jana Hrdličky v brance. V útoku si hostující tým dokázal držet výborné procento střelby, hlavně u spojek. Hostující pravá spojka Johnsson ve 24. minutě už svým pátým gólem zvyšoval náskok hostů na šest branek a s Hranicemi to nevypadalo dobře. Domácí se snažili do konce poločasu snížit náskok hostů, avšak Lovosice si odstup pohlídali a do šaten odcházeli s nadějným výsledkem 10:17. Na začátku poločasu se celky tzv. tahaly o gól a Lovosice Hranicím nic zadarmo nedaly. Domácímu Cementu se podařilo v druhém poločase zpevnit obranu, a tím ztížit soupeřův útok. Do 45. minuty hostující celek obstál, ale pak následovala hranická smršť sedmi po sobě jdoucích branek. Lovosicím se nepodařilo skórovat až do 56. minuty zápasu, díky tomu se Hraničtí dostali do nečekaného vedení. Závěr utkání byl dramatický a nakonec utkání skončilo nerozhodně 27:27. Lovci odjíždí z Hranic určitě zklamaní, protože nedokázali udržet sedmibrankový náskok z poločasu a domácí Cement bere vybojovaný bod určitě jako cenný.

Trenér hostujícího týmu Roman Jelínek opravdu neskrýval zklamání: „Klasicky náš první poločas byl fantastický, vybudovali jsme si nadějný náskok. Dařilo se nám téměř všechno od útočné fáze, agresivní obrany, výborně chytajícího Jana Hrdličky. Pak přijde druhý poločas a nám v hlavě vypne. Začneme se bát, že bychom mohli vyhrát. Myslím, že je to u nás už dlouhodobě v hlavách. Ke konci zápasu jsme se netlačili kolmo do brány, jenom jsme kolem obíhali. Samozřejmě obrana pak taky poleví a gólmanovi se taky moc nedařilo. Odvážíme si z Hranic pouze bod, ale přijeli jsme si pro dva. Je to pro mě teď zklamání.“

HC ROBE Zubří – KH ISMM Kopřivnice 30:25 (13:9) - statistiky

Moravskoslezské sousedské derby. Tak by se dal nazvat souboj 35 km od sebe vzdálených týmů Zubří s Kopřivnicí. Zuberské vedení klubu i hráče trápily během týdne nepříjemné chvíle, postihly je totiž potíže s nakaženými v týmu a šanci tak dostali i hráči, kteří by se do sestavy nedostali. Jedním z nich byl i Pavel Mancl, teprve 17ti letý dorostenec, který již od října se zuberským áčkem trénuje. Koronavirus zasáhl i do realizačního týmu Zubřanů. Doma musel kvůli pozitivnímu testu zůstat Michal Tonar. Toho zastoupil v tomto zápase Pavel Hrachovec, trenér dorostu HC Zubří. Mimo dorostence, Hrachovec trénoval i v minulých letech právě zuberské áčko.

Pro Kopřivnici to byl první ostrý zápas v novém roce, pro Zubří již třetí. Domácí chtěli navázat na úspěšné zápasy proti Veselí i Jičínu. První půli zápasu začali lépe hosté, kteří drželi do 12. minuty prozatímní vedení. Poté se Zubří dostalo do laufu, kdy dokázalo stav zápasu obrátit na svou stranu. Do konce poločasu tomu nebylo jinak a na obou stranách byla k vidění vyrovnaná házená. Poločas dopadl lépe pro Zubřany, vedoucí poločas o 4 branky. V druhém poločasu sice dokázali hosté na začátku snížit na rozdíl jedné branky, to bylo ale nejvíc, na co se ve druhém poločasu zmohli. Své vedení si Zubří pohlídalo až do konce zápasu a nemělo větší problém s udržením svého náskoku. Důkazem střelecké úspěšnosti Zubřanů je i fakt, že se v bráně Kopřivnice otočili všichni tři gólmani. Zubří tak vyhrává již třetí utkání v řadě a Kopřivnice nevstupuje do nového roku úspěšně. Suma sumárum ze strany Zubří byla k vidění pohledná házená. Kopřivnice naopak nedokázala vedení na začátku udržet a případně nepříznivý vývoj otočit.

„Pro byla nás situace velmi složitá, protože už v pátek jsme reagovali na zdravotní problémy. Pro nás byla složitá situace kvůli Covidu, kdy byli někteří kluci a trenér pozitivní. Snažil jsem se namotivovat kluky v tom, že teď dvakrát vyhráli a chtěli jsme využít, že Kopřivnice po pauze ještě nehrála,“ líčil situaci trenér domácích Pavel Hrachovec a přiblížil i rozhodující momenty zápasu: „Kopřivnice nám neodskočila, dařilo se nám v obraně. Rozhodlo to, že jsme měli jen čtyři technické chyby a úspěšnost střelby byla vysoká. Pak jsme to bojovností už dotáhli.“

Trenér hostujícího týmu Lubomír Veřmiřovský uznal, že výkon jeho týmu zaostal za očekáváním: „Jsme zklamaní, chtěli jsme odehrát lepší zápas. Díky Covidu jsme si nezahráli žádné přípravné utkání. Do zápasu jsme vstoupili, tak jak jsme si řekli. Nicméně se poté rozstřílel Mazurek a byl největší rozdíl v obranách a ve výkonosti brankářů. Šlo vidět, že jsme se neměli o koho opřít. Přišlo mi, že nebyl nikdo rozehraný.“

HBC Ronal Jičín – Pepino SKP Frýdek-Místek 21:27 (7:14) - statistiky

V dohrávce 9. kola házenkářské STRABAG Rail Extraligy již od úvodních minut v Jičíně jasně dominoval celek Frýdku-Místku. V prvních patnácti minutách zápasu naráželi jičínští házenkáři, kteří se museli obejít bez opory Šulce a zkušeného Kastnera, na tragickou koncovku a zejména na skvělý výkon Víta Pyška v brance hostí. V poločasové přestávce odcházeli hráči jičínského Ronalu do šaten se sedmibrankovým mankem. Ve druhém poločase si Frýdek-Místek zkušeně pohlídal náskok z první poloviny a z palubovky Jičína si odváží zasloužené dva body.

Podle domácího trenéra Petra Mašáta rozhodly hned úvodní pasáže zápasu: „Gratulace soupeři k jasnému vítězství. My jsme bohužel nezvládli začátek utkání, kdy jsme neproměňovali šance. Díky tomu jsme neuvěřitelně znervózněli ve všech spojkových postech a bohužel nám chyběla zkušenost hráčů a odpovědnost, kterou na sebe většinou bere Ondra Šulc. Oproti tomu byla znát zkušenost Chudoby, Sklenáka a Mlotka ve spolupráci s pivotem. Frýdek toho využil a my jsme utkání odevzdali již v prvních patnácti minutách. Poté už jsme byli psychicky dole, že jsme až do konce zápasu tahali za kratší konec.“

To v táboře Frýdku-Místku panovala přirozeně spokojenost. „Já jsem nadmíru spokojený, protože z Jičína se body jen tak nevozí. Čekali jsme těžký zápas, což se nám potvrdilo. Před zápasem jsem koukal na naše výsledky a výsledky Jičína, které jsme měli totožné. Myslím si, že body jsou zaslouženě naše, protože jsme již v první půli utkání dominovali, a to zejména v obraně. Podržel nás také skvělý výkon Víta Pyška,“ řekl trenér Daniel Valo.

HC Dukla Praha - Talent tým Plzeňského kraje 32:25 (18:10) - statistiky

V Praze se utkaly týmy Plzně a Dukly v jednom ze šlágrů tohoto kola a papírově favorizovaná Plzeň své roli dostát nedokázala. Pražané na hřišti dominovali prakticky po celé utkání, hned v prvním poločase si vypracovali osmibrankové vedení a a velké drama nedopustili ani ve druhé půli, kdy si náskok udržovali až do konečného výsledku 32:25.

A lepší výkon Dukly sportovně uznal i Jiří Hynek, trenér Talent tým Plzeňského kraje: „Dnešní výsledek je spravedlivý, Dukla byla od první do šedesáté minuty ve všech faktorech lepší. My jsme do toho nevstoupili dobře, pak jsme se trošičku chytli, ale za stavu 5:3 jsme nedali spoustu vyloženek. Dukla si vypracovala náskok, který jsme ještě trochu zachytili, v poločase jsme se chtěli ještě nově zformovat a dali jsme si cíl a úkol do druhého poločasu, kdy jsme chtěli zkusit dávat gól za gólem a pokusit se s tím výsledkem ještě něco udělat. Ale bohužel se nám to vůbec nedařilo a musím říct, že jsme zaslouženě prohráli. Je třeba pogratulovat Dukle, myslím, že předvedla super výkon. Pro nás to byl bohužel špatný den a musíme se z toho poučit, abychom v dalším zápase předvedli diametrálně odlišný výkon, co se týče nasazení, herní disciplíny a samozřejmě i individuální činnosti.“

Dukla oslavuje cenný skalp a dva body, které Duklu posunuly na čtvrtou příčku tabulky. „Obrovská pochvala pro celý tým. Myslím si, že hráči předvedli vynikající výkon. Troufnu si říct, že na nasazení v prvním poločase není téměř co vytknout. Obrovský tlak spojek, fantastický Tomáš, skvělá obrana a velký tlak dopředu. Soupeř typu Plzně prohrával o deset gólů, ale bylo to díky tomu, že jsme hráli v tlaku,“ těšilo trenéra Dukly Daniela Čurdu. Potom viděl, že tým trochu povolil, výsledek ale bez větších problémů udržel: „Potom nám malinko došly síly, oni to trošku dorovnali. My jsme přestali hrát rychlou hru a tam byla fáze, kdy se to vlastně vyrovnalo a hrálo se pořád gól–gól, ale díky tomu, že jsme si vytvořili takový náskok, to pro nás nebyl problém. Ve druhé půli jsme znovu zachytili začátek, na to jsme se upozorňovali, to jsme chtěli. Zápas jsme měli jasně pod kontrolou. Teď se z toho potřebujeme sebrat, protože to bylo hodně těžké a teď nás čeká extrémně náročný program. Doufám, že se dá dohromady David Šůstek, který nám z toho tentokrát vypadl den předem a byla to pro nás komplikace, ale Daniel Křístek to zvládnul velmi dobře. Chci pochválit úplně všechny, protože si to dnes zaslouží. Pokud takhle budeme pracovat, tak budeme hrát absolutní špičku.“