V 18. kole vysoké výhry favoritů – Lovosic, Plzně i Karviné, v neděli zapsala vysokou výhru ve Frýdku-Místku Dukla

13/02/2021
Minimálně desetibrankovým rozdílem zvítězili ve svých zápasech 18. kola favorizované týmy Karviné, Plzně a Lovosic. K poměrně přesvědčivé výhře dokráčel i Jičín, který vyhrál v Kopřivnici o pět branek. V neděli pak na sebe narazila družstva Pepino SKP Frýdek-Místek a HC Dukla Praha. Pro domácí celek to byl třetí duel po sobě s jedním z nejlepších tří týmů aktuální extraligové tabulky. Navíc proti třetí Dukle se musel Frýdek-Místek obejít bez zkušených hráčů Tomáše Sklenáka, Sebastiána Stracka a Tomáše Mlotka. Přitom stále nehraje ani Vojtěch Petrovský. A na palubovce to bylo znát.

STRABAG Rail Extraliga - 18. kolo

Pepino SKP Frýdek-Místek – HC Dukla Praha 27:38 (15:21) - statistiky

Pražané od začátku výborně bránili, navíc jim záda jistil spolehlivě chytající Tomáš Petržala. A protože se mladí hráči domácího výběru dopouštěli mnoha technických chyb, trestala je Dukla nekompromisně brankami z rychlých protiútoků. První poločas tak vyzněl jasně pro Duklu v poměru 21:15.

Po změně stran se obraz hry nijak nezměnil. Dukla pokračovala v dominantním výkonu, i když ve druhém poločase už nechodili její hráči do trháků tak často jako v první půli. Nicméně i tak jejich náskok postupem času stále narůstal. Domácí tým Pražanům nedokázal sekundovat. Dukla si tak nakonec dokráčela pro jednoznačné vítězství v poměru 38:27 a upevnila si tak 3. příčku v tabulce. To Frýdek-Místek prohrál potřetí za sebou a klesl na 6. místo.

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek, byl zklamán z výkonu svého týmu, i když bylo družstvo oslabeno: „Dneska není moc co hodnotit. Dukla vyhrála naprosto zaslouženě. Je fakt, že nám chybělo hodně klíčových hráčů, kteří nám vyhrávali zápasy. Dávají našemu týmu zkušenost. Tentokrát se to sešlo tak, že nám chybělo snad pět hráčů, takže to by poznamenalo každé družstvo. Na druhou stranu i tak jsme se chtěli s Duklou poprat. Obrovský rozdíl byl v obraně, v agresivitě. Zatímco my jsme se na každý gól hodně nadřeli, Dukla dala spoustu jednoduchých branek z našeho brankoviště. Naše hra v útoku byla hodně zbrklá a snadno čitelná. Ztratili jsme mnoho míčů a prezentovali jsme se spoustou signalizované střelby. Špatně jsme se rozhodovali i v klíčových chvílích, kdy se hráči rozhodují mezi tím, jestli budou hrát sami nebo jestli někoho uvolní. To Dukla hrála v útoku s lehkostí, v tempu, rychle a my jsme dneska neměli na to, abychom se porvali o lepší výsledek.“

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha, uznal, že oslabení domácího výběru hrálo značnou roli, pochválil ale útok svého družstva. „Z dnešního utkání jsme měli obavy, ale bylo vidět, že Frýdek-Místek má zraněné hráče. My bohužel taky. Zřejmě se na hráčích podepisuje náročný program. Dneska jsme se opět prezentovali perfektním útokem, který nás zdobí celou jarní část. Nastřílet 38 branek ve Frýdku-Místku je výborné,“ pochvaloval si trenér Dukly. nespokojený byl s obranou: „Trochu mě mrzí, že jsme dostali 27 branek, tam bychom potřebovali být o něco lepší. Do zápasu jsme dobře vstoupili, dokázali jsme si vytvořit tlak, směrem dopředu jsme hráli velice rychle. Dávali jsme jednoduché góly z rychlých protiútoků. Měli jsme lepší první i druhou vlnu. Utkání jsme zvládli, takže jsem spokojený, protože jsem z tohoto střetnutí měl obavy. Jsem rád, že jsme jej zvládli tak, jak jsme jej zvládli.“

TJ Sokol Nové Veselí – Talent tým Plzeňského kraje 21:36 (10:16) - statistiky

Během necelých tří dní se házenkáři plzeňského Talentu a domácího Sokola Nové Veselí setkali už podruhé, tentokrát v rámci utkání 18. kola STRABAG Rail Extraligy. Souboj před televizními kamerami vyšel mnohem lépe hostující Plzni. Domácí opět citelně trápilo zranění opor Davida Melichara nebo Luboše Bartůňka. Ovšem stejně tak soupeř ze západu Čech nepřijel kompletní.

Přestože do duelu vstoupil gólově lépe domácí tým a šel do vedení 2:0, na rozdíl od středečního zápasu nedokázali veselští hráči své vedení a tempo hry udržet. V následujících minutách začaly domácí srážet technické chyby a hlavně neproměňování šancí v útoku. Michal Studený jistil branku velmi dobrými zákroky, avšak jen obrana samozřejmě nemohla stačit. Úspěšnost střelby domácích byla v první půli jen 38 procent. Hosté proměňovali své šance s mnohem vyšší efektivitou a šli do vedení 3:2. Veselí zvládlo v 8. minutě dorovnat na 3:3, pak ovšem přišla další už pověstná gólová absence domácích střelců. Sedmiminutový výpadek poslal hosty do vyššího vedení a skóre bylo rázem 3:7. Po oddechovém čase domácích přišlo snížení na 6:8, avšak trenér Štochl reagoval na druhé straně lavičky stejným taktickým krokem. Plzeňští střelci proměňovali a navyšovali skóre. V 26., respektive 29. minutě prvního poločasu dokázal skóre z pohledu domácích korigovat mladý talentovaný hráč na pravém křídle Robert Halíček, který se jediný mohl z domácích hráčů pyšnit stoprocentní úspěšností střelby. S pěti góly byl nejlepším střelcem domácích. Poslední minutu úvodní půle však domácí vůbec nezvládli a inkasovali hned tři branky. Do kabin se tak šlo za stavu 10:16.

Ke změně obrazu hry nedošlo ani ve druhé půli. Hostující brankář Šmíd vsítil ve 33. minutě už sedmnáctý gól svého týmu. Domácí se trápili a za 16 minut dokázali vsítit pouhé tři branky. Prostor pak přirozeně dostali všichni hráči z lavičky, na závěr dostal šanci v brance i druhý gólman Šimovček. Veselští hráči nedokázali zopakovat dobrý výkon ze středečního duelu, v němž v Plzni sahali po bodech. Naopak Talent výrazně zlepšil defenzivu, téměř se vyvaroval technických chyb a došel si pro dva body. Po vysoké porážce 21:36 zůstává Nové Veselí na předposlední příčce tabulky, druhá Plzeň dál stíhá vedoucí Karvinou.

Po dobrém středečním výkonu je vysoká prohra v odvetě pro Nové Veselí zklamáním. „Dnes horší výkon – dostali jsme od Plzně velkou facku oproti středečnímu zápasu, kdy jsme relativně dokázali plnit naše pokyny, co jsme si řekli, jak budeme přehrávat 1-5 obranu Plzně, což se nám dneska moc nepodařilo. Ale měli jsme tam dobré příležitosti, nedokázali jsme je proměnit. Výborně chytal Karel Šmíd a ten nám zmařil hodně pokusů. Tím byl poločas už vlastně o šest branek,“ popisoval Martin Kocich, střední spojka TJ Sokol Nové Veselí. „Ve druhém poločase jsme se to snažili zrychlit, potáhnout rychlý protiútok, což se nám taky moc nedařilo. Prohrát o patnáct je prostě špatný výsledek. Pokud zmiňujete rozdíly, náš výkon určitě nebyl v porovnání s tím středečním, jaký jsme si představovali. Problém to byl hlavně v útočné fázi, ale trápili jsme se celkem i v obraně. Takže tam bych hledal největší problémy toho, proč jsme dnes dostali takovou facku. Rob Halíček byl dneska fenomenální. Nám zkušenějším hráčům se to dneska nepovedlo, takže jsme velice rádi, že ho máme v kádru. Dneska ukázal, že je velice kvalitním hráčem a myslím, že do budoucna to bude velký příslib pro českou házenou,“ pochválil spoluhráče Kocich.

Michal Tonar, spojka Talent tým Plzeňského kraje, byl potěšen, že jeho tým odčinil nedobrý středeční výkon: „Určitě jsme po dnešním vítězství spokojenější než po tom středečním. Dnes byl výkon mnohem lepší než právě ve středu a s tím jsme sem jeli, chtěli jsme zlepšit výkon a to se nám povedlo. Doufám, že na to navážeme v dalších zápasech. Rozdíl byl určitě v proměňování našich vyložených šancí, což nás ve středu trápilo. Sice dneska zase v prvním poločase jsme tam několik takových neproměněných šancí měli, ale byli jsme trpěliví. Hráli jsme pořád to svoje a postupně jsme skóre navyšovali. V tom je určitě rozdíl oproti středě. Je to pořád jeden zápas, nesmíme se uspokojit a teď nás čekají dva těžké zápasy s Karvinou, kde půjde o čelo tabulky. Máme pár dní na to zregenerovat a připravit se na to.“

HK FCC Město Lovosice – SHC Maloměřice Brno 39:26 (20:13) - statistiky

Lovosičtí fanoušci se poprvé v sezóně dočkali poklidného domácího střetnutí. Vyrovnaný průběh byl vidět pouze v začátku střetnutí, když v 11. minutě hostující Koubek srovnával na 6:6. Domácí Lovci díky zlepšené obraně a změně obranného stylu dokázali získávat míče a v útoku zvýšili efektivitu střelby. Po dvaceti minutách odskočili na 12:7 a ještě do poločasu si vypracovali sedmibrankové vedení.

O definitivním osudu zápasu rozhodl vstup do druhé půle. Během čtyř minut nasázeli domácí Maloměřicím další čtyři branky a zbytek střetnutí pak probíhal v poklidném tempu. V konečném součtu Lovosice zvítězily 39:23 a potvrdily tak roli favorita.

„Prvních deset patnáct minut bylo z naší strany trošku nervózních. Pak jsme ale změnou obrany na 1:5 donutili soupeře hrát jinak a nenechat nás uspat pomalejší házenou. Ještě do konce poločasu jsme získali jedenáct míčů a to rozhodlo,“ zhodnotil utkání Jan Landa, trenér HK FCC Město Lovosice. „Zaktivnili jsme obranu a tak, jak jsme si před zápasem společně řekli, tak nám i utkání vyšlo. Šanci navíc dostali všichni hráči a všichni odvedli dobrou práci,“ pochvaloval si lovosický kouč.

Vít Musil, trenér SHC Maloměřice Brno, byl proti tomu zklamaný, jeho tým hrál v nepohodě. „Velmi smutný projev z naší strany, o výsledku ani nemluvím. Cítil jsem z projevu hráčů hroznou křeč, ještě ve 13. minutě jsme hráli vyrovnaně, ale v dalších minutách jsme zbytečně sami sebe dostávali pod tlak. Tým jako by si přestal věřit. Nebyla vidět žádná pohoda, snaha se poprat o výkon a navázat na dobrý úvod střetnutí. Inkasovali jsme z rychlých protiútoků, dělali chyby v obraně a přestali si pomáhat...“ vyjmenovával Musil a dodal: „Výkon neodpovídá tomu, jaký herní projev družstva by měl být. Je to pro mne zklamání a selhání v týmové výkonností. Nikdo z hráčů nebyl schopný pozvednout tým a poprat se o výsledek.“

SKKP Handball Brno – HCB Karviná 18:28 (6:16) – statistiky

Svěřenci trenéra Pavla Hladíka chtěli v odvetě s Karvinou odčinit nepovedený výkon na palubovce soupeře, začátek utkání se jim ale vůbec nepovedl. Za 14. minut hry domácí vstřelili pouhé dvě branky, za to karvinští házenkáři jednoduše přehrávali obranu Kéniku a trestali nespočet technických chyb Brňanů. Královo Pole nespasil ani pivot Nikola Sekulić, který se po více jak měsíci vrátil po zranění. Hosté, kteří si byli vědomi velkých kvalit srbského pivota, si na něj dávali velký pozor a velmi dobrá obrana mu nedala šanci se prosadit. Další velká komplikace pro královopolské borce byla červená karta Jezdimiroviće v 21. minutě. Karvinští borci si svůj náskok postupně navyšovali a i díky jejich výborné obraně, se šlo do šaten za stavu 6:16. Do druhého poločasu se uvedl dvěma rychlými brankami domácí Šipka. Karviná ovšem odpověděla rovnou třemi brankami a vše bylo zase při starém. I přes snahu domácích s výsledkem ještě něco udělat, si hosté už svůj náskok pohlídali a s přehledem dotáhli zápas do vítězného konce výsledkem 18:28.

„Myslím, že utkání nerozhodla až tak fyzička, jako spíš kvalita. Nebo spíš kvalita v uvozovkách. Brno se na jednu stranu nedovedlo prosadit proti naší obraně, my jsme zase nasekali v přechodu do útoku spoustu nevynucených chyb. A rozhodlo, kdo chyboval méně. Takže abych to shrnul, s výsledky panuje spokojenost, s dalšími věcmi už tak moc ne. Spoustu střel, jasných náskoků, nám chytil gólman. Bereme to jako varování před těžšími zápasy,“ hodnotil utkání kritickým okem trenér Karviné Michal Brůna.

KH ISMM Kopřivnice – HBC Ronal Jičín 22:27 (8:13) - statistiky

Lepší vstup do utkání zažil na kopřivnické palubovce hostující celek, který si po prvních devíti minutách hry vytvořil vedení 4:1. Domácí ale zabrali a přibližně v 15. minutě panovalo na světelné tabuli nerozhodné skóre. Druhou patnáctiminutovku prvního poločasu však Jičín ovládl poměrem 8:3 a po první půli odcházel do kabin s uklidňujícím náskokem pěti branek. Po změně stran si házenkáři Jičína stále udržovali bezpečný náskok a nakonec dotáhli utkání do vítězného konce.

"Jsme samozřejmě zklamaní, protože jsme chtěli Jičín porazit. Musím ale říct, že Jičín se hodně posunul a hraje pěknou házenou. Nicméně jsme udělali asi patnáct technických chyb, což takové zápasy rozhoduje. Zachytali nám brankáři, obrana byla dobrá, ale opět nám nefungoval útok. Byli jsme tým, který dával pětatřicet branek, dneska jich těžce dáme pětadvacet. Kluci jsou psychicky dole, nezbývá nám ale nic jiného, než se s tím poprat," posteskl si v hodnocení trenér domácích Lubomír Veřmiřovský. Jeho tým teď cílí na play-off. "Naší prioritou je teď udržet postupovou osmičku a dostat se do play-off. To je úplně nová soutěž. Zajíci se počítají až po honu a je třeba pokračovat dál v tréninkovém procesu, kde já vidím od kluků obrovskou chuť a zlepšení. Musíme se dát dohromady psychicky a zlepšit útočnou fázi. Kluci makají, moc jim toho vyčíst nemůžu, sami chtějí negativní dynamiku otočit. Pokud se nám to podaří zlomit, bude to pro nás do budoucna obrovský posun," dodává Veřmiřovský.

„Jsem přesvědčen, že jsme dnes vyhráli v Kopřivnici naprosto zaslouženě. Prakticky v průběhu celého střetnutí jsme si udržovali tří až pětigólový náskok. Celý tým podal maximálně obětavý soustředěný výkon, základem úspěchu byla výborně fungující obrana, která toho v součinnosti s oběma brankáři domácím příliš nedovolila. Dokázali jsme se prosazovat také v postupném útoku, zisku dvou bodů si nesmírně vážíme,“ doplnil k hodnocení za Jičín trenér hostů Petr Mašát.